
W dniach 26–30 maja w naszej szkole odbyły się coroczne obchody Dni Patrona – Adama Mickiewicza. Było to wydarzenie wyjątkowe – pełne zaangażowania, kreatywności oraz głębokiej refleksji nad dorobkiem literackim jednego z najwybitniejszych polskich poetów. W działania włączyli się uczniowie wszystkich klas, nauczyciele oraz samorządy szkolne. Obchody miały charakter interdyscyplinarny – łączyły literaturę, sztukę, matematykę, sport i nowe media.
Tydzień rozpoczął się Biegiem Mickiewiczowskim. Pod czujnym okiem pani Justyny Łuczyszyn-Popiel oraz pana Łukasza Procyszyna, uczniowie klas I–VIII wzięli udział w sportowej rywalizacji, łącząc wysiłek fizyczny z ideą zdrowej rywalizacji i wspólnoty szkolnej.
Ważnym punktem obchodów było Wielkie Dyktando Mickiewiczowskie, które odbyło się w trzech odsłonach – dla klas I–III, IV–VI oraz VII–VIII. Organizatorki – panie Paulina Marcinkowska i Anita Opalach – zadbały o to, by treści dyktand nawiązywały do języka poety i uczyły szacunku do piękna polszczyzny.
Równolegle uczniowie klas IV–VIII mogli wykazać się wiedzą podczas Konkursu wiedzy o patronie szkoły, przygotowanego przez pana Piotra Zawadzkiego, oraz Quizu wiedzy o Adamie Mickiewiczu, zrealizowanego przez panią Jolantę Kuliś w klasach III.
Uczniowie młodszych klas uczestniczyli w różnorodnych działaniach plastycznych. 30 maja odbył się konkurs plastyczny dla klas I–III, zorganizowany przez panią Olhę Protsko, a także inicjatywa "Mickiewicz oczami dzieci" pod kierunkiem pani Agnieszki Pajor. Klasy IV przygotowały portrety patrona w technice kolażu pod hasłem "Mickiewicz w moich oczach", a klasy VII stworzyły impresję malarską do “Świtezianki”.
W klasie 1c pod kierunkiem pań Angeliki Dombrowy i Olhy Protsko powstały prace plastyczne inspirowane wybranymi wierszami poety. Tego samego dnia uczniowie klasy 1a zaprezentowali inscenizację wybranej bajki Mickiewicza (opiekunowie: panie Ewa Skoniecka-Kisiel i Anita Opalach).
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny „InstaWersy Mickiewicza”, organizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas IV–VIII ukazali w nim poezję w perspektywie współczesnych form wyrazu. Klasy VI mogły wcielić się w rolę kreatorów wyobraźni w projekcie „Adam Mickiewicz – kolega z klasy”, w którym uczniowie wyobrażali sobie, jak wyglądałoby codzienne życie poety we współczesnej szkole.
Uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach z cyklu „Bajki Mickiewicza” oraz międzyklasowym konkursie „Kim jest prawdziwy przyjaciel?” w ramach projektu „Czytanie na dywanie” z bajką „Przyjaciele”, który był realizowany przez Samorządzik Uczniowski. Z kolei uczniowie klasy 2c, pod opieką pani Agaty Szlęg, zastanawiali się „Co to jest morał?” podczas lektury bajek Mickiewicza.
Dodatkowo, w klasie 2b zrealizowano zajęcia z cyklu „Bajkoterapia”– bajki Mickiewicza na dzień dobry, które prowadziły panie Maja Żurawska i Karolina Szachniewicz.
W klasach IV–VII zrealizowano projekt „Adam Mickiewicz w liczbach” (koordynacja: pani Małgorzata Wesołowska), a w klasach IVc i Ve odbyły się specjalne lekcje matematyki pt. „Elementy statystyki w utworach Adama Mickiewicza”, prowadzone przez panią Iwonę Gmoch-Buczek.
W klasie 5e uczniowie uczestniczyli w zajęciach „Poznajemy epopeję narodową – Pan Tadeusz”, prowadzonych przez panią Katarzynę Opolony-Drozd.
Także nasze niezastąpione bibliotekarki – panie Marzena Mamroł i Elżbieta Sławińska z myślą o uczniach zorganizowały szereg działań literackich, czytelniczych i artystycznych pn. „Biblioteka z wieszczem”, które pozwoliły im w twórczy sposób poznać dorobek patrona szkoły i rozbudziły ich zainteresowanie literaturą.
Obchody Dnia Patrona w PSP nr 14 w Opolu były wydarzeniem wielowymiarowym i integrującym całą społeczność szkolną. Pokazały, że twórczość Adama Mickiewicza nadal inspiruje – zarówno młodszych, jak i starszych uczniów – oraz że może być punktem wyjścia do dialogu międzypokoleniowego, artystycznego i edukacyjnego. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli oraz aktywności uczniów udało się stworzyć przestrzeń, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością, a literatura z życiem codziennym.
D. Musiał