W ramach współpracy z Biblioteką Austriacką w Opolu grupa uczniów z klasy 2d uczęszczająca na zajęcia języka mniejszości narodowej - języka niemieckiego pod opieką pani Magdaleny Jaśniak-Rogoży uczestniczyła w zajęciach: "Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki". Podczas warsztatów omawiano bajkę Ezopa "Die Stadtmaus und die Landmaus" ("Mysz miejska i mysz wiejska"). Uczniowie mieli okazję zapoznać się z treścią pradawnej bajki oraz poznać nowe słownictwo.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Magdalena Jaśniak-Rogoża
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Tradycyjnie Wolontariusze szkolnego koła „Razem możemy więcej” nie zapomnieli o swoich małych podopiecznych i uczestniczą w akcji „Zimowa paka dla Bezdomniaka”. Zebrali pierwsze „smakołyki” i prezenty dla opolskiego schroniska: koce, suchą i mokrą karmę dla psów oraz kotów.
To ogromna radość, że nasze środowisko szkolne wspiera działania na rzecz potrzebujących zwierząt. Do schroniska niemalże codziennie trafiają zwierzęta bezdomne, błąkające się po ulicy, szukające pomocy. Są bezradne, zagłodzone, często chore – potrzebujące wsparcia i leczenia. W schroniskach działają osoby, które niosą pomoc i ratunek tym wspaniałym istotom, bo przecież każde bijące serce na to zasługuje.
Wszystkim uczniom oraz ich rodzicom, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszej pomocy na rzecz bezdomnych zwierząt.
U. Kostrzewska
19.10.2021 w Filharmonii Opolskiej Odbyło się uroczyste wręczanie dyplomów i nagród Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego w ramach projektu „Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża” .
Uczeń klasy 2c – KRZYSZTOF TARGOŃSKI zdobył tytuł finalisty - laureata.
Jesteśmy bardzo dumni i życzymy dalszych sukcesów.
Opracowała: Agata Szlęg
Klasa 2c wzięła udział w zajęciach w bibliotece szkolnej w ramach akcji ”Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”. Zajęcia nawiązywały także do realizowanego międzynarodowego projektu „Codeweek 2021” oraz do zbliżającego się na początku listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Temat zajęć to „Tydzień z zakodowanymi postaciami z baśni, bajek i legend”. Uczniowie poznali różne systemy kodowania. Wysłuchali fragmentu książki „Charlie i fabryka czekolady” oraz rozwiązywali zagadki związane z postaciami bajkowymi. Na koniec odkodowywali obrazki i wypożyczali ulubione książki.
Opracowały: Agata Szlęg, Daria Szleger
W klasie 2c jest wielu utalentowanych sportowców i sportsmenek. W październiku kilkoro z nich zaprezentowało swoje wysokie umiejętności.
Krzysztof Targoński zdobył wraz ze swoją drużyną III miejsce w Wielkim Finale Mistrzostw Polski Football Academy (rocznik 2012).
Liwia Gołąbek zajęła 3 miejsce w I Ogólnopolskich Zawodach w Gimnastyce Artystycznej pt. „Cukierek albo psikus”
Sonia Niejełow, bardzo wszechstronna sportsmenka, dzielnie reprezentowała nas, podobnie jak Krzysztof, w rozgrywkach w ramach Football Academy oraz w zawodach kajakarskich.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opracowała: Agata Szlęg
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece szkolnej odbywały się interesujące zajęcia pt., ”Tydzień z twórczością Stanisława Lema”. W zajęciach uczestniczyły klasy 5a, 5b, 5c, 6a, 7a i 7b. Podczas zajęć przybliżono uczniom postać oraz twórczość tego wybitnego, polskiego pisarza. Uczniowie poznali ciekawostki z jego życia osobistego i zawodowego, a także mogli pobawić się w układanie z rozsypanki literowej tytułów jego dzieł. Podczas zajęć uczniowie wykonywali również prace plastyczne przedstawiające roboty ze świata science-fiction Stanisława Lema, które staną się ozdobą gazetki ściennej przy bibliotece. Na koniec zajęć wszyscy mogli usiąść na wygodnych siedziskach i posłuchać fragmentu audiobooka - „Bajki robotów” lub „Cyberiada”.
Zapraszamy do biblioteki!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Prawda i pamięć. 40. Rocznica stanu wojennego, którego organizatorem jest Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II w Opolu. Konkurs skierowany jest do uczniów klas V – VIII szkół podstawowych. Prace – literackie, plastyczne lub fotograficzne należy oddać nauczycielom historii (p. Dorota Musiał oraz p. Piotr Zawadzki) do 26 listopada 2021r. Wraz z pracą należy dostarczyć wypełnioną kartę uczestnika oraz podpisaną klauzulę informacyjną. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 10 grudnia 2021.
W ramach projektu "Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?" klasa 3c próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie – jak skutecznie działać w zespole? W tym celu podjęła się wykonania kilku zadań, które miały przybliżyć ich do odpowiedzi. Mieli do wykonania m.in. zadanie gimnastyczne, w którym pasek z taśmy malarskiej stał się równoważnią, a zadaniem każdej pary było minięcie się na równoważni tak, aby żaden z zawodników z niej nie spadł. Inne wyzwanie polegało na zbudowaniu wieży z wykorzystaniem nitek makaronu, sznurka i taśmy malarskiej, a jeszcze inne na stykaniu się z podłogą określoną ilością punktów ciała. Wszystkie zadania klasa wykonała bardzo dobrze, świetnie się przy tym bawiąc. Na koniec wspólnie stworzyli Kodeks Zgranego Zespołu.
Brawo 3C!
K. Procyszyn
1 października 2021 roku odbył się Festiwal Sztafet na stadionie lekkoatletyczny im. Opolskich Olimpijczyków.
Nasza szkoła wystawiła cztery reprezentacje:
Igrzyska dzieci (dziewcząt) sztafeta 4x100m + sztafeta szwedzka (100m + 200m + 300m + 400m)
Igrzyska dzieci (chłopcy) sztafeta 4x100m
Igrzyska młodzieży szkolnej (chłopcy) 4x100m
Skład sztafety 4x100m dziewcząt (Igrzyska dzieci): Flora Amelia (7d), Gaca Izabella (5c),
Piekorz Zuzanna (7b), Rugała Hanna (5a) – 2 miejsce
Skład sztafety szwedzkiej dziewcząt (Igrzyska dzieci): Charukiewicz Maja (7d), Kostrzewa Zuzanna (7d), Rogowska Lena (7d), Rojewska Zofia (7d) – 2 miejsce
Skład sztafety 4x100m chłopców (Igrzyska młodzieży szkolnej) : Dajczak Kamil (7d), Grabiszewski Artur (7d), Panasiuk Jakub (7d), Stopa Dylan (7d), Tieleczek Mateusz (8c) – 2 miejsce
Skład sztafety 4x100m chłopców (Igrzyska dzieci): Pałaniuk Dariusz (4a), Siwiec Maksymilian (4b), Tyma Mieszko (4b), Zemełko Stanisław (7d)
Rafał Rusznica
14 października podano wyniki głosowania w BO Opola 2022 r. Z przykrością informujemy, że nasz projekt nie uzyskał wystarczającej liczby głosów. W kategorii projekt ogólnomiejski zajęliśmy 5 miejsce z sumą głosów 687.
Dyrektor w imieniu społeczności szkolnej składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy oddali głos na nasz wniosek.
Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!
(B. Conklin)
14 października obchodziliśmy Dzień Nauczyciela (Święto Edukacji Narodowej), w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (14 października 1773).
Z tej okazji pragniemy dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi złożyć najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień, satysfakcji z pracy i spełnienia marzeń. Życzymy także dużo dobroci od ludzi, pogody ducha i radości z życia.
W piątek 15 października odbył się apel z okazji Dnia Nauczyciela przygotowany przez uczniów klasy 7 C wraz z wychowawcą.
Uczniowie klasy 7 C
Wychowawca Maja Żurawska
23 września 2021 roku na boisku lekkoatletycznym przy PLO nr III w Opolu w ramach inauguracji sportowego roku szkolnego rozegrane zostały zawody lekkoatletyczne dla uczniów szkół podstawowych miasta Opola.
W zawodach startowały sześcioosobowe reprezentacje szkół:
Lilianna Kołkowska kl. 7d
Joanna Marchewka kl. 7c
Maja Charukiewicz kl. 7d
Dylan Stopa kl. 7d
Artur Grabiszewski kl. 7d
Stanisław Zemełko kl. 7d
Zawody obejmowały konkurencje:
- bieg na 40m (ze startu lotnego) mierzony za pomocą fotokomórek
- dwubój skocznościowy (skok w dal z miejsca + skok w dal ze skróconego rozbiegu)
- dwubój rzutowy (rzut piłka lekarską w tył + pchnięcie kulą z miejsca)
- bieg na 600m
Dwubój rzutowy chłopców – 3 miejsce Artur Grabiszewski kl. 7d
Bieg na 600m dziewcząt – 2 miejsce Maja Charukiewicz kl. 7d
R. Rusznica
„Książka, to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
~Kornel Makuszyński
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie naszej szkoły mieli okazję do zmierzenia się w konkursie głośnego czytania, który odbył się w bibliotece szkolnej!
Komisja w składzie:
Daria Szleger – nauczyciel bibliotekarz,
Katarzyna Skrzyszowska – logopeda szkolny,
Anna Kurzydło – wychowawca świetlicy szkolnej,
oceniała analizę tekstu, nie tylko od strony treści, lecz i od strony formy! Przede wszystkim zwracała uwagę na interpunkcję poprzez odpowiednią modulację głosu, na akcentowanie pewnych wyrazów i zwrotów od czego uzależnione jest oddanie właściwego sensu czytanej treści. Wybór laureatów był niełatwy, gdyż uczniowie zachwycali umiejętnościami czytelniczymi i aktorskimi!
Laureaci konkursu:
- w kategorii klas pierwszych:
I. miejsce Jakub Święs
II. miejsce Paulina Huncza
III. miejsce Piotr Kandzior
Wyróżnienia: Kinga Piech, Lena Damaszek, Leon Kowalski, Filip Borkowski.
- w kategorii klas 2-8:
I. miejsce Anna Kantor
II. miejsce Roma Pszczyńska
III. miejsce Anastazja Gajdecka
Wyróżnienia: Ewa Bożentka, Anna Kajda, Franciszek Chmielewski, Teresa Musiał, Patrycja Mleczek, Remigiusz Strzałkowski, Liwia Kowalska.
Specjalne wyróżnienia dla Oliwii Pinkosz i Weroniki Przewłockiej za oryginalny, wspólny występ z podziałem na role!
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy dalszego rozwijania pasji czytelniczej, a laureatom przesyłamy gratulacje!
Daria Szleger
W sobotę 9. października 2021 roku odbyła się VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.
Noc Bibliotek to święto bibliotek i czytelników, które w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek jako najbliższych, otwartych instytucji kultury, z ofertą dla każdego!
Nasza biblioteka szkolna z tej okazji zorganizowała zajęcia z klasami 8a, 8b, 7e i 5a pt., „Biblioteka w ciemności”! To nie była zwykła lekcja, lecz zajęcia relaksacyjne z elementami biblioterapii! Podczas zajęć uczniowie mogli wygodnie usiąść lub położyć się na siedziskach w bibliotece i posłuchać ciekawych audiobooków czy słuchowisk. A to wszystko w całkowitej ciemności, którą tylko chwilami rozjaśniała latarka i uchylone drzwi!
Zapraszamy do biblioteki!
Daria Szleger
Czy chciałabyś pomóc komuś zrealizować marzenia?
Czy chciałbyś, by dzięki tobie, ktoś nauczył się pisać?
Drodzy Uczniowie - Wolontariusze, możemy to zrobić w Togo - niewielkim kraju na zachodnim wybrzeżu Afryki.
Za pośrednictwem polskich misjonarzy dostarczymy tam przybory szkolne, które zbieramy do 20 listopada.
Dary składamy na portierni lub w świetlicy szkolnej.
Udział klas IB i IIA w XXX OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU TEATRÓW LALEK w OPOLU
W dniach od 2 do 8 października Opole było stolicą polskiego lalkarstwa. O udział w odbywającym się w Opolu od 1962 roku festiwalu zabiegają wszystkie sceny lalkowe w kraju. W tym roku chęć zgłosiło 48 przedstawień, z których do konkursu wybrano 11 najlepszych. Klasy II A oraz I B bezpośrednio odczuły magiczną atmosferę XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Lalek w Opolu poprzez udział w spektaklu konkursowym „Ja, bałwan”, autorstwa Maliny Prześlugi, w wykonaniu Teatru Animacji w Poznaniu, w dniu 4 października 2021 roku.
Od piątku, 8 października, znamy już WERDYKT Jury Festiwalu... Już wiemy, że spektakl, który nas bawił, wzruszał, zachwycał… otrzymał NAGRODĘ GŁÓWNĄ za przesyconą wyobraźnią i nowatorstwem, dowcipną i poruszającą opowieść o przemijaniu i męskiej przyjaźni, skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Otrzymał nagrody w każdej z poddawanych ocenie kategorii… NAGRODĘ za TEKSTY DRAMATYCZNE Maliny Prześlugi wykraczające poza wąskie kategorie wiekowe i uruchamiające w ich realizatorach i odbiorcach nowatorskie ścieżki wyobraźni; za REŻYSERIĘ dla Artura Romańskiego; NAGRODĘ AKTORSKĄ za rolę Bałwana dla Artura Polańskiego; WYRÓŻNIENIE AKTORSKIE za rolę Marchewki dla Igora Fijałkowskiego; NAGRODĘ ZA MUZYKĘ do spektaklu „Ja, Bałwan” dla Tomasza Lewandowskiego; NAGRODĘ ZA SCENOGRAFIĘ dla Marty Marii Madej; Refleksji kilka z wpływu spektaklu „Ja, Bałwan” na naszych uczniów...
radosny śmiech, łzy jak grochy, śledzenie akcji z zapartym tchem, gromkie brawa dzieci bo spektakl, w istocie, niesamowity; wypowiedzi uczniów po spektaklu na temat treści, bohaterów, przeżyć własnych i odbioru sztuki niezwykle pełne, głębokie, piękne, wzruszające, dojrzałe w postrzeżeniach i tchnieniach serca młodych teatromanów. Mieliśmy wielkie szczęście, że spośród wszystkich festiwalowych propozycji wybraliśmy ten spektakl, że byliśmy wspaniałymi widzami MISTRZÓW nad MISTRZAMI… to Teatr Animacji z Poznania też miał szczęście! Czekać będziemy na XXXI Festiwal…rok cały!
Aldona Bieniek-Papaj
Julia Hałasowska
Monika Koschella
Nadszedł, przypadający na październik, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jakie ciekawe akcje proponuje Nasza biblioteka szkolna?
Tydzień z twórczością Stanisława Lema (11-15.10.2021)
Tydzień z zakodowanymi postaciami z bajek, baśni i legend (18-22.10.2021)
Tydzień z muzyką filmową i bajkową (25-29.10.2021)
W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”). W naszej bibliotece będą odbywały się ciekawe zajęcia nawiązujące do muzyki i postaci z bajek. Ponadto będzie można zagłębić się w świat sciece fiction z powieści Stanisława Lema.
Klasy chętne do wzięcia udziału w zajęciach należy zgłaszać do biblioteki. Zapraszamy!
Daria Szleger
Agnieszka Golka