Koordynatorzy:
Anna Zajączkowska kl.I-III
Małgorzata Ciszkiewicz kl. IV- VIII
W tym roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzony był po raz trzynasty i wzięło w nim udział ponad 7400 szkół z 46 krajów. Najwięcej szkół, bo ponad 6500 było z Polski, w tym PSP nr 14 w Opolu. Głównym celem akcji było propagowanie uczenia się matematyki i znajomości tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Dzięki gazetce umieszczonej w holu szkoły uczniowie poznali sprytne sposoby na tabliczkę mnożenia, także w wersji wierszowanej oraz mogli rozwiązywać łamigłówki matematyczne. W klasach czwartych uczniowie najpierw przypominali sobie tabliczkę mnożenia, a później nauczyciele przeprowadzali egzamin z jej znajomości. Po zdaniu egzaminu uczniowie zostawali ekspertami z zakresu tabliczki mnożenia. Uczniowie klas trzecich wzięli udział w klasowym turnieju matematycznym, gdzie podczas gier i zabaw na wesoło utrwalali mnożenie i dzielenie liczb w pamięci, później rozwiązywali na czas test pozwalający na zdobycie tytułu „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Dodatkowo uczniowie klas czwartych pod opieką nauczycieli matematyki wzięli udział w akcji także poza szkołą. Zostali podzieleni na patrole egzaminacyjne i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia wśród przechodniów zgodnie z zasadą „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Znajomość tabliczki mnożenia została sprawdzona przez patrole również wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Część uczniów przepytała również członków swoich rodzin. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Uświadomiły im również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
Koordynatorzy Lokalni ŚDTM 2023:
Lucyna Gruca
Karolina Procyszyn
Małgorzata Wesołowska
Elżbieta Surmińska
Uczniowie klasy 4b mieli okazję wziąć udział w niezwykłych warsztatach, podczas których zabrani zostali w inny wymiar. Skonstruowali odrzutowiec i pofrunęli w kierunku kosmosu; dotknęli gwiazd, by zebrać gwiezdny pył oraz sprawdzili jego łatwopalne właściwości.
Na pamiątkę tej niezwykłej podróży stworzyli własną galaktykę, zabierając kawałek nieba ze sobą do domu! Ta prawdziwie chemiczno-kosmiczna podróż w kierunku naukowej przygody mogła odbyć się dzięki Panu Wojciechowi Sudnickiemu, twórcy projektu „Lab of Life”.
Dziękujemy!
Paulina Marcinkowska
W tym roku 13 listopada uczniowie naszej szkoły przygotowali występ artystyczny przedstawiający scenkę, jak św. Marcin dzielił się swoim płaszczem z biedakiem.
Uczniowie koła języka niemieckiego zaprezentowali społeczności szkolnej zwyczaje i tradycje związane z Dniem Św. Marcina. Obchody święta Marcina rozpoczął przemarsz orszaku przez hol szkoły. Uczestnicy pochodu śpiewali piosenki o bohaterze, trzymając w dłoniach zapalone latarenki. Dodatkowo uczeń kl. 4c.- Kacper Rychlicki uświetnił marcinowy przemarsz swoim wspaniałym występem- grą na bębenku.
Publiczność wspierała wykonawców wspólnym śpiewem pozostawiając w sercach słuchaczy refleksję nad wartością bycia dobrym w życiu.
Anna Dudek
W miniony piątek uczniowie klas 8b i 8c mieli okazję wziąć udział w niezwykle ciekawych warsztatach pt. „Tajemnice banknotu”, które poprowadził dla nich pan Sławomir Kusz z Narodowego Banku Polskiego. Ósmoklasiści dowiedzieli się skąd wziął się pieniądz, kto wymyślił monety, ile warte są złotówki, kto kupuje pieniądze i czym za nie płaci, co to jest REKTO VERSO, jak powstaje znak wodny i… który Polak był najsłynniejszym fałszerzem dolarów w historii. Na zakończenie spotkania przewodniczący klas zmierzyli się z arcytrudnym zadaniem, podejmując próbę złamania skomplikowanego szyfru w celu otwarcia sejfu pełnego łakoci, którymi finalnie poczęstowali swoich kolegów. Zajęcia odbywały się w ramach XVI edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Opolu.
Agnieszka Gadek
Dorota Musiał
Iwona Gmoch-Buczek
16.11.2023 uczniowie w ramach eko-grantów odwiedzili Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu. Pracowali w dwóch grupach. Głównym zadaniem zajęć było kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodych uczniów. Dzieci uczyły się zasad prawidłowej segregacji odpadów i recyklingu surowców wtórnych. Zobaczyli jak działania człowieka wpływają na środowisko. Były zajęcia plastyczno techniczne oraz wspólne śpiewanie.
Opracowały: Agata Szlęg, Aleksandra Ręczmień
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone w zbiórkę rękawiczek w ramach akcji „Podzielmy się ciepłem”. To piękny i szlachetny gest. Dzięki Waszemu zaangażowaniu zgromadziliśmy dużą ilość ciepłych rękawiczek, które zostały przekazane przedstawicielom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wszystkim Darczyńcom z całego serca serdecznie dziękujemy!
16 listopada klasa 4 d wzięła udział w eco warsztatach "Składak" w Galerii Sztuki Współczesnej. Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki nawiązującej tematycznie do bieżącej wystawy w galerii "Chcąc pogodzić wszystkich, nie zadowolisz nikogo". Po wprowadzeniu, uczniowie obejrzeli ekspozycję prac w galerii, a następnie w ramach warsztatów konstrukcyjnych budowali mosty. Zadanie wykonywali w parach wykorzystując różne materiały wtórne, a przede wszystkim wyobraźnię. To wyzwanie bardzo spodobało się dzieciom i większość z nich zabrała swoje prace do domu. Kto wie, może ktoś zostanie kiedyś prawdziwym inżynierem...?
Anna Adamczyk
W ramach preorientacji zawodowej uczniowie klasy 1c mieli okazję spotkać się z panią Zofią Szlęg i dowiedzieć się, na czym polega praca konserwatora i restauratora zabytków. Poznali warsztat jego pracy i dziedziny działania. Podziwiali szyte ręcznie książki oraz prace z zakresu ornamentyki. Każdy mógł się poczuć jak przyszły konserwator zabytków uzupełniając brakujące kolory skomplikowanego ornamentu. Na prezentacji mogli zobaczyć jak zmieniają się stare budynki w piękne pałace i zamki. Widzieli też do czego może prowadzić brak wiedzy z tego zakresu i jakie nieodwracalne szkody robią zabytkom przypadkowi ludzie bez odpowiedniego przygotowania.
Opracowanie: Agata Szlęg
Uczniowie klasy 1c pierwszy raz wspólnie udali się do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl pt. „Brzechwatorium”. Udało się dzieciom wychwycić fragmenty znanych wierszy Jana Brzechwy. Było sporo śmiechu i muzyki. Mieliśmy najlepsze miejsca w pierwszym rzędzie. Zachęcamy do wizyty w teatrze.
Opracowała Agata Szlęg
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci realizują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.
W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do międzynarodowej akcji pod hasłem „Dziecka prawa - ważna sprawa!”. Do końca tego tygodnia cała społeczność szkolna będzie realizowała różne treści i zadania związane z obchodami tego dnia.
Klasy 4-8 z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie na klasowe, niebieskie zdjęcie. Najbardziej kreatywna fotografia wygra dla klasy "Dzień bez stresu w szkole". Czas realizacji 20.11.22 do 24.11.2022.
Piętnastego października w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w ramach Igrzysk Dzieci zostały rozegrane półfinały miejskie w dwa ognie chłopców. Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny reprezentujące szkoły: PSP 5, PSP 2, PSP 33 oraz PSP 14. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, natomiast do dalszej fazy, czyli do najlepszej czwórki miasta Opola wychodziły dwa zespoły. Swoją rywalizację nasi reprezentanci rozpoczęli od meczu z gospodarzem półfinałów PSP 5, po bardzo emocjonującym meczu wygrywamy 8:6, a tym samym rozpoczynamy rywalizację w grupie od zwycięstwa, co stawia nas w bardzo komfortowej sytuacji po pierwszej kolejce, gdyż pozostałe dwie drużyny w naszej grupie dzielą się punktami remisując ze sobą. Do drugiego meczu w grupie z PSP 2 nasi chłopcy wychodzą na parkiet….., tu można napisać, że nie wyszli, gdyż pierwszą część spotkania nasi przeciwnicy nas zdeklasowali wygrywając 6 punktami. W drugiej połowie nasz zespół się przebudził, zaczął grać zdecydowanie lepiej i zniwelował straty z pierwszej połowy, lecz do remisu zabrakło już czasu i przegrywamy 11:13. Turnieje mają to do siebie, że zawsze przytrafia się ten słabszy mecz, na całe szczęście nam ten mecz przydarzył się w momencie, w którym wynik o niczym nie decydował. Kolejny mecz, który był zarazem ostatnim w grupie i decydował o wyniku końcowej tabeli nasz zespół marząc o awansie, musiała pokonać „sąsiada zza miedzy”, czyli PSP 33. Nasi chłopcy wyszli bardzo skoncentrowani i z zamiarem zrehabilitowania się po poprzednim słabym meczu, a tym samym pragnęli przypieczętować swój awans do finałów. Pierwsza połowa była tzw. „badaniem przeciwnika”, obie ekipy świadome wagi tego spotkania, nie chciały zaryzykować i postawiły na wyważoną modrą grę w obronie. W drugiej połowie nasz zespół zaryzykował, zaczął grać szybciej i zdecydowanie, czego efektem były szybko zdobywane punkty i pewna wygrana 15:12. Gratulujemy zespołowi awansu do fazy finałowej i trzymamy kciuki w finale.
Reprezentanci naszego zespołu:
1. Aleksandrowski Jakub
2. Lipetskyi Denis
3. Makarewicz Tomasz
4. Marchenko Oleksii
5. Pietrukaniec Paweł
6. Rychlicki Kacper
7. Rzewuski Wojciech
8. Ślązak Jakub
9. Targoński Krzyszof
10. Wagner Grzegorz
11. Walecko Jonatan
Opiekun: Łukasz Procyszyn
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego wyzwania „Nie bądź NPC! Wybierz misję” organizowanego przez Stowarzyszenie Jeden Świat.
Udział w tym przedsięwzięciu jest zachętą do wolontariackiego podejmowania aktywności pro pokojowych poprzez zaangażowanie społeczne dzieci i młodzieży.
Zadania wykonywać będziemy od 15 listopada do 15 grudnia.
Samorząd Uczniowski
Szkolne Koło Wolontariatu „Razem możemy więcej”
W świetlicy szkolnej, w klasach I c, II a, realizowany jest ogólnopolski projekt edukacyjno-czytelniczy „Bajki – pomagajki” czyli o magicznej mocy bajkoterapii. Głównymi celami projektu jest ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dziecka, budowanie wiary we własne umiejętności, kształtowanie poczucia pewności siebie.
Bajka – pomagajka oswaja z emocjami i problemami bohaterów, a co ważniejsze zawiera wiele wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie w danej sytuacji.
Projekt jest zgodny z aktualnym kierunkiem polityki oświatowej. Polega głównie na czytaniu dzieciom bajek. Aby uatrakcyjnić zajęcia uczniowie będą tworzyli prace plastyczne do przeczytanych tekstów, wykorzystując różne techniki.
Kurzydło Anna
Kostrzewska Urszula
ABC Świetlicy