Iwona Gmoch-Buczek
Iwona Gmoch-Buczek
W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, na obiekcie sportowym Orlik przy Toyota Park w Opolu odbyły się Mistrzostwa Opola w Piłce Nożnej Dziewcząt. Turniej zgromadził najlepsze drużyny szkolne z całego miasta, które rywalizowały o tytuł mistrza Opola i awans do dalszego etapu rozgrywek – półfinału wojewódzkiego.
W zmaganiach nie mogło zabraknąć reprezentacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14, która już od pierwszego meczu zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Dziewczęta pokazały niezwykłą wolę walki, dyscyplinę taktyczną oraz świetne przygotowanie techniczne. Zespół grał dojrzale, mądrze rozgrywając piłkę, dominując w środku pola i skutecznie wykańczając akcje ofensywne.
W trakcie turnieju drużyna PSP nr 14 rozegrała 6 spotkań – jeden mecz zakończył się remisem, a pozostałe zakończyły się wyraźnymi zwycięstwami naszej drużyny. Zawodniczki wykazały się nie tylko walecznością, ale również duchem zespołowym, wzajemnym wsparciem na boisku oraz dużą koncentracją w kluczowych momentach spotkań.
Na szczególne uznanie zasługuje postawa całej drużyny – zarówno w ofensywie, gdzie nie brakowało pięknych akcji i skutecznych strzałów, jak i w obronie, która przez większość turnieju była praktycznie nie do przejścia. Dzięki takim występom reprezentacja PSP nr 14 zajęła pierwsze miejsce w turnieju i awansowała do półfinału wojewódzkiego, gdzie będzie reprezentować Opole na szczeblu regionalnym.
Gratulujemy całemu zespołowi i życzymy powodzenia w kolejnym etapie mistrzostw!
Skład zespołu:
Liliana Baran, Lena Damaszek, Hanna Gołębiowska, Aleksandra Jarczak, Michalina Kaszubska, Taisa Krysak, Jagoda Madej, Aleksandra Młodkowska, Sonia Niejełow, Hanna Nitsche, Marta Słupczyńska.
Prowadzący zespół: Łukasz Procyszyn
Z ogromną dumą informujemy, że zespół taneczny „Star Dance” klasy 1c zaprezentował swój premierowy występ w ramach 11. edycji Festiwalu Artystycznego OPOLSKIE MŁODE TALENTY w kategorii taniec.
Młodzi artyści przedstawili autorski układ pt. „Weekend w Paryżu”, który przeniósł widzów w magiczną podróż po francuskich uliczkach – pełnych niewymuszonego uroku, codziennego piękna i artystycznej lekkości.
Całość choreografii powstała pod czujnym i profesjonalnym okiem przepięknej choreografki Pani Angeliki Dombrowy, która z pasją i ogromnym zaangażowaniem przygotowywała dzieci do ich tanecznego debiutu.
Publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami, doceniając nie tylko talent i zaangażowanie uczniów, ale również wyjątkową atmosferę stworzoną na scenie.
Gratulujemy zespołowi „Star Dance” dostanie się do Gali Finalowej i życzymy dalszych sukcesów na artystycznej ścieżce! 💃🌟
Olha Protsko
Tydzień temu klasa 3b uczestniczyła w zajęciach w Centrum Nauki i Eksperymentu, gdzie mieli okazję, m.in. obserwować pod mikroskopem owady, odkrywać tajemnice tęczy, światła i kolorów, przeprowadzić eksperymenty chemiczne z nadmanganianem potasu oraz ozdobić drewienka techniką decoupage. Jednak największą atrakcją okazały się być żywe karaczany madagaskarskie.
Karolina Procyszyn
Anita Opalach
Uczniowie klasy 6a mieli niedawno okazję wziąć udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej na lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu. Była to niezwykle ciekawa i pełna wrażeń wyprawa, dzięki której poznaliśmy nie tylko fascynujący świat lotnictwa, ale również tajniki funkcjonowania jednego z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od tarasu widokowego, skąd mogliśmy podziwiać startujące i lądujące samoloty. Z bliska obserwowaliśmy ruch na płycie lotniska oraz przygotowania do lotów. To niesamowite uczucie – patrzeć na potężne maszyny wzbijające się w niebo!
Następnie pani przewodnik zaprosiła nas do dalszej części wycieczki. W bardzo interesujący sposób opowiedziała nam, jak odczytywać tablice przylotów i odlotów, dzięki czemu zrozumieliśmy, jak pasażerowie orientują się w informacjach o swoich lotach. Dowiedzieliśmy się również, jakie są zasady dotyczące przewozu różnych przedmiotów z zagranicy oraz jak wygląda procedura kontroli bezpieczeństwa przed wejściem na pokład samolotu.
Mieliśmy okazję przejść przez kontrolę bezpieczeństwa dokładnie tak, jak robią to pracownicy lotniska. Zostaliśmy sprawdzeni wykrywaczami metalu – zajrzano do naszych plecaków i kieszeni, co było nie tylko ciekawe, ale również zabawne.
Kolejnym etapem naszej wizyty była bagażownia – miejsce, w którym rejestrowany bagaż trafia tuż po nadaniu. Zobaczyliśmy specjalne urządzenia do skanowania walizek oraz poznaliśmy drogę, jaką przebywa bagaż, zanim trafi na pokład samolotu. Zaskoczyło nas, jak zorganizowany i zautomatyzowany jest ten proces!
Później przeszliśmy na płytę lotniska, gdzie z bardzo bliska mogliśmy obejrzeć samoloty i przyjrzeć się pracy obsługi naziemnej. Jedną z najciekawszych informacji była ta o sokolniku – pracowniku, który wraz ze swoimi sokołami dba o bezpieczeństwo na lotnisku, odstraszając inne ptaki i dzikie zwierzęta z terenu portu lotniczego.
Na zakończenie wycieczki pani przewodnik opowiedziała nam o tym, jak wygląda obsługa pasażerów z Unii Europejskiej, ze Strefy Schengen oraz z krajów spoza niej. Poznaliśmy różnice w procedurach odprawy i kontrolach granicznych, co było bardzo interesujące i uświadomiło nam, jak wiele dzieje się na lotnisku każdego dnia.
Czas spędzony na lotnisku minął nam bardzo szybko. Wróciliśmy pełni wrażeń, zachwytu dla ogromnych samolotów i z szacunkiem do pracy wszystkich osób, które każdego dnia dbają o sprawne i bezpieczne funkcjonowanie portu lotniczego. To była niezwykle inspirująca i wartościowa lekcja – z pewnością długo jej nie zapomnimy!
Aleksandra Malosek
Katarzyna Wolna
Dnia 10.04.2025 uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu po raz pierwszy wzięli udział w prestiżowym turnieju piłkarskim "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Zawody odbywały się na boiskach Centrum Sportu w Opolu i zgromadziły liczne drużyny z naszego miasta Opola.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny – w kategorii wiekowej U-10 oraz U-12. Mimo, że dla większości zawodników był to debiut na tego typu turnieju, zaprezentowali się z bardzo dobrej strony.
Drużyna U-10 zajęła wysokie 4. miejsce, prezentując ambitną i waleczną grę przez cały czas trwania zawodów. Natomiast drużyna U-12 odniosła ogromny sukces, zdobywając 2. miejsce w swojej kategorii. Co istotne – nasi zawodnicy rywalizowali z przeciwnikami o rok starszymi, co czyni ich osiągnięcia jeszcze bardziej imponującymi.
Był to bardzo udany występ naszych uczniów, pełen emocji, sportowej rywalizacji i świetnej atmosfery. Jesteśmy dumni z ich postawy na boisku, zaangażowania i ducha walki.
Skład zespołu U-12
Marcin Ossowski, Mikołaj Ossowski, Jonatan Walecko, Oliwier Golec, Jakub Gierczak, Franciszek Górka, Paweł Pietrukaniec, Wojciech Rzewuski, Krzysztof Targoński, Jakub Święs.
Prowadzący zespół: Łukasz Procyszyn
Skład zespołu U-10
Michał Szkop, Adam Jagiełło, Adam Kaczmarczyk, Franciszek Morawiec, Antoni Kmiecik, Jakub Nowak, Dawid Socha, Szymon Wandycz.
Prowadzący: Rafał Rusznica
Uczniowie klasy I D uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z behawiorystką zwierzęcą, panią Aleksandrą, która przybyła do szkoły z psem terapeutą – uroczym Dante. Dzieci dowiedziały się, jak rozpoznawać sygnały stresu u psa, w jaki sposób psy się z nami komunikują oraz jak możemy wspierać ich dobre samopoczucie. Pani Aleksandra omówiła również zasady bezpiecznego kontaktu z czworonogiem – kiedy i jak można głaskać psa, a kiedy lepiej tego unikać.
Celem spotkania było kształtowanie postaw empatycznych wobec zwierząt, rozwijanie świadomości potrzeb psów, a także nauka bezpiecznego i odpowiedzialnego kontaktu z czworonogami.
Po interesującej prezentacji uczniowie mieli okazję do krótkiego, bezpośredniego kontaktu z Dante – oczywiście pod czujnym okiem jego opiekunki. Spotkanie dostarczyło dzieciom wielu cennych informacji i niezapomnianych wrażeń.
Serdeczne podziękowania kierujemy do pani Ani – mamy Kacperka – za zorganizowanie tego pouczającego spotkania.
Agnieszka Pajor
KONSULTACJE Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS I–VIII
odbędą się 10 kwietnia 2025 r. (czwartek)
w godz. 16.00–17.00.
Szczegółowy harmonogram - wykaz sal:
Nasza szkoła to miejsce, gdzie nauka spotyka się z pasją i kreatywnością. W dniach 3–4 kwietnia uczniowie klas I–VII wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – Festiwalu Nauki, którego motywem przewodnim były „Cztery pory roku”.
To była nie tylko okazja do nauki poprzez zabawę, ale także możliwość odkrywania świata przyrody, kultury i języka w zupełnie nowy sposób. Każda pora roku stała się inspiracją do doświadczeń, prezentacji, zajęć ruchowych i pracy zespołowej.
Zapraszamy do wspólnego przeżycia tego wyjątkowego wydarzenia – zobacz, jak wyglądała nauka pełna energii, kolorów i uśmiechu!
Anna Dudek
Karolina Procyszyn
Dzisiejsza lekcja w klasie 2c w ramach edukacji przyrodniczej była słodka – dosłownie słodka jak miód. Uczniowie wzięli udział w zajęciach przyrodniczych prowadzonych przez wesołą pszczelarkę panią Annę Guss z Gospodarstwa Pasiecznego Guss w Kosorowicach. Mieli okazję zapoznać się z pracą pszczelarza, jego ubiorem, odpowiednimi narzędziami pracy i zasadami bezpieczeństwa podczas wybierania miodu z ula. Poznali życie pszczół, pszczelą rodzinę żyjącą w ulu. Ciekawy i skomplikowany okazał się proces powstawania miodu. Poznanie rodzajów miodu polegało na próbowaniu różnych jego odmian. Następnie każdy miał okazję stworzyć własną świecę oraz miód smakowy z użyciem owoców liofilizowanych. Było naprawdę słodko i emocjonująco. Każdy miał okazję zabrać stworzony przez siebie miód dla swoich najbliższych. Ciekawi jesteśmy nowych wrażeń smakowych. Słodkie pozdrowienia dla wszystkich smakoszy zdrowego miodu.
Opracowała: Agata Szlęg
Wraz z wiosną możemy posłuchać ptasich treli, ale nie tylko. Uczniowie klasy 2c wybrali się na audycję muzyczną pt. „Instrumenty muzyczne” do Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Wszystkich zgromadzonych przywitał wesoły dinozaur, który zapoznawał uczestników audycji z instrumentami. Oprócz brzmienia danego instrumentu można było wysłuchać fragmentów utworów znanych z filmów animowanych. Nowością dla dzieci był zaprezentowany fragment czardasza oraz wibrafon. To już nasza druga audycja muzyczna w PSM w Opolu i przypuszczalnie nie ostatnia.
Opracowały: Agata Szlęg, Marzena Mamroł
17, 18, 22 kwietnia 2025r. zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 3
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Świetlica w tym dniu będzie pełniła dyżur od godz. 6.30 do 17.00 wyłącznie dla uczniów
klas 1-3, którzy są zapisani do świetlicy.
Rodzice zobowiązani są do wypełnienia wniosku, z zaznaczeniem godzin przebywania dziecka w świetlicy i złożenia go na portierni (lub przesłania scanu dokumentu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) najpóźniej do 14 kwietnia 2025r.
Wniosek złożony po terminie nie będzie uwzględniony.
Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej PSP nr 14 oraz na portierni.
W przypadku zmiany decyzji, rodzice są zobowiązani powiadomić o rezygnacji z opieki sekretariat lub wychowawcę.
3 kwietnia w naszej szkole po raz pierwszy odbyły się wyjątkowe warsztaty kreatywne, które na długo pozostaną w pamięci uczniów. Zajęcia poprowadziła Pani Ewa Łukaszek wraz ze swoją współpracownicą z wrocławskiej Pracowni SZUMILAS – miejsca znanego z zamiłowania do ekologii, rękodzieła i projektów DIY. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas 1b, 2b, 5b, 6a oraz 7a pod opieką swoich wychowawców. Każda z grup miała okazję stworzyć coś unikalnego, łączącego twórcze działanie z nauką o środowisku. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „Las w słoiku”, podczas których uczniowie samodzielnie tworzyli miniaturowe ekosystemy zamknięte w szklanych naczyniach. To była nie tylko okazja do rozwijania wyobraźni i kreatywności, ale także praktyczna lekcja biologii i ekologii. Z kolei klasy 2b i 7a miały szansę spróbować swoich sił w tworzeniu naturalnych świec sojowych – uczniowie projektowali własne, pachnące świece, ucząc się przy tym o składnikach pochodzenia naturalnego i zrównoważonym podejściu do tworzenia produktów codziennego użytku. Warsztaty stały się także doskonałym uzupełnieniem Szkolnego Festiwalu Nauki, pokazując, że nauka może być fascynującą przygodą, która łączy wiedzę, działanie i zabawę.
Był to dzień pełen twórczej energii i świetnej zabawy. Już wiemy, że to na pewno nie ostatnie takie warsztaty w naszej szkole!
Paulina Marcinkowska
3 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy 1 wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Opole, aby poznać świat przyrody i dowiedzieć się, jak wygląda praca leśników. Była to świetna okazja, by uczniowie poznali las oraz rośliny i zwierzęta, które w nim żyją. Wycieczka była także doskonałą lekcją odpowiedzialności za środowisko naturalne, W leśnej świetlicy czekały na nas zajęcia edukacyjne. Leśniczy opowiedział o roślinach, które rosną w polskich lasach, oraz o tym, jak ważne jest dbanie o lasy i nieśmiecenie w naturze. Uczniowie brali aktywny udział w zabawach edukacyjnych, rozwiązując zagadki o lesie i jego mieszkańcach.
Na zakończenie spotkania czekało nas ognisko i pyszne kiełbaski.
Dziękujemy Nadleśnictwu za gościnę i cenną wiedzę, którą przekazali nam leśnicy!
A. Opalach
Zapraszamy na bezpłatny webinar wszystkich rodziców oraz nauczycieli.
Webinar będzie poświęcony tematyce zaburzeń odżywiania, a w jego trakcie ekspertka postara się odpowiedzieć na następujące pytania: czym są zaburzenia odżywania, jakie są fundamenty zaburzeń odżywiania, jaki wpływ social media mają na rozwój anoreksji, ortoreksji, bulimii oraz czym jest dysmorfofobia? Poruszony zostanie także temat ciałoneutralnego języka, czyli jak rozmawiać, by budować mosty?
Ekspertka prowadząca szkolenie to Joanna Buraczek - terapeutka w nurcie skoncentrowanym na rozwiązaniu SFBT, założycielka Centrum Terapeutycznego Sięgam PoMoc. Autorka książki „Zaburzenia odżywiania wśród nastolatek". Popularyzatorka tematu jakim są zaburzenia odżywiania. Od kilku lat prowadzi szkolenia dla rodziców oraz specjalistów, warsztaty dla nastolatków, a także warsztaty rozwojowe dla kobiet.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
W związku z udziałem w Ogólnopolskim Konkursie "Orzeł Ortograficzny"
szkoła uzyskała certyfikat placówki rozwijającej talenty.
4 kwietnia 2025 roku po raz kolejny w Publicznej Szkole Podstawowej numer 14 w Opolu odbył się Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Podczas tego festiwalu uczniowie z klas I- VIII mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe, śpiewając piosenki w językach obcych, takich jak angielski, niemiecki, francuski, japoński oraz hiszpański, niezależnie od poziomu zaawansowania. Wybór piosenek był bardzo różnorodny : od prostych utworów dziecięcych po bardziej zaawansowane kompozycje popowe czy klasyczne. To wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkoły, ma na celu promowanie nauki języków obcych w sposób kreatywny i angażujący uczniów, rozwijanie zdolności językowych, pobudzenie pasji do nauki obcych języków oraz wzmacnianie pewności siebie w wystąpieniach publicznych. Każdy występ był oceniany przez jury, składające się z nauczycieli języków obcych i muzyki, którzy zwracają uwagę na poprawność językową, interpretację utworu oraz ogólną ekspresję artystyczną. Festiwal Piosenki Obcojęzycznej był także doskonałą okazją do integracji uczniów z różnych klas, wymiany doświadczeń oraz wspólnego świętowania miłości do muzyki i języków obcych. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, którzy wspierali młodych wykonawców, oferując im pomoc w przygotowaniach oraz tworzeniu niezapomnianej atmosfery. Na zakończenie festiwalu, uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, które stanowią dodatkową motywację do dalszej nauki i rozwijania swoich pasji.
Opracowanie: Jolanta Kuliś, Anna Adamczyk, Jesika Majnusz- Broj
Na zaproszenie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu uczniowie klasy 1 A i 1 B, w dniu 7 kwietnia 2025 r., uczestniczyli w audycji muzycznej pt. „Instrumenty muzyczne”. Prezenterami instrumentów oraz wykonawcami muzyki skomponowanej na poszczególne instrumenty, byli rówieśnicy, uczniowie PSM. Zachwycona publiczność, licznie zgromadzona w sali koncertowej, gromkimi brawami nagradzała umiejętne ukazywanie walorów różnych instrumentów, czyste i piękne wydobywanie dźwięków charakterystycznych dla ich brzmienia w utworach solo i przy akompaniamencie profesorów klasy fortepianu. Nie zabrakło też wiedzy o budowie instrumentów, materiałach z których powstają, krajach ich pochodzenia. W muzyce młodych artystów wybrzmiały: fortepian, akordeony, skrzypce, kontrabas, wiolonczela, saksofon, wibrafon, trąbka, róg, perkusja, werble,…
PSM pragnie zachęcić dzieci przedszkoli i szkół miasta Opola do częstego kontaktu z muzyką, do nauki gry na instrumentach i zaprasza na Dzień Otwarty – 10 kwietnia 2025r. Może ktoś, po dzisiejszej audycji muzycznej, zechce się wybrać wraz z rodzicami. Warto spróbować! Gra na instrumencie rozwija umysł, pamięć, rozumowanie; jest treningiem koncentracji uwagi, zdolności wychwytywania subtelności; kształci systematyczność, cierpliwość, uważność, dyscyplinę; uwrażliwia...
A. Bieniek-Papaj, E. Skoniecka-Kisiel, J. Łuczyszyn-Popiel, A. Opalach