2 listopada 2023 r. zgodnie § 5. 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego
jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W tym dniu szkoła zapewnia opiekę w świetlicy w godz. 6.30 do 17.00 wyłącznie
dla uczniów klas 1-3, którzy są zapisani do świetlicy.
Rodzice zobowiązani są do wypełnienia wniosku, z zaznaczeniem godzin przebywania dziecka w świetlicy i złożenia go na portierni najpóźniej do 27 października 2023 r.
Wniosek złożony po terminie nie będzie uwzględniony.
Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej PSP nr 14 oraz na portierni.
W dniu 29.09.2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XVIII Rajdzie Czternastki. Celem rajdu było poznanie jednego z najważniejszych w Opolu zielonych terenów parkowych o charakterze leśnym, miejscami wyglądający na naturalny i dziki. Rajd miał również na celu zapoznanie z gatunkami roślin i zwierząt występujących na Wyspie Bolko i wyspie Pasieka oraz propagowania zdrowego stylu życia, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz integrację zespołów klasowych i społeczności szkolnej.
Park na wyspie Bolko to obiekt o dużej wartości przyrodniczej, to prawdziwe „zielone płuca miasta”. To wyjątkowe miejsce, w którym człowiek ma bezpośredni kontakt z naturą. Jest także najpopularniejszym terenem zielonym w Opolu.
Wyspa Bolko to nasz skarb, o który należy dbać. To nasze wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Warto odkrywać tajemnice wyspy Bolko i podziwiać jej piękno przyrody tak, jak nasi uczniowie.
R. Wojciechowska
19.10.2023 r. w PSP nr 29 w Opolu odbył się etap powiatowy Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Z naszej szkoły udział wzięli solistka Ada Bogucka oraz zespół muzyczny "Czternastka", który będzie reprezentował szkołę w etapie wojewódzkim.
Wszystkim należą się ogromne gratulacje.
Jesika Majnusz-Broj
"Europejski Tydzień Kodowania," nazywany także "CodeWeek," jest inicjatywą promującą naukę programowania. Nasza szkoła włączyła się w to wydarzenie 7 października. Przez okres dwóch tygodni wprowadzane były dodatkowe treści oraz ćwiczenia, skoncentrowane na rozwijaniu umiejętności związanych z programowaniem, logicznym myśleniem oraz myśleniem obliczeniowym.
Podczas lekcji, omawiane były różnorodne tematy, takie jak pisanie skryptów w języku Python, programowanie postaci i gier, tworzenie animacji, projekty w środowisku Scratch, programowanie stron internetowych w języku HTML, programowanie robotów Photon oraz mBot. Ponadto, uczniowie mieli możliwość eksploracji kodowania strzałkowego na papierze, korzystania z matematyki w kontekście rozwiązywania zadań z zakodowanymi obrazkami oraz uczestnictwa w zajęciach z kodowania na lekcjach języków obcych. Również na zajęciach TUS eksperymentowano z programowaniem robotów Lego Education Spike Prime, a w świetlicy odbywały się zajęcia z kodowania podczas gier i zabaw.
Podczas "Europejskiego Tygodnia Kodowania" wykorzystano pomoce dydaktyczne pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
Dawid Waldowski
W ramach tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem "Talent i praca - to się opłaca!", uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami wzięli udział w zorganizowanych z tej okazji warsztatach, we współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu. Nasi uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w różnych aktywnościach zawodowych, a także odkryć własne talenty związane chociażby z rysunkiem odręcznym, projektowaniem komputerowym, a także florystyką czy metodą dekoracyjną jaką jest sztukateria. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach pozwoliło na poznanie różnych profesji zawodowych i zdobycie doświadczeń, będących podstawą do świadomego planowania dalszej ścieżki edukacyjno - zawodowej.
Lidia Matyjas, wychowawcy klas ósmych
Dnia 14.10.2023r. w Centrum Kultury w Kluczborku odbyła się I Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego ,,Faktura,,. Z naszej szkoły udział wzięła uczennica klasy 4d Ada Bogucka, która zaprezentowała się z piosenką pt. "Wesoły deszczyk" zdobywając II miejsce.
Serdeczne gratulacje
Uczniowie 1a realizując ogólnopolski projekt edukacyjny "Kreatywna Matematyka" wykonali piękne jesienne kompozycje ucząc się zasad symetrii. Uczniowie wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem w swej pracy ucząc się przy tym podstaw matematyki.
Julia Hałasowska
Natalia Konopacka
10 października klasy czwarte wzięły udział w obchodach "Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego na sportowo”, czyli zajęciach sportowych dla dzieci i młodzieży z terenu miasta Opola, które odbyły się w Toyota Park. Zajęcia zorganizowane zostały przez Międzyszkolny Ośrodek Sportu i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu. Uczniowie wzięli udział w pokazowych lekcjach siatkówki, koszykówki, zajęciach na ściance wspinaczkowej a także zajęciach lekkoatletycznych i brazylijskiego Jiu – Jitsu. Możliwość uczestniczenia w różnych formach aktywności jest sposobem na zwiększenie możliwości podejmowania alternatywnych działań wobec zagrożeń współczesnego świata.
Paulina Marcinkowska
Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do udziału w webinarium „Dzieci i młodzież a nowe media elektroniczne – użytkowanie problemowe i uzależnienia”, które odbędzie się w dniu 6 listopada 2023 r. w godz.12.00-14.00 w komunikatorze ZOOM. Webinarium realizowane w ramach „Opolskiego Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży” poprowadzi dr Magdalena Rowicka – psycholożka, badaczka uzależnień behawioralnych i zachowań kompulsywnych, adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Poniżej link niezbędny do zalogowania się na webinarium:
https://opolskie-pl.zoom.us/j/83903413307?pwd=QzN4YWl0Wm96MXppVkhHMWF6M1dPQT09#success
ID spotkania: 839 0341 3307
Kod dostępu: 879 899
12 października uczennice klasy 8c wzięły udział w konferencji popularno-naukowej pt. „250 lat Komisji Edukacji Narodowej. Historia – Teraźniejszość”, która odbyła się w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr V w Opolu. Z zainteresowaniem wysłuchały prelekcji wygłoszonych przez: dr Marię Stinię z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Karola Sanojcę i dr hab. Piotra Gołdyna z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Edwarda Nycza i dr hab. Marka Białokura z Uniwersytetu Opolskiego, oraz dr hab. Macieja Fica związanego na co dzień z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.
Prelekcje przeplatane były występami szkolnego chóru oraz młodzieży z V LO, która uświetniła to wydarzenie m.in. pełnymi humoru skeczami, z których najwięcej radości przysporzyły naszym uczennicom cytaty z popularnych „powiedzonek nauczycieli”.
Dorota Musiał
Informacje o rządowym programie "Laptop dla ucznia"
Uwaga: Termin przekazania laptopów uczniom/rodzicom zostanie ustalony po otrzymaniu przez szkołę komputerów i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą październikowych, darmowych warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży online, organizowanych pod nazwą „Zaprogramuj Swoją Przyszłość”.
Aktualny biuletyn informacyjny dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców:
https://blit1.r.a.d.sendibm1.com/mk/cl/f/sh/SMK1E8tHeFuBnDOg7Esm0JymK3dO/AlZtntcadSo2
Istotne informacje dotyczące sposobu zapisu i organizacji znajdują się w nagraniu:
https://blit1.r.a.d.sendibm1.com/mk/cl/f/sh/SMK1E8tHeG13FMDdIP2G69HWIMDe/XSRjDbzF1g_3
Każdy zainteresowany uczeń powinien samodzielnie dokonać zapisu, klikając w link:
https://blit1.r.a.d.sendibm1.com/mk/cl/f/sh/SMK1E8tHeG7uhV2aTZBkByaGGenu/OtQhK0s8rPBg
W bieżącym roku szkolnym w świetlicy szkolnej w klasach: I c i II a będzie realizowana innowacja pedagogiczna „UWAŻNOŚĆ - nasza siła, wielka moc”, która będzie miała na celu wspomóc dzieci w akceptacji swoich uczuć, nauczyć ich identyfikowania i nazywania emocji, wyciszenie nadmiernie rozbudzonych emocji, niwelowanie stresu, obniżenia poziomu lęku. Celem stosowania praktyk uważności jest także nabycie umiejętności „wsłuchania się” w siebie, odczuwania ciała, swoich potrzeb, emocji, myśli i jednocześnie doświadczania w pełni bodźców z otoczenia bez ich krytycznej oceny.
Realizacja innowacji będzie bazowała na różnego typu ćwiczeniach, projektach, biblioterapii, muzykoterapii, aktywnościach ruchowych- indywidualnych i grupowych, arteterapii, sensoryce.
Urszula Kostrzewska
Anna Kurzydło
Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu również w tym roku szkolnym kontynuuje działanie Pogotowia Psychologicznego "ZIK", skierowanego przede wszystkim dla uczniów, rodziców oraz szkół z miasta Opola, doświadczających kryzysu sytuacyjnego. Zadaniem Psychologicznego Pogotowia dla Uczniów jest wsparcie w kryzysie oraz wzmocnienia zasobów potrzebnych do poradzenia sobie w trudnej sytuacji życiowej. Zapraszamy do zapoznania się z załączoną ofertą.