Dominika Brożyna uczennica kl. VIII D
zajęła IV miejsce w Międzynarodowym Turnieju w Judo
POKONUJEMY GRANICE Bielsko-Biała.
Gratulujemy!
p. Renata Bulkiewicz
s. Tobiasza Kuboszek
Dominika Brożyna uczennica kl. VIII D
zajęła III miejsce w SUPER LIDZE JUDO w Oleśnicy.
Gratulujemy!!!
Styczeń jest wyjątkowym miesiącem nie tylko dlatego, że jest pierwszym miesiącem nowego roku, ale również w tym miesiącu mają swoje wielkie święto BABCIE i DZIADKOWIE. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Babcie i dziadkowie to jedne z najważniejszych osób w życiu dzieci. To właśnie oni obdarzają je bezwarunkową miłością, poświęcają swój czas i energię.
W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”, uczniowie klasy I c wykonali zadanie „Kochamy babcie i dziadków”- nagrywając wirtualną kartkę muzyczną.
Jak to dobrze, że są dziadkowie ! Niech nam żyją 100 lat!!!
Urszula Kostrzewska, Angelika Dombrowa, Joanna Siwińska
Podczas lekcji języka mniejszości narodowej- języka niemieckiego nie ma nudy. Uczniowie klas 4 zmierzyli się w nietypowej bójce- "bójce na słówka". Aby umilić atmosferę i pomóc utrwalić słownictwo pomocne są metody aktywizujące. Tutaj aktywizowaliśmy naszą wiedzę i znajomość słownictwa poznanego w poprzednich latach nauki. Nie było łatwo, ale wyłoniliśmy kilku "mistrzów" niemieckiego słownictwa.
Magdalena Jaśniak -Rogoża
Również w tym roku delegacja "Czternastki" wzięła udział w opolskim Orszaku Trzech Króli. Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" orszak przeszedł ulicami Opola aż na Rynek. Z dumą towarzyszyliśmy azjatyckiemu królowi Melchiorowi jako "straż przyboczna".
I. Kuboszek
W styczniu podjęliśmy działania mające na celu uświadomienie uczniom jak ważne jest prawidłowe pakowanie tornistrów i w jaki sposób można obniżyć ich wagę. Zważono tornistry dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej. Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z tego, że noszenie zbyt ciężkiego tornistra może spowodować różnego rodzaju wady postawy. Plecak powinien być lekki, sztywny z regulowanymi szelkami. Uczniowie nie powinni nosić w nim zbędnych w szkole rzeczy. Waga tornistra powinna wynosić od 10-15% ciężaru ucznia. W trakcie ważenia 82% plecaków miało odpowiednią wagę. Gratulujemy.
Kurzydło Anna
Praga jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Europy, a jej zabytkowe centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Złote miasto w sercu Europy zachwyca malowniczą panoramą, mostem Karola i zamkiem na Hradczanach. To właśnie ze stolicy Czech, kilka dni po przerwie świątecznej na adres Publicznej Szkoły nr 14 dotarły wyjątkowe pocztówki. Każdy uczeń biorący udział w międzynarodowym projekcie e-twinning otrzymał malowniczą kartkę od rówieśnika z zagranicy. Dostarczyło to wielu wrażeń i pozytywnych emocji. Dzięki temu poznaliśmy również zabytki i urokliwe miejsca stolicy naszych sąsiadów. Dodatkowo podtrzymaliśmy rzadko obecnie spotykany zwyczaj wysyłania kartek. Wiele osób woli obecnie wysłać życzenia e-mailem lub zadzwonić, niż poświęcić czas na napisanie kilku słów na kartce papieru. Dodatkowo rozwinęliśmy umiejętność komunikowania się w języku angielskim. Liczymy, że dzięki udziałowi w tym projekcie nasi uczniowie nawiążą również nowe przyjaźnie.
Opracowanie: Jolanta Kuliś
Agnieszka Gadek
Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Głównym tematem konkursu było 100-lecie Powstań Śląskich. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice naszej szkoły. Urszula Danik (kl. 8e) zajęła I miejsce, natomiast Alicja Budczak (kl. 8b) uplasowała się na III miejscu. Nagrodę za udział w konkursie otrzymała także Zofia Musiał (kl. 8e). Serdeczne gratulacje dla naszych uczennic.
Piotr Zawadzki
Organizatorem konkursu „Śmieci mniej, Ziemi lżej” jest Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola. Jego celem było zapoznanie uczestników z problemem odpadów komunalnych (powstawanie i przetwarzania). Konkurs zakończył się w grudniu. Wspólnie zebraliśmy 800 kg makulatury, 125 kg nakrętek plastikowych, 56,5 kg baterii. W sumie przekazaliśmy do punktów odbioru 981,5 kg odpadów. Czekamy na ogłoszenie wyników, które ma się odbyć jeszcze w styczniu.
Kurzydło Anna
Dudzic Agnieszka
Dlaczego łzy są słone? Jakie związki chemiczne wchodzą w skład skał gipsowych? Dlaczego skały wapienne nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych? Jaką sól dodaje się podczas produkcji makaronów, aby skrócić czas ich gotowania? Jaką sól stosuje się w kryminalistyce do ujawniania śladów linii papilarnych? Na te i inne pytania poznali odpowiedź uczniowie klas ósmych na lekcjach chemii, a wyniki swojej pracy zaprezentowali wykonując przepiękne lapbooki.
Iwona Gmoch-Buczek
Wesołych Świąt,
Szkoło bardzo Ci życzę
Gwiazdki najjaśniejszej, choinki najpiękniejszej
Prezentów wymarzonych, świąt mile spędzonych
Karnawału szalonego i Nowego Roku bardzo udanego
~Natalia Szymańska
W ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Czytam i piszę, bo lubię” odbył się konkurs „Życzenia bożonarodzeniowe”. Uczniowie wykazali się talentem literackim pisząc piękne życzenia dla rodziny, znajomych, przyjaciół, a także dla całej społeczności szkolnej. Komisja konkursowa zmierzyła się z niezwykle trudnym zadaniem wybrania laureatów konkursu, ponieważ wszystkie życzenia były piękne i napisane prosto z serca. Po burzliwych dyskusjach wyłoniono zwycięzców:
I. miejsce Natalia Szymańska kl. 4a
II. miejsce Bartosz Reichert kl. 7c
III. miejsce Szymon Rusek kl. 6a
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy!
Daria Szleger
"Niepełnosprawność intelektualna i komunikacja alternatywna"
W grudniu w klasie 3c odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Panią Anetę Winiarz – pracownika Przedszkola Publicznego Specjalnego nr.53 w Opolu.
W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się co to jest niepełnosprawność intelektualna i komunikacja alternatywna. Wykonały zadania związane z tematyką warsztatów, a na koniec dla podopiecznych przedszkola nr.53 nagrały piosenkę z wykorzystaniem symboli PCS – czyli obrazków, za pomocą których komunikują się osoby niepełnosprawnie intelektualnie.
Po warsztatach na klasę czekała miła niespodzianka w postaci pięknego nagrania przygotowanego przez podopiecznych i pracowników przedszkola nr.53 w Opolu.
Cała klasa wspólnie przyznała, że była to wyjątkowa i cenna lekcja. Nie możemy doczekać się kolejnych!
K. Procyszyn
Z dumą informujemy, że nauczyciel PSP 14 p. Mirosław Musiał został nominowany przez Rodziców i Uczniów do bieżącej edycji Plebiscytu NTO "Nauczyciel na medal".
W kategorii miasta Opola zajął 1 miejsce zdobywając 510 głosów. Natomiast w kategorii wojewódzkiej zajął 5 miejsce zdobywając 652 głosy.
Dziękujemy społeczności szkolnej za nominację nauczyciela i oddanie głosów.
Panu Mirosławowi Musiałowi serdecznie gratulujemy!
Dyrektor szkoły
Dyrekcja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu poszukuje dziewczynki w wieku około 10– 15 lat do roli córki głównej bohaterki w spektaklu „Historia miłosna” w reżyserii Wojciecha Malajkata.
Więcej informacji na stronie:
https://teatropole.pl/aktualnosci/casting-do-spektaklu-wojciecha-malajkata/