Wielkimi krokami zbliżają się zimowe ferie, a wraz z nimi - wyjątkowe półkolonie organizowane przez opolski MDK.
Jest to propozycja dla dzieci w wieku 7-13 lat (decyduje rok urodzenia).
W programie: wycieczki piesze i autokarowe, warsztaty artystyczne, projekcje filmowe, zabawy integracyjne oraz zajęcia rekreacyjno-sportowe (szczegóły - w załącznikach poniżej).
Turnusy odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00, w budynku głównym MDK, ul. Strzelców Bytomskich 1.
Terminy turnusów:
1. turnus: 15-19 stycznia 2024
2. turnus: 22-26 stycznia 2024
Udział w półkolonii jest odpłatny. 5-dniowy turnus kosztuje 580 zł. W cenie: drugie śniadanie, obiad, opieka pedagogiczna, wycieczki, bilety wstępu, zajęcia programowe oraz materiały do ich realizacji.
Więcej informacji na stronie MDK:
https://mdk.opole.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-zimowe-polkolonie-2024,1042.html
Harmonogram i zapisy
na bezpłatne zajęcia feryjne organizowane w MCWE w 2024r.
https://mcwe.opole.pl/aktualnoscimodn/1656-zaj%C4%99cia-feryjne-organizowane-w-mcwe-w-2024r.html
W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w konkursie w ramach ogólnopolskie akcji „Kwitnąca szkoła”. Konkurs pod patronatem Fundacji State of Poland od dwóch lat organizuje akcje i festiwale sławiące polskie jabłka i jabłonie. Projekt zakładał posadzenie jabłoni. W konkursie należało wymyślić imię dla jabłonki, które miało honorować ważną dla regionu postać. Nasza sadzonka jabłonki otrzymała imię „Dzierżoniówka” na cześć Jana Dzierżona, który nazywany jest ojcem współczesnego pszczelarstwa.
W tym roku za udział w konkursie otrzymaliśmy dodatkowy prezent dla szkoły – pięć książek pt. „Jak zostać genialnym hultajem?”. Możemy dowiedzieć się z nich więcej na temat wielu ciekawych postaci: wynalazców, naukowców, sportowców. Jeden z rozdziałów poświęcono samemu Janowi Dzierżonowi. Książki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do czytania!
Aleksandra Ręczmień
Karolina Woźniczko
Dzień urodzin Pawełka stał się kolejną okazją do podjęcia dobroczynnej inicjatywy przez naszych wolontariuszy. Uczniowie podczas zajęć plastycznych w świetlicy i na lekcji religii wykonali bajecznie kolorowe kartki dla chorego chłopczyka wzbogacone o krzepiące słowa i najlepsze życzenia urodzinowe, zwłaszcza – szybkiego powrotu do zdrowia. Takim gestem uczniowie naszej szkoły pragnęli wesprzeć duchowo solenizanta oraz uczynić ten dzień wyjątkowym. Wielką nagrodą za trud włożony w pracę przy przygotowywaniu kartek był szczery i radosny uśmiech Pawełka zaskoczonego taką ilością kartek i miłymi prezentami. Ta niewielka rzecz sprawiła mu ogromną przyjemność, poruszyła również serca jego rodziców. Promienny uśmiech małego Pawełka, wielokrotnie powtarzane przez rodziców słowo „dziękujemy” i wyrazy wdzięczności utwierdziły nas w przekonaniu, że warto takie inicjatywy podejmować.
U. Kostrzewska, I. Kuboszek
Zbiórka karmy, koców i akcesoriów dla bezdomnych psów i kotów ze Stowarzyszenia Oczami Zwierząt w Kluczborku w ramach akcji Mikołaj dla psiaka i kociaka zakończyła się sukcesem. Ilość zebranych rzeczy przerosła nasze oczekiwania.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w zbiórce!
Aleksandra Ręczmień
Karolina Woźniczko
Nasza biblioteka bierze udział w akcji "Książkowy NIEKALENDARZ", która jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasz wyjątkowy "NIEKALENDARZ" składa się z 12 kart z zadaniami na każdy miesiąc, które zachęcą do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę. Każde zrealizowane wyzwanie można zaznaczać na specjalnej karcie dostępnej w bibliotece, a wypełnienie wszystkich jej pól premiowane jest dyplomem.
Po więcej szczegółów zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Do zobaczenia.
Klasa 4b przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia zaczęła już na początku grudnia. Wizyta Mikołaja oraz ubranie choinki i udekorowania klasy sprawiły, że w klasie zapanował świąteczny nastrój. Uczniowie byli również w kinie na filmie „Jak zostać świętym Mikołajem 3”. Sesja zdjęciowa w świątecznej scenerii sprawiła wszystkim wiele radości a spacer uliczkami zimowego Opola oraz odwiedzenie świątecznego jarmarku był bardzo miłym przeżyciem. Nie zabrakło też czasu na wspólne dekorowanie pierniczków. Z wielkim apetytem zostały one zjedzone po złożeniu sobie życzeń i podzieleniu się opłatkiem podczas świątecznego spotkania klasowego.
Paulina Marcinkowska
„Matematyczne (O)pole” to tytuł Ogólnopolskiego Konkursu matematyczno-plastycznego, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki. Konkurs odbywa się przy wsparciu merytorycznym i pod patronatem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej na temat podany w tytule na płaszczyźnie w dowolnej technice (malarskiej, rysunkowej, graficznej, mieszanej) w formacie A4 lub A3. Konkurs przebiega w dwóch etapach: etap I - szkolny, etap II - finał ogólnopolski oraz w dwóch kategoriach: klasy I-IV i klasy V-VIII szkoły podstawowej. W etapie szkolnym wzięło udział 20 uczniów z klas I - IV oraz 37 uczniów z klas V - VIII. Do etapu ogólnopolskiego zostały zakwalifikowane z każdej kategorii prace, które zdobyły I miejsce.
Laureatami etapu szkolnego w PSP nr 14 w Opolu w poszczególnych kategoriach zostali:
Kategoria kl. I-IV
I miejsce: Pola Dobrzańska 4c
II miejsce: Dorota Jarosz 4c
III miejsce: Michalina Dziedzic 4c
Kategoria kl. V-VIII
I miejsce: Wojciech Zawadzki 7a
II miejsce: Emilia Opioła 7c
II miejsce: Hanna Pawlik 7a
III miejsce: Julia Ślemp 6b
III miejsce: Izabela Gaca 7c
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Adam Buczek 6c, Oliwia Górka 6c, Julia Drapiewska 6b,
Wiktoria Dziedzic 7c, Magdalena Madera 7c, Aleksandra Kaliciak 6b, Maja Jagiełło 6c, Hanna Rugała 7a.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i ciekawe prace, a laureatom serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy etapu szkolnego:
Lucyna Gruca
Elżbieta Surmińska
Uczennica naszej szkoły, Wiktoria Pociurko z klasy 1a, zajęła I miejsce w Opolskim konkursie na plakat profilaktyczny. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ temat był bardzo trudny, albowiem konkurs na plakat profilaktyczny dotyczył szerokiego zakresu profilaktyki i problemów, z którymi dzieci i młodzież borykają się w codziennym życiu, o czym dzieci młodzież chce rozmawiać, jakie problemy są przez nich doświadczane i przeżywane oraz jakie widzą zagrożenia z tymi problemami. Wiktorii serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Ewa Domagała
Jak co roku w bibliotece szkolnej świętowaliśmy wspaniałą uroczystość - Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. W tym wyjątkowym dla uczniów dniu nasza biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce, stała się jednym z pokojów ulubionej lektury "Akademii Pana Kleksa". Do pomieszczenia pełnego zagadek i tajemnic zaprosili uczniów sam Pan Kleks oraz Szpak Mateusz. Na miejscu czekał już na nich Książkowy Duszek i Tajemniczy Pisarz. To od nich pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w bibliotece, jakie obowiązują tu zasady, a przede wszystkim, jakie prośby mają do nich książki, które od dziś mają nadzieję zostać ich prawdziwymi przyjaciółmi. Uczniowie wspaniale się bawiąc przy rozwiązywaniu poszczególnych tajemniczych zadań, pomyślnie dotarli do nagrody, którą stanowiła skrzynia pełna prezentów - książek "Wnuczka antykwariusza"
Justyny Bednarek wraz z przewodnikiem dla Rodziców. Niespodzianki te zostały przygotowane przez Instytut Książki, który działa na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród dzieci.
Najbardziej uroczystą chwilą było pasowanie uczniów na czytelników za pomocą pióra patrona naszej szkoły - Adama Mickiewicza.
Szczęśliwe pierwszaki wypożyczyły swoje pierwsze książki.
Serdecznie zapraszamy Was do naszej szkolnej biblioteki! Zawsze będzie tu czekał na Was uśmiech, a przede wszystkim całe mnóstwo cudownych przygód ukrytych w zgromadzonych tutaj książkach. Do zobaczenia!!!
Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Opiekunom, Nauczycielom i Wychowawcom, a także Parafii bł. Czesława za zaangażowanie w przedświąteczną akcję charytatywną. Do dzieci w Domu Dziecka w Chmielowicach oraz do Domu Samotnej Matki w Grudzicach trafiły nie tylko zabawki, gry, ale także środki higieniczne i słodycze. Polskie przysłowie mówi: „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka” - jak widać na zdjęciach, rzeczywiście tak było: zebrała się spora "miarka" pomocy, czego Wam gratulujemy i jeszcze raz DZIĘKUJEMY!
Szkolne Koło Wolontariatu "Razem możemy więcej"
W piątek 8 grudnia na 4 godzinie lekcyjnej w amfiteatrze szkolnym odbył się Koncert Mikołajkowy dla klas 1 – 4 przygotowany przez zespół muzyczny "Czternastka". W trakcie tego wydarzenia wystąpili również uczestnicy 27. Mikołajkowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej oraz przybył do dzieci Mikołaj, który razem ze wszystkimi brał czynny udział we wspólnej zabawie.
Jesika Majnusz-Broj
Dnia 30 listopada odbył się 27. Mikołajkowy Festiwal Piosenki Dziecięcej w MDK w Opolu.
Z naszej szkoły wzięło udział 7 osób:
Każda z tych osób zaprezentowała jedną piosenkę o tematyce świątecznej (nie kolędę) w języku polskim. Laureatem została Ada Bogucka, która wystąpiła jeszcze raz 9 grudnia na rynku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Jesika Majnusz-Broj