W bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Nowe logo biblioteki”.
Logo (skr. od logogram lub logotyp) – unikalna i charakterystyczna forma graficzna, stylizowany napis, symbol lub inna forma ekspresji graficznej służąca do identyfikacji marki, przedsiębiorstwa bądź organizacji.
Projektowanie logo to bardzo ważna dziedzina projektowania graficznego. Jest jedną z najtrudniejszych do nauki i doskonalenia. Tym bardziej, niemały podziw budzą prace uczniów, którzy wzięli udział w konkursie „Nowe logo biblioteki” wykazując się ogromną dozą kreatywności i umiejętnościami projektowania. Po burzliwych obradach komisji wyłoniono laureatów konkursu, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, zakupione w ramach promocji czytelnictwa NPRCz.
I miejsce Hanna Wolna 3b
II miejsce Marta Słupczyńska 4b
III miejsce Pola Dobrzańska 3c
Wyróżnienia:
Weronika Czpak 3b
Ignacy Frankowski 3b
Jakub Normantowicz 6b
Michalina Pilch 3b
Łukasz Słupczyński 6b
Liliana Pilch 5c
Oliwia Górka 5c
Amelia Kudła 5c
Lena Wolna 6b
Nikodem Wróblewski 5c
Maria Domagała 1b
Julia Mrohs 6a
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
Dziadkowie to cudowna mieszanka śmiechu, kochających uczynków, wspaniałych historii i miłości".
Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie klasy 1c przygotowali małe upominki dla swoich ukochanych Babć i Dziadków.
Anna Zajączkowska
Ewa Domagała
W Polsce 21 stycznia przypada Dzień Babci. Jest to dzień, w którym babcie są uhonorowane, a wnuki składają życzenia swoim babciom. Natomiast dzień później 22 stycznia jest Dzień Dziadka, dzień w celu uhonorowania dziadków. Przyjęło się, że w te dni wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w szkołach, przedszkolach, świetlicach i innych instytucjach organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek. Zwykle towarzyszy temu wręczenie laurek.
W bibliotece szkolnej również nie zapominamy o naszych dziadkach! Uczniowie klasy 4c uczestniczyli w zajęciach, podczas których wspólnie interpretowali wiersz Wandy Chotomskiej „Wiersz dla babci”. Ponadto poznali historię Dnia Babci i Dnia Dziadka w Polsce i na świecie. Uczniowie mogli się zrelaksować podczas odsłuchiwania fragmentów audiobooków traktujących o pięknej relacji dziadków i wnucząt „Wielka ucieczka dziadka” oraz „Babcia rabuś” na podstawie książek Davida Walliamsa. Pod koniec zajęć uczniowie chętnie wypożyczyli książki, które polecamy wszystkim czytelnikom:
Babcia Rabuś D. Walliams
Wielka ucieczka dziadka D. Walliams
Babcia na jabłoni M. Lobe
Dziadek i niedźwiadek Ł. Wierzbicki
Babcocha J. Bednarek
Dziadek do orzechów E. Nowak
Zapraszamy do biblioteki!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
W ramach edukacji przyrodniczej i ekologicznej uczniowie klasy 1b wzięli udział w zajęciach, na których utrwalali sobie nawyki świadomej i odpowiedzialnej segregacji odpadów. Dominowały zadania praktyczne, podczas których uczniowie jednocześnie uczyli się oraz świetnie bawili.
Muchę Odpaduchę ponownie odwiedzimy w maju. Już nie możemy się doczekać!
Karolina Procyszyn
Uprzejmie informujemy, że Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola opracował Poradnik informujący o lokalnych dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi na 2023 r., który dostępny jest na stronie Miasta Opola pod adresem:
https://www.opole.pl/dla-mieszkanca/program-ochrony-zdrowia-psychicznego-dla-miasta-opola
W poradniku dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe znajdą informację gdzie w mieście Opolu można uzyskać pomoc psychologiczną,psychoterapeutyczną i psychiatryczną.
Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, natomiast ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome.
W ramach współpracy szkolno-przedszkolnej społeczność naszej szkoły przygotowała jasełka, na które zaproszono dzieci i wychowawców z PP nr 43, PP nr 46, PP Iskierka i NP Skrzat.
Serdecznie dziękujemy artystom i opiekunom za występ, a gościom za przybycie i spędzenie tego czasu w miłej atmosferze!
A.Święs, M. Sokołowska
Nasza szkoła w tym roku bierze udział w ogólnopolskim projekcie społecznym "Młode Głowy" organizowanym przez Fundację UNAWEZA, we współpracy z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, poprzez realizację bezpłatnego projektu badawczego pt. MŁODE GŁOWY. OCENA POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI I SPRAWCZOŚCI MŁODZIEŻY W POLSCE.
Projekt kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
(10-19 lat), a jego celem
jest zbadanie, jaka jest ogólna kondycja psychiczna młodzieży, co tak naprawdę na nią wpływa oraz jak uczniowie w Polsce radzą sobie ze stresem i płynącą ze świata zewnętrznego presją. Jednym z głównych założeń, jakie stawia przed sobą fundacja "Dbam o Mój Z@sięg" jest przygotowanie na podstawie wyników badań kampanii społecznej, która pomoże młodym ludziom myśleć o sobie lepiej.
Projekt MŁODE GŁOWY wpisuje się w działania podejmowane przez SZKOŁY ODPOWIEDZIALNE CYFROWO, do których należymy od kilku lat oraz w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 określone przez MEiN w pkt. 2.: Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Oficjalna strona projektu: www.mlodeglowy.pl
Zespół pedagogów specjalnych
Zapraszamy do udziału w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE EKOLOGICZNYM
„MISTRZ RECYKLINGU I PRZYJACIELE 2023”
pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki!
Termin zgłoszeń: 15 stycznia 2023
Zapisy ekozespołów do konkursu prowadzą:
p. A. Zajączkowska: klasy I – III
p. M. Ciszkiewicz: klasy IV - VIII
Wyprawa klasy 1b w ramach Projektu Edukacji Regionalnej pt. "Mały Opolanin".
20 grudnia klasa 1b wzięła udział w spotkaniu w ramach Projektu Edukacji Regionalnej pt. „Mały Opolanin”: "Śląskie Gody". Dzieci w trakcie warsztatów w Młodzieżowym Domu Kultury miały okazję samodzielnie wykonać świąteczne lampiony, a także własnoręcznie przygotować i upiec pierniki.
Jednym z punktów spotkania było zwiedzanie Zamku Górnego, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć lochy oraz przymierzyć średniowieczne stroje.
Następnie spotkanie już w marcu!
Karolina Procyszyn
W ramach programu edukacyjnego "Szkoła odpowiedzialna cyfrowo" realizowanego we współpracy z fundacją "Dbam o mój zasięg", zapraszam do zapoznania się z poradnikiem dla rodziców: "Nowe technologie w domu".
Publikacja powstała w ramach kampanii profilaktycznej "Bajeczna świadomość", której głównym celem jest świadome wchodzenie przez rodziców w świat cyfrowy swoich dzieci oraz kształtowanie właściwych wzorów korzystania z zasobów sieci.
szkolny koordynator: Karolina Woźniczko
Jednym z elementów obchodzonego w grudniu Międzynarodowego Dnia Wolontariatu był konkurs pod nazwą "Pomocna dłoń".
Uczestnicy z klas młodszych wykonali plastyczne interpretacje tego hasła, natomiast klasy starsze zmierzyły się z zadaniem wykonania plakatu pt.: "Przepis na dobrego człowieka".
Zapraszamy do obejrzenia bogatej galerii zdjęć, a zwycięzcom gratulujemy!
Warto zaznaczyć, że uczniowie klasy 7b, w uznaniu dla ich zaangażowania w wykonanie plakatów, zostali zaproszeni do udziału w jury oceniającym prace ich młodszych koleżanek i kolegów.
s.Tobiasza
Dnia 17 grudnia odbył się Mikołajkowy Turniej Teakwondo w Chróścinie Opolskiej. Uczeń naszej szkoły, Tomek Żółtaszek z klasy 3b, który wziął udział w kategorii wiekowej roczników 2008-2013, zdobył w nim aż trzy medale!!! Tomek zajął I miejsce w technikach specjalnych i zdobył tym samym złoty medal, a także zajął III miejsce w tzw. przeskokówce oraz również III miejsce w kategorii SOFT STICK, czyli walce na miękkie pałki, zdobywając dwa brązowe medale.
Tomkowi życzymy dalszych sukcesów!
Agnieszka Brym
W grudniu 2022 roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii społecznej "Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj" organizowanej przez Fundację "Dbam o Mój Z@sięg". Jej głównym celem było zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. W ramach akcji, szkoła pozyskała 200 kartek świątecznych, które zostały rozdane wśród uczniów 9 klas. Dzieci pod opieką wychowawców lub nauczycieli j.polskiego samodzielnie układały życzenia świąteczne do wybranych przez siebie osób - członków rodziny, rówieśników. Dzięki akcji uczniowie mieli okazję dostrzec różnicę pomiędzy istotą słowa pisanego własnoręcznie, a wiadomością cyfrową – wygenerowaną często z gotowych wzorów. Wyraźne zaangażowanie sprzyjało podtrzymaniu więzi z członkami rodziny czy rówieśnikami. Najmłodsi uczestnicy akcji zyskali umiejętność własnoręcznego napisania kartki, a także utrwalili sobie lub poznali, jaką drogę przebywa kartka świąteczna wysłana w tradycyjny sposób. Udział w kampanii sprawił uczniom jak i ich bliskim wiele radości.
Klasy zaangażowane w akcję: kl. 2c z wych. p. A.Dombrową, kl.3c z wych.
p. A.Kolmas - Szlęg, p.A.Ręczmień, kl.4b z p. A.Malosek, kl. 5a z wych.
p.J.Koziuk, kl. 5c z wych.p.J.Szewczyk, kl. 6a z p. K.Woźniczko, kl.7a z p. A.Dudzic, kl. 7b z wych. p.A.Gadek, klasa 8c z p. K.Raczyńską.
Koordynator akcji A.Sujka