Uczniowie klasy 1c w ramach programu ogólnopolskiego „Edukacja dla bezpieczeństwa” odwiedzili Komendę miejskiej Straży Pożarnej W Opolu. Zostali zapoznani z zadaniami staży pożarnej. Mieli okazję dokładnie zapoznać się z rodzajami oddziałów straży pożarnej w zależności od pełnionych przez nich zadań. Udali się za pomocą wystaw do lasu, nad jezioro i w góry poznając przyczyny pożarów i rodzaje zadań na tych obszarach. Obejrzeli filmy animowane o strażakach. Przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajrzeli do spalonego pokoju (przygotowanego przez strażaków), aby uzmysłowić sobie niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. Wskoczyli do wnętrza wozu strażackiego. Na koniec mieli okazję poćwiczyć precyzyjne gaszenie ognia wężem strażackim. Była to dla wszystkich niezapomniana wizyta i bardzo pouczająca lekcja jak być bezpiecznym.
Opracowały: Agata Szlęg, Agnieszka Golka
Dnia 18 kwietnia 2024 roku dwie uczennice grupy wiekowej klas I-III - Alicja Cicholska oraz Malwina Linkiewicz z klasy III B wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie „Z kaligrafią na co dzień”. Emocje były ogromne. Wyniki konkursu będą ogłoszone dnia 1 czerwca 2024 roku. Niecierpliwie czekamy !
Dnia 13 maja 2024 roku odbył się XIII Szkolny Konkurs Pięknego Pisania „KALIGRAFEK 2024”. Jury w składzie: p. Agnieszka Golka, p. Magdalena Wilhelm, p. Maja Żurawska, p. Anna Zajączkowska, dostrzegło i doceniło artyzm szlaczków, ornamentów, ex librisów, własnych inicjałów oraz piękne, poprawne kaligraficznie pismo uczestników konkursu. Tegoroczna Komisja przekazała decyzję o wyróżnieniu Hani Czerwińskiej za najpiękniejsze inicjały oraz o przyznaniu uczniom miejsc:
Klasy pierwsze
I miejsce ROBERT NIEJEŁOW klasa I C
II miejsce ZUZANNA KLEKOWSKA klasa I A
III miejsce ALICJA KANDZIOR klasa I B
Klasy drugie
I miejsce LILIANA PADAMCZYK klasa II B
II miejsce ex aequo zajęli WŁADYSŁAW ISNIUK klasa II C oraz OSKAR ŚLABSKI klasa II A
Klasy trzecie
I miejsce PAULINA HUNCZA klasa III C
II miejsce ex aequo ALICJA CICHOLSKA i MALWINA LINKIEWICZ klasa III B
III miejsce HANNA CZERWIŃSKA klasa III A
Na etapie miejskim, naszą szkołę, będą reprezentować MISTRZOWIE KALIGRAFII, którzy zajęli pierwsze miejsca. XIII Międzyszkolny Konkursu Pięknego Pisania „KALIGRAFEK” odbędzie się w PSP nr 21 w dniu 24 maja 2024 roku o godzinie 9.00. Bądźcie dzielni w bojach na pióra! Życzymy sukcesów!
Organizator: Aldona Bieniek-Papaj
Sztuka jest niepodważalnie jedną z najbardziej atrakcyjnych form przekazu. Literatura, teatr, malarstwo dają mnóstwo możliwości – szczególnie jeżeli chodzi o przekaz dzieciom. Tematy, szczególnie trudne, najłatwiej wytłumaczyć dzieciom w jasny sposób. Stąd inicjatywa Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej z Delegaturą w Opolu, aby przygotować wernisaż, który odbył się Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach w dniu 14.05.2024r. Na którym zostały zaprezentowane plakaty uczniów z klasy Ia. Uczniowie bardzo zaangażowali się w tę inicjatywę i wyczekują kolejnej okazji do stworzenia swoich dzieł. Oto ten cytat najlepiej opisuję tę inicjatywę "Dzieciństwo to kraina, gdzie każda zabawa może być przygodą." Neil Gaiman.
Konopacka Natalia
W dniu 9 maja 2024 r. klasa 2a uczestniczyła w wycieczce edukacyjno- krajoznawczej. Pierwszym punktem naszej podróży był Toszek, gdzie uczniowie poznali historię zamku i mieli okazję do zabaw integracyjnych na dziedzińcu zamkowym. Następnie udaliśmy się do Radzionkowa, gdzie pod kierunkiem lokalnego przewodnika zwiedzaliśmy Muzeum Chleba i zgromadzone w nim eksponaty. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny „Od ziarenka do bochenka”, uczestniczyliśmy w warsztatach w czasie których uczniowie poznali etapy wypieku chleba i sami mieli okazję upieczenia własnych plecionych bułeczek. Mieliśmy również okazję obejrzeć film w którym założyciel muzeum opowiadał o szacunki do chleba i dawnych, ciężkich czasach w których tego chleba brakowało. Wycieczka z pewnością zapadnie uczniom długo w pamięci i pozostawi miłe wspomnienia.
Jolanta Kiwilszo
Magdalena Goraj
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie filmowym organizowanym wraz z Urzędem Miasta Opole przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu,Fundację Rozwoju Społecznego SPINACZ oraz Centrum Aktywizacji Społecznej. Konkurs pn. „Krótki film o emocjach" skierowany jest do uczniów opolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych i jest częścią szerszego projektu pn. "O poMOCY dla zdrowia psychicznego".
Całość podejmowanych w programie działań ma głównie na celu polepszenie świadomości zarówno osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży o konieczności dbania o zdrowie psychiczne, a także troski o siebie i innych w sytuacjach kryzysu.
Prace wykonane indywidualnie lub grupowo, techniką cyfrową w formacie
mp4 lub mov należy dostarczyć wraz z wymaganymi regulaminem załącznikami do Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu w terminie do 31 sierpnia 2024 r.
Regulamin i załączniki w formie cyfrowej do pobrania:
Szczegóły w poniższym linku
Więcej informacji nt. procesu rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 znajdziesz m.in. w zakładce "Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych" lub na gazetce w holu szkoły.
L. Matyjas
17 maja uczniowie klasy III B pod opieką wychowawczyni pani Aldony Papaj oraz wychowawczyni świetlicy pani Agnieszki Pajor, odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy, gdzie zaprezentowali spektakl „Smerfy ratują świat”. Przedstawienie o tematyce ekologicznej spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników ŚDS.
Serdecznie dziękujemy dzieciom za zaangażowanie oraz pracownikom ŚDS za ciepłe przyjęcie.
Uczniowie tych klas mieli niesamowitą okazję uczestniczyć w żywej lekcji o chlebie. Poznali historię chleba od ziarenka do bochenka. Mieli też okazję upiec swoje bułeczki, które zjedli z wielkim smakiem.
J. Hałasowska
N. Konopacka
To już drugi rok, kiedy uczniowie klas ósmych, wieczorową porą, mieli możliwość powtórzenia i utrwalenia swojej wiedzy przed egzaminem. Takie wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 9 maja. Podczas spotkania uczniowie powtarzali informacje dotyczące egzaminacyjnych form wypowiedzi pisemnych (w tym rozprawki i opowiadania). Zmierzą się z nimi już 14 maja na egzaminie. Udział w zajęciach był dobrowolny, miał charakter wykładu, a raczej swobodnej pogadanki oraz spotkań online z prelegentami, którzy są doświadczonymi polonistami, egzaminatorami CKE, doradcami metodycznymi i pasjonatami języka polskiego. Taka forma powtórki zdecydowanie przypadła naszym ósmoklasistom do gustu. Oprócz komfortu jaki zapewniły materace z sali gimnastycznej, na których wszyscy mogli w wygodnej pozycji słuchać prelegentów, nie zabrakło czasu na wspólne dyskusje i chwilę przerwy na zjedzenie swojego ulubionego posiłku. Za owocnie spędzony czas oraz zaangażowanie dziękujemy wszystkim uczestnikom. Życzymy połamania pióra oraz stuprocentowych wyników – nie tylko z języka polskiego.
Paulina Marcinkowska
11 maja w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca w naszej szkole zapanował taneczny klimat a to za sprawą Szkolnego Konkursu Tanecznego „Dance Mania 2024”. W konkursie wzięły udział solistki oraz duety wykonując przygotowane układy choreograficzne do wybranych przez siebie utworów. Oglądanie występów poszczególnych młodych artystów dostarczyło nam wielu przyjemnych wizualnych i muzycznych doznań. Repertuar był bardzo różny, pomysły choreograficzne ambitne, dopełnione ciekawymi strojami.
Młodych tancerzy oceniało jury w składzie: Pani wicedyrektor Katarzyna Raczyńska i Pani Urszula Kostrzewska, biorąc pod uwagę kryteria: choreografię, strój sceniczny i ogólny wyraz artystyczny. Konkurs przebiegał w bardzo przyjemnej atmosferze dzięki wspaniałej oprawie muzycznej zapewnionej przez DJ Panią Angelikę Dombrowę.
Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy przeżyć ten szczególny dzień, mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy podziwiać interesujące, pomysłowe i radosne prezentacje miłośników tańca, których z pewnością nie brakuje w naszej szkole.
Podczas konkursu wykorzystano nagłośnienie pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
U.Kostrzewska, A. Dombrowa
Szkolna biblioteka to miejsce zaczarowane gdzie dzieci wkraczają w świat wiedzy, przygody, fantazji ale i ciszy i spokoju. Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Skrzat w Opolu 9 mają uczestniczyły w wyjątkowych warsztatach bibliotecznych podczas których mogły odczuć to wszystko, a na pamiątkę wykonały piękne zakładki do książek.
Opracowanie
Magdalena Sokołowska
Marzena Mamroł
Dnia 9 maja mieliśmy zaszczyt ponownie gościć w naszej szkole przedszkolaki, w ramach realizacji projektu szkolno-przedszkolnego "Dzisiaj przedszkolaki, jutro już pierwszaki".
Wspólnie odkrywaliśmy tajemnice świata teatru, biorąc udział w przedstawieniu "Siedem księżniczek", które zostało przygotowane przez naszych utalentowanych uczniów – aktorów Teatru Ruchu. Po spektaklu przyszedł czas na warsztaty, które prowadzone były przez naszych nauczycieli: p. Aldonę Bieniek-Papaj, p. Agnieszkę Pajor oraz p. Magdalenę Sokołowską. Tematyka zajęć obejmowała nie tylko aspekty edukacyjne, ale także rozwijanie umiejętności społecznych, kreatywności oraz świadomości ekologicznej. Dzieci miały okazję eksperymentować, odkrywać i uczyć się w sposób interaktywny i zabawny.
To wyjątkowe spotkanie było nie tylko okazją do nauki, ale przede wszystkim do budowania więzi między przedszkolakami a przyszłymi uczniami naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ten niezapomniany dzień pełen uśmiechów, radości i wzajemnej inspiracji. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które będzie kontynuacją naszej wspaniałej przygody edukacyjnej i społecznej.
W dniu 8 maja 2024r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w PSP nr 20 w Opolu dla uczniów klas I-III. Celem konkursu była popularyzacja twórczości polskich poetów, kształtowanie kultury żywego słowa i doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich oraz rozwijanie zainteresowań literackich. Uczennice klas I-III zaprezentowały się fantastycznie i świetnie podołały temu jakże trudnemu zadaniu jakim było wystąpienie przed publicznością.
N. Konopacka
A. Bieniek-Papaj
Serdecznie zapraszamy uczniów klas ósmych oraz ich rodziców do udziału w Giełdzie szkół ponadpodstawowych, która odbędzie się 9 maja 2024r. w holu głównym szkoły, w godz. 16:00-17:30. Będzie to doskonała okazja do spotkania się z przedstawicielami opolskich szkół średnich, a także do zapoznania się z ofertą kształcenia w szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
L. Matyjas
Uczennica klasy 1a- Wiktoria Pociurko zajęła 2 miejsce w kategorii klas 1-3 w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Jak rozumiem autyzm" organizowanym przez Zespół Niepublicznych Szkół w Kup oraz Integracyjną Szkołę Podstawową nr 67 w Łodzi. Patronem honorowym konkursu był m.in. Rzecznik Praw Dziecka. GRATULUJEMY!!
J. Hałasowska