„Wsparcie Miasta Opola na rzecz obywateli z Ukrainy w związku
z konfliktem zbrojnym"
CENTRUM DIALOGU OBYWATELSKIEGO w ramach projektu zaprasza
na niezwykle udane spotkania z psychologiem, prowadzącym warsztaty
pn. Jak radzić sobie z traumą związaną z wybuchem wojny na Ukrainie?
warsztaty pn. Świadczenia społeczne - 24 maja 2023 r. o godz. 8.00-15.00
lub 7 czerwca 2023 r. o godz. 8.00-15.00.
Istnieje możliwość umówienia się na indywidualne spotkanie
z psychologiem w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu,
ul. Damrota 1
oraz
MIEJSKIE CENTRUM WSPOMAGANIA EDUKACJI W OPOLU
dnia 3 czerwca (sobota) w godzinach 11:30-16:30
zaprasza na festyn rodzinny dla dzieci z zagranicy w wieku 5-12 lat.
Na ten dzień przewidziane są warsztaty, animacje, zajęcia tematyczne oraz poczęstunek. Ponadto każdy uczestnik otrzyma drobny upominek.
Serdecznie zapraszamy!
Iwona Gmoch - Buczek
Katarzyna Wolna
Dzięki książkom zwiedzamy świat, poznajemy innych ludzi, nowe miejsca i kultury. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy słownictwo. Książki to kopalnie wiedzy i wszelakiej mądrości, dlatego warto z nimi obcować jak najczęściej! Uczniowie naszej szkoły uwielbiają czytać książki i mają swoje ulubione, dlatego chętnie wzięli udział w konkursie „Okładka ulubionej książki”. Pomysłowe i starannie wykonane prace zachwyciły komisję konkursową, która wyłoniła zwycięzców:
I. miejsce Aleksandra Penar kl. 2a
II. miejsce Kacper Procajło kl. 1a
III. miejsce Pola Charukiewicz kl. 1b
Wyróżnienia:
Pola Dobrzańska kl. 3c, Liwia Gołąbek kl. 3c, Adrian Zembaty kl. 1a
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe i drobne upominki zakupione w ramach promocji czytelnictwa NPRCz. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
22 maja 2023r. pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, z udziałem wojskowej asysty honorowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, odbyły się obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych, weteranów, harcerzy i młodzieży szkolnej.
Nieodłącznym punktem programu opolskich „Dni Weterana’’ jest wręczenie nagród dzieciom i młodzieży szkolnej województwa opolskiego za konkursy związane tematycznie z udziałem żołnierzy polskich w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.
W konkursie plastycznym „ŻOŁNIERZE POLSCY W MISJACH POKOJOWYCH”, laureatami z naszej szkoły zostali uczniowie, zdobywając wszystkie miejsca na podium:
I miejsce- Gabriela Pawlik kl. II c
II miejsce- Zuzanna Wojtyna kl. II c
III miejsce- Dorota Jarosz kl. III c
Wyróżniono także prace: Hanny Wolnej kl. III b, Mai Uciechowskiej kl. II c i Pauliny Huńczy kl. II c.
W klasyfikacji zespołowej województwa opolskiego nasza szkoła otrzymała
I miejsce.
Gratulujemy wszystkim laureatom!
Urszula Kostrzewska
Uczniowie z klasy 3c dowiedzieli się podczas wizyty w Miejskiej Bibliotece Publicznej w oddziale dziecięco-młodzieżowym co to są ziny. Zin to tworzenie niezależnych publikacji, łączących tekst i rysunek. Każdy z uczniów mógł stworzyć własnego zina o dowolnej tematyce, szacie graficznej i gamie kolorystycznej. W ruch poszły nożyczki i klej oraz pisaki. Stare gazety i magazyny zamieniły się w dziecięce ziny. Po twórczej pracy był czas na rekreację i odpoczynek na placu zabaw.
Opracowały: Agata Szlęg, Aleksandra Ręczmień
Ostatnio klasa 3c odwiedziła Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Oglądali prace z wystawy pt. ”Salon wiosenny 2023”, które skłoniły uczniów do ciekawych obserwacji i wniosków. Potem wszyscy uczestniczyli w zajęciach plastycznych, na których mieli za zadanie przedstawić własną wizję domku na drzewie. Powstały spektakularne prace tworzone w parach lub indywidualnie. Dzięki takim zajęciom rośnie nam pokolenie wrażliwych na piękno i bardzo kreatywnych młodych ludzi.
Opracowały: Agata Szlęg, Aleksandra Ręczmień.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Mamy życzą uczniowie klasy 1 C ❤
A. Brym, J. Hałasowska, J. Kuliś, M. Koschella
17 maja na stadionie Opolskich Olimpijczyków w Opolu odbyły się Mistrzostwa Opola w lekkoatletyce. W zawodach brali uczniowie klas 7-8 ze szkół podstawowych z Opola.
Nasi uczniowie zdobyli w sumie 23 medale, najwięcej spośród wszystkich szkół.
Medaliści i finaliści :
Kacper Koszmider 300m 1 miejsce?, 4x100m 3 miejsce? pchniecie kula 6 miejsce
Stanisław Zemełko 2000m 1 miejsce?
Kamil Dajczak 110m ppł 1 miejsce ?, skok w dal 2 miejsce?4x100m 3 miejsce ?
Dylan Stopa 110m ppł 2 miejsce ? rzut oszczepem 1 miejsce ?4x100m 3 miejsce ?
Artur Grabiszewski rzut dyskiem 1 miejsce ? pchnięcie kulą 4 miejsce
Maja Charukiewicz 1000m 2 miejsce ? 4x100m 1 miejsce ?
Liliana Kołkowska 80m ppł 2 miejsce ? skok w dal 4 miejsce
Lena Rogowska 600m 2 miejsce ? 4x100m 1 miejsce ?
Amelia Flora 600m 3 miejsce ?
Zofia Rojewska skok w dal 3 miejsce ? 4x100m 1 miejsce ?
Hanna Dubacka 80m ppł 3 miejsce ?
Paulina Bil 100m 1 miejsce ? 300m 2 miejsce ? 4x100m 1 miejsce ?
Jacek Wesołowski 4x100m 3 miejsce ?rzut oszczepem 5 miejsce
Aleksander Czarnecki skok w dal 4 miejsce
Filip Hyjek 1000m 5 miejsce
Ze względu na złe warunki atmosferyczne konkurs skoku wzwyż oraz bieg na 300m ppł został odwołany. Uczniowie Jakub Panasiuk, Natasza Konowalczuk, Hanna Dubacka, Zofia Rojewska w tych konkurencjach uzyskali bezpośredni awans do Mistrzostw Województwa.
Gratulacje dla wszystkich startujących.
Krzysztof Plaskota
11 maja nastąpiło rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego „Na niebiesko dla autyzmu” . Uczennice naszej szkoły zostały zaproszone do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Królowej Jadwigi w Opolu na uroczyste wręczenie nagród. Spośród wszystkich prac jury wyłoniło następujących laureatów:
Kategoria klasy 1-3
III miejsce Pola Dobrzańska 3c
III miejsce Michalina Dziedzic 3c
Kategoria klasy 4-6
I miejsce Julia Mrohs 6a
Kategoria klasy 7-8
I miejsce Aurelia Urbańska 7b
Serdecznie gratulujemy!
Karolina Woźniczko
Aleksandra Ręczmień
11.05.2023 r. w naszej szkole odbyło się „Wielkie Dyktando Mickiewiczowskie” z okazji obchodów dni patrona PSP 14. Wzięło w nim udział 22 uczniów. Uczestnicy zmagali się z prawidłowym zapisem tekstu, który dotyczył życia oraz twórczości Adama Mickiewicza i był naszpikowany trudnościami ortograficznymi.
Spośród podopiecznych klas 4-6 najlepiej poradziła sobie Aleksandra Makarewicz z 5B. Na wyróżnienie zasłużył też Bartosz Sommer z 5A.
Z kolei w gronie wychowanków 7. i 8. klas, najlepiej wypadła Weronika Gala z 8C. Na pochwałę zasługuje także praca Bartosza Mikzińskiego z 8E.
Zwycięzcom i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje, a wszystkim uczestnikom „Wielkiego Dyktanda Mickiewiczowskiego” dziękujemy za podjęcie wyzwania i udział w konkursie ortograficznym.
Katarzyna Skrzyszowska
9 czerwca 2023r. zgodnie § 5. 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego
jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Świetlica w tym dniu będzie pełniła dyżur od godz. 6.30 do 17.00 wyłącznie dla uczniów
klas 1-3, którzy są zapisani do świetlicy.
Rodzice zobowiązani są do wypełnienia wniosku, z zaznaczeniem godzin przebywania dziecka w świetlicy i złożenia go na portierni (lub przesłania scanu dokumentu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) najpóźniej do 31 maja 2023r.
Wniosek złożony po terminie nie będzie uwzględniony.
Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej PSP nr 14 oraz na portierni.
W przypadku zmiany decyzji, rodzice są zobowiązani powiadomić o rezygnacji z opieki sekretariat lub wychowawcę.
Z okazji Światowego Dnia Pszczół 11 maja 2023r. zorganizowaliśmy spotkanie z panem pszczelarzem Bogusławem Majcherem.
Pan pszczelarz zapoznał uczniów z życiem tych pracowitych owadów i obowiązkami posiadacza pasieki. Dzieci dowiedziały się, że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką. Znosi ona dziennie tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczoły. Są też pszczoły robotnice – zbieraczki miodowe i pyłkowe. Uczeń klasy VIIIb Tomasz Buczek przygotował prezentację na temat budowy pszczół oraz ich roli w przyrodzie i życiu człowieka.
Można było zajrzeć do wnętrza ula i obejrzeć z bliska plaster miodu. Pan pszczelarz omówił i zademonstrował również narzędzia jakie wykorzystuje się przy pracy w pasiece. Uczniowie poznali różne rodzaje miodów i ich zastosowanie.
Serdecznie dziękujemy panu Bogusławowi za wizytę i poświęcony czas.
Agnieszka Duszyńska
W roku szkolnym 2022/2023 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 realizowała projekt Urzędu Miasta Opola „Ekogranty”. Głównym celem projektu była realizacja zajęć kształtujących postawy proekologiczne wśród młodych mieszkańców naszego miasta. Uczniowie sadzili drzewa, przynosili rzeczy na wymianę, zbierali zakrętki, butelki typu pet oraz DSSE (drobne odpady elektryczne). Nasza szkoła uczestniczyła licznie w zajęciach w Reużytkowni w Opolu, realizowała ekolekcje z wykorzystaniem materiałów projektowych.
Uczniowie dzięki realizacji zadań uczyli się prawidłowej segregacji odpadów i recyklingu surowców wtórnych. Uświadamiali sobie swój wpływ na środowisko i utrwalali pozytywne nawyki w podejmowaniu świadomych decyzji podczas zakupów.
08 maja bieżącego roku najbardziej zaangażowane klasy naszej szkoły w realizację zadań wzięły udział w spektaklu pt. „Bukiet talentów” lub koncercie Cleo w zależności od grupy wiekowej.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 otrzymała wyróżnienie.
Agnieszka Dudzic
Agnieszka Duszyńska
W ubiegły piątek uczniowie klasy 8b, 8c i 8d mieli okazję wziąć udział w niezwykle interesującej debacie naukowej, dotyczącej rotmistrza Witolda Pileckiego, z udziałem Prezydenta Miasta Opola – Arkadiusza Wiśniewskiego, historyków z Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Witolda Pileckiego w Londynie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, oraz Jacka Fairweathera – autora książki "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego". Po zakończeniu spotkania na Uniwersytecie Opolskim nasi ósmoklasiści wzięli udział w wernisażu wystawy plenerowej przy ul. Krakowskiej w Opolu, poświęconej Pileckiemu, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej.
Dorota Musiał
W dniu 14 maja 2023r. w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się finał konkursu 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki PIOSENKOBRANIE 2023 w którym wzięła udział uczennica Ada Bogucka (klasa 3d) z piosenką "Mamusia myśli". Finalistów oceniało jury pod przewodnictwem Majki Jeżowskiej.
Jesika Majnusz-Broj
Dnia 8 maja w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu odbyły się przesłuchania konkursowe do dziewiątej edycji Festiwalu Artystycznego OPOLSKIE MŁODE TALENTY 2023 w kategorii muzyka. Udział wzięły trzy uczennice naszej szkoły:
- Anastazja Dziedzic kl. 1b,
- Ada Bogucka kl. 3d,
- Maja Kaczmarczyk kl. 4a.
Każdy z wykonawców miał przygotowane 2 utwory z czego zaprezentował tylko jeden. Wśród laureatów Festiwalu wyróżniona została Anastazja Dziedzic z utworem "Czarny Ali Baba". Uroczysta gala finałowa odbędzie się 24 maja (środa) o godz. 18.00 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora na której laureaci otrzymają dyplom i nagrodę a zwycięskiej szkole zostanie nadany tytuł "SZKOŁA PROMUJĄCA MŁODE TALENTY".
Jesika Majnusz - Broj
~„Miej serce i patrzaj w serce” A. Mickiewicz
Z okazji Dni Patrona, w naszej szkole odbyło się Małe Dyktando Mickiewiczowskie dla klas 1-3. Wydarzenie poświęcone było Adamowi Mickiewiczowi, polskiemu wieszczowi narodowemu, jednemu z najwybitniejszych poetów romantyzmu.
Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z dziedziny ortografii!
Komisja sprawdzająca wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki i nagrody książkowe – Wiersze Adama Mickiewicza z kanonu literatury dziecięcej:
I. Miejsce: Oskar Ślabski kl. 1a, Ignacy Frankowski kl. 3b, Piotr Kandzior kl. 2b
II. Miejsce: Jagoda Sznotala kl. 3d, Tymoteusz Piątkowski kl. 3d
III. Miejsce: Maria Domagała kl. 1b
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a mistrzom ortografii i interpunkcji gratulujemy!
Daria Szleger
Nasza szkoła w tym roku szkolnym przystąpiła do projektu pt." Każdy inny - wszyscy równi". Miał on na celu uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii oraz tolerancji, a także likwidowanie uprzedzeń wobec osób ze SPE. W trakcie realizacji projektu nasi uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju inicjatywach, akcjach i zajęciach warsztatowych, czego efektem jest podniesienie wśród nich postaw otwartości, tolerancji i zrozumienia dla drugiego człowieka.
Projekt realizowany był przez specjalistów Zespołu wsparcia i pomocy psychologiczno - pedagogicznej.
Koordynator projektu Anna Sujka