Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała aneksy do wszystkich informatorów o egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku.
Informatory dostępne na stronie:
Monika Koschella
Finał roku 2020 okazał się nadzwyczaj pomyślny dla powstałego w październiku Szkolnego Klubu Teatralnego „Zdemaskowane”. Debiutanckie przedstawienie tej grupy pt. „Enola. Droga ku nadziei” zajęło I miejsce w Festiwalu Spektakli Profilaktycznych „Maski zostawimy na scenie” rozstrzygniętego 22 grudnia.
Była to to już ósma edycja festiwalu organizowanego przez Fundację Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont oraz Urząd Miasta w Opolu. W konkursie walczyło 8 inscenizacji, które przygotowały opolskie szkoły i placówki wsparcia dziennego.
Klub Teatralny „Zdemaskowane” to ośmioosobowa grupa uczennic klasy VII b: Karolina Mulik, Julia Kawecka, Hanna Sowińska, Barbara Kołodziej, Nikola Pastuszka, Kamila Blaut, Hanna Rzewuska, Alicja Budczak. To bardzo ambitny i kreatywny zespół. Uczennice nie pracowały na gotowym scenariuszu, ale tworzyły go od początku do końca. Wybrały temat bardzo aktualny w środowisku młodych ludzi – samotności, uzależnienia od mediów społecznościowych i przemocy w sieci.
Bogdan Zieliński, członek jury i aktor tak skomentował pracę grup konkursowych: Uczestnicy zmierzyli się ze swoimi lękami, a także pokazali, jak postrzegają rzeczywistość. Przedstawienia jak najbardziej oddały to, co nas otacza, stany emocjonalne i związane z tym zagrożenia, ale są to też dziecięce recepty, jak z tego wszystkiego wyjść.
Zapraszam do obejrzenia naszego spektaklu i docenienie pracy młodych artystów poprzez polubienie strony i pozytywne komentarze. Link do strony poniżej:
https://www.facebook.com/fundacja.horyzont.opole/posts/3509163275836272/
Maria Grach
Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość,
a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2021.
Taka wirtualna kartka powędrowała do żołnierzy 10 Brygady Logistycznej w Opolu, którzy przebywają na misjach pokojowych w Rumunii i Afganistanie.
Bardzo dziękujemy za świąteczne zdjęcia i ogromne zaangażowanie uczniom i rodzicom z klasy III c.
Urszula Kostrzewska, Angelika Dombrowa
Zbliża się radosny czas Świąt Bożego Narodzenia, kiedy wysyłamy przyjaciołom i bliskim życzenia. Święty Mikołaj jest symbolem grudniowych przygotowań do świąt oraz ikoną dobrych uczynków, o których należy pamiętać, naśladując dobroduszność biskupa Mikołaja. Uczniowie naszej szkoły napisali piękne życzenia dla świętego Mikołaja, aby w ten symboliczny sposób odwdzięczyć mu się za jego pomoc biednym i potrzebującym dzieciom.
D. Szleger
Miło nam poinformować, iż klasa 1a bierze udział i ukończyła I moduł międzynarodowego projektu edukacyjnego "Lekturki spod Chmurki". W ramach realizacji projektu dzieci narysowały swoje chmurki, które zebrane razem, stworzyły projektową chmurkę Tosię. Pod jej patronatem, urządziliśmy kącik czytelniczy, w którym znalazła się pozycja D.Parlak "Kapelusz Pani Wrony". Przygody książkowych bohaterów zilustrowaliśmy w projektowym "Lekturniku". Razem z Tosią świętowaliśmy również Dzień Drzewa. Realizacja I modułu była dla nas ciekawą przygodą. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania z kolejnych modułów.
Julia Hałasowska
Monika Koschella
Okres przedświąteczny to najlepsza okazja aby podziękować wszystkim wspaniałym wolontariuszom, którzy wsparli działanie naszego szkolnego Klubu Wolontariatu „Razem możemy więcej” i włączyli się w tegoroczną akcję „Razem na święta” pod patronatem MEN. Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.
Dzięki Wam wolontariuszom i tym małym, i tym dużym, mogliśmy obdarować wszystkie instytucje, które pragnęliśmy wspomóc w tym świątecznym okresie Życzliwość i ofiarność dzieci oraz ich rodziców przerosły nasze oczekiwania.
Wszystkim serdecznie za wszystko dziękujemy!
Dziękujemy za dzielenie się dobrem i wspieranie innych!
Wesołych Świąt!!!
Koordynatorzy akcji: Urszula Kostrzewska, Izabela Kuboszek, ks.Piotr Reiman
W ramach realizacji projektu „Mały Olimpijczyk”, uczniowie klasy 2c stworzyli własne, sportowe gry planszowe. Jest to sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego. Do przygotowanej planszówki są potrzebne jedynie pionki i kostka do gry. Kreatywność dzieci możemy podziwiać na poniższych zdjęciach.
Katarzyna Tomczak
16 grudnia 2020r. uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli w zdalnych warsztatach zawodoznawczych zorganizowanych we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego w Opolu.
Uczniowie zostali zapoznani z możliwościami kształcenia się zawodowego z mechatroniki, budownictwa, mechaniki samochodowej oraz perspektywami pracy związanej z odnawialnymi źródłami energii. Specjaliści poszczególnych profesji zaprezentowali także wybrane pracownie, w których uczniowie doskonalą swój warsztat pracy w określonym zawodzie.
Uczestnictwo w zajęciach przybliżyło ósmoklasistom charakter i specyfikę zawodów występujących w ich najbliższym otoczeniu. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów wpłynęły na wykształcenie pozytywnych postaw wobec pracy zawodowej, ponadto ułatwiają trafne planowanie swojej przyszłości.
Aleksandra Malosek
Lidia Fica
Informujemy, że w Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 w okresie ferii zimowych zorganizowane zostaną półkolonie. Przygotowaniem i realizacją wypoczynku zimowego/półkolonii w Opolu zajmuje się Młodzieżowy Dom Kultury.
Przypominamy o terminach turnusów półkolonijnych w roku 2021 oraz kosztach pobytu:
Dzieciom biorącym udział w półkoloniach zostaną zapewnione dwa posiłki – drugie śniadanie i obiad, opieka pedagogiczna, zajęcia programowe i materiały do ich realizacji.
Naboru uczestników półkolonii dokonuje Młodzieżowy Dom Kultury.
Formalności należy dopełnić kontaktując się z MDK ze wskazaniem PSP nr 14 jako miejsca pobytu dziecka. Liczy się kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona. Wszelkie informacje dotyczące procedury rekrutacji, w tym: termin składania karty kwalifikacyjnej uczestnika, wzór karty kwalifikacyjnej, termin płatności, są dostępne na stronie:
https://mdk.opole.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-zimowe-polkolonie
Wytyczne MEN, MZ i GIS dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych – do zapoznania się dla Rodziców i Opiekunów
W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach projektu edukacyjnego uczniowie klas ósmych przygotowywali model przestrzenny cząsteczki wybranego przez siebie związku chemicznego w formie bombki choinkowej oraz sporządzali krótki opis dotyczący wybranego związku i jego budowy przestrzennej. Efekty ich pracy możemy podziwiać na załączonych zdjęciach prac.
Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!
Iwona Gmoch-Buczek