17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Inicjatorem święta jest Child Helpline International (CHI), międzynarodowa organizacja skupiająca 173 telefony zaufania dla dzieci ze 142 krajów świata. W tym dniu organizacje i instytucje na na całym świecie organizują różnego rodzaju akcje informacyjne dotyczące tej formy wsparcia dla młodych ludzi.
W Polsce pierwszym telefonem zaufania jaki powstał, jest linia 116 111, prowadzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.Telefon ten działa 7 dni w tygodniu przez 24h, www.116111.pl.
Dodatkowo pomoc można uzyskać dzwoniąc m.in. pod numery:
-Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 lub przez czat www.brpd.gov.pl. Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
-Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”– pod numerem telefonu lub mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci– pod numerem telefonu 800 119 119, czynnym codziennie w godz. 14-22. Numer jest bezpłatny i anonimowy, tu porozmawiasz z psychologiem, psychoterapeutą lub pedagogiem o swoich przeżyciach i problemach.
Uczniu - jeżeli masz jakieś trudności, które sprawiają Ci kłopoty i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z telefonu zaufania. Specjaliści i konsultanci nie będą Cię oceniać ani pouczać. Wysłuchają Twojego problemu i razem z Tobą zastanowią się nad najlepszym jego rozwiązaniem! Nie pozostawaj sam z problemami. Warto szukać wsparcia.
WARTO ROZMAWIAĆ!
Zespół wsparcia i pomocy psychologiczno - pedagogicznej
W dniu 16.05.2023 w ramach lekcji "Edukacja dla bezpieczeństwa" odbyło się spotkanie z pracownikami Centrum Powiadamiana Ratunkowego w Opolu.
Ósmoklasiści mieli okazję poznać tajniki zawodu operatora numerów alarmowych oraz dowiedzieć się jak prawidłowo informować o niebezpiecznych wydarzeniach czy wypadkach.
M. Jaśniak - Rogoża
11 maja 2023r. w naszej szkole odbyła się II Giełda szkół ponadpodstawowych. Tego dnia, uczniowie klas ósmych oraz ich rodzice mieli okazję spotkać się z przedstawicielami szkół średnich. Podczas giełdy swoją ofertę kształcenia na rok szkolny 2023/2024 zaprezentowały opolskie licea, technika i szkoły branżowe I stopnia. Zainteresowane osoby mogły porozmawiać z nauczycielami i uczniami szkół średnich chociażby na temat kierunków kształcenia, procesu rekrutacji czy też dopytać o nurtujące kwestie związane z kształceniem w szkole średniej. Mamy nadzieję, że udział w giełdzie pomoże w zaplanowaniu kariery edukacyjno -zawodowej naszych uczniów, a także w podjęciu świadomych i odpowiedzialnych decyzji związanych z wyborem szkoły ponadpodstawowej.
Wszystkim zaangażowanym szkołom oraz uczestnikom giełdy dziękujemy za współpracę i udział.
L. Matyjas
5 maja nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu pt. „Logo dla autyzmu”. Jego celem było poszerzenie wiedzy uczniów na temat autyzmu oraz zachęcenie ich do wspólnego wspierania osób ze spektrum. Wybierając zwycięskie prace, jury kierowało się kreatywnością i oryginalnością prac, a także estetyką ich wykonania. Spośród wszystkich uczestników konkursu jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce: Sonia Niejełow - 3c
II miejsce: Pola Dobrzańska - 3c
III miejsce: Alevtyna Matskaniuk – 3c
Wyróżnienia:
1. Zuzanna Sobczyńska - 3c
2. Michalina Dziedzic - 3c
Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie.
A. Ręczmień, K. Woźniczko
Agnieszka Brym
09 maja uczniowie klasy II b odwiedzili to fascynujące miejsce. Małe Gorecke Muzeum mieści się w budynku po starej szkole w miejscowości Górki koło Opola. Znajdują się w nim przedmioty z okresu I i II wojny światowej m.in. meble, naczynia kuchenne, urządzenia gospodarstwa domowego, radia lampowe i jeden z pierwszych polskich telewizorów. Mogliśmy podziwiać starodawną kuchnię i cały osprzęt kuchenny używany przez nasze babcie i prababcie. W gablotach ze starymi zdjęciami podziwialiśmy piękne reprodukcje zdjęć z rodzinnych albumów, na których uwiecznione zostały wesela, rodzinne imprezy i zdjęcia klasowe. Ciekawostkę stanowiły również stare dokumenty i pieniądze podarowane przez mieszkańców Górek i okolicznych wsi.
Opiekunem i twórcą Muzeum jest pan Stanisław Lachnik, który to prócz podzielenia się pasją, zorganizował naszym uczniom różne niespodzianki, konkursy i pyszne kiełbaski z grilla!
Dziękujemy!
Polecamy to miejsce na zorganizowane wycieczki klasowe a także rodzinne majówki.
Agnieszka Pajor, Aldona Papaj
23-24-25-26 maja 2023r. zgodnie § 5. 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego
są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Świetlica w tym dniu będzie pełniła dyżur od godz. 6.30 do 17.00 wyłącznie dla uczniów
klas 1-3, którzy są zapisani do świetlicy.
Rodzice zobowiązani są do wypełnienia wniosku, z zaznaczeniem godzin przebywania dziecka w świetlicy i złożenia go na portierni (lub przesłania scanu dokumentu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) najpóźniej do 18 maja 2022r.
Wniosek złożony po terminie nie będzie uwzględniony.
Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej PSP nr 14 oraz na portierni.
W przypadku zmiany decyzji, rodzice są zobowiązani powiadomić o rezygnacji z opieki sekretariat lub wychowawcę.
Katarzyna Wolna
Klasa 8a wzięła udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą #ZDROWOROSNA. Akcja ta, miała przekonać uczniów, że uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również świetna zabawa. Mamy nadzieję, że działania przeprowadzone w klasie staną się inspiracją dla rodziców czy dziadków, by w kreatywny sposób kształtować u swoich podopiecznych postawy proekologiczne i zamiłowanie do zdrowej żywności.
Co robiliśmy?
Dzięki firmie W.Legutko uczniowie otrzymali darmowe pakiety edukacyjne #ZDROWOROSNA i rozpoczęli edukację ekologiczną połączoną z uprawą roślin w klasach. Wspólnie wysiewali zdrowy i pełen witamin koperek. Akcji towarzyszyły warsztaty tworzenia „warzywnego komiksu” podczas których wszyscy dobrze się bawili, prześcigając się w wymyślaniu pomysłów na śmieszne dialogi pomiędzy warzywami. Na pamiątkę tych działań każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki w kształcie marchewki.
Mamy nadzieję, że już wkrótce zasiany przez uczniów koperek będzie pysznym dodatkiem do ich szkolnych kanapek.
Paulina Marcinkowska
Magdalena Goraj
Podczas rozgrywanych 27 kwietnia w Bydgoszczy Drużynowych Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, odbył się bieg drużynowy dziewcząt w roczniku 2008-2009. W finale wystartowały reprezentacje szkół podstawowych, które wygrały rywalizację na szczeblu wojewódzkim. Z każdego województwa wystartował jeden zespół, z naszego województwa do finału awansowało sześć dziewczynek z PSP nr 14 z Opola. Reprezentacja szkoły w składzie: Maja Charukiewicz, Amelia Flora, Zofia Rojewska, Lena Rogowska, Paulina Bil oraz Natasza Konowalczuk odniosły ogromny sukces, wspólnymi siłami wywalczyły siódme miejsce w Polsce.
Ogromne gratulacje!
Krzysztof Plaskota
Wielka powtórka przed egzaminem ósmoklasisty!!!
Zapraszam wszystkich zainteresowanych uczniów klas ósmych na wydarzenie poświęcone powtórzeniu treści i problematyki lektur. ,,Egzaminocka. Lektury egzaminacyjne”, odbędzie się 11 maja (czwartek) w godz. 18.00-21.30 stacjonarnie w PSP14 w Opolu. Na spotkaniu będziemy łączyć się online, w formie transmisji na żywo na You Tube z zespołem nauczycieli zrzeszonych w grupie Aktywni Poloniści Warmii i Mazur, pod patronatem Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.
W programie wydarzenia między innymi:
-wystąpienia prelegentów: doświadczonych nauczycieli, egzaminatorów CKE, autorki podręcznika, metodyków języka polskiego;
-powtórzenie wiadomości o wszystkich lekturach egzaminacyjnych, ilustrowane prezentacjami;
-quizy z nagrodami książkowymi.
Jeśli chcesz powtórzyć wiadomości o lekturach, usystematyzować wiedzę, poczuć się pewniej, a może też sprawdzić się w quizie oraz wygrać nagrodę, to ZAPRASZAM!
Paulina Marcinkowska
W dniach 26-28 kwietnia 2023 uczniowie PSP nr 14 udali się na wycieczkę do Adrspach – „Skalnego Miasta” oraz Pragi. Niezwykła podróż rozpoczęła się wcześnie rano w Centrum Przesiadkowym Opole – Zachód, skąd w doskonałych humorach wyruszyliśmy w stronę czeskiej granicy. W Kudowie Zdrój dołączyła do nas Pani przewodnik, dzięki której nasza podróż nabrała wspaniałego charakteru. Skalne Miasto, które magnetyzuje swoim czarem było pierwszym etapem naszej wspólnej wędrówki. Tysiące skalnych wieży, oszałamiająca przyroda i zapierające dech widoki z pewnością na długo zostaną w naszych wspomnieniach. Do stolicy Czech dotarliśmy późnym wieczorem, zameldowaliśmy się w międzynarodowym hotelu, zjedliśmy kolację i mieliśmy okazję do rozmów w języku angielskim z innymi gośćmi. Kolejny dzień w mieście naszych partnerów z programu e-twinning rozpoczął się od zwiedzania okazałego Zamku na Hradczanach, następnie przeszliśmy do zabytkowego lustrzanego labiryntu luster połączonego z salą krzywych zwierciadeł. Następnie spacerowaliśmy po zielonych ogrodach Petrin Gardens oraz wspięliśmy się na Petrińską wieżę widokową, skąd podziwialiśmy panoramę Pragi. Ostatniego dnia obejrzeliśmy Obrotową Głowę Franza Kafki, Rynek Staromiejski, oraz Bibliotekę Narodową Clementinum. Kolejny punkt w planie dnia to krótka, piesza wędrówka na Plac Karola – największy plac w Pradze, który dawniej był targiem bydlęcym. Tu znajduje się Nowomiejski Ratusz, budowla powstała za czasów panowania Karola IV. Spacer po Pradze zakończyliśmy podziwianiem budynku dworca głównego, który z zewnątrz przypomina raczej spore muzeum niż dworzec kolejowy. Pełni wrażeń wróciliśmy do Opola późnym wieczorem, planując kolejną wycieczkę.
Agnieszka Gadek
Agnieszka Duszyńska
Karolina Woźniczko
Jolanta Kuliś
Uczniowie klasy 4c mieli niebywałą okazję odwiedzić opolską siedzibę Narodowego Banku Polskiego. Naszym przewodnikiem był p. Sławomir Kusz, który opowiedział uczniom o głównych obszarach działalności NBP oraz wytłumaczył podstawowe pojęcia ekonomiczne. Nasi uczniowie zostali postawieni przed trudnym zadaniem, ponieważ musieli otworzyć sejf z zamkiem szyfrowym mechanicznym według podanej instrukcji. Po kilku próbach udało się go otworzyć. Wewnątrz znajdowały się drobne upominki dla dzieci ?
Piotr Zawadzki