WYNIKI II EDYCJI OPOLSKIEGO KONKURSU CHEMICZNEGO
Konkurs, którego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 w Opolu, odbył się w dniu 8 kwietnia 2021r. o godzinie 10:00 pod patronatem Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. Wzięło w nim udział 16 uczniów (z klas siódmych i ósmych) z sześciu Publicznych Szkół Podstawowych z miasta Opola. Uczestnicy mieli do rozwiązania 30 zadań rachunkowych z chemii w czasie 60 minut. Tematyka konkursu obejmowała i rozszerzała postawę programową nauczania chemii w szkole podstawowej, a w szczególności wykonywanie obliczeń z wykorzystaniem podstawowych praw chemicznych, pojęcia mola, dotyczących stężenia procentowego i rozpuszczalności oraz uzgadniania równań reakcji chemicznych. Głównym celem konkursu było rozwijanie u uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości do rozwiązywania problemów chemicznych oraz zdolności logicznego myślenia.
Zwycięzcy II edycji konkursu „Z chemią za pan brat”:
I miejsce Wiktoria Wodarczyk, klasa 8, uczennica PSP 31, zdobyła 97% punktów
II miejsce Mikołaj Trybulski, klasa 8, uczeń PSP 15, zdobył 90% punktów
III miejsce Karolina Mulik, klasa 7, uczennica PSP 14, zdobyła 83% punktów
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Wyniki pozostałych uczestników zostały przekazane opiekunom z danych szkół. Dyplomy i nagrody książkowe zostaną przesłane na adres szkół.
Już dziś zapraszamy do udziału w III edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.
Iwona Gmoch-Buczek
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, ponieważ dostarcza nam energii na cały dzień. Oprócz płatków owsianych z jogurtem, czy też jajecznicy, można przygotować kanapki. Uczniowie klas 1- 3, biorący udział w konkursie, przyrządzili kolorowe, zachęcające do jedzenia kanapki.
Wszystkie śniadania przygotowane przez dzieci, wyglądały bardzo apetycznie oraz były oryginalne. Każdemu uczestnikowi należą się gratulacje za włożony trud i pomysłowość. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujące prace:
I miejsce
Przemysław Flora - kl.1a
II miejsce
Liliana Szczekan- kl. 2 b
III miejsce
Amelia Bielańska- kl. 1 a
Oliwia Kulaszewska- kl. 1 a
Wyróżnienia:
Sonia Niejełow- kl. 1 c
Dorota Jarosz- kl. 1 c
Jakub Rusek - kl. 1 a
Dyplomy oraz upominki zostaną wręczone uczniom po powrocie do szkoły.
Katarzyna Tomczak
Klasa Va wychodzi naprzeciw nudzie i komponuje kolorowe grafiki. Każda praca jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
Agnieszka Dudzic
"Barwy ojczyste“
Czesław Janczarski
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.
K. Skrzyszowska
W ramach projektu "Szkoła odpowiedzialna cyfrowo" zapraszamy chętnych rodziców do udziału w bezpłatnym wykładzie on-line.
Tematem spotkania będzie odpowiedzialne granie w gry cyfrowe oraz profilaktyka e-uzależnień.
Liczba miejsc ograniczona- zapisy dostępne na stronie:
https://dbamomojzasieg.pl/panel-rejestracyjny-granie-na-ekranie-wyklad-dla-rodzicow-i-nauczycieli/
Więcej informacji:
https://dbamomojzasieg.com/granienaekranie/wyklady/
https://dbamomojzasieg.pl/soc/
Karolina Woźniczko
Uczniowie klas siódmych zostali poproszeni o autorską interpretację słynnego dzieła sztuki, jakim jest obraz "Mona Liza" Leonarda da Vinci.
Trzeba przyznać, że pomysłów i dowcipu młodzieży nie brakuje!
K. Miękisiak
Do każdej multimedialnej lektury dołączono pakiet materiałów składający się z nagrań wideo z tłumaczeniem tekstu na języki migowy, tekstu łatwego do czytania, opracowania graficznego w formie komiksu, kart pracy, kart pracy z symbolami PCS (czyli znakami graficznymi obrazującymi pojęcia) oraz tablic komunikacyjnych z symbolami PCS.
Materiały dostępne pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lektury-dostepne--kolejne-materialy-udostepnione
Daria Szleger
21 marca na całym świecie obchodzony był Dzień Osób z Zespołem Downa.
Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie oraz narodzinom ludzi niezwykłych, jednak data ta wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21.chromosomu.
Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa, propagowanie praw ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.
Również uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów tego wyjątkowego święta. Chętne osoby założyły tego dnia kolorowe skarpetki nie do pary, które symbolizują niedopasowanie społeczne i genotypowe, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Uczniowie wyrazili w ten sposób swoją tolerancję, zrozumienie i solidarność z osobami chorującymi na Zespół Downa.
Dziękujemy!
A. Ręczmień, K. Woźniczko
W dniach 30-31 marca 2021 roku, uczniowie klas 8b i 8c wzięli udział w lekcji muzealnej online prowadzonej przez p. Monikę Sobczak, edukatorkę Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Lekcja pt.: Zbrodnia Katyńska. Historia, polityka, konteksty kultury, dotyczyła tragicznych wydarzeń wojennych z 1940 roku. Dla uczniów naszej szkoły była to cenna lekcja historii.
Piotr Zawadzki
Karolina Pęciak - uczennica klasy 7c, a jednocześnie zawodniczka UKS MOS Opole, razem ze swoją drużyną zajęła I miejsce w Mistrzostwach Województwa 2020/2021 w piłce ręcznej w kategorii Młodziczki. Mecze rozgrywane były w systemie ligowym, prowadzonym według modelu dwurundowego („każdy z każdym - mecz wyjazdowy i rewanż u siebie”). Wśród pokonanych zespołów znalazły się między innymi drużyny z Otmuchowa, Grodkowa, Kolonowskich, Dąbrowy i Pawonkowa.
Piłkę ręczną w UKS MOS Opole, działającym w ramach Ośrodka Szkolenia Piłki Ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 24 w Opolu, Karolina trenuje już od pięciu lat. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa oraz życzymy dalszych sukcesów ?
Piotr Zawadzki
WYNIKI KONKURSU
"Elektroniczna kartka wielkanocna"
Od lat pisanie i otrzymywanie pocztówek kojarzyło się nam ze Świętami. Dla każdego wymyślaliśmy inne życzenia i dopisywaliśmy coś od siebie. Możliwość złożenia indywidualnych życzeń dostarczała nam wielu pozytywnych emocji.
Tak już jest, że z biegiem czasu myślimy o tym, jakby można było ułatwić sobie życie. Jednym ze sposobów stało się zastępowanie tradycyjnych kartek świątecznych kartkami w formie elektronicznej.
W ubiegłym tygodniu klasy 4-8 wzięły udział w konkursie graficznym pn. „Elektroniczna kartka wielkanocna”. Uczniowie wykazali się pomysłowością, kreatywnością i zaangażowaniem. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac, wiele z nich zostało wyróżnionych.
Głównymi laureatami zostali:
Wyróżnienie Nadzwyczajne – Andrii Mazur kl. 7A
Link do prezentacji wykonanej przez ucznia: https://youtu.be/UDqmM1IZxWE
W kategorii kartka wielkanocna:
I miejsce – Liwia Kowalska kl. 5b
II miejsce – Maria Kostrzewa kl. 8c
III miejsce – Filip Hyjek kl. 6b
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej prezentacji z wyróżnionymi pracami:
Maja Żurawska
Agnieszka Golka
Koordynatorzy akcji Anna Sujka, Lidia Fica
Jednym z wielkanocnych konkursów przeprowadzanych w naszej szkole był II Ogólnopolski Konkurs "Moja Miniatura Wielkanocna". Część nadesłanych prac ozdobiło hol szkoły. Szczególnie gratulujemy uczniom, których prace przesłaliśmy na etap ogólnopolski. Są to: Liwia Kowalska (kl. 5b), Wojciech Drożak (kl. 2b), Milena Drozd (kl. 1d) i Laura Lewandowska (kl. 1b)
I. Kuboszek
Wszyscy uczniowie klas trzecich przystąpili do udziału w programie edukacji ekologicznej pod patronatem WWF Polska „Przyjaciele Pandy”. W ramach realizacji projektu uczniowie będą brali udział w ciekawych lekcjach, które mają na celu zainspirować ich do odkrywania przyrody i dokonywania właściwych wyborów na rzecz jej ochrony. Program został podzielony na trzy bloki tematyczne „Duże drapieżniki”, „Klimat” oraz „Ssaki morskie”.
W marcu uczniowie pod czujnym okiem swoich nauczycielek poznali tajemnice m.in. rysia, wilka i niedźwiedzia, realizując pierwszy z bloków tematycznych. Podczas zajęć dzieci pracowały w grupach. Przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów dydaktycznych, poszerzały swoją wiedzę na temat zwierząt żyjących w polskich lasach.
Dziękujemy wychowawcom klas trzecich za przeprowadzenie interesujących zajęć i rozbudzenie ciekawości młodych ekologów.
Koordynator: A. Ręczmień