6 grudnia był wyjątkowym dniem w klasie 1 b. Dzieci dostały od Mikołaja piękne prezenty. Odwdzięczyły mu się piosenką i tańcem. Wykonały również prace, które ozdobiły naszą salę. Serdeczne podziękowania dla pomocników Mikołaja, za zorganizowanie paczek.
Karolina Procyszyn
We wtorek do naszej klasy Marta Węgrzyn z Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Avi przyprowadziła niezwykłych gości, a mianowicie puchacza i kruka.
Pierwszy z nich, Sów, zaprezentował swój wrodzony zmysł już w pierwszych minutach od rozpoczęcia spotkania. Puchacz podniósł pióra, które są imitacją uszu. Znaczyło to, że musi zachować ostrożność, aby nie zostać zauważonym przez gawrony, które wraz z małymi ptakami z okolicy podjęłyby próbę przepędzenia go. Rzeczone gawrony i kawki znajdowały się za oknem na naszym boisku. Sowa co jakiś czas spoglądała na nas, kiedy my słuchaliśmy ciekawostek o niej. Ptak próbując zwrócić na siebie uwagę pani Marty, bawił się jej warkoczem. Z ciekawostek dowiedzieliśmy się, że puchacz waży 3,5kg i mógłby z łatwością upolować lisa.
Drugim z gości był kruk, który ma na imię Echo. Był wielki i tak czarny, że trudno było dostrzec jego prawe oko, a lewe utraciło trochę czarnego barwnika z powodu zapalenia spojówki i było lepiej widoczne. Niezwykłą cechą ptaka jest inteligencja, potrafi on znaleźć swojego opiekuna wśród tłumu ludzi, gdy ten nawet się nie odezwie. Ponadto posiada zdolności, które umożliwiają mu ściągnięcie nalepki przyklejonej do czoła, a widzi ją w swoim odbiciu w lustrze. Jego opiekunka zrobiła taki eksperyment.
Ciekawe było to, że Echo potrafi wymówić swoje imię. Kruk domagał się dokarmiania go, zaczepiając panią Martę, ciągnął ją za sznurki od bluzy.
Sprawdziliśmy też, czy krukowi posmakuje marchew. Wolał orzeszki i rodzynki.
I puchacz i kruk są ptakami hodowlanymi, obaj mają po dziewięć miesięcy, ale są już dorosłymi osobnikami. Spotkanie było bardzo ciekawe, Wszyscy zafascynowali się ptakami a możliwość zobaczenia ich z bliska była niepowtarzalna.
Po skończonych zajęciach odprowadziliśmy Martę Wegrzyn na parking. Kruk zajął miejsce pasażera na przednim siedzeniu i nasi goście odjechali.
Aleksander Wolny 5a
W ramach projektu edukacyjnego „Kto czyta - rozkwita” bibliotece szkolnej odbył się „Wielki Quiz Biblioteczny”. Uczestnicy konkursu w pocie czoła odpowiadali na niełatwe pytania, wymagające specjalistycznej wiedzy. Uczniowie wykazali się szerokim zakresem wiadomości na temat historii książki i bibliotekoznawstwa. Wykorzystali wiedzę zdobytą na lekcjach historii, języka polskiego a także własne oczytanie. Komisja konkursowa wyraziła swój podziw do tego jaką biegłością w temacie odznaczali się uczestnicy quizu.
Zacięta rywalizacja wyłoniła zwycięzców konkursu:
Wyróżnienia:
Katarzyna Odrobińska kl. 4c
Wojciech Aleksandrowski kl. 7c
Oliwia Plewka kl. 7c
Nina Rucińska kl. 7c
Fabian Wysocki kl. 7c
Laureaci otrzymali nagrody książkowe, zakładki do książek oraz drobne upominki zakupione w ramach promocji czytelnictwa NPRCz.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy!
Daria Szleger
ZEBRANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS I - III
ODBĘDĄ SIĘ 7 GRUDNIA 2022R. (ŚRODA), GODZ. 17.00
OD GODZINY 16.00 DO 17.00 ODBĘDĄ SIĘ KONSULTACJE
Z WSZYSTKIMI NAUCZYCIELAMI UCZĄCYMI W KLASACH I-III
ZEBRANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS IV - VIII
ODBĘDĄ SIĘ 8 GRUDNIA 2022R. (CZWARTEK), GODZ. 17.30
OD GODZINY 16.00 DO 17.30 ODBĘDĄ SIĘ KONSULTACJE
Z WSZYSTKIMI NAUCZYCIELAMI UCZĄCYMI W KLASACH IV-VIII
DYŻUR PSYCHOLOGA P. A. SUJKI – ŚRODA (7.12.2022R.)
OD GODZ. 16.00 DO 17.30, sala nr 11E, bud. E, I piętro
DYŻUR PEDAGOGA – P. L. MATYJAS, CZWARTEK (8.12.2022r.)
OD GODZ. 16.00 DO 17.30, sala 14G, bud. G, I piętro
Mikołajkowy poranek uczniowie klasy 1c spędzili bardzo aktywnie na zabawach sportowych o tematyce świątecznej. Rozwiązywaliśmy łamigłówki i quizy, kodowaliśmy Mikołaje i renifery oraz atrybuty świąteczne. Nie zabrakło wizyty Mikołaja i rozdania prezentów wszystkim aktywnym i zaangażowanym w zadania uczniom. To był radosny dzień!
Anna Zajączkowska
Ewa Domagała
Uczniowie z klasy 3a tegoroczne mikołajki postanowili dać radość innym, a dokładnie zwierzętom ze schroniska w Opolu. Zamiast obdarowywania siebie, dzieci postanowiły być dobrym Mikołajem i zrobić zbiórkę karmy oraz potrzebnych rzeczy dla "braci mniejszych". Dwa wielkie pudła ozdobione rysunkami dzieci, wzbogaciły zasoby magazynu schroniska.
Uczniowie w czapkach mikołajkowych aktywnie włączyli się w akcję. Byli podekscytowane zbiórką i wizytą. Po wizycie uczniowie cały czas dyskutowali i wymieniali swoje doświadczenia na temat tego co widzieli.
Wszyscy stwierdzili, że czują się bardzo dobrze z tym, że mogli pomóc, sprawić radość. Zrozumieli, że fajnie jest dostawać prezenty, ale jeszcze fajniej jest je dawać;-)
Wielkie podziękowania dla rodziców uczniów klasy 3a za zaangażowanie.
Szczególnie dziękuję mamie Klaudii oraz tacie Ani i Filipa.
Julia Hałasowska
Monika Koschella
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym projekcie eTwinning. Tym razem projekt realizowany jest dzięki współpracy pięciu szkół: trzech z Polski, jednej z Czech i jednej z Niemiec.
Głównym celem naszego projektu jest zachęcenie młodych ludzi do aktywnego spędzania wolnego czasu i do uprawiania sportów. Poprzez wymianę doświadczeń z kolegami z innych szkół uczniowie będą mogli dowiedzieć się jakie pomysły na aktywność fizyczną mają ich rówieśnicy z sąsiednich państw. Ponadto, będzie także okazja do dowiedzenia się m.in. jakich sportowców podziwiają teraz młodzi ludzie, który sport jest popularny, a który odszedł już do lamusa.
W trakcie trwania projektu uczniowie będą nie tylko rozmawiać w języku angielskim czy uczyć się nowych wyrażeń, ale także będą rozwijać kompetencje informatyczne oraz wykorzystywać nowoczesne technologie i narzędzia online.
Za uczniami pierwsze zadanie w projekcie – stworzenie wizytówki video o naszej szkole. Zachęcamy do obejrzenia.
A o dalszych postępach będziemy informować na bieżąco.
Agnieszka Gadek
Jolanta Kuliś
Za nami Międzynarodowy Dzień Wolontariusza- dzień, w którym miejsce miało szereg wydarzeń w naszej szkole. Naszym specjalnym gościem i ekspertem była Pani Karolina Tomiczek – Kudła, psycholog, koordynator wolontariatu przy Centrum Opieki Paliatywnej- Caritas Diecezji Opolskiej. Podczas spotkań z kilkoma klasami dzieliła się swoim doświadczeniem i wiedzą. Spotkania w klasach miały charakter warsztatów, podczas których uczniowie wspólnie pogłębiali wiedzę i zrozumienie, czym jest wolontariat, jakie są jego rodzaje, jakimi cechami powinien odznaczać się wolontariusz i jakie korzyści płyną z tej działalności zarówno dla podopiecznych, jak i dla samego wolontariusza. Spełniając marzenia i pomagając innym można sprawić radość, która daje ogromną dawkę energii do działania i poczucie, że ta pomoc ma sens. Działając jako wolontariusze zaczynamy być bardziej wrażliwi na potrzeby innych.
Pamiętajcie!!! Jako wolontariusze macie szansę zobaczyć uśmiech oraz radość osób, którym pomagacie, a także zmienić na lepsze świat swój i innych!
Bardzo dziękujemy Pani Karolinie za cenne wskazówki i ogromną dawkę uśmiechu!
Urszula Kostrzewska, siostra Izabela Kuboszek
Adrianna Walecko z klasy 4c i Maja Charukiewicz z klasy 8d reprezentowały w listopadzie naszą szkołę podczas etapu miejskiego XVIII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej.
Uczennice zaprezentowały wysoki poziom i ambitny repertuar. Z przyjemnością informujemy również, że Adrianna Walecko zajęła 3 miejsce w kategorii klas IV-VI. Gratulacje!
Kinga Opolony-Drozd
30 listopada 2022 roku klasy 8b i 8e wzięły udział w warsztatach zawodoznawczych, które realizowane były we współpracy z nauczycielami Centrum Kształcenia Zawodowego w Opolu. Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w obszarze budowlanym, mechanicznym, elektrycznym, mechatronicznym oraz usługowym. Ponadto mogli wykonać proste czynności związane z konkretnym zawodem, a także zapoznać się z warunkami pracy na poszczególnych stanowiskach. Niewątpliwie taka forma aktywności pozwoli uczniom na bliższe poznanie poszczególnych zawodów, a także podjęcie decyzji dotyczących wyboru kierunku kształcenia i zawodu.
Lidia Matyjas
Pomagają i poświęcają się dla innych. 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Poświęcają swój wolny czas, wspierają dobrym słowem i współtworzą wiele akcji. Przekazują ogrom dobroci zarówno ludziom, jak i całemu otoczeniu. To święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się na rzecz pomocy innym.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 1986 roku, z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, w celu uznania trudu wolontariuszy na całym świecie. Dzień stanowi doskonałą okazję, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają organizacje pożytku publicznego czy osoby prywatne w niesienie pomocy innym, na wielu płaszczyznach i w różnych zakresach.
Działalność charytatywna już od dawna znana jest również w naszej szkolnej społeczności - Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom. Od kilku lat aktywnie włączamy się w pomoc innym, organizując różne akcje charytatywne.
Dziękujemy Wam Wolontariuszom i tym małym, i tym dużym, za aktywny udział w każdej organizowanej akcji. Bardzo prosimy o udział w świątecznej akcji „Podziel się zabawką”.
Pomagając innym, dajemy radość nie tylko im, ale także sobie.
Cudowni z Was Wolontariusze o WIELKICH SERCACH!
Dziękujemy!
Urszula Kostrzewska
siostra Izabela Kuboszek
ksiądz Piotr Reimann
W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” w świetlicy szkolnej został zorganizowany konkurs plastyczny „Piękno jesiennej przyrody”. Celem konkursu było przedstawienie różnorodności jesiennych barw oraz uwrażliwienie na piękno przyrody. Uczniowie zainspirowani jesiennymi kolorami stworzyli świetlicową „Jesienną galerię”. Obrazy naszych świetliczaków to świetne przykłady na to, jak pora roku może oddziaływać na nasz nastrój.
Urszula Kostrzewska
Wielokulturowość to dar, bogactwo, możliwość wymiany. Czy jednak zawsze ma ona same pozytywne strony? Na podstawie danych Biura UNHCR w połowie 2021 roku na całym świecie było: 26,6 mln uchodźców. Trafiają do obcych im krajów, pozbawieni środków do życia, dachu nad głową i perspektyw.
„Poznaj mnie, zanim odrzucisz” – to znane somalijskie przysłowie, które przyświecało stworzeniu Fundacji dla Somalii przez Abdulcadira Gabeire Faraha. W 1989 roku wojna domowa zmusiła go do opuszczenia kraju. Przybył do Polski, gdzie otrzymał jako pierwszy Afrykańczyk status uchodźcy.
Dziś Fundację dla Somalii prowadzi Elmi Abdi, urodzony w Mogadiszu. W 1991r. uciekł z ogarniętej wojną domową Somalii. Spędził 11 dni w łodzi służącej do transportu bydła. Po przybyciu do Polski w 1996 roku spotkał ludzi, którzy zapewnili mu wsparcie.
Elmi Abdi jako działacz na rzecz osób uchodźczych, podczas spotkania online, porozmawiał z uczniami klasy 8a o wielokulturowości, w ramach realizacji projektu edukacyjnego PAH „Godziny Wychowawcze ze Światem”.
Pierwsza część spotkania była rozmową z Elmim prowadzoną przez panią Julię Orłowską z Polskiej Akcji Humanitarnej, następnie uczniowie mieli okazję zadać gościowi pytania, które dotyczyły zarówno jego przeszłości jak i przyszłości.
Paulina Marcinkowska
Iwona Gmoch-Buczek
Katarzyna Wolna
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 im. Adama Mickiewicza w Opolu przystąpiła do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 - 2025. Na ten cel szkoła otrzymała dotację w wysokości 15000 PLN, z czego 9000 PLN przeznaczono na wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej.
Tym samym szkoła wypełniła główne założenie programu, którym jest uatrakcyjnienie księgozbioru bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości wydawniczych (literatura piękna i książki popularnonaukowe), lektur szkolnych oraz materiałów wydawniczych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z wykorzystaniem zakupionych książek. Ustalenie odpowiednich tytułów w ramach przyznanej dotacji celowej odbyło się poprzez zasięgnięcie opinii uczniów, przeprowadzenie ankiety wśród rodziców, ustalenie tytułów zgodnie z tematyką realizowanych projektów oraz sporządzenie listy lektur niezbędnych do realizacji podstawy programowej.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
29 listopada w Toyocie Park odbył się finał miasta Opola "Igrzyska Młodzieży Szkolnej – Badminton drużynowy".
Do zawodów zgłosiły się drużyny dziewcząt i chłopców. Uczniowie rywalizowali w 3 rzutach:
- gra pojedyncza
- gra podwójna
- gra pojedyncza
Zawody były rozgrywane w systemie spotkań "każdy z każdym"
Drużyna dziewcząt zajęła 3 miejsce w składzie:
1. Ada Łotarewicz kl. 8e
2. Hanna Aleksandrowicz kl. 8d
3. Hanna Dubacka kl. 8d
Drużyna chłopców zajęła 3 miejsce w składzie:
1. Tymoteusz Mrożek kl. 8d
2. Stanisław Zemełko kl. 8d
Drużyna dziewcząt i chłopców zdobywając 3 miejsce zapewniła sobie awans na finał wojewódzki, który zostanie rozegrany 8 grudnia w Głubczycach.
R. Rusznica
Pod koniec listopada miały miejsce kolejne spotkania uczniów klas I z nauczycielem wychowania fizycznego uczącego w klasach starszych. Tym razem zajęcia sportowe zostały przeprowadzone w klasach I B oraz w klasie I C. Podobnie jak na poprzednich zajęciach przeprowadzonych w innych klasach, tak i w klasie IB i C uczniowie chętnie brali udział, wykazywali się dużym zaangażowaniem, radością oraz dyscypliną. Głównym celem zajęć prowadzonych przez nauczyciela Łukasza Procyszyna jest wspieranie aktywności ruchowej dziecka w młodszym wieku szkolnym poprzez stworzenie warunków do pełniejszego i bardziej harmonijnego jego rozwoju fizycznego i ruchowego,integracja, oraz poznanie warsztatu pracy wykorzystywanego w klasach starszych.
Łukasz Procyszyn
Katarzyna Wolna
Iwona Gmoch - Buczek
Dnia 1 grudnia w naszej szkole odbyły się eliminacje miejskie w konkurencji sportowej „Mały Olimpijczyk”. Nasza szkoła jako organizator rozgrywek gościł Publiczną Szkołę Podstawową nr 33. Zawody były organizowane dla uczniów urodzonych w 2012 roku oraz młodszych, podzielonych na grupy męską oraz żeńską. W konkurencji żeńskiej nasze uczennice nie były zbyt gościnne dla swoich koleżanek z PSP 33 wygrywając wszystkie konkurencje, a co za tym idzie awansowały do dalszego etapu rozgrywek. Natomiast w konkurencji chłopców, nasi uczniowie musieli uznać wyższość przeciwników i pożegnali się z rozgrywkami w pierwszym etapie.
Łukasz Procyszyn
Mirosław Musiał
Klasa II a rozpoczęła przygotowania do zbliżających się świąt od wizyty w Muzeum Śląska Opolskiego gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach pt.” Jest w moim kraju zwyczaj…., zwyczaje, tradycje świąteczne”.
Świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe realizowane są w blokach tematycznych. Nasze zajęcia wiązały się z tym symbolem świąt jakim jest choinka i nosiły tytuł: „Choinko, choinko świąteczną masz minkę” czyli słów kilka o tradycji strojenia świątecznego drzewka, które przywołuje prastary i znany motyw drzewa życia. Wysłuchaliśmy opowieści o tradycjach i zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Kolejnym punktem tego spotkania było samodzielne ozdobienie choinki.
Każde dziecko po zakończeniu warsztatów mogło cieszyć się swoją własnoręcznie wykonaną pracą.
E. Skoniecka-Kisiel