Uczniowie klasy 3a brali udział w wyjątkowym programie edukacji ekologicznej "Przyjaciele Pandy". Program powstał, by inspirować dzieci do odkrywania przyrody i właściwych wyborów na rzecz jej ochrony.
Ewa Skoniecka-Kisiel
Uczniowie klasy 3a brali udział w wyjątkowym programie edukacji ekologicznej "Przyjaciele Pandy". Program powstał, by inspirować dzieci do odkrywania przyrody i właściwych wyborów na rzecz jej ochrony.
Ewa Skoniecka-Kisiel
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 3a wybrali się na wycieczkę do Byczyny - miejsca magicznego, w którym można doświadczyć atmosfery czasów średniowiecza. Tam też dzieci uczestniczyły między innymi w warsztatach kaligraficznych, gdzie z wielką precyzją starały się sprostać wymogom średniowiecznej sztuce pisania. Wycieczkę będziemy bardzo długo i miło wspominać.
Ewa Skoniecka-Kisiel
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie kl. VIa i VIIa odwiedzili Papugarnię w Opolu. To miejsce, w którym mieszka kilkadziesiąt różnej wielkości papug, przyjaznych i oswojonych z obecnością dużej ilości osób. Na początek pan z obsługi poinformował uczestników spotkania o zasadach, jakie panują w Papugarni. Należało zdjąć wszelką biżuterię oraz ozdoby włosów, ponieważ papugi, prawie tak jak sroki, chętnie się nią interesują. Jeszcze tylko należało zdezynfekować ręce i można było znaleźć się w królestwie papug.
Każdy uczeń dostał porcję karmy odpowiedniej dla ptaków. Duże i różnokolorowe papugi ary siedziały wysoko na specjalnych gałęziach i linkach. Mniejsze papugi można było od razu dotykać i karmić. Czasami same siadały na ramionach, rękach, czy głowach odwiedzających je dzieci, co widać na załączonych zdjęciach. Ptaki były bardzo przyjazne i delikatne, trochę interesowały się guzikami na ubraniach, chętnie jadły karmę. Dzieci były bardzo zainteresowane poznawaniem kolejnych mieszkańców Papugarni.
Po mile spędzonym czasie z papugami, przyszedł czas na lody i coś słodkiego w pobliskiej kawiarni.
Paulina Marcinkowska
Iwona Gmoch-Buczek
Karolina Woźniczko
02.06.2021 r. Uczniowie klasy 2a wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do grodu rycerskiego w Byczynie. Pogoda w tym dniu nam dopisała, a humory były znakomite. W grodzie powitali nas organizatorzy warsztatów w pięknych średniowiecznych strojach. Dzieci poznały historię rycerstwa polskiego, zwiedziły gród, zbrojownię i salę tortur. Uczestniczyły w warsztatach wyrobu świec, tkactwa, produkcji papieru czerpanego i piśmiennictwa (pisanie gęsim piórem). Wiele radości sprawiła dzieciom nauka strzelania z łuku i zabawy na dziedzińcu. Po warsztatach zjedliśmy grillowane kiełbaski i pyszne pączki upieczone przez Babcię Melanii. Był również czas na zakup pamiątek. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Jolanta Kiwilszo
Katarzyna Wolna
Dnia 7 czerwca 2021 roku, nauczyciel - instruktor Akademii Edukacyjnej p. Rafał Strzałkowski przygotował i przeprowadził w klasie III B INNOWACYJNE ZAJĘCIA Z ROBOTYKI i PROGRAMOWANIA w języku polskim i angielskim. To była doskonała zabawa! Uczniowie w parach budowali, programowali i ożywiali roboty. Materiałem do pracy były klocki Lego i laptop. Dzieci zdobywały wiedzę z informatyki, mechaniki, robotyki w naturalny sposób... poprzez własne doświadczenie. Wspaniała to nauka!
Dziękujemy Tacie Remika! Natomiast wszystkim "cyberpasjonatom" życzymy takich "cyberprzygód" jakie my przeżyliśmy z Akademią Edukacyjną.
Klasa III B
Wychowawca Aldona Bieniek-Papaj
7 czerwca uczniowie klasy 6 c pierwszy raz w tym roku wspólnie wybrali się do kina. Do końca nie wiedzieli na jaki film idą – była to zagadka, którą próbowali odgadnąć w drodze do kina, a zarazem miła niespodzianka. Wybór filmu padł na “Czarny Młyn”. I choć była to ekranizacja książki to jednak film trochę różnił się od treści zawartych w formie papierowej. Ciekawa fabuła i wątek przyjaźni zainteresował i przykuł uwagę uczniów. Były łzy, smutek, ale też radość i uśmiech. Po filmie, który wzbudził w nas tyle różnych emocji – poszliśmy na lody :)
Aby wrażeń w tym dniu nie brakowało, przespacerowaliśmy się na Wyspę Bolko, gdzie wspólnie mogliśmy nacieszyć się otaczająca nas przyrodą, mogliśmy również razem pograć, pobawić się wspólnie w kreatywne gry i zabawy.
Maja Żurawska
Janusz Korczak powiedział kiedyś "nie ma dzieci są ludzie". I to jest prawda. "Dziecko to także człowiek tylko że jeszcze mały..." Każdy dorosły był kiedyś dzieckiem. Dlatego, podobnie jak dorośli, dzieci również mają swoje prawa. O tych prawach chcieli przypomnieć Wam uczniowie klasy 3C?
Klasa 3c
Samorządzik klas 1-3
Dzień Dziecka w naszej klasie 2a uczciliśmy wspólnym wyjściem do Kina Helios na ekranizację jednej z najpiękniejszych baśni wszech czasów ,,Tajemniczy ogród”. Po obejrzeniu filmu dzieci pełne pozytywnych wrażeń udały się na II śniadanie w plenerze w okolice fontann na Plac Kopernika. Potem spacerkiem przez Stare Miasto wróciliśmy do szkoły.
Jolanta Kiwilszo
Katarzyna Wolna
Uczennice: Anna Witkowska i Zofia Musiał dotarły do finału Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
Gratulujemy!
28 maja w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły odbył się szkolny konkurs o Adamie Mickiewiczu. W rywalizacji wzięło udział 17 uczniów z klas szóstych i siódmych. Uczestnicy zmierzyli się z testem, który sprawdzał ich wiedzę dotyczącą życia i twórczości naszego wieszcza.
Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, a laureaci rozwiązali swoje testy niemal bezbłędnie.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
I miejsce:
Lena Trumpus kl. 7d
II miejsce:
Liwia Pszczyńska kl. 7c
III miejsce:
Dominika Brożyna kl. 7d
Anna Witkowska kl. 7e
Jakub Wójcik kl. 7d
Agnieszka Gadek
Uczniowie klasy 6c spędzili Dzień Dziecka w plenerze w towarzystwie szkolnych kolegów i koleżanek z klasy 6b. Wszyscy razem najpierw wybraliśmy się na obiecane lody :D Następnie przespacerowaliśmy z rynku do parku 800 – lecia, gdzie każdy mógł chwile odpocząć i nabrać sił do wspólnych gier i zabaw. Nie ma nic lepszego niż wspólne rozmowy, zabawa, radość, śmiech, ale w wersji “Na żywo” a nie online….. Jednak “Wszystko co dobre szybko się kończy” – tak było i tym razem. Gdy wybiła godzina powrotu wszyscy stwierdziliśmy, że trzeba “TO” powtórzyć i jak najszybciej zaplanować kolejne wyjścia klasowe :)
M. Żurawska
Adam Mickiewicz (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz polityczny, publicysta, tłumacz, filozof, działacz religijny, mistyk, organizator i dowódca wojskowy, nauczyciel akademicki i patron naszej szkoły!
Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (zaliczany do grona tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej, a nawet za jednego z największych na skalę europejską!
W ramach lekcji bibliotecznych uczniowie klasy 1 D, 6 C i 7 D przypomnieli sobie biografię Mickiewicza. Następnie wykonali na jej podstawie krzyżówkę dotyczącą życia i twórczości naszego patrona. Uczniowie mieli też szansę recytować najwybitniejsze dzieła Mickiewicza - najchętniej recytowano "Inwokację" Pana Tadeusza, a w młodszych klasach "Przyjaciół". Najciekawszą częścią lekcji było ułożenie portretu wieszcza i stworzenie wielkoformatowego plakatu, a następnie pokolorowanie go i ozdobienie wg własnej fantazji! Praca klasy 6 C zainspirowana jest sztuką nowoczesną i abstrakcją, a klasa 1 D postawiła na większy realizm. Natomiast 7 B wykonała tradycyjny portret wieszcza!
Ewa Pikarska-Gaździk
Daria Szleger
Ach, cóż to był za dzień! W pięknych okolicznościach przyrody uczniowie klasy 1a spędzili cudowny czas podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka.
Dzięki zaangażowaniu rodziców we współpracy z nauczycielami klasy, dzień ten na długo zapisze się w pamięci uczniów. Było malowanie twarzy, wielkie banki mydlane, fotobudka, zabawy z chustą Klanzy, wyścigi rzędów, przeciąganie liny i...pizza;-) Wszyscy świetnie się bawili i choć bardzo zmęczeni to z uśmiechem na twarzy wrócili do domu.
Julia Hałasowska
Monika Koschella
rodzice dzieci z 1a ;-)
Praca w grupie projektowej „Proverbs & Idioms” w ramach międzynarodowego projektu e-twinning nabiera rozpędu. Uczniowie kl. 5 b i 5 c wraz z rówieśnikami z Turcji stworzyli międzynarodowy słownik idiomów z wykorzystaniem programu graficznego CANVA. Każdy z uczestników projektu miał za zadanie zilustrować słownie i graficznie wybrany idiom. Należało podać jego odpowiednik w językach: angielskim, polskim i tureckim. Uczniowie mogli przekonać się, że idiomów nie można tłumaczyć dosłownie. Każdy język wyraża je za pomocą innych treści, jak choćby: It’s raining cats and dogs i nasze Leje jak z cebra.
Praca w ramach projektu to również spotkania online na Zoomie z uczniami z Turcji. Tematem ostatniego - były święta. Uczestnicy spotkania udostępniali przygotowane przez siebie prezentacje lub opowiadali o najpopularniejszych świętach obchodzonych w ich kraju. Ponieważ uczestnicy projektu pochodzą z różnych kręgów kulturowych, wybrany temat spotkania okazał się niezwykle ciekawy i pouczający dla wszystkich uczestników.
Kolejna praca, które jeszcze oczekuje na realizację dotyczy napisania krótkiego artykułu do gazety, który w swojej treści powinien zawierać jeden z idiomów. Aby wykonać to zadanie, uczniowie muszą wykorzystać specjalną aplikację fodye.com
Czekamy z niecierpliwością na efekty ich pracy, a na razie prezentujemy dotychczasowe osiągnięcia. Gratulujemy wszystkim zaangażowania i wspaniałych pomysłów!
https://www.facebook.com/huseyin.g.suner/videos/10159222021592298
Anna Adamczyk
Agnieszka Gadek
Z okazji Dnia Patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza, uczniowie klas młodszych 28 V 2021 r. mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości oraz ciekawostek związanych ze sławnym poetą. W prezentacji zawarte zostały również inscenizacje wybranych bajek A. Mickiewicza.
Ponadto 92 uczniów klas I-III wzięło udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym na ,,Portret Adama Mickiewicza". Jury miało niezmiernie trudne zadanie z wyborem tych najlepszych prac. Wszystkie bowiem były oryginalne i wykonane z dużą inwencją twórczą. Prace te można podziwiać w holu szkoły.
Jury nagrodziło uczestników w 3 kategoriach wiekowych:
Klasy I :
I miejsce – Zosia Pawlik kl. Ib
II miejsce – Ewa Bożentka kl.Ib
III miejsce – Hanna Wolna Ib i Dorota Jarosz I c
Klasy II:
I miejsce – Maja Antoszak i Kornelia Tłuczek - IIa II miejsce – Adam Samsel IIa III miejsce – Maja Kaczmarczyk i Julian Gitlar – kl IIa Klasy III:
I miejsce – Hania Trydel kl III b
II miejsce - Julian Cyrys kl III c
III miejsce – Remigiusz Strzałkowski kl III b
Uczniowie za zajęte miejsca i wyróżnienia otrzymali dyplomy i upominki.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i piękne prace.
Organizatorzy konkursu:
Jolanta Kiwilszo
Katarzyna Wolna