Realizacja części pierwszej projektu dydaktyczno-wychowawczego rozpoczęła się z początkiem stycznia 2023 roku. Swym zakresem obejmowała szeroki obszar działalności uczniów na wielu płaszczyznach edukacji zintegrowanej, przedmiotowej oraz zajęć pozalekcyjnych. Skierowana była ku uczniom II B a oscylowała wokół seniorów rodów. ”Babcia, dziadek, czyli wzrastanie w priorytetowej wartości jaką jest miłość w rodzinie” to temat przewodni. Na zajęciach edukacji plastycznej, technicznej, na zajęciach świetlicowych motywem przewodnim było rękodzieło. Uczniowie wyczarowali prezenty …sztuką origami - bombonierki; malowaniem na drewnie - rzeźbione figurki; cięciem papieru - witrażowe serca, laurki; z żelatyny i mydła kokosowego - pięknie pachnące wanilią, goździkami i kawą kosmetyki; słodkie koszyczki. Podczas zajęć muzyki śpiewająco nauczyli się wielu piosenek z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Była też nauka tańców w swobodnej improwizacji ruchowej do muzyki ale również w układach choreograficznych. Na edukacji polonistycznej dzieci ćwiczyły umiejętność redagowania i pięknego kaligraficznie pisania krótkich form użytkowych. Zaproszenia na spotkanie były na rączych reniferach, życzenia na laurkach, dedykacje na bilecikach do prezentów. Nawet trudne dla dzieci adresowanie koperty się udało. Nie brakowało ćwiczeń pamięci podczas nauki recytacji indywidualnej i zbiorowej wierszy oraz przyswajania tekstów ról przedstawienia. Pani Jolanta Kuliś i pani Anna Dudek rozwijały lingwistyczne zdolności poprzez dbałość o poprawną mowę w trakcie poznawania piosenek w języku angielskim i niemieckim.Podczas zajęć świetlicowych, z wychowawczynią grupy panią Agnieszką Pajor, dzieci zrobiły własnoręcznie dekorację na spotkanie… łańcuchy z serduszek oraz ogromne serce 3D bo … serca dzieci nie mieszczą się w jednym wymiarze! Na warsztatach teatralnych przygotowali mali aktorzy wielkie, bajeczne przedstawienie „Czerwone Kapturki”. Ale o tym …już pisaliśmy. Pozostało jeszcze do pokazania Seniorom Rodzin, że potrafią dzieci liczyć. Oczywiście, potrafią wykonywać obliczenia w zakresie czterech działań matematycznych!…również potrafią i zawsze mogą liczyć na siebie nawzajem, na nauczycieli, wychowawców, na swoje RODZINY. I to się liczy! Rodzice włączyli się w nasze działania i wspierali dzieci na każdym etapie pracy. Zadbali o świetne stroje, rekwizyty a mama Kuby pokazała jak bogactwo prezentów elegancko zapakować w celofan i związać wstążeczką. Kulminacją zwieńczającą i koronującą działania było spotkanie dzieci z Rodziną, w dniu 7 lutego w amfiteatrze naszej szkoły podczas występu z okazji niedawnego święta Babci i Dziadka. To wydarzenie zgromadziło tłum ludzi kochających moich uczniów. UROCZYSTOŚCI towarzyszyły wielkie emocje, radość, śmiech, wzruszenia, uściski, przytulenia, buziaki …było wszystko, co niesie dobre wychowanie do WARTOŚCI, w RODZINIE. Dziękujemy wszystkim za życzliwą pomoc i bycie RAZEM w tym pięknym czasie.
Agnieszka Pajor
Aldona Bieniek-Papaj
ZEBRANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS I - III
ODBĘDĄ SIĘ 8 LUTEGO 2023R. (ŚRODA), godz. 17.00
SPOTKANIE P. DYREKTOR V. MALSKIEJ Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS III DOTYCZĄCE UTWORZENIA ODDZIAŁU SPORTOWEGO
8 LUTEGO 2023R. (ŚRODA) O GODZ. 16.30
W SALI KONFERENCYJNEJ
OD GODZINY 16.00 DO 17.00 ODBĘDĄ SIĘ KONSULTACJE
Z WSZYSTKIMI NAUCZYCIELAMI UCZĄCYMI W KLASACH I-III
W SALI KONFERENCYJNEJ
ZEBRANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS IV - VIII
ODBĘDĄ SIĘ 9 LUTEGO 2023R. (CZWARTEK)
O GODZ. 17.30
OD GODZINY 16.30 DO 17.30 ODBĘDĄ SIĘ KONSULTACJE
Z WSZYSTKIMI NAUCZYCIELAMI UCZĄCYMI W KLASACH IV-VIII
~„Dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca.” Kornel Makuszyński
Uroczyste Pasowanie na Czytelnika
Co roku w bibliotece szkolnej odbywa się wspaniała uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas pierwszych!
Uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece. Następnie wszyscy wyśmienicie się bawili przy rozwiązywaniu zagadek nawiązujących do lubianej lektury „Akademia Pana Kleksa” w bibliotecznym pokoju tajemnic! Później uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Teraz każdy z uczniów mógł już wypożyczyć swoją pierwszą książkę!
Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców oraz plakat „kreatywny alfabet”. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Pamiętajmy, że biblioteka szkolna nie jest jedynie wypożyczalnią oraz magazynem książek
i podręczników. Pełni wiele funkcji, np. stanowi wsparcie dla edukacyjnej i wychowawczej roli szkoły,
jest miejscem animacji kultury, centrum nowoczesnych technologii, strefą rozwijania talentów
i potencjałów. Tutaj liczy się przede wszystkim uczeń, a ten nie potrzebuje jedynie książek a potrzebuje wsparcia, otwartego serca, uśmiechu, wiary w jego możliwości, na które zawsze może liczyć!
Wszystkim pierwszakom, życzymy aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
Szanowni Rodzice! Nasza szkoła w tym roku szkolnym realizuje założenia ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, w ramach którego zakupiono wiele książek i elementy wyposażenia biblioteki. Głównym celem podjętych działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości!
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą powodów, dla których warto czytać książki!
https://www.canva.com/design/DAFZysJ0OHk/0mXDjLHk6fWLm2L8zej_Uw/watch?utm_content=DAFZysJ0OHk&utm_campaign=share_your_design&utm_medium=link&utm_source=shareyourdesignpanel
2 lutego 2023r. uczniowie klasy 4b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych nt. Kobiece tajemnice Karolinki, czyli o strojach śląskich. Dzieci zapoznały się z działalnością archiwum oraz zostały wprowadzone w temat regionu i Śląska. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy element kobiecego stroju śląskiego był starannie zaprojektowany, zdobiony haftami i innymi dekoracjami. Stroje były noszone podczas różnych okazji, takich jak wesela i inne wydarzenia regionalne. Była to ciekawa lekcja historii. W trakcie warsztatów dzieci wykonały naszyjniki z korali i ozdobną chustę.
Aleksandra Malosek
Monika Kobyłkiewicz
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe, które są czasem odpoczynku i relaksu. To wspaniała okazja do odwiedzenia biblioteki szkolnej i wypożyczenia książek, które zapewnią rozrywkę w czasie wolnym.
Czytanie to najlepszy sposób na nudę i przeniesienie się w świat fantazji oraz niesamowitych przygód!
Regulamin akcji:
1. Czytelnik może wypożyczyć 4 książki na okres 2 tygodni ferii;
2. Książki będą wypożyczane w ostatnim tygodniu przed feriami (od 6-10.02.2023 r.);
3. Termin zwrotu wypożyczonych książek upływa po feriach;
4. W razie zgubienia lub zniszczenia książki obowiązują zasady zawarte w regulaminie biblioteki szkolnej.
Zapraszamy do biblioteki!
Edukacja artystyczna… jest istotnym bodźcem rozwoju dziecięcych zdolności i zainteresowań a bogactwo form i treści, jakie niesie ze sobą sprawia, że codzienne zajęcia szkolne, dodatkowe zajęcia Koła plastycznego i Koła teatralnego są urozmaicone, a nawet pasjonujące. Obcowanie z dziedziną sztuki jaką jest teatr daje mnóstwo niezastąpionych wrażeń. Klasy I – III systematycznie i ochoczo uczestniczą w spektaklach naszego opolskiego, najlepszego w kraju Teatru Lalek. Oglądnęliśmy prawie wszystkie przedstawienia z repertuaru OTLiA. „Królowa Śniegu”, „Prastare opowieści” „Smacznego, proszę wilka”, „Trzej muszkieterowie”, …, … zawsze czegoś nowego uczą, bezustannie bawią wielce i czule wzruszają. Nie tylko oglądamy spektakle, ale i aktywnie uczestniczymy oraz sami tworzymy. Podjęłam się przygotowania przedstawienia z dziećmi na podstawie dobrego scenariusza uwspółcześnionej, humorystycznej adaptacji znanej bajki „Czerwony Kapturek”. Dnia 3 lutego w szkolnym amfiteatrze wystąpili uczniowie klasy II B prezentując przedstawienie „Czerwone Kapturki”. Odbiorcami były klasy młodszej grupy wiekowej naszej szkoły. Dzieci lubią takie pełne komizmu wersje znanych im utworów. Ciekawy, żywy język tekstu scenariusza to niewątpliwa zaleta; dialogi bohaterów nie są nudne, wiele w nich komizmu, elementów zaskoczenia, emocji - a to przecież uwielbia każda publiczność. Wędrówka Czerwonych Kapturków z różnych krajów i kontynentów ma swój cel – odnalezienie drogi do BABCI i dotarcie z symbolicznymi prezentami na Jej święto. Świat znanej na całym świecie bajki, osadzony w bliżej nieokreślonej przeszłości wplata się i łączy z określoną teraźniejszością. Postacie posługują się współczesnym językiem, a często też ironizują lub parodiują znane slogany. Daje to dobry efekt. Inscenizacja posiada też ciekawą, wyraziście zbudowaną akcję -z jasnym zawiązaniem, rozwinięciem, punktem kulminacyjnym i jednoznacznym zakończeniem. Wiele w niej też zwrotów i momentów zaskoczenia, jest wreszcie — tak ważne w dobrym przedstawieniu - stopniowanie napięcia emocjonalnego. Scenografia jest zbędna, gdyż może rozpraszać odbiór. Najważniejszy jest tekst, aktor i przesłanie ale również rozpoznawalność postaci, stroje, rekwizyty, ... Spektakl wzbogacony o oprawę muzyczną, taniec i śpiewy spodobał się a wykonawcy zostali sowicie nagrodzeni brawami.
Dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie na występ i za wzorowa postawę widza dziękujemy!
Aldona Bieniek-Papaj
W środę 01.02.2023r. uczniowie PSP nr 14 w Opolu, wzięli udział w eliminacjach do finału Mistrzostw Opola w koszykówce chłopców. W fazie grupowej rozegrali dwa spotkania, z PSP nr 2 oraz PSP nr 11. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem zawodników z "dwójki" 48-25, natomiast w drugim meczu lepiej zaprezentowali się nasi zawodnicy zwyciężając z PSP nr 11 30-14. Niestety jedno zwycięstwo nie pozwoliło awansować do fazy finałowej.
Skład "czternastki": Jakub Panasiuk, Kacper Koszmider, Tymoteusz Mrożek, Stanisław Zemełko, Mateusz Kogut, Patryk Mikołajczyk, Bartosz Mikziński, Marcin Mozgała, Rafał Mozgała, Marek Ćmikiewicz, Filip Hyjek, Artur Grabiszewski.
Krzysztof Plaskota
Podczas dyskoteki wykorzystano nagłośnienie pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
Dnia 25.01.2023r. (środa) o godz. 17.30 w naszej szkole odbył się Wieczór Kolęd w którym zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Tego dnia towarzyszyła im najbliższa rodzina oraz osoby z zewnątrz, które przybyły na wspólne kolędowanie. Podczas tego wieczoru wystąpili laureaci, osoby wyróżnione w konkursie kolęd i pastorałek wraz z wszystkimi uczestnikami. Uczniowie wykonali polskie kolędy, które zostały także zaprezentowane przez nich na instrumentach oraz przepiękne, wzruszające pastorałki. Wieczór ten zakończony został wspólnym kolędowaniem.
J. Majnusz-Broj
29 stycznia jest międzynarodowym Dniem Lego. Z tego też powodu klasa 3a postanowiła zorganizować taki dzień w swojej klasie by wspólnie móc rozwijać swoją kreatywność, wyobraźnię ale też współpracę i relacje koleżeńskie. Dzięki wspólnej pracy z klocków Lego powstało miasto przyszłości gdzie są latające auto-samoloty, super nowoczesne zakłady mechaniczne, lewitujące boiska piłkarskie oraz place zabaw z huśtawkami na turboładowanie. Uczniowie przygotowali się do obchodów tego dnia i z wielkim zaangażowaniem pracowali nad poszczególnymi elementami wspólnego projektu. Udało nam się również obejrzeć film o historii firmy LEGO oraz przypomnieć sobie informacje na temat ojczyzny Lego czyli Danii.
Dzieci zakończyły dzień z uśmiechem na ustach i z głową pełną kolejnych pomysłów.
Julia Hałasowska
Monika Koschalla
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Zaczarowany świat baśni Hansa Christiana Andersena”. Prace laureatów konkursu szkolnego zostaną przesłane do organizatora konkursu na szczeblu ogólnopolskim.
Tematyka: baśnie H.Ch. Andersena przedstawione za pomocą plastycznych środków wyrazu. Praca powinna być ilustracją dowolnego fragmentu jednej z baśni.
Technika: rysunek – ołówek, kredki ołówkowe, pastele suche lub tłuste, węgiel, malarstwo – plakatówka, akryl, akwarela, olej, tempera, gwasze, grafika warsztatowa – monotypia, linoryt, grafika komputerowa, collage.
Format: do wyboru A5, A4 lub A3.
Podpisane prace należy przynieść do biblioteki szkolnej lub wysłać na adres mailowy nauczyciela bibliotekarza Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 28.02.2023.
Dawniej zapusty, dzisiaj karnawał.
24 i 25 stycznia 2023 roku zapamiętamy na długo! Wspaniały nastrój, piękne stroje, świetna muzyka, najlepszy w Opolu DJ Miron i… karnawałowe szaleństwo!!! Tylko fotorelacja może oddać to, jak było…
No chyba, że jeszcze poezja Doroty Gellner w śpiewnym rytmie walca...
„W karnawale, w karnawale nie siedzimy w domu wcale.
Przymierzamy wstążki, szale, wybieramy się na bale.
Ref. Kolorową maskę weź, baw się z nami jeśli chcesz.”
Społeczność uczniowska klas I-III
Wychowawcy klas
Aldona Bieniek- Papaj
Dzień Babci i Dziadka to dwa bardzo ważne święta. Obchodziliśmy je 21 i 22 stycznia. To świetna okazja na rodzinne spotkania i okazanie najbliższym jak bardzo nam na nich zależy. Swoją miłość okazujemy zazwyczaj poprzez życzenia, upominki i kartki.
Warto też tego dnia zastanowić się jak wygląda życie osób już na emeryturze. Wielu seniorów musi zmagać się z samotnością i licznymi w tym wieku chorobami.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka, najmłodsi wolontariusze naszej szkoły z kl. II c zrobili miłą niespodziankę seniorom Klubu Feniks w Opolu, prezentując program artystyczny oraz wręczając okolicznościowe kartki, które samodzielnie wykonali na zajęciach w świetlicy.
Ten mały gest wiele znaczy zarówno dla seniorów, jak i dla młodych ludzi, którym przypomina o starszych osobach, czekających na gesty mówiące, że ktoś o nich pamięta.
Urszula Kostrzewska, Angelika Dombrowa