I. Gmoch-Buczek
I. Gmoch-Buczek
Z serdecznymi życzeniami, wyrazami szacunku i pamięci, słodkościami i kwiatami dla WSZYSTKICH KOBIET w DNIU ICH ŚWIĘTA! Ale i na co dzień...
Wiwat! Dużo zdrowia! 100 lat! Chłopcy z klasy II B.
Dziękujemy!
Aldona Bieniek-Papaj
Bezpieczeństwo w sieci to jedna z najważniejszych kwestii dotycząca korzystania z dobrodziejstw nowych technologii. Często jednak zapominamy o podstawowych zasadach związanych z ochroną danych w Internecie. Jak więc chronić dane w sieci?
W ramach realizacji priorytetów w roku szkolnym 2022/2023, w PSP 14 odbył się konkurs na plakat promujący bezpieczeństwo w Internecie pn. „CYBERBEZPIECZNI”. Jego celem było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się w sieci, a także kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
Uczestnicy konkursu wykazali się talentem graficznym, plastycznym i kreatywnością. Ponadto wykorzystali wiedzę zdobytą na lekcjach, a także własne doświadczenie.
Po burzliwych obradach, komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
I MIEJSCE - ALEKSANDER WOLNY KL. 5A
II MIEJSCE - HANNA PAWLIK KL. 6A
III MIEJSCE - MAXYMILIAN MIKODA KL. 7C
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE, A LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Organizatorzy
M. Żurawska
D. Waldowski
Dnia 28 lutego 2023 roku klasa II B podzieliła się radością z efektu swej kreatywnej działalności artystycznej ze społecznością Środowiskowego Domu Samopomocy MAGNOLIA na Dambonia. Kolejny występ teatralny dzieci odbył się w świetle reflektorów na scenie z kurtyną. Uczestnicy dziennego pobytu w ŚDS byli oczarowani małymi aktorami. Przedstawienie przyjęli z wielkim aplauzem, zwłaszcza, że sami są w trakcie przygotowań widowiska „Czerwony Kapturek”. Po występie uczniowie zobaczyli sale i wyposażenie umożliwiające różnorodną aktywność twórczą, na warsztatach terapii zajęciowej, osobom chorym, z ograniczoną sprawnością i niepełnosprawnym. Czuliśmy się mile oczekiwanymi gośćmi i było nam z tym bardzo dobrze w nowym środowisku. Zaproszono nas na świeżo pieczone, pachnące, przepyszne, domowe babeczki z czekoladową niespodzianką. Wracaliśmy do szkoły hojnie obdarowani życzliwym przyjęciem i sympatią; wzbogaceni o nieznane dotychczas emocje, uczucia oraz doświadczenia; wracaliśmy z kolorowymi kwiatami w prezencie od naszej spontanicznej widowni. Jesteśmy zaproszeni na artystyczny rewanż. Miło…
Agnieszka Pajor
Aldona Bieniek-Papaj
Drodzy rodzice i nauczyciele, zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą szkoleń on-line Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Wirtualny Klub Filmowy dla rodziców i nauczycielek_li to bezpłatne spotkania online, w trakcie których oglądane są krótkometrażowe filmy, a następnie prowadzona jest dyskusja o nich razem z ekspertką – psycholożką. W marcu główny obszar to zagadnienie gamingu. Dowiedzą się Państwo na co warto uważać, by zadbać o bezpieczeństwo młodych graczy i graczek oraz do czego dobrego można wykorzystać gaming… bo naprawdę, nie jest taki straszny, jak go malują! Zapraszamy do zapisów.
Spotkanie dla rodziców: poniedziałek 6 marca o godzinie 18:00, link do rejestracji:
https://rejestracja.ceo.org.pl/content/wirtualny-klub-filmowy-dla-rodzicow-202223
Spotkanie dla nauczycieli i nauczycielek: środa 8 marca o godzinie 18:00, link do rejestracji:
https://rejestracja.ceo.org.pl/content/wirtualny-klub-filmowy-dla-nauczycieli-i-nauczycielek-dobre-lacza-202223
Warsztat poprowadzi Natalia Boszczyk, psycholożka i trenerka pomagająca rodzicom budować dobre relacje z dziećmi. Jest twórczynią bloga Szkoła Dobrej Relacji i mamą trójki dzieci.
Zespół wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Kultura to ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych, takich jak wzory myślenia i zachowania oraz zdobyczy nauki i technologii.
Za pomocą kultury człowiek porusza się w przestrzeni wielkiej ludzkiej wspólnoty. Przez pragnienie uczestnictwa w tej wspólnocie przekracza on granice czasu, uczestnicząc w dziedzictwie kulturowym poprzednich pokoleń oraz projektując przyszłość i rozwój ludzkości.
Myśl ta przyświecała twórcom nowego portalu z otwartymi zasobami kultury i nauki https://kronika.gov.pl chroniąc i digitalizując obiekty w ramach 64 kategorii tematycznych m.in.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki czy zbiory muzealne. Więcej informacji na temat funkcjonalności portalu można znaleźć w zakładce https://kronika.gov.pl/pomoc/filmy
Zapraszamy do korzystania z portalu!
Hans Christian Andersen (1805-1875) to duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej. Pisanie zaczął od utworów dla dorosłych, jednak to baśnie przyniosły mu wielki rozgłos i sławę. Dzieci po dziś dzień uwielbiają zanurzać się w ich zaczarowanym świecie!
W ramach projektu edukacyjnego „Kto czyta - rozkwita” w bibliotece szkolnej odbył się konkurs plastyczny „Zaczarowany świat baśni H. Christiana Andersena”. Jego celem było wzbudzanie zainteresowań czytelniczych, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej. Uczestnicy konkursu wykazali się talentem plastycznym i kreatywnością. Ponadto wykorzystali wiedzę zdobytą na lekcjach, a także własne oczytanie.
Po burzliwych obradach, komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
I miejsce Malwina Linkiewicz kl. 2b
II miejsce Lena Baranowicz kl. 3a
III miejsce Aleksandra Penar kl. 2a
Wyróżnienia:
Michalina Dziedzic kl. 3c
Aurelia Urbańska kl. 7b
Dariusz Pałaniuk kl. 5a
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, zakładki oraz drobne upominki zakupione w ramach promocji czytelnictwa NPRCz.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
Akcja charytatywna, wspierająca projekty pomocowe w Czadzie i w Republice Środkowej Afryki, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania!
Rozprowadziliśmy 350 pączków, zyskując ponad 1200 zł. Dzięki hojności uczestników akcji wsparliśmy między innymi budowę studni, dożywianie i leczenie dzieci, budowę szkoły i przedszkola w krajach afrykańskich.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, a przede wszystkim zespołowi wspaniałych wolontariuszy z klas:
8a i 8c. Dziękujemy także Piekarni - Tadeusz Charciarek oraz Cukierni "Malik" za wsparcie naszej akcji w towarze.
Razem rzeczywiście dokonaliśmy więcej.
s.Tobiasza
Uczniowie klasy 1a w dniu 02.03.23r. odwiedzili Pracownię Muchy Odpaduchy mieszczącą się w Centrum Nauk Przyrodniczych w Opolu. Dzieci brały udział w bardzo ciekawych zajęciach na temat segregacji odpadów.
Głównym zadaniem pracowni jest realizacja zajęć kształtujących postawy proekologiczne wśród młodych mieszkańców naszego regionu. Uczniowie poznali zasad prawidłowej segregacji odpadów i recyklingu surowców wtórnych. Wszystkim bardzo podobały się ekologiczne zajęcia.
Jolanta Kiwilszo
Anna Kaniewska
I. Gmoch-Buczek
Drodzy uczniowie, Rodzice, Opiekunowie! Mamy zaszczyt zaprosić Was do udziału w drugiej edycji akcji „WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI”. Tłusty czwartek w prawdzie zastał nas na feriach, ale dobro, jakie może się dokonać, zachęca nas do działania.
Akcja odbędzie się w naszej szkole 2 marca od godziny 10.00. W holu szkoły nasi wolontariusze będą oferowali pączki, a dochód ze sprzedaży przekażemy na konkretne działania w Czadzie i Republice Środkowej Afryki, o których można przeczytać tu: https://paczek.kapucyni.pl/na-co-zbieramy oraz przy naszym kiermaszowym stoisku. Nie ograniczamy hojności i proponujemy jedynie kwotę minimalną: 5 zł za pączka – można oczywiście ofiarować więcej ?
Oprócz pączków do zjedzenia, będzie też możliwość zabrania bileciku z numerem konta, jeśli ktoś woli wesprzeć akcję rezygnując z jedzenia słodkości.
Razem możemy więcej!
W dnia 8-9 lutego klasy 1-3 miały okazję wziąć udział w Warsztatach Lab of Life z chemii eksperymentalnej prowadzonych przez Pana Wojciecha Sudnickiego, doświadczonego chemika, a jednocześnie nauczyciela. Dzieci dowiedziały się, do czego służy suchy lód, poznały, jak powstają bąbelki w napojach gazowanych, skąd bierze się dym na spektakularnych występach, a także doświadczyły cudownego zniknięcia (za pomocą dymu, który powstaje podczas intensywnego topienia się suchego lodu). Jako że suchy lód jest w zupełności bezpieczny, dzieci mogły również dotknąć tego niezwykłego materiału. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w eksperymentach, a nawet asystowali Prowadzącemu! Poniżej kilka zdjęć z warsztatów.
Agnieszka Brym
Kolejne spotkanie on-line ze szkołami uczestniczącymi w międzynarodowym projekcie e-twinning „Let’s play” przysporzyło nam wielu emocji. Tym razem pracowaliśmy w grupach i ćwiczyliśmy umiejętność zadawania pytań oraz udzielania odpowiedzi dotyczących ulubionych dyscyplin sportowych. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jakie aktywności uprawiają nasi koledzy i koleżanki z Czech i Niemiec. Korzyści z uprawiania sportu są nie do przecenienia : rozwijają zainteresowania i pozytywnie wpływają na cały organizm. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowiadań o pasjach naszych rówieśników z Europy. Mamy już również wspólne logo, obrazujące współpracę ponad różnicami kulturowymi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Opracowanie: Agnieszka Gadek oraz Jolanta Kuliś