W dniu 13 marca 2025 roku uczniowie klasy 4c wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Panią Karmelarz w Opolu. Każdy z obecnych uczniów miał okazję samodzielnie wykonać pysznego i pięknego lizaka. Zabawa była doskonała, a wszyscy uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie z tego wyjątkowego doświadczenia. Warsztaty dostarczyły nie tylko radości, ale także umożliwiły rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych dzieci.
Każdy lizak stał się unikalnym dziełem sztuki, a wspólne chwile spędzone przy tworzeniu słodkości na długo pozostaną w pamięci uczniów.
Magdalena Jaśniak-Rogoża
Dzień Kobiet w szkole to wyjątkowa okazja do uczczenia wszystkich dziewczynek oraz nauczycielek. Z tej okazji chłopcy z klasy 3c wyrazili wdzięczność oraz szacunek wobec swoich koleżanek oraz Pań nauczycielek.
Uczniowie obdarowali swoje koleżanki pięknymi prezentami. Nie zabrakło również słodkiego upominku dla Pań. Dziewczyny usłyszały piękną piosenkę oraz fantastyczne życzenia.
Anna Zajączkowska
Ewa Domagała
W dawnej tradycji polskiej, 12 marca uroczyście obchodzono dzień św. Grzegorza, który uznawany był za patrona nauczycieli, uczniów rozpoczynających edukację w szkołach elementarnych, muzyków, śpiewaków, chórów szkolnych, studentów. Kiedyś uczniowie i studenci zwani byli żakami. Do dziś funkcjonuje w słownictwie czynnym Polaków żakinada, jako nazwa święta maturzystów. Żakinada to także coroczny pochód studentów z całego Opola, który uroczyście otwiera i pieczętuje studenckie święto zwane Piastonaliami. W Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny pojawia się „Żaczek” jako nazwa zarezerwowana dla uczestników konkursu w kategorii klas drugich. Od imienia świętego Grzegorza wywodzą się Gregorianki, niegdyś hucznie obchodzone święto wszystkich małych i dużych żaków. Zbliżający się 12 marca był doskonałą okazją, by rozszerzyć zakres Święta Żaków mojej klasy, na wszystkich uczniów klas pierwszych. W wigilię Święta Uczniów - Gregorianek, dnia 11 marca 2025 r., szkolny amfiteatr PSP14 zgromadził liczną brać uczniowską na zorganizowanym edukacyjnym spotkaniu integracyjnym. Żacy klasy 1 B zaprosili żaczków klas 1A, 1C, 1D do wspólnego świętowania, śpiewania, nauki i zabawy. Klasa 1 B przedstawiła montaż teatralno-wokalno-taneczny „Piosenki na literki”. Goście byli włączeni w wydarzenie artystyczne i zobowiązani do uważności oraz aktywności poprzez wyznaczone zadania. Publiczność była cały czas w znakomitej interakcji z prowadzącą i aktorami. Spotkanie dało możliwość, by zauważyć i uhonorować pracę szkolną, naukę oraz zaangażowanie uczniów; podsumować szkolne konkursy; nagrodzić brawami sukcesy, radości, dyplomy i słodkości.
Aldona Bieniek-Papaj
Justyna Łuczyszyn-Popiel
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że Urząd Miasta Opola opracował Poradnik informujący o lokalnie dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi w mieście Opolu na 2025 r., który dostępny jest na stronie miasta Opola pod adresem:
https://www.opole.pl/sites/default/files/field_attachment/2025-01/PORADNIK...
W poradniku dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe znajdą informację, gdzie w mieście Opolu szukać pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej. Które szpitale i oddziały psychiatryczne stacjonarne świadczące całodobowe usługi diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjne oferują pomoc i leczenie w zakresie zdrowia psychicznego. Znajdą również dane adresowe oddziałów dziennych zapewniających pośrednią formę hospitalizacji między oddziałem całodobowym, a opieką ambulatoryjną, a także dane teleadresowe specjalistycznych poradni zdrowia psychicznego.
6 marca 2025 roku naszą szkołę odwiedziło czworo studentów z Francji w ramach programu Erasmus Plus. W tym dniu zaproszeni studenci wraz z paniami Jolantą Kuliś i Anną Adamczyk uczestniczyli przez cały dzień w życiu naszej szkolnej społeczności. Wzięli udział w interesujących lekcjach zarówno młodszych, jak i starszych uczniów. Zwiedzili specjalistyczne pracownie, gdzie wzięli udział w zajęciach pierwszej pomocy przedmedycznej. Obserwowali pracę nauczycieli i uczniów w świetlicy szkolnej, dotarli również do gabinetu psychologa oraz sali sensorycznej i relaksacyjnej. Z przyjemnością obejrzeli koncert naszego szkolnego koła muzycznego oraz odwiedzili gabinet Pani Dyrektor. Wizyta wzbogaciła nas w nowe doświadczenia oraz umożliwiła bezpośredni kontakt z mieszkańcami Francji.
Opracowanie: Jolanta Kuliś, Anna Adamczyk
Z radością informujemy, że nasza szkoła wzbogaciła się o 25 egzemplarzy książki Janusza Korczaka pt. „Bankructwo małego Dżeka”, która już od prawie 100 lat inspiruje dzieci i młodzież do nauki przedsiębiorczości i odpowiedzialności. Dzięki wsparciu Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz ich programu EduAktywni, klasa 5b rozpoczęła realizację innowacji metodycznej pod nazwą: „Przedsiębiorczy Dżek – lekcje życia i ekonomii”, opartej na tej wyjątkowej książce. Uczniowie poznają podstawowe zasady ekonomii, takie jak koszty, ubezpieczenia czy funkcjonowanie banków, a także nauczą się współpracy i podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Cieszymy się, że dzieci będą mogły rozwijać swoje umiejętności przedsiębiorcze oraz samodzielne myślenie, idąc śladami małego Dżeka.
Paulina Marcinkowska
Informacje o zapisach do klas pierwszych na rok szkolny 2025/2026 w zakładce:
3 kwietnia 2025 r. ostateczny termin rejestracji w systemie elektronicznym zgłoszenia/wniosku.
4 kwietnia 2025 r. ostateczny termin złożenia dokumentów w formie papierowej.
Nauka dla wielu uczniów to nie tylko obowiązek, ale prawdziwa pasja, która inspiruje do pogłębiania wiedzy i podejmowania wyzwań. To właśnie oni reprezentują naszą szkołę w konkursach przedmiotowych, pokonując kolejne etapy – od szkolnych, przez miejskie, aż po finał wojewódzki. Z ogromną dumą ogłaszamy, że nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że ciężka praca przynosi wspaniałe efekty! Dzięki swojej determinacji i wiedzy osiągnęli świetne wyniki w wojewódzkich konkursach przedmiotowych.
🔹 Anna Konopacka (kl. 8C) – tytuł Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego
🔹 Adam Nawrocki (kl. 8A) –tytuł Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Historycznego
🔹 Adam Żółtaszek (kl. 8B) – tytuł Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego
🔹 Aleksandra Makarewicz (kl. 7B) - tytuł Finalistki Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego
🔹 Adam Buczek (kl. 7C) oraz Franciszek Chmielewski (kl. 6A) – tytuły Finalistów Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego
🔹 Adrianna Walecko (kl. 6E) - tytuł Laureatki Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej - Żak 2025.
Nasi uczniowie wykazali się wiedzą wykraczającą poza program nauczania, imponując umiejętnością analizy, kreatywnością i doskonałą znajomością swoich dziedzin. 🏅📚
To wielkie osiągnięcie nie byłoby możliwe bez zaangażowania nauczycieli, którzy wsparli swoich uczniów w czasie przygotowań do konkursów:
Język polski – Pani Jadwiga Koziuk
Historia – Pan Piotr Zawadzki
Język Angielski– Pani Agnieszka Gadek
Informatyka – Pan Dawid Waldowski
Religia – Pani Renata Kałuża
Geografia– Pani Renata Wojciechowska
Tytuły laureatów i finalistów otwierają naszym ósmoklasistom drzwi do wymarzonych szkół ponadpodstawowych, dając im pierwszeństwo w rekrutacji. 🌟Gratulujemy 🎉👏
7 marca w naszej szkole odbyły się obchody Europejskiego Dnia Logopedy. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją dykcję, mierząc się z trudnymi łamańcami językowymi. Efekty były imponujące!
To wydarzenie nie tylko dostarczyło wszystkim mnóstwo zabawy, ale także zwróciło uwagę na znaczenie poprawnej wymowy i staranności w mówieniu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie!
logopeda szkolny - mgr Katarzyna Skrzyszowska
„Kochana Pani, Droga Madame, życzeń najpiękniejszych bukiet Tobie dam. Bądź zawsze szczęśliwa przez wzgląd na Twe zalety, bo przecież z Ciebie prawdziwy ideał kobiety.”
Wszyscy uczniowie klasy 1 b mieli możliwość, by na zajęciach edukacji technicznej wykonać sekretne laurki dla mamy, babci, siostry, koleżanki, cioci, sąsiadki, nauczycielki,… Samodzielnie układali i pisali w nich dobre życzenia. Międzynarodowy Dzień Kobiet w klasie obchodziliśmy dnia 7 marca 2025 r. Małe i duże kobiety uśmiechały się miło i składały sobie nawzajem życzenia. Chłopcy, klasowym koleżankom, wręczyli prezenty, recytowali wiersz z podziałem na role, przekazali dobre życzenia, uściski. Wspólnie śpiewaliśmy 100 lat! W organizację i przebieg świętowania włączyli się aktywni twórczo rodzice. Było bardzo miło! Dziękujemy!
Aldona Bieniek-Papaj, Justyna Łuczyszyn-Popiel, Oksana Okrepka
Z okazji Dnia Kobiet klasowi dżentelmeni z 2c wręczyli osobiście swoim koleżankom wspaniałe upominki w bardzo dziewczęcym, różowym kolorze zapakowane w różowe torebeczki. W zamian wszyscy mogli osłodzić sobie życie kruchym wafelkiem. Dopełnieniem tego dnia były kolorowe laurki wykonane techniką witrażu dla ulubionej kobiety: mamy, babci, cioci, koleżanki lub znajomej z podwórka.
Opracowała Agata Szlęg
Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom – zarówno uczennicom, jak i nauczycielkom – składamy najserdeczniejsze życzenia!
Dziękujemy za Waszą siłę, uśmiech i ciepło, które wnosicie każdego dnia.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z życzeniami od uczniów klasy 1C! 🎥💖
Ubiegły tydzień upłynął w naszej szkole pod znakiem sztuki i emocji!
Grupa Teatr Ruchu, która zdobyła I miejsce w Przeglądzie Teatrów Profilaktycznych „Maski zostawiamy na scenie” za poruszające przedstawienie „Smutek”, oraz Teatrograje, wyróżnieni II miejscem za spektakl „Sposób na kłótnie”, mieli wyjątkową okazję, by ponownie zaprezentować swoje aktorskie talenty.
Pod opieką pani Magdy Sokołowskiej młodzi artyści aż dwukrotnie stanęli na scenie, dzieląc się swoją pasją z wyjątkową publicznością.
Środa, 26 lutego – tego dnia popołudniowy pokaz był dedykowany rodzicom i dziadkom, którzy z ogromnym wzruszeniem i dumą obserwowali występy swoich pociech.
Czwartek – naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki z zaprzyjaźnionych placówek. Młodzi widzowie z zaciekawieniem oglądali spektakle, a po przedstawieniu chętne grupy miały okazję wziąć udział w krótkich warsztatach - nie tylko teatralnych.
Dodatkowym akcentem tego wydarzenia był występ klasy I D, która zaprezentowała zabawny skecz w klimacie Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie przedstawili dwie scenki – „Rodzina dawniej i dziś”, ukazując z przymrużeniem oka, jak zmieniały się rodzinne zwyczaje na przestrzeni lat.
To były niezwykłe chwile pełne emocji, śmiechu i refleksji. Dziękujemy wszystkim aktorom oraz widzom za stworzenie tak magicznej atmosfery!
Gratulujemy młodym artystom i czekamy na kolejne teatralne wzruszenia!
Magdalena Sokołowska
Agnieszka Pajor
W pierwszy poniedziałek marca osiemnastu uczniów reprezentujących Szkolny Klub Europejski odwiedziło centrum Europa Experience czyli Centrum Wiedzy o Unii Europejskiej w Warszawie i wzięło udziału w interesujących zajęciach edukacyjnych.
Dzieci za pomocą kina immersyjnego wyruszyły w podróż po Europie i jej instytucjach, dowiadując się przy okazji w jaki sposób rozwiązywać bieżące problemy i kształtować naszą wspólną przyszłość. Następnie za pomocą interaktywnych narzędzi w pasjonujący sposób odkrywały jak funkcjonuje Unia Europejska i w jaki sposób wpływa na nasze codzienne życie.
Pozostały czas uczniowie Czternastki przeznaczyli na edukacyjny spacer poznając Stare Miasto. Odwiedzili neoklasycystyczny monument patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu i zatrzymali się na chwilę refleksji przy Pomniku Małego Powstańca. Mieli okazję zobaczyć z bliska Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, a także pozostałości murów warszawskiego getta wraz z upamiętnieniem tragicznych losów Janusza Korczaka i jego podopiecznych, którzy zginęli w 1942 r.
Wizyta w Warszawie zakończyła się wjazdem na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z wysokości 114 m dzieci mogły podziwiać panoramę miasta.
Agnieszka Gadek
Dorota Musiał
W ramach obchodów Tygodnia Języka Ojczystego i Tygodnia Ortografii 19 lutego w bibliotece szkolnej odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej “Nie traćmy pamięci”. Konkurs promuje sztukę żywego słowa poprzez rozwijanie zainteresowań literackich, wrażliwości estetycznej i indywidualnych zdolności w zakresie interpretacji tekstów poetyckich przez uczniów. Służy rozbudzaniu wrażliwości na cierpienia ofiar systemów totalitarnych oraz kształtowaniu postaw odpowiedzialności wobec teraźniejszości i przyszłości. Z tą wymagającą tematyką zmierzyli się, zajmując kolejne miejsca:
Adrianna Walecko – I miejsce
Olga Masiukiewicz – II miejsce
Maksymilian Wiśniewski – III miejsce
Aleksandra Penar – wyróżnienie
Wszyscy zaprezentowali przejmujące utwory we wzruszającej interpretacji. Szkolnym laureatom serdecznie życzymy powodzenia w finale wojewódzkim, który odbędzie się 11 kwietnia 2025 r. w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych.
Kinga Opolony-Drozd
Marzena Mamroł