
„Pisanki, pisanki, jajka malowane
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,
Na nich malowane bajki pisankowe.
Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
Na czwartym kwiatuszki, a na piątym gwiazdki,
Na każdej pisance piękne opowiastki.”
Krystyna Parnowska-Różecka
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, z którymi nieodłącznie kojarzą się malowane jajka – pisanki. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastycznym „Jako wielkanocne”, prezentując wysoki poziom zaangażowania, kreatywności i fantazji w pomysłach na dekorowanie jajek wielkanocnych. Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac, z których wyłoniono wiele prac wyróżnionych oraz głównych laureatów:
1. miejsce Jakub Mroszczyk kl. 1 a
2. miejsce Egor Vatlin kl. 1 d
3. miejsce Hanna Leśniak kl. 1 d
Gratulujemy!
Daria Szleger
Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego "Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo", który realizowany jest przez Fundację Dbam o mój zasięg.
Celem projektu jest wspieranie szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji.
Więcej informacji w animacji:
https://www.youtube.com/watch?v=8pMi6us5QoA
Karolina Woźniczko
Dwoje młodych artystów zostało wyróżnionych w konkursie na Projekt Kartki Wielkanocnej organizowanym przez MDK w Opolu.
Są to Kacper Knap i Hania Rugała.
Bardzo się cieszymy i gratulujemy!!!
https://mdk.opole.pl/aktualnosci/projekt-kartki-wielkanocnej-2021
K. Miękisiak
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
Przekonaliśmy się o tym również tym razem, podczas WIELKANOCNEJ AKCJI WOLONTARIATU.
Dzięki Waszym wrażliwym sercom, Drodzy Uczniowie wraz z Rodzicami, docieramy z pomocą do potrzebujących blisko nas i daleko. Nasza wielkanocna pomoc napełni nadzieją serca osób chorych, starszych i ubogich w Opolu (“Wielkanoc z PCK”) oraz rozjaśni uśmiechem twarze polskich dzieci na Ukrainie (“Kresowy Zajączek”).
Wszyscy nasi dzielni, mali i duzi Pomagacze - Wolontariusze: DZIĘKUJEMY!!!
Uczniowie klasy 1a aktywnie uczestniczyli w zajęciach gdzie tematem przewodnim była woda. Lekcja odbyła się w związku z obchodami Światowego Dnia Wody. Dzieci dowiedziały się do czego potrzebna jest woda, skąd się bierze w kranie oraz jak możemy dbać o jej zasoby. A wszystko to pod patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej.
Julia Hałasowska
Monika Koschella
Procedury organizacji pracy w PSP 14 w czasie ograniczonego jej funkcjonowania.
Zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej w czasie zawieszenia nauki stacjonarnej
To, że roboty zdominują kiedyś świat każde dziecko już wie. Wie o tym na pewno Oktawian Tyrała, uczeń klasy 4c, który projektuje roboty na co dzień i jest w tym świetny.
W ubiegłym tygodniu Oktawian zajął III miejsce w drużynowym konkursie robotyki i programowania organizowanym przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji – był to finał Opolskiej Ligii Robotów.
Ponieważ konkurs został przeprowadzony w formie zdalnej, Oktawian, oprócz robota, musiał zbudować także arenę i ustawić kamery, dzięki którym sędziowie mogli oceniać przejazd jego robota.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Agata Heffner
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu wraz z Gronem pedagogicznym serdecznie dziękują Panu Andrzejowi Buła Marszałkowi Województwa Opolskiego za doposażenie kadry nauczycielskiej w 40 laptopów w ramach projektu "Opolskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża!". Sprzęt przekazał Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pan Zbigniew Kubalańca wraz z Dyrektorem Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Urzędzie Marszałkowskim Panią Moniką Jurek w obecności Naczelnika Wydziału Oświaty w Opolu Pana Aleksandra Iszczuka.
20 marca 1921 na mocy ustaleń traktatu wersalskiego na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, który miał zadecydować o podziale spornego obszaru pomiędzy Polską i Niemcami. W ubiegłą sobotę obchodziliśmy 100. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji uczennice klasy 8c: Marysia, Emilia, Martyna, Zosia, postanowiły zgłębić temat powstań śląskich oraz plebiscytu. Efektem ich pracy jest prezentacja, w której znajdziemy najważniejsze wątki historyczne, ale również nawiązanie do współczesności - obecność powstań i plebiscytu w krajobrazie Opola.
Piotr Zawadzki
W marcu w trakcie zajęć języka angielskiego poznaliśmy nowe słownictwo dotyczące dzikich zwierząt oraz sposobów ich poruszania się. Stworzyliśmy własne mini książeczki do opowiadania o przygodach naszego ukochanego bohatera „Tiger”.
Opracowanie: Jolanta Kuliś
W dobie zdalnego nauczania i lockdownów, trudno myśleć o podróżach. Na szczęście dla tych, którzy o podróżach marzą i za nimi tęsknią, przychodzi projekt „Nice to e-meet you”. Niemożliwe staje się możliwe, a uczniowie podróżują wirtualnie spotykając się ze swoimi rówieśnikami z innym krajów.
Projekt Nice to e-meet you” ruszył w naszej szkole twa tygodnie temu. W tym czasie, odbyło się 10 spotkań. Na naszych lekcjach gościliśmy uczniów z trzech kontynentów. Spotkaliśmy się już z Indiami, Pakistanem, Turcją, Rosją, Włochami, Hiszpanią, Słowacją i Marokiem. A przed nami jeszcze wiele interesujących spotkań.
Poprzez udział w projekcie stwarzamy naszym uczniom niepowtarzalną okazję do porozumiewania się w języku angielskim w naturalnych warunkach. Pozwalamy im zrozumieć jak istotna i jak bardzo przydatna jest nauka języka. Otwieramy ich, zwiększamy pewność siebie, zachęcamy do przełamywania barier. Uczymy tolerancji i otwartości na inne kultury. Mamy okazję pokazać piękno naszego kraju, regionu oraz naszą kulturę. Uczniowie poznają kulturę i zwyczaje innych państw. Mają szansę porozmawiać i dowiedzieć się jak ich rówieśnicy radzą sobie w czasach pandemii.
A. Gadek
Codzienne zajęcia świetlicowe to m.in. twórcze zabawy dydaktyczne służące utrwalaniu i poszerzaniu wiedzy, odrabianie zadań domowych, zajęcia gimnastyczne. W świetlicy każdy wychowawca stara się zaspokajać podstawowe potrzeby dzieci, takie jak bezpieczeństwo, akceptacja, radość oraz zapewnia warunki sprzyjające zdrowiu i prawidłowemu wzrastaniu.
Na świetlicy uczniowie chętnie poznają także nowe techniki plastyczne. Stopień trudności wykonywanych prac jest dostosowany do umiejętności każdego ucznia. Celem zajęć z rękodzieła jest zaznajomienie dzieci z materiałami z którymi nie miały dotychczas styczności. Rozwijanie twórczej wyobraźni, pomysłowości, estetyki a także sprawności manualnych i kształtowanie umiejętności pracy w grupie to ważny element w funkcjonowaniu świetlicy.
Uczniowie klasy Ib zdążyli przed zamknięciem szkoły na czas nauki zdalnej wyczarować kolorowe niespodzianki dla siebie i swoich rodziców. Były to deseczki ozdobione wzorami z serwetek, kolorowe styropianowe króliczki, wiosenne gipsówki, a także kolorowe materiałowe kwiaty umieszczone w ozdobionych sznurkiem puszkach. Przy wykonywaniu różnorodnych prac plastycznych towarzyszyła miła i przyjazna atmosfera.
Dziękuję wszystkim dzieciom za twórczą pracę i zaangażowanie.
Adriana Święs
Realizując następne zadanie ogólnopolskiego projektu “Z kulturą mi do twarzy”, dzieci z kl. I c i III c, zostały zaproszone na twórcze warsztaty “ Tańcowała igła z nitką”.
Warsztaty krawieckie dla najmłodszych to kreatywna zabawa!
Bohaterami zajęć była igła i nitka. Dzieci poznały szycie od podstaw, zaczynając od ćwiczeń małej motoryki poprzez zapoznanie się z igłą i nitką. Ćwiczyły koordynację oko-ręka, samodzielnego nawlekania, wiązania supełków, wykonywania ściegów ręcznych. Dalsze cele warsztatów wyznaczała wyobraźnia i kreatywność naszych młodych projektantek i projektantów. Dzieci z ogromną dumą stworzyły wielkanocne dekoracje- świąteczne jajka.
Urszula Kostrzewska