Link do zapisu:
https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/co-z-tym-zdrowiem-psychicznym-mlodych-cyfrowych-
Link do zapisu:
https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/co-z-tym-zdrowiem-psychicznym-mlodych-cyfrowych-
Podczas dyskoteki wykorzystano nagłośnienie, aparat cyfrowy i gimbal pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
Na przełomie października i listopada w szkole został zorganizowany plastyczny konkurs profilaktyczny pod hasłem "Co mnie uskrzydla? Jak dbam o swoje zdrowie psychiczne." Głównym celem konkursu była promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, z uwagi na obchodzony w październiku Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy, a laureatom gratulujemy.
Koordynatorzy A.Sujka, L.Matyjas
23 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Opolu został rozegrany turniej finałowy w dwa ognie chłopców. Do rywalizacji o miano najlepszej drużyny w mieście przystąpiły reprezentacje szkół: PSP 2, PSP 20, PSP 15 (gospodarz turnieju) oraz reprezentanci naszej Czternastki.
Nasz zespół przetrzebiony licznymi kontuzjami oraz absencją czterech zawodników (wynikającą z choroby) udał się na turniej finałowy w dość eksperymentalnym składzie. W miejsce nieobecnych osób Pan Łukasz Procyszyn powołał uczniów z klas trzecich. Celem minimum, jaki zespół sobie wyznaczył, było znalezienie się na, tzw. pudle czyli powrót z medalem.
Po uroczystym otwarciu zawodów przystąpiliśmy do rywalizacji. Pierwszym naszym przeciwnikiem, podobnie jak w półfinałach był zespół gospodarzy, tym razem PSP 15.
Mecz od samego początku toczył się pod dyktando naszego zespołu, który nadawał tempo rywalizacji i pewnie wygrał 11:8. W kolejnym meczu PSP 2 wygrywa zdecydowanie z PSP 20 11:9.
W drugim meczu przyszło nam się mierzyć z drużyną PSP 2, która w fazie półfinałowej pewnie zwyciężyła z nami 13:11, a co za tym idzie stała się jedynym naszym pogromcą w dotychczasowych występach. Pomimo naszych problemów kadrowych, wychodzimy na parkiet z myślą rewanżu za zeszłotygodniową porażkę.
Po dość wyrównanym początku i rywalizacji „punkt za punkt” nasi reprezentanci wzbijają się na wyżyny i włączają przysłowiowy piąty bieg. Zaczynają dominować na boisku niepodzielnie, trafiając przeciwnika raz za razem, powiększając swój dorobek punktowy z każdą minutą gry. Wśród przeciwników panuje konsternacja i niedowierzanie, jaką metamorfozę w porównaniu z poprzednim pojedynkiem przeszli nasi zawodnicy. Wygrywamy zdecydowanie 16:10.
W dalszej rywalizacji turnieju PSP 20 wygrywa z PSP 15 10:7, a PSP 2 ogrywa PSP 15 14:8.
Przed ostatnim meczem turnieju pomiędzy naszą szkołą a PSP 20 sytuacja w tabeli jest jasna i klarowna, aby zdobyć pierwsze miejsce, nasza szkoła nie może przegrać wyżej niż 5 punktami.
Jak do każdego meczu podeszliśmy z dużą pewnością siebie, ufając swoim umiejętnościom i z myślą o wygranej.
Mecz toczył się pod pełną kontrolą naszego zespołu, który nie dał rozwinąć skrzydeł przeciwnikowi i odskoczyć na więcej niż jeden punkt. Mecz kończy się remisem 10:10, co daje nam upragnione złoto i możliwość reprezentowania naszego miasta oraz szkoły w randze wojewódzkiej, która odbędzie się 29 listopada w Kędzierzynie - Koźlu.
Reprezentanci naszej szkoły:
Aleksandrowski Jakub
Bednarski Konstanty
Cyranka Mateusz
Górka Franciszek
Lipetskyi Denis
Makarewicz Tomasz
Ślązak Jakub
Targoński Krzysztof
Walecko Jonatan
Nieobecni: Wagner Grzegorz, Rychlicki Kacper, Pietrukaniec Paweł, Rzewuski Wojciech, Marchenko Leksii
Prowadzący zespół: Łukasz Procyszyn
Koordynatorzy:
Anna Zajączkowska kl.I-III
Małgorzata Ciszkiewicz kl. IV- VIII
W tym roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzony był po raz trzynasty i wzięło w nim udział ponad 7400 szkół z 46 krajów. Najwięcej szkół, bo ponad 6500 było z Polski, w tym PSP nr 14 w Opolu. Głównym celem akcji było propagowanie uczenia się matematyki i znajomości tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Dzięki gazetce umieszczonej w holu szkoły uczniowie poznali sprytne sposoby na tabliczkę mnożenia, także w wersji wierszowanej oraz mogli rozwiązywać łamigłówki matematyczne. W klasach czwartych uczniowie najpierw przypominali sobie tabliczkę mnożenia, a później nauczyciele przeprowadzali egzamin z jej znajomości. Po zdaniu egzaminu uczniowie zostawali ekspertami z zakresu tabliczki mnożenia. Uczniowie klas trzecich wzięli udział w klasowym turnieju matematycznym, gdzie podczas gier i zabaw na wesoło utrwalali mnożenie i dzielenie liczb w pamięci, później rozwiązywali na czas test pozwalający na zdobycie tytułu „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Dodatkowo uczniowie klas czwartych pod opieką nauczycieli matematyki wzięli udział w akcji także poza szkołą. Zostali podzieleni na patrole egzaminacyjne i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia wśród przechodniów zgodnie z zasadą „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Znajomość tabliczki mnożenia została sprawdzona przez patrole również wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Część uczniów przepytała również członków swoich rodzin. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Uświadomiły im również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
Koordynatorzy Lokalni ŚDTM 2023:
Lucyna Gruca
Karolina Procyszyn
Małgorzata Wesołowska
Elżbieta Surmińska
Uczniowie klasy 4b mieli okazję wziąć udział w niezwykłych warsztatach, podczas których zabrani zostali w inny wymiar. Skonstruowali odrzutowiec i pofrunęli w kierunku kosmosu; dotknęli gwiazd, by zebrać gwiezdny pył oraz sprawdzili jego łatwopalne właściwości.
Na pamiątkę tej niezwykłej podróży stworzyli własną galaktykę, zabierając kawałek nieba ze sobą do domu! Ta prawdziwie chemiczno-kosmiczna podróż w kierunku naukowej przygody mogła odbyć się dzięki Panu Wojciechowi Sudnickiemu, twórcy projektu „Lab of Life”.
Dziękujemy!
Paulina Marcinkowska
W tym roku 13 listopada uczniowie naszej szkoły przygotowali występ artystyczny przedstawiający scenkę, jak św. Marcin dzielił się swoim płaszczem z biedakiem.
Uczniowie koła języka niemieckiego zaprezentowali społeczności szkolnej zwyczaje i tradycje związane z Dniem Św. Marcina. Obchody święta Marcina rozpoczął przemarsz orszaku przez hol szkoły. Uczestnicy pochodu śpiewali piosenki o bohaterze, trzymając w dłoniach zapalone latarenki. Dodatkowo uczeń kl. 4c.- Kacper Rychlicki uświetnił marcinowy przemarsz swoim wspaniałym występem- grą na bębenku.
Publiczność wspierała wykonawców wspólnym śpiewem pozostawiając w sercach słuchaczy refleksję nad wartością bycia dobrym w życiu.
Anna Dudek
W miniony piątek uczniowie klas 8b i 8c mieli okazję wziąć udział w niezwykle ciekawych warsztatach pt. „Tajemnice banknotu”, które poprowadził dla nich pan Sławomir Kusz z Narodowego Banku Polskiego. Ósmoklasiści dowiedzieli się skąd wziął się pieniądz, kto wymyślił monety, ile warte są złotówki, kto kupuje pieniądze i czym za nie płaci, co to jest REKTO VERSO, jak powstaje znak wodny i… który Polak był najsłynniejszym fałszerzem dolarów w historii. Na zakończenie spotkania przewodniczący klas zmierzyli się z arcytrudnym zadaniem, podejmując próbę złamania skomplikowanego szyfru w celu otwarcia sejfu pełnego łakoci, którymi finalnie poczęstowali swoich kolegów. Zajęcia odbywały się w ramach XVI edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Opolu.
Agnieszka Gadek
Dorota Musiał
Iwona Gmoch-Buczek
16.11.2023 uczniowie w ramach eko-grantów odwiedzili Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu. Pracowali w dwóch grupach. Głównym zadaniem zajęć było kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodych uczniów. Dzieci uczyły się zasad prawidłowej segregacji odpadów i recyklingu surowców wtórnych. Zobaczyli jak działania człowieka wpływają na środowisko. Były zajęcia plastyczno techniczne oraz wspólne śpiewanie.
Opracowały: Agata Szlęg, Aleksandra Ręczmień
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone w zbiórkę rękawiczek w ramach akcji „Podzielmy się ciepłem”. To piękny i szlachetny gest. Dzięki Waszemu zaangażowaniu zgromadziliśmy dużą ilość ciepłych rękawiczek, które zostały przekazane przedstawicielom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wszystkim Darczyńcom z całego serca serdecznie dziękujemy!
16 listopada klasa 4 d wzięła udział w eco warsztatach "Składak" w Galerii Sztuki Współczesnej. Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki nawiązującej tematycznie do bieżącej wystawy w galerii "Chcąc pogodzić wszystkich, nie zadowolisz nikogo". Po wprowadzeniu, uczniowie obejrzeli ekspozycję prac w galerii, a następnie w ramach warsztatów konstrukcyjnych budowali mosty. Zadanie wykonywali w parach wykorzystując różne materiały wtórne, a przede wszystkim wyobraźnię. To wyzwanie bardzo spodobało się dzieciom i większość z nich zabrała swoje prace do domu. Kto wie, może ktoś zostanie kiedyś prawdziwym inżynierem...?
Anna Adamczyk
W ramach preorientacji zawodowej uczniowie klasy 1c mieli okazję spotkać się z panią Zofią Szlęg i dowiedzieć się, na czym polega praca konserwatora i restauratora zabytków. Poznali warsztat jego pracy i dziedziny działania. Podziwiali szyte ręcznie książki oraz prace z zakresu ornamentyki. Każdy mógł się poczuć jak przyszły konserwator zabytków uzupełniając brakujące kolory skomplikowanego ornamentu. Na prezentacji mogli zobaczyć jak zmieniają się stare budynki w piękne pałace i zamki. Widzieli też do czego może prowadzić brak wiedzy z tego zakresu i jakie nieodwracalne szkody robią zabytkom przypadkowi ludzie bez odpowiedniego przygotowania.
Opracowanie: Agata Szlęg
Uczniowie klasy 1c pierwszy raz wspólnie udali się do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl pt. „Brzechwatorium”. Udało się dzieciom wychwycić fragmenty znanych wierszy Jana Brzechwy. Było sporo śmiechu i muzyki. Mieliśmy najlepsze miejsca w pierwszym rzędzie. Zachęcamy do wizyty w teatrze.
Opracowała Agata Szlęg
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci realizują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.
W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do międzynarodowej akcji pod hasłem „Dziecka prawa - ważna sprawa!”. Do końca tego tygodnia cała społeczność szkolna będzie realizowała różne treści i zadania związane z obchodami tego dnia.
Klasy 4-8 z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie na klasowe, niebieskie zdjęcie. Najbardziej kreatywna fotografia wygra dla klasy "Dzień bez stresu w szkole". Czas realizacji 20.11.22 do 24.11.2022.