Czy wiecie, że data 22.02.2022 czytana od tyłu to ta sama data:-) Taką liczbę nazywamy liczbą palindromiczną. Choć może to dziwić, ale w naszym codziennym życiu wiele jest palindromóm. Mogą nimi być nie tylko liczby ale również litery, słowa, zdania a nawet grafika.
To właśnie ta wyjątkowa data stała się pretekstem dla uczniów klasy 2a by rozpocząć przygodę z poszukiwaniem regularności i symetrii.
Uczniowie z pomocą lusterek odkrywali właściwości palidromów. Jak się również okazało w naszej klasie mamy uczniów z imionami o cechach lustrzanych;-) Dzieci pracując z symetrią poziomą i pionową, stworzyły również wyjątkowe prace plastyczne. Było dużo do odkrycia i wiele nauki płynącej z tych odkryć. Uczniowie świetnie się bawili a przy tym dużo nauczyli.
Julia Hałasowska
Monika Koschella
BohaterON – włącz historię to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcjach tematycznych oraz wykonali kartki dla Powstańców Warszawskich.
Piotr Zawadzki
“Wybrałam piękną kartkę
- do Ciebie ją adresuję.
By w tym dniu powiedzieć,
że coś do Ciebie czuję.”
14 lutego uczniowie PSP 14 w Opolu stworzyli pomysłowe elektroniczne kartki z okazji dnia Świętego Walentego. Walentynki, inaczej zwane świętem zakochanych to dzień, w którym wypada wręczyć ukochanej osobie upominek. Nie trzeba jednak kosztownych prezentów. Można tez wyrazić swoje uczucia wysyłając piękną kartkę i życzenia swojej drugiej połowie, lub skrytej sympatii- tym samym sprawić miłą niespodziankę bliskiej osobie:)
Prezentacja - KARTKI WALENTYNKOWE
M. Żurawska
Czytanie to lokata, która procentuje. Stanowi antidotum na wiele rozterek i nudę oraz pomaga się rozwijać.
W bibliotece szkolnej odbyła się wspaniała uroczystość dla uczniów klas pierwszych – Pasowanie na Czytelnika. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, dotyczącą naszej szkolnej biblioteki, a także poznali zasady okazywania szacunku książkom. Następnie udali się do tajemniczego pokoju zagadek w bibliotece, gdzie odgadywali łamigłówki inspirowane „Akademią Pana Kleksa”. Labirynt zawiłych zagadek doprowadził pierwszaków do niespodzianki – pięknej książki dla każdego ucznia! Po wyczerpującym pokoju tajemnic w bibliotece, wszyscy zostali uroczyście pasowani na czytelników - piórem patrona naszej szkoły - Adama Mickiewicza. Uroczystość uświetnili uczniowie starszych klas - Aleksander Wolny koncertem na gitarze elektrycznej oraz Hanna Wolna jako mistrzyni ceremonii - wróżka biblioteczna, deklamując wiersz i wprowadzając pierwszaków w świat bibliotecznych zakątków.
Od teraz pierwszaki mogą dumnie nosić miano czytelnika naszej biblioteki szkolnej i samodzielnie wypożyczać książki. Serdecznie zapraszamy!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
W listopadzie 2021 nasza szkoła dołączyła do projektu e-Twinning „A FILM tour of Europe”, którego główmy założeniem jest promowanie naszego regionu, naszego miasta i naszej szkoły. A także odkrywanie podobieństw i różnic kulturowych pomiędzy Polską a Czechami. Bo w projekcie poza naszą szkołą bierze również udział opolskie liceum nr 8 oraz szkoła podstawowa z Pragi.
Dzięki udziałowi w projekcie, uczniowie doskonalą umiejętność posługiwania się językiem angielskim oraz korzystania z narzędzi TIK. Obie te umiejętności przydały się przy wykonaniu kolejnego już zadania projektowego, którego celem było stworzenie filmiku przedstawiającego naszą szkołę.
W filmie wystąpili uczniowie klas trzecich oraz 4c, którzy zabrali nas w wirtualny spacer po szkole. Efekty pracy można zobaczyć załączonym na filmie.
Agnieszka Gadek
Jolanta Kuliś
Czy warto pisać listy? Pewnie, że tak. Przekonali się o tym uczniowie klasy 4c, którzy w grudniu wysłali listy do Świętego Mikołaja. A po dwóch miesiącach, tuż przed feriami, otrzymali odpowiedź z Bieguna Północnego.
Święty Mikołaj w swoim liście podziękował za otrzymaną przesyłkę z Polski oraz krótko opowiedział jak wyglądają u niego przygotowania o Świąt. Życzył też naszym uczniom, aby byli zdrowi i dobrze myśleli o sobie, swoich przyjaciołach i rodzinie. Zachęcał do podejmowania wyzwań, wytrwałości oraz świetnego humoru przez cały rok.
Agnieszka Gadek
Dzień 28 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Lego. Został ustanowiony na pamiątkę opatentowania sposobu łączenia klocków, którymi bawią się od lat i dzieci, i dorośli. Nazwa to skrót od zwrotu „leg godt”, czyli baw się dobrze.
Z klocków Lego dziś można zbudować wszystko. Lego weszło też do świata filmu, bo klockowe figurki można oglądać w kinie i na dvd. Chcąc aktywnie świętować ten dzień, każdy z uczniów przyniósł swój zestaw Lego. Z wielkim zaangażowaniem podjęli wyzwanie pracy z klockami realizując napis "Dzień Lego" czy projektując na kartce swoją figurkę.
Podołali również wyzwaniu ortograficznemu polegającym na wybudowaniu w ramach swoich zasobów elementu z [rz] w nazwie. Były więc grzyby, drzwi, drzewa.... Całość klockowych zmagań zakończył pokaz filmowy "Lego City".
Uczniowie bardzo pozytywnie odebrali lekcję z klockami Lego. Rozbudzili swoją wyobraźnię, kreatywność ale przede wszystkim zrozumieli, że można się uczyć przez zabawę ;-)
J. Hałasowska
Dla kobiety wachlarz to berło, które pozwala jej władać światem, za jego pomocą dama mogła powiedzieć wiele, nie mówiąc ani słowa.
Mieszkańcy Chin uczynili z wachlarza element swojej kultury. Towarzyszył im na co dzień, w zabawie i tańcu, a etykieta dworska dokładnie opisywała, jak się nim posługiwać. W każdym miesiącu używano innego rodzaju wachlarza. Pomyłka była niewybaczalna. przybierały kształty księżyca, gruszki, flagi i serca. Robiono je z cienkich strużynek drewna, bambusa, jedwabiu, piór i zdobionej haftem tkaniny. Obowiązkowo miały rączkę – żelazną, złotą, srebrną, z kości słoniowej, skóry, bambusa i laki. Były niczym małe dzieła sztuki, bo robili je artyści.
W ramach realizacji MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU „Z kulturą mi do twarzy”, uczniowie klasy II c, wykonali następne zadanie z modułu- Kultura świata: „Chińskie wachlarze”. Podczas zajęć zapoznali się z historią powstania i rodzajami wachlarzy, na zakończenie warsztatów wykonali samodzielnie swój wachlarz.
Urszula Kostrzewska, Agata Kolmas- Szlęg
Dominika Brożyna uczennica kl. VIII D
zajęła IV miejsce w Międzynarodowym Turnieju w Judo
POKONUJEMY GRANICE Bielsko-Biała.
Gratulujemy!
p. Renata Bulkiewicz
s. Tobiasza Kuboszek
Dominika Brożyna uczennica kl. VIII D
zajęła III miejsce w SUPER LIDZE JUDO w Oleśnicy.
Gratulujemy!!!
Styczeń jest wyjątkowym miesiącem nie tylko dlatego, że jest pierwszym miesiącem nowego roku, ale również w tym miesiącu mają swoje wielkie święto BABCIE i DZIADKOWIE. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Babcie i dziadkowie to jedne z najważniejszych osób w życiu dzieci. To właśnie oni obdarzają je bezwarunkową miłością, poświęcają swój czas i energię.
W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”, uczniowie klasy I c wykonali zadanie „Kochamy babcie i dziadków”- nagrywając wirtualną kartkę muzyczną.
Jak to dobrze, że są dziadkowie ! Niech nam żyją 100 lat!!!
Urszula Kostrzewska, Angelika Dombrowa, Joanna Siwińska