"MIMO RÓŻNIC, JESTEŚMY TACY SAMI"
J. Siwińska
K. Wolna
"MIMO RÓŻNIC, JESTEŚMY TACY SAMI"
J. Siwińska
K. Wolna
2 czerwca w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbyła się gala konkursowa tegorocznych laureatów konkursów i olimpiad religijnych w Diecezji Opolskiej. Naszą szkołę reprezentował Adam Nawrocki, uczeń klasy 6a - laureat Konkursu Wiedzy Religijnej "Żak".
Gratulujemy sukcesu!
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły reprezentowali szkołę w Wojewódzkim Konkursie z Języka Niemieckiego, Konkursie Recytatorskim w Języku Niemieckim” Młodzież recytuje poezję”/’Jugend trägt Gedichte vor”, Konkursie Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej i Wojewódzkim Konkursie Poliglota.
Osiągnięcia Uczniów w konkursach pozaszkolnych
Fabian Wysocki kl.7c drugi raz z rzędu zdobył tytuł laureata.
do etapu rejonowego zakwalifikowały się cztery osoby:
Fabian Wysocki kl.7c, Zuzanna Kułakowska kl.7c, Hanna Feliks kl.4b i Anastazja Gajdecka kl.4b.
Na szczeblu rejonowym Fabian Wysocki z kl.7c otrzymał wyróżnienie, natomiast Anastazja Gajdecka z kl.4b zdobyła 3 miejsce.
Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy sukcesów, a rodzicom- powodów do dumy i radości.
Opiekun: Anna Dudek
W październiku 2021 r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 im. Adama Mickiewicza w Opolu złożyła wniosek o udzielenie wsparcia finansowego dla biblioteki szkolnej. Wniosek ten został złożony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 i w maju 2022 r. zyskał dofinansowanie na kwotę 15 tys. złotych (12 tys. złotych kwota dotacji + 3 tys. złotych wkład własny organu prowadzącego). Realizacja działań w ramach NPRCZ miała miejsce do końca roku szkolnego 2022/23 roku.
Dnia 16 czerwca 2023 roku w PSP nr 20 miała miejsce uroczystość podsumowania Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „ Mój ulubiony bohater literacki ”. W gronie tegorocznych laureatów są uczniowie PSP nr 14:
Hanna Czerwińska uczennica klasy II A
Leon Kowalski uczeń klasy II B
Serdecznie GRATULUJEMY!
Ewa Skoniecka – Kisiel
Aldona Bieniek-Papaj
13 czerwca uczniowie klasy Vb udali się do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Najpierw bohaterowie spektaklu „Wielkie mi coś” zabrali młodych widzów w wyjątkową podróż – zabawną, bogatą w niezwykłe przygody i wzruszające chwile. Opowieść pozwoliła uświadomić, że dzięki osobom towarzyszącym w podróży-życiu można odnaleźć szczęście, nadzieję i przyjaźń, a przede wszystkim – samych siebie.
Po obejrzeniu spektaklu piątoklasiści wzięli udział w lekcji teatralnej, dzięki której zajrzeli za kulisy teatru cieni - jednej z najstarszych, najprostszych i najbardziej efektownych plastycznie form teatralnych. Uczniowie zapoznali się z jej genezą i historią, wysłuchali związanych z nią legend. Poznali specyfikę, sposób powstawania i funkcjonowania teatru cieni oraz reguły w nim obowiązujące. Odkryli zasady konstrukcji lalek cieniowych oraz możliwości ożywiania ich. Przekonali się, że zarówno one, jak i inne elementy tworzące teatr cieni, są wykonywane z różnych materiałów, a plastykę poznanej formy można wykorzystać do zabawy, działań teatralnych i zajęć szkolnych. Tę niecodzienną lekcję zakończyła wyjątkowa, chociaż prosta etiuda - obrazy cieniowe stworzone przez uczniów.
Aleksandra Czarnecka
Uczniowie klasy 8a wzięli udział w grze terenowej „Edu-tropy”, która odbyła się 6 czerwca na terenie centrum miasta Opola. Zabawa rozpoczęła się o godz. 11:00 w ReUżytkowni. Tam uczniowie otrzymali pierwsze zadanie do wykonania oraz mapkę prowadzącą do kolejnych punktów gry. W każdym wyznaczonym miejscu, w wykonaniu zadań pomagali uczniom konsultanci i specjaliści służący swoją widzą i doświadczeniem. Tematem przewodnim wydarzenia była właściwa segregacja i utylizacja odpadów.
Paulina Marcinkowska
Wiele jest sposobów na omawianie lektur. Niektórzy tworzą komiksy, inni przygotowują lapbooki lub książki obrazkowe. Uczniowie klas ósmych w ramach realizacji projektu edukacyjnego z języka polskiego zamknęli treść lektury „Syzyfowe prace” w pudełku. Zadanie projektowe polegało na tym, aby przynieść w swoich pudełkach pięć przedmiotów łączących się z treścią lektury, nad którą pracowaliśmy. Dzięki takiemu zadaniu młodzi ludzie nie tylko mieli szansę wykazać się pomysłowością, udowodnić, że znają treść lektury, ale przede wszystkim poćwiczyć umiejętność argumentowania. Każdy zaprezentował swoje pudełko i opowiedział, dlaczego zdecydował się na takie, a nie inne rzeczy. Uzasadnienie wyboru, w formie pisemnej, zostało również umieszczone w pudełku. Jeszcze tylko do poniedziałku można obejrzeć prace uczniów klas ósmych znajdujące się na wystawie w holu szkoły.
Paulina Marcinkowska
14 czerwca 2023r. uczniowie klas I-III mieli możliwość poznać na czym polega praca policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu. Policjanci opowiedzieli o swojej służbie, o tym czym zajmują się na co dzień. Uczniowie mieli również okazję, aby zobaczyć i przymierzyć sprzęt jakiego używają policjanci w swojej pracy. Największą atrakcją spotkania był radiowóz policyjny, do którego każdy mógł wejść, a nawet usiąść za kierownicą.
Ewa Domagała
15.06 w Hali Sportowej Stegu Arena odbyła się "Olimpiada Aktywnego Ucznia", której organizatorem był Międzyszkolny Ośrodek Sportu oraz Miasto Opole. W konkurencjach sprawnościowych wzięła udział reprezentacja uczniów klas pierwszych: Tomasz Morawski, Filip Andres, Anna Wójcicka, Halyna Okrepka, Alicja Baran, Pola Charukiewicz, Vladyslav Ni, Ziemowit Winiecki-Kowalczyk, Julia Tesarz, Hanna Zochniak, Adrian Zembaty i Karol Szmyd. Współzawodnictwo między uczestnikami było na bardzo wysokim poziomie. Nasi olimpijczycy za udział i wielkie zaangażowanie otrzymali medale.
Karolina Procyszyn, Karolina Woźniczko.
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów naszej szkoły do wypożyczenia książek! Letnie dni i wieczory, gdy nic nie musisz i nikt Cię nie pospiesza to idealny czas na dobrą książkę!
Czytanie to wspaniały pomysł na spędzanie czasu wolnego, ponieważ pozwala zrelaksować się w sposób mądry i wartościowy!
Regulamin akcji:
1. Warunkiem wypożyczenia książek jest:
2. Czytelnik może wypożyczyć 4 książki na okres 2 miesięcy wakacyjnych;
3. Książki będą wypożyczane w ostatnim tygodniu roku szkolnego, po zakończeniu klasyfikacji (od 20.06.2022 r. do 22.06.2023 r.);
4. Termin zwrotu wypożyczonych książek upływa we wrześniu;
5. W razie zgubienia lub zniszczenia książki obowiązują zasady zawarte w regulaminie biblioteki szkolnej.
Wycieczka do Żor i Gliwic zorganizowana przez klasy 4a i 4c odbyła się 7 czerwca 2023 roku. Głównym celem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Ognia w Żorach. Po przybyciu do muzeum, uczniowie zostali zaproszeni na lekcję historii, podczas której poznali fascynujące fakty związane z ogniem oraz jego znaczeniem dla rozwoju miasta Żory. Dowiedzieli się również o historii miejscowej straży pożarnej i jej znaczeniu dla społeczności.
Po lekcji historii uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których mieli okazję stworzyć swojego własnego Żorka – maskotkę symbolizującą miasto Żory. Pod kierunkiem instruktorów dzieci projektowały i ozdabiały swoje własne maskotki, które mogły zabrać ze sobą jako pamiątkę z wycieczki.
Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Palmiarni w Gliwicach. Palmiarnia to miejsce, w którym można podziwiać różnorodne gatunki egzotycznych roślin i zwierząt. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat tych fascynujących organizmów, ich pochodzenia, potrzeb i unikalnych cech. Przewodnicy opowiadali o egzotycznej florze i faunie, pokazując uczniom różnorodność świata przyrody.
Wycieczka do Żor i Gliwic była nie tylko edukacyjna, ale także dostarczyła uczniom wiele emocji i zabawy. Uczniowie mogli cieszyć się czasem spędzonym poza szkołą, poznając jednocześnie ciekawe miejsca i poszerzając swoją wiedzę na temat historii i przyrody.
Iwona Gmoch – Buczek
Piotr Zawadzki
Aleksandra Ręczmień
Katarzyna Wolna
12 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 6b wzięli udział w warsztatach organizowanych w ogrodach Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu. Zajęcia były prowadzone wspólnie przez młodych wolontariuszy z całej Europy w ramach projektu „Euroville”.
Uczniowie poznawali historię, geografię, kulturę zwyczaje i smaki takich państw jak: Hiszpania Włochy, Gruzja, Azerbejdżan, Turcja, Francja i Belgia. Z wolontariuszami z tych krajów rozmawiano w języku angielskim. Jedna z wolontariuszek, która mieszka w Belgii, ma korzenie izraelskie, stąd również na warsztatach stanowisko tego kraju spoza Europy. Polska z Niemcami i Ukrainą tworzyły wspólne stanowisko.
Warsztaty zakończyły się wspólnym konkursem na platformie kahoot na temat wiedzy o poznanych krajach. Pytania konkursowe były w języku angielskim. Troje uczniów, którzy opanowali w największym stopniu wiedzę na temat danych krajów, otrzymało nagrody w postaci gier planszowych związanych z Europą.
Mirosław Musiał
Więcej zdjęć
Zakończyliśmy przygodę z MIĘDZYNARODOWYM PROJEKTEM EDUKACYJNYM „Z KULTURĄ MI DO TWARZY”.
Podczas realizacji wybranych przez nas 32 zadań tematycznych w czterech modułach:
I moduł – W krainie muz, II moduł – Tu jest moje miejsce, III moduł – Kocham, lubię szanuję, IV moduł-Kultury świata, uczniowie poszerzali wiedzę o otaczającym świecie. Działania w ramach projektu pozwoliły na tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dzieci, prowadzących do poznania wartości i norm społecznych. Przyczyniły się również do kształtowania u dzieci empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych.
Projekt rozbudzał kreatywność, ciekawość poznawczą, twórcze działanie oraz samodzielność uczniów. Zachęcał dzieci do samodzielnego poszukiwania, odnajdywania odpowiedzi, wyszukiwania rozwiązań, rozwijał postawy świadomego twórcy i odbioru kultury. Uczestnictwo w projekcie łączyło zabawę i naukę, pozwalał dzieciom na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Otworzył dzieci na zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez samodzielne działania wspierane przez nauczyciela.
Udział w projekcie było dla nas wspaniałą przygodą!
Bardzo dziękuję uczniom kl. II c i III c za zaangażowanie w realizację projektu.
Urszula Kostrzewska
Drodzy rodzice i nauczyciele, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza Państwa do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci w sieci w postaci specjalnie przygotowanych dla nich słuchowisk.
Skanując kod QR zamieszczony na plakacie, otrzymacie Państwo bezpośredni dostęp do trzech słuchowisk o tematyce związanej z bezpiecznym poruszaniem się w internecie przez dzieci i młodzież. Słuchowiska są przeznaczone dla dzieci od 7 roku życia. Zachęcamy do wspólnego wysłuchania w domu, w podróży, w klasie.
Link do strony: https://sieciaki.pl/sluchowisko
Zespół wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Klasa 3a wzięła udział w spotkaniu warsztatowym w Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Spotkanie w związku z prezentacją wystawy „Artyści Andersa – scena i estrada”, autorstwa Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.
Zapraszamy do foto-ralacji na FB Muzeum
https://www.facebook.com/CMJWLambinowiceOpole
Julia Hałasowska
Monika Koschella