Co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku.
W tym roku uczniowie klas VIa, VIe i VId wzięli udział w obchodach tego dnia online. Oprócz lekcji języka polskiego, na których w roli głównej wystąpił Apoloniusz Polak a uczniowie z jego asystentkami:
- porządkowali zapiski na temat dziejów języka polskiego,
- odwiedzili tajemniczy dom w poszukiwaniu językowych wrażeń,
- zbadali rozpadające się woluminy i wędrowali tropem błędów ortograficznych,
- rozmawiali o polskich noblistach.
Uczniowie wzięli również udział w konferencji online zorganizowanej przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji.
Na początku konferencji słowo wstępne wygłosił pan Lesław Tomczak, dyrektor RZPWE w Opolu oraz Lucjan Dzumla, dyrektor DWPN w Opolu.
Magia słów – słowa mogą prawdę mówić, mogą też i kłamać, słowa mogą serca krzepić, mogą też je złamać – to temat pierwszego, bardzo interesującego wystąpienia, które dla uczniów i nauczycieli przygotowała pani Hanna Franczak, wicedyrektor RZPWE w Opolu.
W drugiej części konferencji odbyło się spotkanie i rozmowa z dziennikarką Iwoną Aleksandrowską na temat: Ojczyzna - polszczyzna. Szanse i zagrożenia.
Uczniowie słuchali wykładów z dużym zainteresowaniem i chętnie włączali się w dyskusję na zaproponowane przez prowadzących tematy.
Paulina Marcinkowska