„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Czytanie książek rozwija naszą wyobraźnię i poprawia zdolność koncentracji. Warto czytać, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie na długie lata. Stare porzekadło mówi, żeby nie oceniać książki po okładce, ale czy faktycznie nie ma ona żadnego znaczenia? W końcu jest to najczęściej dotykana część książki, najbardziej narażona na zniszczenia. A także to na nią patrzymy, gdy książki stoją na półce. To okładka sprawia, że rozpoznajemy książkę bez czytania tytułu, przykuwa nasze zainteresowanie, sprawia, że chcemy przeczytać daną książkę.
W bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Okładka ulubionej książki”, który miał na celu promocję czytelnictwa oraz konfrontację ze znanym porzekadłem, pokazując jak ważna jest okładka książki!
Uczestnicy konkursu okazali się miłośnikami wielu książek! Dodatkowo wykazali się talentem plastycznym i innowacyjnym podejściem do tematu.
Komisja złożona z uczniów naszej szkoły wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Hanna Wolna kl. 2b
II miejsce – Aleksander Wolny kl. 4a
III miejsce - Paulina Huncza kl. 1c
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wysiłek włożony w wykonanie swoich okładek, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Daria Szleger
Zaproszenie dla Rodziców, Uczniów oraz Nauczycieli na uroczystość spod Znaku Rodła do Opola w ramach obchodów 100 lat Związku Polaków w Niemczech, która upamiętni wielkie dziedzictwo Związku Polaków w Niemczech z lat 1922-1939 ze szczególnym uwzględnieniem I Dzielnicy Opolskiej.
Poniedziałkowy dzień uczniowie klasy 2a spędzili w towarzystwie leśniczego z Nadleśnictwa Opole. Podczas tej lekcji w terenie uczniowie usłyszeli o charakterystycznych zachowaniach zwierząt na przestrzeni różnych pór roku. Dowiedzieli się również jak należy postępować w przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem w lesie. Całość spotkania podsumowało pieczenie kiełbasek i pianek na ognisku. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w to edukacyjne spotkanie i bardzo podobała się ta aktywna lekcja przyrody.
Julia Hałasowska
Monika Koschella
Uczniowie klasy 2b i 3a wzięli udział w zaczarowanych warsztatach podczas których poznawali tajniki świata nauki. W trakcie warsztatów dowiedzieli się co to jest skrobia i w jakich produktach mogą ją znaleźć, a wszystko to na drodze eksperymentu. Poznali jakie ptaki budzą ich od rana jak i w nocy. Rozpoznawali ich odgłosy w specjalnie do tego przeznaczonej kabinie akustycznej. Dowiedzieli się w jakich domach mieszkają ich rówieśnicy w różnych częściach świata i jakie noszą charakterystyczne ubrania. Podczas zajęć odbyły się również warsztaty wyrażania emocji za pomocą muzyki, na których uczniowie przy pomocy różnych instrumentów je odzwierciedlali. Dzieci podczas wizyty w sali polisensorycznej mogły skorzystać z łóżka wodnego, suchego basenu, wczuć się w rolę gwiazdy na estradzie. Na zakończenie zajęć czekała je niespodzianka, zostały zaproszone w podróż w kosmos, gdzie poznali historię naszej galaktyki w mobilnym planetarium.
Jolanta Kiwilszo
Lidia Krasowska
Katarzyna Wolna
ZEBRANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW
KLAS I - III
ODBĘDĄ SIĘ 11 MAJA 2022R. (ŚRODA)
O GODZ. 17.00 WEDŁUG PONIŻSZEGO HARMONOGRAMU
Prosimy o wchodzenie do budynku szkoły wejściem głównym (A1)
ZEBRANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW
KLAS IV – VIII
ODBĘDĄ SIĘ 12 MAJA 2022R. (CZWARTEK)
O GODZ. 17.30 WEDŁUG PONIŻSZEGO HARMONOGRAMU
Prosimy o wchodzenie do budynku szkoły wejściem głównym (A1)
Hymnem i modlitwą w intencji osób, które zginęły w imię wolności Polski rozpoczęły się opolskie uroczystości z okazji 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W Narodowym Dniu Zwycięstwa na placu Wolności zgromadzili się m.in. kombatanci, samorządowcy i urzędnicy, duchowni, służby mundurowe, harcerze, poczty sztandarowe szkół opolskich i mieszkańcy.
Nasz poczet reprezentowali uczniowie klasy 8c: Ewa Siłka, Zuzanna Perkowska, Michał Cichosz.
Mirosław Musiał
Dnia 5 maja 2022 r., klasa 5b uczestniczyła w warsztatach „Kolekcja starodruków Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – czyli historia książki od rękopisu do biblioteki cyfrowej.”
Warsztaty realizowane w ramach projektu pn. Starodruki z PBW w nowoczesnej odsłonie – ochrona starodruków oraz remont i wyposażenie pomieszczenia do właściwego przechowywania zbiorów i ich zabezpieczania w celu realizacji działań edukacyjno- informacyjnych z wykorzystaniem aplikacji teleinformatycznych zwiększających atrakcyjność usług kulturalnych i turystycznych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu realizowanego w ramach RPO WO na lata 2014-2020.
Zajęcia miały interdyscyplinarny charakter. Pozwoliły prześledzić historię książki od wynalezienia czcionki aż po zaprezentowanie ich w cyfrowej postaci m.in. w Opolskiej Bibliotece Cyfrowej, Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona, Federacji Bibliotek Cyfrowych, Europeanie.
http://fbc.pionier.net.pl/pro/
Zajęcia integrowały wiedzę przedmiotową z różnych dyscyplin, sprzyjały zwiększeniu aktywności czytelniczej uczniów. Były również wyjątkową okazją do obejrzenia wybranych starodruków ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu oraz dokumentacji dotyczącej prac konserwatorskich i restauratorskich.
Mirosław Musiał
28 kwietnia uczniowie klasy 1c wybrali się na koncert muzyki filmowej przygotowany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im Fryderyka Chopina w Opolu. Podczas koncertu dzieci miały okazję posłuchać utworów z filmu "Harry Potter" oraz "Karnawał zwierząt".
Angelika Dombrowa
Joanna Siwińska
Niedawno obchodziliśmy Dzień Świętego Floriana patrona strażaków. Z tej okazji naszą szkołę odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straż Pożarnej, oddziału ratownictwa wodnego w Opolu.
Pokazali dzieciom sprzęt, który używany jest podczas działań ratowniczych. Rozmawiali również o ogólnie pojętym ratownictwie.
Uczniowie przypomnieli sobie również jak prawidłowo wzywać pomoc, a na koniec, przećwiczyli RKO i obsługę AED⛑️??️
Dziękujemy za ciekawa lekcję i do zobaczenia ??
Angelika Dombrowa
Joanna Siwińska
22 kwietnia uczniowie klasy 1c obchodzili Światowy Dzień Ziemi.W tym dniu dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, uczyły się poprawnego segregowania śmieci, wykonywały zabawy polisensoryczne, doświadczenia z ziemią oraz poznały budowę roślin. ♻️Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę.
Angelika Dombrowa
Joanna Siwińska
W bibliotece szkolnej odbyła się podniosła uroczystość dla uczniów klasy 1 P – Pasowanie na Czytelnika.
Do klasy przygotowawczej (1 P) chodzą dzieci, które rozpoczynają naukę w polskiej szkole. Nauka w tej klasie charakteryzuje się tym, że dzieci mają więcej zajęć z języka polskiego. Uczą się codziennej komunikacji, poznają polską kulturę, biorą udział w lekcjach tematycznych i zajęciach integracyjnych czy poznają miasto.
Podczas pasowania w bibliotece, najpierw uczniowie poznali zasady korzystania z czytelni i biblioteki szkolnej. Uroczystość uświetniły uczennice starszych klas – Karyna i Taisiia, deklamując wiersz i wprowadzając pierwszaków w świat bibliotecznych zaułków. Dodatkowo dziewczęta zobowiązały się do pomocy swoim młodszym koleżankom i kolegom w razie kłopotów z językowych lub potrzeby odnalezienia jakiejś sali w szkole.
Później wszyscy zostali uroczyście pasowani na czytelników - piórem patrona naszej szkoły - Adama Mickiewicza. Na dobry start nauki języka polskiego, każdy uczeń otrzymał słownik oraz książkę z pierwszymi czytankami i plakat z alfabetem. Ponadto chętni uczniowie wypożyczyli książki z wersji polsko-ukraińskiej, które stanowią tegoroczne nowości w zbiorach biblioteki szkolnej.
Od teraz pierwszaki mogą dumnie nosić miano czytelnika naszej biblioteki szkolnej i samodzielnie wypożyczać książki. Serdecznie zapraszamy!
Daria Szleger
W czwartek 28 kwietnia, odbyło się wręczenie nagród laureatom II edycji konkursu fotograficznego ,,W poszukiwaniu oznak wiosny”, którego organizatorem był samorząd uczniowski naszej szkoły. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 oraz 4-8. Dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli pierwsze oznaki wiosny w najbliższej okolicy, a następnie przesłali zdjęcie konkursowe ?
Wyniki w kategorii klas 1-3:
I miejsce: Tobiasz Paraszczak 1C
II miejsce: Dorota Jarosz 2C
III miejsce: Paulina Huncza 1C
Wyniki w kategorii klas 4-8:
I miejsce: Paweł Łuczak 4B
II miejsce: Adam Buczek 4C
III miejsce: Natalia Jarosz 5A
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! ?
Samorząd uczniowski
„O tańcu nie da się pisać - taniec trzeba zobaczyć”
29 kwietnia w ramach MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TAŃCA w naszej szkole zapanował taneczny klimat a to za sprawą Szkolnego Konkursu Tanecznego „Dance Mania 2022”.
Młodych tancerzy oceniało jury w składzie: Pani wicedyrektor Joanna Leśniak- Diechtiar i Pani Urszula Kostrzewska, biorąc pod uwagę następujące kryteria: choreografię, strój sceniczny i ogólny wyraz artystyczny.
Konkurs przebiegał w bardzo przyjemnej atmosferze dzięki wspaniałej oprawie muzycznej zapewnionej przez DJ Panią Angelikę Dombrowę.
Dzieci wykonywały samodzielnie przygotowane układy choreograficzne do wybranych przez siebie utworów. W konkursie wzięły udział solistki, duety i mini zespoły. Występujące młode artystki bardzo zaangażowały się w przygotowanie swoich układów tanecznych i odważnie wystąpiły przed widownią i komisją. Oglądanie występów poszczególnych grup dostarczyło nam wielu przyjemnych wizualnych i muzycznych doznań. Repertuar był różny, pomysły choreograficzne interesujące i niekiedy zaskakujące.
Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy przeżyć ten szczególny dzień, mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy podziwiać interesujące, pomysłowe i radosne prezentacje miłośników tańca, których z pewnością nie brakuje w naszej szkole.
Angelika Dombrowa
Urszula Kostrzewska
W roku szkolnym 2021/22 Nasza biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory biblioteczne o wiele interesujących tytułów.
W nowej ofercie znajdują się ciekawe pozycje literatury dziecięcej i młodzieżowej. Zachęcamy do zapoznania się z listą najświeższych nabytków Naszej biblioteki i jednocześnie zapraszamy do ich wypożyczania!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
Drodzy rodzice,
w ramach "Akademii Umiejętności dla Rodziców" zachęcamy Państwa do udziału w cyklu warsztatów online prowadzonych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tematyka dotyczy wspierania rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci w wieku 7-12 lat. Podczas spotkań obejrzą Państwo filmy krótkometrażowe oraz będą mieli możliwość porozmawiać z ekspertami o ważnych kwestiach związanych m.in. z dezinformacją, bezpieczeństwem w mediach społecznościowych, doświadczeniem nękania.
Szczegóły i zapisy pod linkiem:
https://kultura.ceo.org.pl/aktualnosci/dolacz-do-wirtualnego-klubu-filmowego-dla-rodzicow/?utm_source=canva&utm_medium=iframely
Zespół Wsparcia i Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej
Z przyjemnością informujemy, że konkurs fotograficzny pt. „Przy świątecznym stole”, organizowany w ramach MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU „Z kulturą mi do twarzy”, został rozstrzygnięty!
Zadaniem uczestników było sfotografowanie świątecznego, wielkanocnego stołu w ich rodzinnych domach. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością. Bardzo cieszy fakt, że tradycje wielkanocne w naszych domach są kultywowane. Piękne polskie zwyczaje, takie jak przygotowanie święconki, zdobienie pisanek, własnoręcznie wykonywanie stroików z symbolami wielkanocnymi, mają się dobrze i z pewnością przetrwają i będą przekazywane następnym pokoleniom.
Po długich naradach jury konkursowe wybrało 4 zwycięskie fotografie:
I miejsce Stefan Wilk kl. III a
II miejsce Hanna Wolna kl. II b
III miejsce Tobiasz Paraszczak kl. I c
Wyróżnienie Aleksander Wójcik kl. I b.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy!
Urszula Kostrzewska
Celem Plebiscytu Edukacyjnego było nagrodzenie i docenienie nauczycieli województwa opolskiego. Plebiscyt przeprowadzony został w ośmiu kategoriach. W pięciu wybierano najpopularniejszych nauczycieli, natomiast w trzech – instytucje oświatowe. Laureatów plebiscytu wybieraliśmy najpierw w powiatach, a potem w województwie. Nauczyciel naszej szkoły, Mirosław Musiał, został laureatem I miejsca w Opolu, w kategorii Nauczyciel klas IV-VIII, oraz V miejsca w województwie w tej samej kategorii.
MM: Jeszcze raz bardzo dziękuję rodzicom, mojej klasy za nominowanie mnie do konkursu. Czuję się wyróżniony, doceniam wsparcie, współpracę i zaufanie w stosunku do moich działań wychowawczych i pedagogicznych.
Dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali.
https://nto.pl/laury-dla-nauczycieli
fot./ artykuł Krzysztof Marcinkiewicz