
Dnia 29 maja 2026 r. w PSP nr 21 odbył się Jubileuszowy Międzyszkolny Konkurs Pięknego Pisania „Kaligrafek 2026”. Do XV edycji konkursu przystąpiło 11 opolskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali szkolni mistrzowie kaligrafii: Lena Kiwior, uczennica klasy Pani Anny Zajączkowskiej; Tymoteusz Stefanik, uczeń klasy Pani Aldona Bieniek-Papaj; Jagoda Kostrzycka, uczennica klasy Pani Mai Żurawskiej. Dnia 9 czerwca, w Muzeum Śląska Opolskiego, miała miejsce uroczystość wręczenia nagród miejskiego etapu konkursu. Laureaci spotkali się z organizatorami: Dyrekcją i nauczycielami PSP nr 21 oraz Dyrekcją Muzeum Śląska Opolskiego, która od lat pełni patronat nad konkursem, jest gospodarzem uroczystości oraz sponsorem nagród. Pani wicedyrektor PSP nr 21 Joanna Kot ogłosiła wyniki a zwycięzcy zostali uhonorowani cennymi nagrodami oraz dyplomami autorstwa nauczycielki plastyki Pani Anny Przybylskiej – Boczar. Po raz kolejny podziwiamy opatrzone lakową pieczęcią dyplomy, inne od wszystkich dotychczasowych, z uwagi na wykwintność czcionki. Doceniamy kunszt władania piórem wszystkich tegorocznych uczestników konkursu. Jednak szczególnie podziwiamy naszych mistrzów i gratulujemy nagrodzonym uczniom z PSP14:
TYMOTEUSZ STEFANIK klasa II B I MIEJSCE w kategorii Mistrz Kaligrafii miasta Opola klas drugich
LENA KIWIOR klasa I C II MIEJSCE w kategorii Mistrz Kaligrafii miasta Opola klas pierwszych
JAGODA KOSTRZYCKA klasa III B II MIEJSCE w kategorii Mistrz Kaligrafii miasta Opola klas trzecich
Laureaci wykazali szczególną dbałość o piękno liter zachowując jednocześnie indywidualizm i własny charakter w ich zapisie. Przygotowywali się do konkursu długo, cierpliwie i sumiennie, zasiadając w szkolnych ławkach na warsztatach i w domach, do codziennych ćwiczeń zacnej sztuki, jaką jest kaligrafia. Nagrodzone prace można podziwiać na pokonkursowej wystawie w Muzeum Śląska Opolskiego od 9 czerwca do 26 czerwca 2026 r. oraz na stronie FB Muzeum Śląska Opolskiego. Tak liczne sukcesy naszych uczniów świadczą o ich wybitnie umiejętnym władaniu piórem, ale i o trafnym wyborze Klasowych Mistrzów Kaligrafii przez wychowawców oraz profesjonalnej analizie prac konkursowych, tegorocznej Komisji Konkursowej. W tej JUBILEUSZOWEJ, XV edycji konkursu, pragnę szczególnie podziękować wszystkim zaangażowanym w piękne pisanie uczniom, nauczycielom, rodzicom; za wspólne, gorące emocje, trzymanie kciuków i… za życzliwość oraz owocną współpracę. Pięknie dziękuję wiernemu sympatykowi „Kaligrafka”, zawsze serdecznie pomocnej Pani Justynie Wójcik, za sponsorowanie, po raz kolejny, nagród na etapie szkolnym konkursu. Zamieszczone poniżej zdjęcia są autorstwa rodziców, gdyż w tym roku, to właśnie oni towarzyszyli obecnym laureatom podczas uroczystości w pięknej i dostojnej scenerii murów muzeum. Brakowało zdobywcy 1 miejsca, Tymka, który był na klasowej wycieczce. Nagrodę Tymoteusza odebrali rodzice, ale wierzę, że za rok odbierze osobiście kolejną nagrodę. I tego, z serca, życzę! Wszystkim życzę sukcesów we wszelkich staraniach!
Organizator: Aldona Bieniek-Papaj