Uczniowie klasy 3a wzięli udział w kampanii „Naturalnie bałtyckie” w trakcie której poznali historię oraz mieszkańców Morza Bałtyckiego. Podczas realizacji zadań wybraliśmy się w podróż w głąb Bałtyku. Zanurzyliśmy się w historię najbliższego nam morza, czerpiąc wiedzę o jego podwodnym królestwie. Uczniowie poznali jego mieszkańców i ich zwyczaje, a także dowiedzieli się dlaczego ryby są cenniejszym skarbem Bałtyku, niż kufry wypełnione złotem.
Po zapoznaniu się z informacjami na temat Morza Bałtyckiego, uczniowie wykonali wspólną, wielkoformatową pracę plastyczną pt. ”Królestwo Morza Bałtyckiego”. Wypełnili również ankietę, która pozwoliła im na sprawdzenie swojej wiedzy po morskich zajęciach.
Był to niezwykle dobrze spędzony czas. Uczniowie z wielką chęcią odkrywali podwodne królestwo Bałtyku.
Jolanta Kiwilszo
Katarzyna Wolna
Ostatnie dni przed świętami klasa 5b spędziła, omawiając lekturę "Alicja w Krainie Czarów". Podczas jednej z lekcji uczniowie rozwiązywali zadania umieszczone przy sześciu stacjach. Wszystkie polecenia dotyczyły lektury i sprawdzały, czy uczniowie dokładnie ją przeczytali. Uczniowie bardzo entuzjastycznie podeszli do zadań i wyrazili chęć brania udziału tej formy zajęć w przyszłości.
Kinga Opolony-Drozd
Uczniowie klas 5a i 6b wystawili wybrane przez siebie sceny omawianych aktualnie lektur. Zadanie polegało na przygotowaniu plakatu informującego o spektaklu, napisaniu zaproszenia i scenariusza oraz na wystawieniu sceny. Poszczególne grupy z klasy 5a przygotowały inscenizację "Kłamczuchy" M. Musierowicz, z kolei klasa 6b zmierzyła się z lekturą "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Tolkiena. Przed nami występy kolejnych grup, na które z niecierpliwością czekamy.
Kinga Opolony-Drozd
W piątek 10 grudnia, w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu ,,Prawda i pamięć. 40. Rocznica stanu wojennego”. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. W kategorii kl. VII – VIII pierwsze miejsce zajęła Karolina Wojciechowska (kl. 8d), natomiast tuż za nią na II uplasowała się Alicja Budczak (kl. 8b). Kacper Knap, uczeń kl. 5b zajął II miejsce w kategorii kl. V – VI. Składamy serdeczne gratulacje naszym uczniom.
Dorota Musiał
Piotr Zawadzki
Adwent to niezwykły czas oczekiwania na narodziny Jezusa, przepełniony radością i przygotowaniem na najradośniejsze święta w roku. W naszej szkolnej bibliotece cały grudzień upłynął pod znakiem przygotowań do Bożego Narodzenia. Codziennie uczniowie mogli skreślić cyfrę na bibliotecznym kalendarzu adwentowym, a także mieli okazję posłuchać kolęd i pastorałek.
W świątecznych lekcjach bibliotecznych uczestniczyły klasy: 7d, 8a, 7c, 8d, 6b, 4c. Uczniowie mogli się wykazać wiedzą na temat tradycji świątecznych, odgadując hasła krzyżówek i zgadywanek. Ponadto poznały historię św. Mikołaja biskupa z Miry i opowiedziały o zwyczajach mikołajkowych w ich domach. Wspólne czytanie fragmentów „Opowieści wigilijnej” i „Dziewczynki z zapałkami” pozwoliło uczniom na refleksję na temat własnego zachowania i okazywania pomocy innym, nie tylko w świątecznym czasie… Na koniec zajęć wspólnie uczyliśmy się śpiewać kolęd, aby być przygotowanym na bożonarodzeniowe kolędowanie z najbliższymi!
Wesołych świąt!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
Informacje szczegółowe:
Cel konkursu:
Celem konkursu jest
- podtrzymanie w młodym pokoleniu tradycji śpiewu kolęd,
- popularyzacja kolęd i pastorałek, uwrażliwienie na ich piękno poprzez ukazanie ich różnorodności
- poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych
- promocja młodych talentów
Kategorie:
Uczniowie klas I-III
Uczniowie klas IV-VIII
Warunki udziału:
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie się do p. Renaty Bulkiewicz lub do s. Tobiaszy Kuboszek do dnia 14 stycznia 2022 r. (podając: imię, nazwisko, klasę, tytuł utworu i wybór akompaniamentu).
Uczniowie mogą wystąpić jako soliści, w duetach lub zespołach do 5 osób.
Śpiew odbywa się przy akompaniamencie na żywo (osobiście/ innej osoby) lub z nagrania.
Wykonać należy z pamięci 3 zwrotki kolędy lub pastorałki.
Termin przesłuchań:
Przesłuchania konkursowe odbędą się 17 stycznia według planu, który zostanie podany później zgłoszonym uczestnikom.
Ocena wykonania:
Wykonawców oceniać będzie komisja konkursowa biorąc pod uwagę:
- wybór odpowiedniej kolędy, pastorałki,
- czystość i poprawność wykonania,
- poczucie rytmu,
- interpretacja,
- ogólne wrażenie artystyczne.
W klasie 3b podczas wigilii klasowej (17.12.2021r.) odbył się klasowy konkurs talentów o tematyce zimowej i świątecznej. Uczestnicy konkursu zaprezentowali szeroki i różnorodny wachlarz talentów: śpiew, taniec, grę na instrumentach oraz recytację wierszy. Wszystkim bardzo podobały się prezentowane zdolności kolegów i koleżanek z klasy. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami. W ramach uroczystości dzieci zajadały się przysmakami, śpiewały wspólnie kolędy,a także złożyły sobie świąteczne życzenia.
Anna Ornoch
Anna Kaniewska
Stale przekonujemy się, że prawdziwe są słowa: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, niż w braniu!”.
Dziękujemy, że wspólnie mogliśmy także w tym roku dzielić się dobrem, sercem i pomocą. Dzięki tak licznej odpowiedzi na zaproszenie do naszej BOŻONARODZENIOWEJ akcji charytatywnej „ŚWIĄTECZNA PAKA”, wsparliśmy wiele potrzebujących osób. Oto one:
Każdy dar się liczy i każdy gest życzliwości procentuje!
Razem możemy więcej! Dziękujemy!
Zapraszamy całą społeczność szkolną do wspólnej akcji przesyłania życzeń świątecznych za pomocą samodzielnie stworzonych e-kartek, drogą internetową.
Zachęcamy do oddania głosu na naszą uczennicę Dominikę
w Plebiscycie Sportowym 2021.
Głosowanie na stronie:
W ramach realizacji projektu „Mistrzowie grafomotoryki” w grudniu podjęliśmy kolejne działanie, mające na celu rozwijanie sprawności manualnej. Uczniowie klas I – III, wczuwając się w atmosferę zbliżających się Świąt, wspólnie stworzyli z bibuły łańcuch na choinkę.
Podopieczni rotacyjnie pracowali nad jego wykonaniem w czasie przerw śródlekcyjnych. Byli wyraźnie zaangażowani i zmotywowani, by stworzyć, jak sami mówili: „najdłuższy łańcuch choinkowy na całym świecie”.
Katarzyna Skrzyszowska
W dniu 16.12.2021r. w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w ramach miejskiego konkursu profilaktycznego "Uwolnij swoją MOC" dla uczniów szkół podstawowych.
Jego celem było promowanie zdrowego stylu życia z dala od nałogów.
Konkurs podzielony był na trzy kategorie: komiks, opowiadanie oraz raport z działalności szkolnego klubu profilaktyki "AntyDżin".
Prace naszych uczennic zostały nagrodzone w dwóch kategoriach:
Kalina Sujka z klasy 6c zdobyła 3 miejsce w kategorii komiks.
Liwia Kowalska z klasy 6b zdobyła 3 miejsce w kategorii opowiadanie.
Nagrodzonym uczennicom serdecznie gratulujemy.
Raport z działalności naszego szkolnego klubu "AntyDżin" został doceniony przez organizatorów konkursu, zdobywając tym samym nagrodę główną w postaci laptopa.
Koordynatorzy szkolnego klubu "AntyDżin": Anna Sujka, Lidia Fica
Uczniowie klas siódmych podczas lekcji chemii poznali źródła naturalne i antropogeniczne zanieczyszczeń powietrza oraz ich skutki. Dowiedzieli się, że w Polsce w okresie jesienno-zimowym dokucza wszystkim smog londyński, a przebywanie i oddychanie nim zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Ponadto zastanowili się w jaki sposób można chronić powietrze każdego dnia. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali do zrobienia pięknych lapbooków.
Iwona Gmoch-Buczek
Natalka Hyla z kl. I b i Michalina Dziedzic z kl. II c LAUREATKAMI wojewódzkiego konkursu plastycznego "Projekt kartki świątecznej” organizowanego od wielu lat przez MDK w Opolu. Spośród 331 prac nadesłanych na konkurs, jury konkursu wyróżniło prace dwóch naszych uczennic. Cieszymy się bardzo i gratulujemy laureatkom.
Arleta Błaszczak