W listopadzie uczniowie klas piątych w ramach projektu Poznaj Polskę wyjechali na trzydniową wycieczkę do Krakowa i Zakopanego .
Podążając śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego, udaliśmy się na trzydniową wycieczkę, aby poznać miejsca, które nalezą do dziedzictwa kulturowego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kopca Kościuszki w Krakowie, skąd rozciąga się piękna panorama miasta i okolic. Następnie zatrzymaliśmy się przy Błoniach i udaliśmy się do parku Jordana, gdzie zobaczyliśmy ponad 50 pomników słynnych Polaków, m.in. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stamtąd udaliśmy się na spacer, w kierunku historycznego centrum miasta, oglądając Planty, okno Papieskie, kościół franciszkański z witrażami Stanisława Wyspiańskiego, Collegium Maius, Rynek Główny, Barbakan, wieżę i ulicę Floriańską. Na krakowskim rynku podziwialiśmy sukiennice, a uczniowie mogli kupić tam tradycyjne pamiątki z Krakowa. Zobaczyliśmy również ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim. Dalszy spacer doprowadził nas na wzgórze wawelskie, tam zwiedziliśmy katedrę koronacyjną królów polskich. Weszliśmy na wieżę gdzie wisi słynny dzwon Zygmunt. Na zakończenie zwiedzania Krakowa zobaczyliśmy smoka wawelskiego nad Wisłą.
W drugim dniu wycieczki pojechaliśmy do Tatrzańskiego Parku Narodowego i z przewodnikiem udaliśmy się na długi spacer w Dolinie Kościeliskiej, jednej z najpiękniejszych dolin Tatr Zachodnich. Dla uczniów spacer był okazją do zabaw w śniegu, a nawet turlania się z górki. Następnie udaliśmy się do Zakopanego, żeby zwiedzić słynną willę Atmę, w której mieści się muzeum Karola Szymanowskiego.
Trzeciego dnia wycieczki zobaczyliśmy Wielką Krokiew i udaliśmy się na spacer po Zakopanem. Zobaczyliśmy zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza kaplicę w Jaszczurówce, stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku oraz drewniany kościółek pw. św. Klemensa. Nieopodal tego miejsca obejrzeliśmy zabytkowy drewniany dom Józef Krzeptowski (brata słynnego Sabały). Budynek powstał pomiędzy 1850 a 1870 r. Był to prawdopodobnie pierwszy góralski dom, w którym wyżkę zastąpiono mieszkalnym piętrem.
Spacerowaliśmy Krupówkami czyli reprezentacyjną ulicą Zakopanego położoną w centrum miasta. Swoją nazwę zawdzięcza polanie, na miejscu której powstała. Z Krupówek rozciąga się wspaniały widok na znajdujący się nieopodal Giewont. Deptak ma długość 1,1 kilometra. Znajduje się tam Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, które niestety było zamknięte z powodu remontu.
Ostatnim przystankiem naszej podróży było wzgórze Bachledówka. Tam zobaczyliśmy klasztor paulinów i sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, gdzie wielokrotnie przebywał kardynał Stefan Wyszyński.
Zarówno dla uczniów jak i opiekunów wycieczka była bardzo udana. Przeżyliśmy wspaniałe chwile, poznaliśmy ciekawe miejsca. Wróciliśmy zmęczeni i zadowoleni.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Agata Heffner
Mirosław Musiał