Po raz kolejny w bibliotece szkolnej odbyła się wielka uroczystość dla uczniów klas pierwszych – „Pasowanie na Czytelnika”. Nasi drodzy kandydaci na czytelników zostali zaproszeni do spowitej aurą tajemniczości, „nocnej” biblioteki, gdzie w świetle latarek powitały ich postacie Książek, które poddały uczniów swoistemu testowi na czytelników. Podczas zabaw, quizów i potyczek pierwszaki współpracując w grupach musiały udowodnić, że mogą być pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Dzieci wspaniale sprostały zadaniom, m.in. rozwiązując zagadki z koła fortuny i rozpoznając rekwizyty związane z baśniami, ukryte w magicznym koszyczku. Uczniowie szybko zdobyli akceptację naszych postaci książkowych. Następnie poznali zasady korzystania z biblioteki i okazywania szacunku książkom. Po emocjonującej zabawie nadszedł kulminacyjny moment naszego spotkania - wszyscy uczestnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników księgą „Pan Tadeusz” autorstwa patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza. Na koniec starsi koledzy wręczyli dzieciom upominki – książki Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” wraz z przewodnikiem dla Rodziców. Niespodzianki te zostały przygotowane przez Instytut Książki, który działa na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród dzieci.
Od teraz pierwszaki mogą dumnie nosić miano czytelnika naszej biblioteki szkolnej i samodzielnie wypożyczać książki. Serdecznie zapraszamy!!!
Marzena Mamroł
Elżbieta Sławińska
W minionych dniach nasza szkoła otworzyła swoje drzwi dla przyszłych uczniów. Przedszkolaki miały okazję poczuć atmosferę szkoły i poznać jej różne zakamarki, w tym szkolny gabinet logopedyczny.
Podczas wizyty dzieci wykonywały ćwiczenia oddechowe oraz usprawniające motorykę małą. Każdy przedszkolak samodzielnie mógł wykonać dmuchawkę logopedyczną i zabrać ją ze sobą do domu, aby utrwalać prawidłowy tor oddechowy.
Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze, a uśmiechy na twarzach najmłodszych świadczyły o tym, że dobrze się bawili.
Być może niektóre z odwiedzających nas dzieci wkrótce rozpocznie naukę w PSP 14, a wtedy szkolny gabinet logopedyczny stanie się dla nich jeszcze lepiej znanym miejscem, wspierającym rozwój ich mowy i komunikacji. Cieszymy się, że mogliśmy gościć przyszłych uczniów i mamy nadzieję, że zobaczymy się ponownie!
Logopeda szkolny – mgr Katarzyna Skrzyszowska
6 marca klasa 6c wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić port lotniczy oraz dowiedzieć się, jak działa system obsługi pasażerów. Drugi punkt wycieczki - Muzeum Iluzji - dostarczyło uczniom zarówno wrażeń, jak i szczegółowej wiedzy dotyczącej między innymi tego, jak pracuje mózg człowieka.
Kinga Opolony-Drozd
Monika Koschella
W klasie 1C odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „Relacje rodzinne. Rodzeństwo”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali bajki „Starszy brat”, a następnie sprawdzili swoją wiedzę i spostrzegawczość w autorskich grach 🎲: „Prawda czy fałsz”, „Puzzle”, „Gra na milion”.
🎤 Wywiad specjalny! Nauczyciel wcielił się w rolę dziennikarza, a dzieci stały się respondentami w reportażu „Jak to jest mieć rodzeństwo?”. Podzieliły się swoimi doświadczeniami, emocjami i przemyśleniami – było mnóstwo ciekawych i wzruszających odpowiedzi! 💬💖
🔥 Na koniec uczniowie z ochotą odegrali scenkę z bajki, wcielając się w smocze rodzeństwo. Było mnóstwo śmiechu i świetnej zabawy! 🐉
🎨 Pięknie mieć rodzeństwo! Podsumowaniem zajęć była kreatywna praca pełna kolorów i miłości! 🎨❤️
To były niezapomniane zajęcia pełne emocji, kreatywności i refleksji! 🤩
Olha Protsko
Adam Nawrocki uczeń klasy 8a, zdobył tytuł laureata zajmując XV miejsce na szczeblu krajowym w VI edycji Olimpiady Historycznej Juniorów, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Historyczne. Cała ścieżka do tego sukcesu prowadziła przez trzy wymagające etapy (szkolny, okręgowy i centralny), w trakcie których Adam musiał wykazać się wiedzą z zakresu historii Polski i powszechnej oraz znajomości kilku lektur.
Do tegorocznej edycji Olimpiady przystąpiło 1501 uczestników, w eliminacjach okręgowych wzięło udział 336 uczestników, a w eliminacjach centralnych 78 uczestników. 40 osób uzyskało tytuł laureata, a 38 – tytuł finalisty. Finał Olimpiady odbył się w Poznaniu w dniach 8-9 marca.
Serdecznie gratulujemy Adamowi oraz życzymy dalszych sukcesów w przyszłości.
Piotr Zawadzki
ABC Świetlicy
styczeń/luty 2025
W dniu 13 marca 2025 roku uczniowie klasy 4c wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Panią Karmelarz w Opolu. Każdy z obecnych uczniów miał okazję samodzielnie wykonać pysznego i pięknego lizaka. Zabawa była doskonała, a wszyscy uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie z tego wyjątkowego doświadczenia. Warsztaty dostarczyły nie tylko radości, ale także umożliwiły rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych dzieci.
Każdy lizak stał się unikalnym dziełem sztuki, a wspólne chwile spędzone przy tworzeniu słodkości na długo pozostaną w pamięci uczniów.
Magdalena Jaśniak-Rogoża
Dzień Kobiet w szkole to wyjątkowa okazja do uczczenia wszystkich dziewczynek oraz nauczycielek. Z tej okazji chłopcy z klasy 3c wyrazili wdzięczność oraz szacunek wobec swoich koleżanek oraz Pań nauczycielek.
Uczniowie obdarowali swoje koleżanki pięknymi prezentami. Nie zabrakło również słodkiego upominku dla Pań. Dziewczyny usłyszały piękną piosenkę oraz fantastyczne życzenia.
Anna Zajączkowska
Ewa Domagała
W dawnej tradycji polskiej, 12 marca uroczyście obchodzono dzień św. Grzegorza, który uznawany był za patrona nauczycieli, uczniów rozpoczynających edukację w szkołach elementarnych, muzyków, śpiewaków, chórów szkolnych, studentów. Kiedyś uczniowie i studenci zwani byli żakami. Do dziś funkcjonuje w słownictwie czynnym Polaków żakinada, jako nazwa święta maturzystów. Żakinada to także coroczny pochód studentów z całego Opola, który uroczyście otwiera i pieczętuje studenckie święto zwane Piastonaliami. W Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny pojawia się „Żaczek” jako nazwa zarezerwowana dla uczestników konkursu w kategorii klas drugich. Od imienia świętego Grzegorza wywodzą się Gregorianki, niegdyś hucznie obchodzone święto wszystkich małych i dużych żaków. Zbliżający się 12 marca był doskonałą okazją, by rozszerzyć zakres Święta Żaków mojej klasy, na wszystkich uczniów klas pierwszych. W wigilię Święta Uczniów - Gregorianek, dnia 11 marca 2025 r., szkolny amfiteatr PSP14 zgromadził liczną brać uczniowską na zorganizowanym edukacyjnym spotkaniu integracyjnym. Żacy klasy 1 B zaprosili żaczków klas 1A, 1C, 1D do wspólnego świętowania, śpiewania, nauki i zabawy. Klasa 1 B przedstawiła montaż teatralno-wokalno-taneczny „Piosenki na literki”. Goście byli włączeni w wydarzenie artystyczne i zobowiązani do uważności oraz aktywności poprzez wyznaczone zadania. Publiczność była cały czas w znakomitej interakcji z prowadzącą i aktorami. Spotkanie dało możliwość, by zauważyć i uhonorować pracę szkolną, naukę oraz zaangażowanie uczniów; podsumować szkolne konkursy; nagrodzić brawami sukcesy, radości, dyplomy i słodkości.
Aldona Bieniek-Papaj
Justyna Łuczyszyn-Popiel
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że Urząd Miasta Opola opracował Poradnik informujący o lokalnie dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi w mieście Opolu na 2025 r., który dostępny jest na stronie miasta Opola pod adresem:
https://www.opole.pl/sites/default/files/field_attachment/2025-01/PORADNIK...
W poradniku dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe znajdą informację, gdzie w mieście Opolu szukać pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej. Które szpitale i oddziały psychiatryczne stacjonarne świadczące całodobowe usługi diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjne oferują pomoc i leczenie w zakresie zdrowia psychicznego. Znajdą również dane adresowe oddziałów dziennych zapewniających pośrednią formę hospitalizacji między oddziałem całodobowym, a opieką ambulatoryjną, a także dane teleadresowe specjalistycznych poradni zdrowia psychicznego.
6 marca 2025 roku naszą szkołę odwiedziło czworo studentów z Francji w ramach programu Erasmus Plus. W tym dniu zaproszeni studenci wraz z paniami Jolantą Kuliś i Anną Adamczyk uczestniczyli przez cały dzień w życiu naszej szkolnej społeczności. Wzięli udział w interesujących lekcjach zarówno młodszych, jak i starszych uczniów. Zwiedzili specjalistyczne pracownie, gdzie wzięli udział w zajęciach pierwszej pomocy przedmedycznej. Obserwowali pracę nauczycieli i uczniów w świetlicy szkolnej, dotarli również do gabinetu psychologa oraz sali sensorycznej i relaksacyjnej. Z przyjemnością obejrzeli koncert naszego szkolnego koła muzycznego oraz odwiedzili gabinet Pani Dyrektor. Wizyta wzbogaciła nas w nowe doświadczenia oraz umożliwiła bezpośredni kontakt z mieszkańcami Francji.
Opracowanie: Jolanta Kuliś, Anna Adamczyk
Z radością informujemy, że nasza szkoła wzbogaciła się o 25 egzemplarzy książki Janusza Korczaka pt. „Bankructwo małego Dżeka”, która już od prawie 100 lat inspiruje dzieci i młodzież do nauki przedsiębiorczości i odpowiedzialności. Dzięki wsparciu Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz ich programu EduAktywni, klasa 5b rozpoczęła realizację innowacji metodycznej pod nazwą: „Przedsiębiorczy Dżek – lekcje życia i ekonomii”, opartej na tej wyjątkowej książce. Uczniowie poznają podstawowe zasady ekonomii, takie jak koszty, ubezpieczenia czy funkcjonowanie banków, a także nauczą się współpracy i podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Cieszymy się, że dzieci będą mogły rozwijać swoje umiejętności przedsiębiorcze oraz samodzielne myślenie, idąc śladami małego Dżeka.
Paulina Marcinkowska
Informacje o zapisach do klas pierwszych na rok szkolny 2025/2026 w zakładce:
3 kwietnia 2025 r. ostateczny termin rejestracji w systemie elektronicznym zgłoszenia/wniosku.
4 kwietnia 2025 r. ostateczny termin złożenia dokumentów w formie papierowej.