Iwona Gmoch-Buczek
Iwona Gmoch-Buczek
A. Brym
Nagranie zostało zrealizowane z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego
w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
Liczba π to najbardziej rozpoznawalna na świecie stała matematyczna. Właśnie 14 marca liczba Pi, zwana również Ludolfiną, obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. Uczniowie klas 4-8 na lekcjach matematyki obejrzeli film prezentujący sposób wyznaczenia liczby π przez Archimedesa, odwiedzili pokój zagadek, a ósmoklasiści wyznaczyli doświadczalnie stosunek długości okręgu do jego średnicy czyli liczbę π. Dodatkowo uczniowie poznali szereg ciekawych informacji na temat Ludolfiny, korzystając z rozmieszczonych w szkole plakatów i umieszczonych na nich kodów QR oraz gazetki znajdującej się w holu szkoły.
Nauczyciele matematyki:
Lucyna Gruca
Monika Kobyłkiewicz
Małgorzata Wesołowska
Niedawno klasa Ic uczestniczyła w pięknym koncercie w Filharmonii Opolskiej. Koncert ten skierowany był głównie do młodszej widowni. Była to muzyczna bajka pt. "Marzenie Krzysia". Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w koncercie. Z filharmonii uczniowie wyszli bogatsi o nowe doświadczenia związane z muzyką. Wzbogacili swoją osobowość oraz stali się wrażliwsi na problemy własne i innych. Muzyka, której słuchali uczniowie zrelaksował ich, a także zaktywizowała.
Anna Zajączkowska
Ewa Domagała
Aleks Kołodziejczyk z klasy 8e zajął I miejsce w IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Przedsiębiorczości i Wiedzy o Gospodarce. Finał konkursu odbył się 15 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu. Wśród uczestników zakwalifikowanych do etapu finałowego znaleźli się także: Tomasz Buczek i Marcin Opioła z klasy 8b, Aleksander Czernecki z klasy 8c oraz Michał Czoch i Marcin Mozgała z klasy 8e. Dziękujemy naszym uczniom za godne reprezentowanie szkoły.
Piotr Zawadzki
”Poezja to cień rzucany przez latarnie naszej wyobraźni.”
~Lawrence Ferlinghetti
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego święta jest promowanie czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Z tej okazji podczas lekcji bibliotecznej tworzyliśmy wiersze przy akompaniamencie poezji śpiewanej Sanah z krążka „Poezyje”. Razem z klasą 8c zmierzyliśmy się z tworzeniem black-out poetry czyli poezji negatywu (zaciemnienia). Polega ona na tworzeniu nowej całości z istniejącego już tekstu. Słowa, których nie wybieramy do naszej pracy, zostają zamalowane.
Okazuje się, że nie tylko Słowacki wielkim poetą był, a uczniowie naszej szkoły wykazali się ogromną kreatywnością i wrażliwością literacką przy tworzeniu swoich utworów!
Daria Szleger
Uczniowie naszej szkoły, sportowcy z zainteresowania i pasji, reprezentujący szkołę w licznych zawodach sportowych oraz uczestniczący regularnie w zajęciach sportowych SKS, tym razem wykazali się kolejną inicjatywą. Oliwia Plewka, Mikołaj Kwaśniak, Adam Bajor, Juliusz Piernikarski i Wojciech Wiśniewski pomagali nauczycielowi Markowi Piernikarskiemu w przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć sportowych dla młodszych dzieci przedszkolnych w ramach dnia otwartego PSP 14.
Duży entuzjazm, zaangażowanie, umiejętność prowadzenia zabaw, gier zespołowych, zajęć lekkoatletycznych nawiązania relacji z przyszłymi uczniami cechowała grupę wspomagającą nauczyciela, natomiast dzieciom przedszkolnym pozostała znakomita zabawa i zdobywanie nowych umiejętności.
K. Wolna
D. Waldowski
Aktywne linki z plakatu:
>> Jak wychować silne psychicznie dziecko? 6 obowiązkowych wskazówek.
>> Dlaczego kary nie działają? I co stosować zamiast kar?
>> Jak wzmacniać poczucie wartości u dzieci?
>> WspieraMy relacje - materiały szkoleniowe dla rodziców
Joanna Siwińska, Magdalena Goraj
W dawnej tradycji ludowej, 12 marca uroczyście obchodzono dzień św. Grzegorza – doktora Kościoła i biskupa Rzymu, żyjącego na przełomie VI i VII wieku. W Polsce uważany był za wielkiego patrona nauczycieli i uczniów rozpoczynających edukację w szkołach elementarnych, studentów, chórów szkolnych, muzyków, szkół świeckich i zakonnych. Wynikało to z tego, że papież Grzegorz Wielki zasłużył się w zakładaniu szkół i podniesieniu poziomu oświaty. Na święto naszej klasy - URODZINY KLASY II B wybraliśmy 3 IX (dzień urodzin św. Grzegorza). Dzień 12 III to drugie ustalone klasowe święto - IMIENINY KLASY II B (dzień śmierci św. Grzegorza).
„Dajcież nam miód i na obwarzanki,
Sprawimy sobie gregorjanki.
A dajcie, dajcie i nie odwlekajcie,
A jak nie macie, to się postarajcie.”
W ramach tegorocznych klasowych „Gregorjanek” mamy kolorowy tydzień pełen miłych niespodzianek! Przybyli do PSP14 specjalnie dla naszej klasy ważni Goście, były wiosenne warsztaty z Panią Agnieszką Golką i Panią Darią Szleger, kolorowe kwiaty z krepiny, malowanie na sztalugach „Nasza klasa”, słodkości, przyjemności, …
Z okazji Imienin Klasy dzieci poprosiły rodziców o pomoc w organizacji przebiegu imieninowej akcji charytatywnej - zbiórki karmy dla psów i kotów w Schronisku dla Zwierząt w Opolu. Od dnia 10.03. do 23.03. 2023 roku można przynosić dary, które przekazane zostaną do schroniska. Pomysłodawcą, tej jednej z form tegorocznego świętowania, był Olek. Brawo Olek! Brawo II B! Dawniej hucznie celebrowane, a obecnie kompletnie zapomniane obchody dnia św. Grzegorza są świadectwem obyczajowości naszych pradziadów. Powracamy do starych … prastarych, dobrych tradycji i kultywujemy! We współczesnej formie ponadczasowe wartości …POMAGAMY!
Aldona Bieniek-Papaj
W dniach 9-10.03.2023 r. w STEGU Arenie odbył się Turniej Finałowy Mistrzostw Polski Juniorów w piłce ręcznej 2022/2023.
KPR Gwardia Opole ma w swoim składzie naszych absolwentów, w tym absolwentów pierwszej klasy sportowej: Błażej FYDRLA, Tobiasza TUŃSKIEGO, Filipa RAWECKIEGO oraz Macieja KASZUBSKIEGO.
Dzieci naszej szkoły z klas 2-4 brały udział w ceremonii otwarcia, wyprowadzając zawodników podczas prezentacji zespołów:
kl. 2b - Jakub Święs
kl. 3b - Lilianna Baran, Weronika Czpak, Alicja Sudnicka, Jakub Ślązak, Hanna Wójcik
kl. 3c - Dobrzańska Pola, Liwia Gołąbek, Maja Młodzińska, Sonia Niejełow, Szymon Struski, Krzysztof Targoński
kl. 3d - Paweł Pietrukaniec kl.4a - Adam Samsel
kl. 4b - Hanna Nitsche, Marta Słupczyńska
kl. 4c - Bartosz Jaworski, Oliwier Janik, Maksymilian Mrożek.
KPR Gwardia Opole w czwartek, w półfinale sensacyjnie wyeliminowała w rzutach karnych broniący tytuł mistrzowski z poprzedniego sezonu KS Vive Kielce. Opolscy szczypiorniści, w piątek przegrali w finale z SPR Górnikiem Zabrze 26:41 i zdobyli srebrne medale, zostając wicemistrzem Polski w kategorii juniorów. To pierwszy sukces w tej kategorii wiekowej naszego klubu w XXI wieku. Wcześniej medal złoty zdobył nasz klub w roku 1990, a brązowy w 1993 r.
W najbliższym czasie odbędą się również Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. Gwardię również będą reprezentowali absolwenci klasy sportowej naszej szkoły: Michał WYPYCH, Bartłomiej RUGAŁA (uczeń SMS <Szkoły Mistrzostwa Sportowego> w Kielcach).
Mirosław Musiał, Rafał Rusznica
Dnia 14 marca 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość podsumowania Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pn. "Drugie życie odpadów" z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, oraz uczestników projektu „Mamy Rady Na Odpady”.
W kategorii uczniów klas I-III, realizując temat konkursowy "Dzieło sztuki", wyróżnienie zdobył Aleksander Wójcik z klasy II B, natomiast uczniowie klasy II B: Filip Kogut, Kacper Kogut, Filip Święcicki zostali docenieni za udział w konkursie. Atrakcyjne nagrody wręczył Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zbigniew Kubalańca. Wicemarszałek podziękował uczestnikom za ich zaangażowanie i zachęcił do dalszych działań na rzecz ochrony środowiska. Uczniowie dostali także ekologiczne upominki. Nagrodę dla szkoły za aktywność w projekcie odebrała również Pani dyrektor, która otrzymała zgniatarkę do butelek.
W ub. roku PSP14 przystąpiła do projektu "Mamy Rady na Odpady - kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego". Celem projektu było kształtowanie i promowanie postaw proekologicznych, podniesienie świadomości na temat segregacji oraz kompleksowa edukacja o gospodarowaniu odpadami. Koordynatorem szkolnym projektu była Pani Aldona Bieniek-Papaj. Uczniowie klasy II B brali udział w promowanych wydarzeniach, zajęciach, konkursach, grach edukacyjnych na terenie miasta Opola.
Gratulujemy!
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała Certyfikat Jakości Kształcenia za aktywny udział w programie Insta.Ling.
Nauczycielki języka angielskiego po raz pierwszy pracowały przy użyciu tego programu nad optymalizacją nauki słownictwa w języku angielskim z uczniami naszej szkoły. Wysiłek i systematyczna praca nauczycieli i uczniów zaowocowała otrzymaniem certyfikatu jakości dla szkoły w XIX edycji programu.
Praca z programem była działaniem w ramach innowacji „Zainstalinguj słownictwo z wykorzystaniem ogólnopolskiego programu Insta.Ling” realizowanej przez p. Annę Adamczyk, p. Agnieszkę Gadek, p. Agatę Heffner, p. Jolantę Kuliś oraz p. Karolinę Wyderkę- Bőczi.
Nauczycielom języka angielskiego dziękujemy za zaangażowanie, a uczniom gratulujemy wytrwałości w nauce angielskich słówek.