Piętnastego października w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w ramach Igrzysk Dzieci zostały rozegrane półfinały miejskie w dwa ognie chłopców. Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny reprezentujące szkoły: PSP 5, PSP 2, PSP 33 oraz PSP 14. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, natomiast do dalszej fazy, czyli do najlepszej czwórki miasta Opola wychodziły dwa zespoły. Swoją rywalizację nasi reprezentanci rozpoczęli od meczu z gospodarzem półfinałów PSP 5, po bardzo emocjonującym meczu wygrywamy 8:6, a tym samym rozpoczynamy rywalizację w grupie od zwycięstwa, co stawia nas w bardzo komfortowej sytuacji po pierwszej kolejce, gdyż pozostałe dwie drużyny w naszej grupie dzielą się punktami remisując ze sobą. Do drugiego meczu w grupie z PSP 2 nasi chłopcy wychodzą na parkiet….., tu można napisać, że nie wyszli, gdyż pierwszą część spotkania nasi przeciwnicy nas zdeklasowali wygrywając 6 punktami. W drugiej połowie nasz zespół się przebudził, zaczął grać zdecydowanie lepiej i zniwelował straty z pierwszej połowy, lecz do remisu zabrakło już czasu i przegrywamy 11:13. Turnieje mają to do siebie, że zawsze przytrafia się ten słabszy mecz, na całe szczęście nam ten mecz przydarzył się w momencie, w którym wynik o niczym nie decydował. Kolejny mecz, który był zarazem ostatnim w grupie i decydował o wyniku końcowej tabeli nasz zespół marząc o awansie, musiała pokonać „sąsiada zza miedzy”, czyli PSP 33. Nasi chłopcy wyszli bardzo skoncentrowani i z zamiarem zrehabilitowania się po poprzednim słabym meczu, a tym samym pragnęli przypieczętować swój awans do finałów. Pierwsza połowa była tzw. „badaniem przeciwnika”, obie ekipy świadome wagi tego spotkania, nie chciały zaryzykować i postawiły na wyważoną modrą grę w obronie. W drugiej połowie nasz zespół zaryzykował, zaczął grać szybciej i zdecydowanie, czego efektem były szybko zdobywane punkty i pewna wygrana 15:12. Gratulujemy zespołowi awansu do fazy finałowej i trzymamy kciuki w finale.
Reprezentanci naszego zespołu:
1. Aleksandrowski Jakub
2. Lipetskyi Denis
3. Makarewicz Tomasz
4. Marchenko Oleksii
5. Pietrukaniec Paweł
6. Rychlicki Kacper
7. Rzewuski Wojciech
8. Ślązak Jakub
9. Targoński Krzyszof
10. Wagner Grzegorz
11. Walecko Jonatan
Opiekun: Łukasz Procyszyn
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego wyzwania „Nie bądź NPC! Wybierz misję” organizowanego przez Stowarzyszenie Jeden Świat.
Udział w tym przedsięwzięciu jest zachętą do wolontariackiego podejmowania aktywności pro pokojowych poprzez zaangażowanie społeczne dzieci i młodzieży.
Zadania wykonywać będziemy od 15 listopada do 15 grudnia.
Samorząd Uczniowski
Szkolne Koło Wolontariatu „Razem możemy więcej”
W świetlicy szkolnej, w klasach I c, II a, realizowany jest ogólnopolski projekt edukacyjno-czytelniczy „Bajki – pomagajki” czyli o magicznej mocy bajkoterapii. Głównymi celami projektu jest ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dziecka, budowanie wiary we własne umiejętności, kształtowanie poczucia pewności siebie.
Bajka – pomagajka oswaja z emocjami i problemami bohaterów, a co ważniejsze zawiera wiele wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie w danej sytuacji.
Projekt jest zgodny z aktualnym kierunkiem polityki oświatowej. Polega głównie na czytaniu dzieciom bajek. Aby uatrakcyjnić zajęcia uczniowie będą tworzyli prace plastyczne do przeczytanych tekstów, wykorzystując różne techniki.
Kurzydło Anna
Kostrzewska Urszula
ABC Świetlicy
Poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Kułakowska, Kamila Wojciechowska, Maxymilian Mikoda reprezentował społeczność PSP 14 na uroczystości 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość w dniu 11 listopada br. rozpoczęła się Mszą Św. w kościele oo. Franciszkanów o godz. 10:30. Następnie w orszaku przemaszerowano pod Pomnik Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego przy Placu Wolności.
Mirosław Musiał
Podczas zawodów międzyszkolnych rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej na początku listopada uczniowie klas IV i młodsi reprezentowali naszą szkołę w dwa ognie. Zawody eliminacyjne rozgrywane były w Szkole Podstawowej nr 29 w Opolu. W fazie grupowej rywalizowaliśmy z reprezentantami szkół PSP 11, PSP 29, Nasza Szkoła, PSP 9, PKSP i jak się okazało patrząc na wynik końcowy, wyszło nam znakomicie. Zwyciężyliśmy w 4 meczach, co daję nam pewny awans do fazy półfinałowej, która już w najbliższą środę odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 5 w Opolu.
Reprezentanci PSP 14
Opiekun Łukasz Procyszyn
W ramach realizacji ogólnopolskiej innowacji pedagogicznej „UWAŻNOŚĆ - nasza siła, wielka moc”, dzieci z klasy I c podczas zajęć w świetlicy uczestniczą w warsztatach:
Podczas zajęć uczą się wiary we własne siły, wyrozumiałości dla innych, współpracy i pomagania sobie nawzajem. Tworząc własną sztukę wyrażają siebie, swoje emocje, doznają różnych wrażeń wywołanych samym tematem, barwami, różnorodnością materiału. Wzbogacają doświadczenia plastyczne, zachęcając do twórczych poszukiwań i rozwiązań.
Dzieci nieśmiałe zyskują pewność siebie, rozwijają poczucie własnej wartości, przełamują często barierę niepewności i strachu. Dzieci nadpobudliwe – mają możliwość rozładowania często wielkiego napięcia emocjonalnego. Zajęcia plastyczne pełnią, więc rolę terapeutyczną, uczą cierpliwości, samodzielności, rozwijają wyobraźnię, pobudzają fantazję, uczą zachowań społecznych.
Urszula Kostrzewska
Już po raz szósty nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji MEiN pn. „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach, uczniowie wraz z nauczycielami wspólnie zaśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego” w ostatni dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11.
Podczas akcji "Szkoła do hymnu" wykorzystano nagłośnienie, aparat cyfrowy i statyw pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
W dniu 9 listopada w siedzibie Miejskiego Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom poplenerowego konkursu "Opole kredką rysowane", w którym wzięło udział ponad 100 uczestników z opolskich szkół podstawowych i liceów. Jednym z laureatów został uczeń klasy 5 b, Wojciech Drożak, którego praca plenerowa, wykonana techniką ołówkową zdobyła nagrodę w konkursie.
Serdecznie gratulujemy Wojtkowi i życzymy dalszych artystycznych sukcesów!
Katarzyna Miękisiak
Klasa 7b przygotowała uroczysty apel z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości. Scenariusz przygotowany przez p. Magdalenę Wilhelm, przeredagowała uczennica klasy Nela Pszczyńska. Dziękuję uczniom mojej klasy za pełen profesjonalizm, zaangażowanie, wiele godzin prób. Również po godzinach lekcyjnych.
Indywidualne role:
NARRATORZY - Nela Pszczyńska, Iga Winiarz, Lena Wolna.
KRÓL - Miłosz Mazur
HEROLD - Milena Kuźniak
RECYTATOR - Adam Żółtaszek
WOLNOŚĆ - Joanna Kulig
OPERATOR DŹWIĘKU - Kacper Knap
Chór szkolny przygotowała p. Jesika Majnusz-Broj
SOLISTKI - Ada Bogucka 4d, Adrianna Walecko 5c
MIROSŁAW MUSIAŁ
A. Pajor
I. Piwko
W dniach 25, 26 i 27 listopada 2023 roku amfiteatr naszej szkoły zgromadził sporą widownię artystycznym wydarzeniem, jakim był występ teatralny „Pampilio” wg. tekstu Ireny Tuwim, w wykonaniu uczniów klasy III B. Na jesienne spotkanie integrujące społeczności przedszkolne i szkolną, przybyły zaproszone klasy pierwsze naszej szkoły, grupy sześciolatków oraz pięcio-sześciolatków wszystkich przedszkoli dzielnicy Zaodrze : PP18, PP24, PP29, PP43, PP46, „Skrzat” z wychowawcami i opiekunami oraz goście z ŚDS „Magnolia” i dyrekcja szkoły.
W drugiej części pobytu w szkole, przedszkolaki spędziły czas na wspólnej, twórczej aktywności podczas zorganizowanych zajęć języka angielskiego, informatyki, wychowania fizycznego, edukacji polonistycznej, matematycznej, muzycznej oraz z zakresu działalności plastyczno-technicznej. Miały możliwość oswajać się ze szkolną rzeczywistością, usłyszeć dzwonek szkolny, tańczyć i śpiewać w szkolnym amfiteatrze, zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi od starszych kolegów, zapoznać się z uczniami i nawiązać pozytywne relacje… a to wszystko dzięki towarzyszącej spotkaniom wzajemnie życzliwej atmosferze.
Nasi goście, pod troskliwym przewodnictwem nauczycieli PSP 14, dotarli do najważniejszych w szkole miejsc… licznych klasopracowni budynku edukacji wczesnoszkolnej, wystaw prac uczniów w holu i na szkolnych korytarzach, sal zajęć gimnastycznych, pracowni komputerowej, świetlicy szkolnej oraz biblioteki. Pięknie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za te pierwsze spotkania w roku szkolnym 2023/2024 i zapraszamy do kontynuacji rozpoczętej integracji środowisk przedszkolnych i szkolnych, poprzez aktywną współpracę.
Aldona Bieniek-Papaj i Agnieszka Pajor
Więcej zdjęć
Zachęcamy uczniów do udziału w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym BÓBR.
Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów, którzy:
Zachęcamy do rywalizacji i trzymamy kciuki!
Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w dniach 15, 16 i 17 listopada.
Harmonogram:
15 listopada - godz. 12:00-13:00 (Junior klasy VII-VIII)
16 listopada - godz. 12:00-13:00 (Benjamin klasy IV-VI)
17 listopada - godz. 12:00-13:00 (Skrzat klasy I-III)
Uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o rejestrację na stronie konkursu pod adresem: https://www.bobr.edu.pl
Uwaga!
W celu przypisania zarejestrowanego ucznia do konkursu prosimy o przesłanie swojej nazwy użytkownika podanej podczas rejestracji do szkolnego koordynatora na adres e-mail lub przez e-dziennik/MS Teams:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub do:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zmagania uczestników odbywają się na bezpłatnej platformie edukacyjnej Dzwonek.pl - www.dzwonek.pl
Strona konkursu: http://bobr.edu.pl/
Informacje o konkursie https://www.bobr.edu.pl/kompendium-wiedzy-o-bobrze/