#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
Wcześniej… Przedświąteczny czas wypełniony był przygotowaniami do najpiękniejszych świąt… Bożego Narodzenia: porządki w klasowej sali lekcyjnej; ćwiczenia kolęd i wprawki w śpiewaniu pastorałek pod kierunkiem mistrzyni emisji głosu Joanny Horodko; przygotowanie tradycyjnej kutii; robienie lukru i własnoręczne ozdabianie pierników; przygotowanie stołów; prawidłowe nakrycie do wieczerzy wigilijnej, no i zasady savoir vivre przy świątecznym stole…Tegoroczna Wigilia była czasem pełnym ciepła, czułości, miłości i przyjaźni… dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń, wspólne biesiadowanie, kolędowanie, świętowanie… jak w domu, jak w rodzinie, klasowej rodzinie.
Uczniowie II B
Aldona Bieniek-Papaj
14 grudnia uroczyście otwarta została jedyna taka Liga „robotyczna” w Polsce - Komprachcicka Liga Robotów, która jest następczynią Opolskiej Ligi Robotów. W I turnieju wzięło udział 17 drużyn, w tym również jednoosobowa drużyna naszego ucznia Oktawiana Tyrały z klasy 6c. Na turnieju każda z drużyn mogła wziąć udział w 2 konkurencjach „robotycznych” oraz w jednej konkurencji sportowej. Za każdą konkurencję drużyny otrzymywały punkty KLR dzięki, którym klasyfikowały się w generalnej punktacji Komprachcickiej Ligi Robotów na odpowiednich miejscach. Podczas turnieju odbyło się wiele walk, wyścigów, a zawodnicy doznali wszelkiego rodzaju uczuć, od euforii po fascynację. Oktawian tego dnia był niepokonany - zdobył I miejsce w generalnej klasyfikacji. Kolejne zawody czekają go już 8 lutego, a przygotowania do nich już je rozpoczął.
Warto wspomnieć, że konkurs ten objęty został honorowym patronatem przez takie instytucje i osoby jak: Minister Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Opolu, Starosta Opolski, Wójt Gminy Komprachcice.
Dnia 19 grudnia klasa II B skorzystała z zaproszenia Muzeum Polskiej Piosenki na ostatnie już warsztaty z cyklu Mała Akademia Instrumentów. Podczas spotkań edukacyjnych dzieci mogły poznawać instrumenty i tajniki z nimi związane. Gośćmi warsztatów byli najlepsi instrumentaliści. Tym razem tematem warsztatów był głos jako instrument, a gościem specjalnym była pani Joanna Horodko, solistka operowa. Spotkanie poprowadził Miłosz Wośko – pianista, kompozytor, producent muzyczny. Był on gospodarzem muzycznym wszystkich spotkań cyklu. Pani Joanna Horodko uświadomiła dzieciom, że każdy może być artystą, muzykiem, kompozytorem…bo każdy posiada jedyny i niepowtarzalny instrument – własny głos. Głos służy komunikacji dzięki narządom mowy. Można je doskonalić poprzez ćwiczenia, poddawanie kompetentnej „obróbce” i właściwemu „szlifowaniu”. Wspólnie ćwiczyliśmy śpiewając kolędy legato, czyli łącząc płynnie ze sobą dźwięki; staccato, czyli odrywając je, grając głosem krótko i ostro; oraz portato, czyli w sposób pośredni między legato a staccato; rapowaliśmy; uprawialiśmy big box …Dostaliśmy radę ale i zalecenie od słynnej polskiej sopranistki …by bezustannie ŚPIEWAĆ a tym samym ćwiczyć artykulację, płynność śpiewnej mowy, głośność, rytmiczność, siłę, piękny ton, barwę, modulację ….no i ŚPIEWAĆ by ŚPIEWAJĄCO WYRAŻAĆ SIEBIE …swe myśli, emocje, uczucia, nastroje, …
Uczniowie II B
Aldona Bieniek-Papaj
W zimowy, mroźny, śnieżny poniedziałek, dnia 19 grudnia 2022 roku, klasa II B wyruszyła na świąteczne kulinarne warsztaty w odpowiedzi na zaproszenie Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Na zajęciach przeplatały się teoria z praktyką. Uczniowie dowiadywali się o zasadach zdrowego odżywiania, produktach ekologicznych a także prowadzeniu zdrowego trybu życia. Warsztaty prowadził znakomity ekspert kulinarny, pod okiem którego uczestnicy mieli możliwość własnoręcznego wykonania świątecznej kutii z przygotowanych produktów: ugotowanej pszenicy, maku, miodu, śmietanki, rodzynek, migdałów, orzechów. Krok po kroku, we właściwej kolejności dzieci mieszały składniki by uzyskać tę bożonarodzeniową potrawę. Kutia smakowała! Była pyszna! … ale wszystkie dobre serduszka z II B chciały podzielić się samodzielnie wykonaną potrawą z rodziną i zabrać kutię do domów. Była i taka możliwość! Na zakończenie uczniowie dostali zadanie stworzenia piramidy zdrowego żywienia z puzzli, które wcale nie były łatwe do ułożenia. Podziękowaliśmy organizatorom warsztatów za tę lekcję kultywowania tradycji bożonarodzeniowej i życząc dobrego zdrowia oraz wielu wspaniałych degustacji potraw przygotowanych z najlepszych produktów polskich, pożegnaliśmy miłych gospodarzy KOWR.
Uczniowie II B
Aldona Bieniek-Papaj
Grudzień to magiczny czas przygotowań do świąt. Przekonała się o tym klasa 3b, która w tym miesiącu brała udział w przeróżnych wydarzeniach, gdzie przewodnim motywem były święta. Najpierw 6 grudnia odwiedził ją Święty Mikołaj razem z pomocnikami. Wręczył dzieciom słodkości i zapewnił je, że czeka ich coś niezwykłego. Dwa dni później, bo już 8 grudnia, cała klasa wybrała się na film pt. "Świąteczna niespodzianka", następnie przygotowała świąteczne ozdoby, które sprzedawała na szkolnym jarmarku świątecznym 12 grudnia, po czym zdobiła pierniczki zajadane podczas klasowego spotkania świątecznego. Pośród tych atrakcji nie zabrakło również czasu na edukację. Klasa 3b dzięki serdeczności Pani Szleger, szkolnej Pani Bibliotekarki, uczestniczyła w świątecznej lekcji w bibliotece. Rozwiązała bożonarodzeniowe zagadki i dostała do wykonania misje. Świąteczne przygotowania miały swój finał podczas klasowego spotkania 22 grudnia, gdzie cała klasa złożyła sobie życzenia, przekazała świąteczne upominki oraz obejrzała film "Pada Shrek".
A. Brym
W dniu 21 grudnia uczniowie klasy 4b wyjechali na narty do Lądka-Zdroju, gdzie oddali się białemu szaleństwu. Dla wielu z nich była to pierwsza przygoda z nartami, ale i nie ostatnia. Dzieci przyznały,że jest to fantastyczna forma aktywnego spędzania czasu wolnego i nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu.
Monika Kobyłkiewicz
Aleksandra Malosek
Klasa 3a wybrała się na wspólne polsko- angielskie kolędowanie na zaproszenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 w Opolu. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom tego wydarzenia zachęcając do wspólnego śpiewania. Mięliśmy okazję usłyszeć m.in. "Last Christmas" czy "Cicha noc" w wykonaniu uczniów PSP29. Klasa 3a aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu radośnie podśpiewując. Wszyscy z uśmiechem i z kolędą na ustach wrócili do szkoły, bardzo miło wspominając udział w wydarzeniu w zaprzyjaźnionej placówce.
Link do relacji z wydarzenia na profilu FB PSP29
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0PjTKFtoMJBghcFhiaRTFS2j8jqbhXXnnmbgiFGetZmXZqtiwsSPGq3NFiqMqduHZl&id=100063699425288&sfnsn=mo
Julia Hałasowska
Monika Koschella
Uczniowie z klas: I b, III c, III d, IV c, Va, V b, VI a, VIII c
Koordynatorzy: Aleksandra Ręczmień, Karolina Woźniczko
W minioną środę uczniowie klasy 2C wraz z rodzicami wspólnie dekorowali domowe pierniczki. Był to początek przygotowań do nadchodzących Świat Bożego Narodzenia. Wspólne zdobienie, kolędowanie i zabawa przyniosły wszystkim wiele radości i wprowadziły w świąteczny klimat??
Angelika Dombrowa
Joanna Siwińska
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Angelina Krywakovska ucząca się w oddziale przygotowawczym 1p zajęła 3 miejsce w Międzynarodowym Turnieju Gimnastyki Artystycznej International Rhythmic Gymnastics Tournament Carramba Cap w Katowicach w swojej kategorii wiekowej. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy Angeliny i życzymy wielu wygranych w tym zakresie.
Opracowała: Anna Kaniewska
Adwent to okres poprzedzający Boże Narodzenie, obejmujący cztery niedziele. Okres ten to czas oczekiwania i duchowego przygotowania się na świętowanie narodzenia Chrystusa. Sam termin „adwent” wywodzi się z łaciny, gdzie „adventus” znaczy tyle co „przyjście”. W tradycji ludowej okres adwentu był czasem szczególnego zacieśniania więzi społecznych. W tym szczególnym czasie bibliotekę szkolną ogarnęła iście bożonarodzeniowa atmosfera! Odwiedzili ją uczniowie klas: 1a, 2b, 2c, 3a, 3b, 3c, 3d i 4a. Uczniowie mieli okazję poznać historię św. Mikołaja oraz tradycje świąteczne. Ponadto rozwiązywali zagadki, rebusy, łamigłówki i krzyżówki o tematyce bożonarodzeniowej. Podczas wizyty w bibliotece można było własnoręcznie wykonać kartkę świąteczną i okrasić ją życzeniami bożonarodzeniowymi lub napisać list do świętego Mikołaja z prośbą o zdrowie dla wszystkich ludzi i pokój na świecie. Uczniowie wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki, co wprawiło wszystkich w uroczysty nastrój!
Zapraszamy do biblioteki i życzymy wesołych Świąt!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
W ramach współpracy naszej szkoły PSP 14 z innymi jednostkami wychowawczo-opiekuńczymi, uczennice klasy 3a i 3b, w imieniu Samorządziku Szkolnego odwiedziły placówki:
- Żłobek „Raz, Dwa, Trzy”,
- Niepubliczny Żłobek i Przedszkole „MAŁE NUTKI”,
- Przedszkole Publiczne nr 46
i wręczyły własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, pierniczki oraz złożyły bożonarodzeniowe życzenia.
Monika Koschella
W ramach regionalnego projektu edukacyjnego "Opole, moje miasto. Mały Opolanin" klasa 1c wyruszyła na Zamek Górny by zwiedzić lochy i poznać historię zamków miasta Opola. Mogliśmy przymierzyć strój królewski oraz poczuć jak ciężki jest miecz i hełm. Dowiedzieliśmy się jakie stroje nosili ludzie żyjący w średniowieczu. Na zajęciach artystycznych w grupach własnoręcznie wykonaliśmy pyszne pierniki, a na koniec powstały cudowne lampiony, które każdy mógł zabrać do domu. To był wspaniały dzień.
Anna Zajączkowska
Ewa Domagała
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 2c oraz grupa koła tanecznego klas 1-3 składają najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, radości i uśmiechu oraz wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym Nowym Roku!
Angelika Dombrowa