Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość,
a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2021.
Taka wirtualna kartka powędrowała do żołnierzy 10 Brygady Logistycznej w Opolu, którzy przebywają na misjach pokojowych w Rumunii i Afganistanie.
Bardzo dziękujemy za świąteczne zdjęcia i ogromne zaangażowanie uczniom i rodzicom z klasy III c.
Urszula Kostrzewska, Angelika Dombrowa
Zbliża się radosny czas Świąt Bożego Narodzenia, kiedy wysyłamy przyjaciołom i bliskim życzenia. Święty Mikołaj jest symbolem grudniowych przygotowań do świąt oraz ikoną dobrych uczynków, o których należy pamiętać, naśladując dobroduszność biskupa Mikołaja. Uczniowie naszej szkoły napisali piękne życzenia dla świętego Mikołaja, aby w ten symboliczny sposób odwdzięczyć mu się za jego pomoc biednym i potrzebującym dzieciom.
D. Szleger
Miło nam poinformować, iż klasa 1a bierze udział i ukończyła I moduł międzynarodowego projektu edukacyjnego "Lekturki spod Chmurki". W ramach realizacji projektu dzieci narysowały swoje chmurki, które zebrane razem, stworzyły projektową chmurkę Tosię. Pod jej patronatem, urządziliśmy kącik czytelniczy, w którym znalazła się pozycja D.Parlak "Kapelusz Pani Wrony". Przygody książkowych bohaterów zilustrowaliśmy w projektowym "Lekturniku". Razem z Tosią świętowaliśmy również Dzień Drzewa. Realizacja I modułu była dla nas ciekawą przygodą. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania z kolejnych modułów.
Julia Hałasowska
Monika Koschella
Okres przedświąteczny to najlepsza okazja aby podziękować wszystkim wspaniałym wolontariuszom, którzy wsparli działanie naszego szkolnego Klubu Wolontariatu „Razem możemy więcej” i włączyli się w tegoroczną akcję „Razem na święta” pod patronatem MEN. Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.
Dzięki Wam wolontariuszom i tym małym, i tym dużym, mogliśmy obdarować wszystkie instytucje, które pragnęliśmy wspomóc w tym świątecznym okresie Życzliwość i ofiarność dzieci oraz ich rodziców przerosły nasze oczekiwania.
Wszystkim serdecznie za wszystko dziękujemy!
Dziękujemy za dzielenie się dobrem i wspieranie innych!
Wesołych Świąt!!!
Koordynatorzy akcji: Urszula Kostrzewska, Izabela Kuboszek, ks.Piotr Reiman
W ramach realizacji projektu „Mały Olimpijczyk”, uczniowie klasy 2c stworzyli własne, sportowe gry planszowe. Jest to sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego. Do przygotowanej planszówki są potrzebne jedynie pionki i kostka do gry. Kreatywność dzieci możemy podziwiać na poniższych zdjęciach.
Katarzyna Tomczak
16 grudnia 2020r. uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli w zdalnych warsztatach zawodoznawczych zorganizowanych we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego w Opolu.
Uczniowie zostali zapoznani z możliwościami kształcenia się zawodowego z mechatroniki, budownictwa, mechaniki samochodowej oraz perspektywami pracy związanej z odnawialnymi źródłami energii. Specjaliści poszczególnych profesji zaprezentowali także wybrane pracownie, w których uczniowie doskonalą swój warsztat pracy w określonym zawodzie.
Uczestnictwo w zajęciach przybliżyło ósmoklasistom charakter i specyfikę zawodów występujących w ich najbliższym otoczeniu. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów wpłynęły na wykształcenie pozytywnych postaw wobec pracy zawodowej, ponadto ułatwiają trafne planowanie swojej przyszłości.
Aleksandra Malosek
Lidia Fica
Informujemy, że w Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 w okresie ferii zimowych zorganizowane zostaną półkolonie. Przygotowaniem i realizacją wypoczynku zimowego/półkolonii w Opolu zajmuje się Młodzieżowy Dom Kultury.
Przypominamy o terminach turnusów półkolonijnych w roku 2021 oraz kosztach pobytu:
Dzieciom biorącym udział w półkoloniach zostaną zapewnione dwa posiłki – drugie śniadanie i obiad, opieka pedagogiczna, zajęcia programowe i materiały do ich realizacji.
Naboru uczestników półkolonii dokonuje Młodzieżowy Dom Kultury.
Formalności należy dopełnić kontaktując się z MDK ze wskazaniem PSP nr 14 jako miejsca pobytu dziecka. Liczy się kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona. Wszelkie informacje dotyczące procedury rekrutacji, w tym: termin składania karty kwalifikacyjnej uczestnika, wzór karty kwalifikacyjnej, termin płatności, są dostępne na stronie:
https://mdk.opole.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-zimowe-polkolonie
Wytyczne MEN, MZ i GIS dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych – do zapoznania się dla Rodziców i Opiekunów
W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach projektu edukacyjnego uczniowie klas ósmych przygotowywali model przestrzenny cząsteczki wybranego przez siebie związku chemicznego w formie bombki choinkowej oraz sporządzali krótki opis dotyczący wybranego związku i jego budowy przestrzennej. Efekty ich pracy możemy podziwiać na załączonych zdjęciach prac.
Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!
Iwona Gmoch-Buczek
W ramach realizacji OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU „Z kulturą mi do twarzy” zapraszam do podzielenia się domowym klimatem świątecznego nastroju. Proponuję Wam wspólną, bożonarodzeniową zabawę fotograficzną – konkurs „Przy rodzinnym stole”.
Zasada jest prosta, zrób pamiątkowe zdjęcie z przygotowań świątecznych, nakrywania do stołu. Zdjęcie ukazujące przeżywanie świąt Bożego Narodzenia w Waszych domach.
Oceniane będą pomysłowość, kreatywność i oddanie klimatu.
Zdjęcia z krótkim opisem: imieniem i nazwiskiem autora, klasą proszę przesłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 10.01.2021r. W tytule wiadomości proszę wpisać: „Przy rodzinnym stole”.
Urszula Kostrzewska
Babcie i dziadkowie odgrywają wyjątkową rolę w życiu dziecka.
Dziadkowie mogą być opiekunami, pocieszycielami, powiernikami, towarzyszami zabawy, pomocnikami...
Na zajęciach świetlicowych w ramach realizacji projektu „Z kulturą mi do twarzy” wykonując zadanie „MŁODSI STARSZYM POMAGAJĄ” poruszyliśmy trudny temat, jakim jest pomoc starszym osobom oraz jak dzieci powinny zachować się w niektórych sytuacjach. Wspólnie wypisaliśmy przykłady jak możemy pomóc. Z wielką starannością dzieci wykonały plakat prezentujący pewne zachowania w różnych sytuacjach. Na zakończenie zajęć dzieci miały okazję wcielić się w rolę babci i w scenkach pokazały jak można pomóc osobom starszym. Zajęcia pokazały ogromną wrażliwość dzieci wobec potrzebujących i wzmocniły postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.
Urszula Kostrzewska
Z okazji dnia 6 grudnia w klasie IVa zorganizowano spotkanie mikołajkowe on-line.
Uczniowie w świątecznych strojach, opowiadali o zwyczajach mikołajkowych. Każdy z nich przygotował symboliczny prezent dla kolegi lub koleżanki, który wyznaczony został w drodze losowania. Dzieci w ramach upominku przygotowały wzajemnie dla siebie portrety, wierszyki. Nie były one podpisane więc wiele radości sprawiło klasie rozpoznanie kogo dotyczy dana praca. Spotkanie umilił też występ muzyczny jednej z uczennic.
Agnieszka Duszyńska
Uczniowie klas ósmych poznawali tajemnice różnych soli, począwszy od chlorku sodu, który znajduje się w solniczkach, poprzez sole stosowane do konserwowania produktów spożywczych oraz używanych jako nawozy sztuczne. Zaznajomili się z ich właściwościami i różnorodnymi metodami otrzymywania. W efekcie powstały przepiękne lapbooki.
Iwona Gmoch-Buczek