Uczniowie klasy 1c wybrali się na czerwcową wycieczkę klasową do Rodzinnego Parku Rozrywki, który znajduje się w Lipowej koło Opola. Wszystkich uczestników powitał przy wejściu wesoły skrzat, który towarzyszył dzieciom przez cały pobyt w parku. Na powitanie poczęstowano wszystkich pysznym, jeszcze cieplutkim rogalikiem z dżemem i lemoniadą. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji: zabawa w drewnianym labiryncie połączona z poszukiwaniem magicznych składników eliksiru odwagi, krzyżówka czarownic do rozwiązania na polu Poległych Czarownic, gry terenowe na Placu Chichotu, karmienie owiec peruwiańskich w Zagrodzie Gacka, warzenie magicznego napoju. Po smacznym obiedzie każdy mógł poszaleć na dmuchańcach, na ściance wspinaczkowej, w giga piaskownicy lub na placu bitew średniowiecznych. Wszyscy powrócili w znakomitych humorach i z postanowieniem, że jeszcze tu powrócą.
Opracowała Agata Szlęg, Marzena Mamroł
Dnia 19 czerwca 2024 r., w szkolnym amfiteatrze, miało miejsce wręczenie dyplomów oraz nagród klasowym Mistrzom Kaligrafii i laureatom XIII Szkolnego Konkursu Pięknego Pisania „Kaligrafek”. Chwilę później…. uczniowie klasy 3 B, występem teatralnym „Bajkowy kogel-mogel”, pożegnali się ze społecznością młodszej grupy wiekowej. Aktorskim ukłonem, ku wspaniałej publiczności klas I - III, dziękujemy za miłą atmosferę podczas wszystkich wspólnych, teatralnych zabaw. Życzymy BAJECZNYCH WAKACJI!!!
Aldona Bieniek-Papaj
Uczniowie klasy 1c wzięli udział w niedawnym 8 Festiwalu Książki w Opolu. Głównym wydarzeniem było spotkanie autorskie ze znanym pisarzem książek dla dzieci panem Grzegorzem Kasdepke. Uczniowie mimo, że dopiero nauczyli się czytać, to dobrze znają Detektywa Pozytywkę oraz niesforne bliźniaki: Kubę i Bubę. Po spotkaniu udali się do Miejskie Biblioteki Publicznej aby obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych na konkurs plastyczny w którym przedstawiano najciekawsze swoje przeczytane lub usłyszane książki. Udało się także namówić do wspólnego zdjęcia klasowego pana Grzegorza Kasdepke. Na zakończenie wszyscy zapoznali się z ofertą wydawniczą, aby powrócić wraz ze swoimi opiekunami na wielkie książkowe zakupy. Po festiwalu czekała na uczniów ogromna niespodzianka w postaci przepięknych nagród książkowych , które zostały wręczone wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego. Na pewno wrócimy na festiwal za rok.
Opracowała Agata Szlęg
W ramach zajęć z plastyki uczniowie wybrali się w czerwcu do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Na początku zwiedzali wystawę czasową dotyczącą przedstawiania w rozmaity sposób kobiety zwłaszcza jej roli w życiu rodziny oraz siły wewnętrznej. Potem wszyscy uczestniczyli w zajęciach, na których przypomniano rodzaje barw podstawowych i pochodnych. Następnie każdy otrzymał kontur ręki na której miał przedstawić to wszystko z czym kojarzy mu się ręka – mogła to być ręka należąca do ucznia. W efekcie powstały bardzo twórcze i kolorowe prace.
Opracowała: Agata Szlęg i Natalia Konopacka
Dla wszystkich uczniów klas trzecich wejście w nowy, drugi etap edukacji szkolnej to wielkie wyzwanie. 17 czerwca uczniowie klasy 3 B byli w kinie HELIOS premierowo, w ramach projektu edukacyjnego Fundacji Rozwoju Kompetencji Medialnych i Społecznych „KinoSzkoła”: Kino na Temat Junior! Długo oczekiwany przez dzieci film ”W głowie się nie mieści 2” spełnił oczekiwania. Film szczególnie polecany z uwagi na wspaniałe animacje, oraz temat tak ważny, jak bezcenne jest odkrywanie, rozeznawanie, nazywanie i oswajanie emocji oraz uczuć pojawiających się w każdym z nas... Ten seans był szczególny, gdyż połączony został z prelekcją wprowadzającą: „Nowa sytuacja. Jak radzić sobie z emocjami?” Przyda się pozyskana wiedza, by ćwiczyć umiejętności radzenia sobie ze wszystkimi wielce niewiadomymi, strasznie nieznanymi, przerażająco obcymi, życiowymi sytuacjami… Świadomość daje siłę i moc!
Aldona Bieniek-Papaj
Na początku czerwca klasy 5b i 6b oraz kilkoro uczniów z 4d udali się na dwudniową wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem na trasie przygody było Muzeum Włókiennictwa, które mieści się w Białej Fabryce Ludwika Geyera. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli przemysłowej przeszłości miasta. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć maszyny włókiennicze oraz wystawę poświęconą historii mody. Dowiedzieli się, jak wyglądała praca w fabrykach oraz ile znaczył przemysł włókienniczy dla rozwoju Łodzi. Kolejnym etapem wizyty w muzeum były warsztaty „Mam na to patent” oraz „Blask neonów”. Uczniowie zaprojektowali i zaprezentowali wynalazki, które mogłyby usprawnić nasze codzienne funkcjonowanie. Zgłębili także tajniki odradzającej się mody na neon i sami spróbowali go stworzyć. Po obiedzie udali się wraz z przewodnikiem na spacer „Śladami Juliana Tuwima”. Poruszali się głównie ulicą Piotrkowską, jedną z najdłuższych arterii handlowych w Europie. Szukanie miejsc związanych z poetą pozwoliło odkryć Łódź z przełomu XIX i XX wieku; z czasów początków kina, elektryczności i wielkich przemian społeczno-kulturowych.
Po dniu pełnym wrażeń uczniowie przejechali do tajemniczego Starego Folwarku ulokowanego pośród bujnej roślinności, z dala od zgiełku miasta, w którym spędzili nocleg. To urokliwe miejsce otoczone zielenią zapewniło spokojną i relaksującą atmosferę. Odpoczynek urozmaiciły atrakcje na świeżym powietrzu.
Po śniadaniu uczestnicy wycieczki udali się do Centrum Nauki i Techniki, gdzie wzięli udział w warsztatach, podczas których poznali procesy związane z produkcją energii elektrycznej. Zajęcia obejmowały interaktywne prezentacje i eksperymenty wyjaśniające w przystępny sposób, jak działa elektrownia. Kolejna prezentacja przybliżyła uczniom różnice między pogodą a klimatem, wskazała zmiany klimatyczne oraz ich wpływ na nasze życie. Uczestnicy dyskutowali również na temat sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu. Ostatnim punktem wycieczki był fascynujący pokaz w nowoczesnym planetarium, który przeniósł w świat astronomii. Dzięki temu oglądający mogli zobaczyć gwiazdozbiory, planety i inne obiekty kosmiczne, a także dowiedzieć się więcej o wszechświecie i jego tajemnicach.
Wycieczka była bardzo interesująca, pełna wielu niezapomnianych przeżyć.
Aleksandra Czarnecka
Aleksandra Malosek
Jesika Majnusz-Broj
Monika Koschella
Bliska i miła jest dzieciom nauka przez zabawę, dlatego z fascynacją uczniowie klasy 3 B brali udział w warsztatach druku 3D. Była to wspaniała okazja, aby buszować w świecie nowoczesnych technologii kreatywnie eksperymentując. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego, w czasie którego uczestnicy mogli dowiedzieć się czym jest druk 3D, zapoznać z jego podstawami, zobaczyć jak działa drukarka 3D, uświadomić sobie jak wielkie jest zapotrzebowanie na wytwory tej technologii i jak różne sposoby ich wykorzystania we współczesnym świecie nauki, medycyny, architektury, mody, w wielu branżach przemysłu, motoryzacji,… Następnie uczniowie mieli okazję przystąpić do praktycznych ćwiczeń. W stworzonym na zajęciach interaktywnym środowisku nauki patrzyli, angażując zmysły i pobudzając wyobraźnię, jak ożywa materiał drukowany, jak tworzone są fizyczne modele, które mogą dotknąć i zobaczyć. Na oczach uczniów powstał model samolotu a na pamiątkę spotkania każdy uczestnik dostał zabawkę - trójbarwnego smoka, który może być przedmiotem użytkowym pełniącym funkcję breloczka. Dziękujemy za tę możliwość spotkania z pasjonatami nowych technologii, pracującymi zawodowo naukowcami Politechniki Opolskiej, państwem Martą i Romanem Chudymi.
Aldona Bieniek - Papaj
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 1a brali udział w projekcie ogólnopolskim, którego celem było przybliżenie uczniom znanych i mniej znanych naukowców, których odkrycia bezprecedensowo wpłynęły na rozwój nauki i techniki. Uczniowie z wielkim zdziwieniem i zaskoczeniem dostrzegali geniusz osób takich jak M.S. Curie, M. Kopernik czy Edison widząc ich odkrycia w żuciu codziennym każdego z nas.
Julia Hałasowska
Natalia Konopacka
Uczniowie klasy 1a w roku szkolnym 2023/2024 brali udział w ogólnopolskim projekcie, którego celem było innowacyjne i pomysłowe podejście do edukacji matematycznej poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych. Uczniowie klasy 1a wiedzą, że nauka może być fajna.
Julia Hałasowska
Natalia Konopacka
W czwartek, 6 czerwca w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Diecezji Opolskiej.
Na galę przybyło blisko stu uczniów – laureatów tegorocznych konkursów wiedzy i artystycznych – wraz z nauczycielami, którzy do tych konkursów ich przygotowali.
Wśród nagrodzonych jest uczennica PSP 14: Anna Konopacka z kl. 7c, laureatka Konkursu Wiedzy religijnej ŻAK.
Gratulujemy Ani zdobytej wiedzy i osiągniętego sukcesu!
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!
Z wielką radością dzielimy się z Wami podziękowaniami, jakie dotarły do nas z Afryki!
Dzieci z wioski Magwagwa w Kenii korzystają od kilku miesięcy z otrzymanych od nas przyborów szkolnych i gier.
Przypomnijmy, że wysłaliśmy 30 kilogramów artykułów papierniczych, piśmienniczych, plastycznych i sportowych!
Hasłem naszej akcji były słowa: „Moja kredka narysuje uśmiech tysiące kilometrów stąd” i tak się stało!
Zobaczcie i posłuchajcie o tym na filmie.
Szkolne Koło Wolontariatu "Razem możemy więcej"
3 czerwca uczniowie klasy 1 b mieli przyjemność wziąć udział w fantastycznych pokazach chemicznych prowadzonych przez pana Wojciecha Sudnickiego z LAB OF LIFE.
Szkolna sala zamieniła się w profesjonalne laboratorium a uczniowie w chemików prowadzących doświadczenia. Mnóstwo radości, zabawy i uśmiechu, a do tego energetyczna atmosfera całego wydarzenia wprawiła wszystkich w świetny humor i pozytywny nastrój.
M. Żurawska
Na zaproszenie przedszkolaków uczniowie klasy 1 b przybyli na spektakl przygotowany przez nauczycieli i opiekunów z przedszkola "Skrzat" w którym dzieci zamieniły się w zwierzęta leśne. Było dużo uśmiechu i zabawy, ale również wiedzy na temat codziennego życia zwierząt. Spektakl pt.: "Zwierzęta leśne" przybliżył uczniom tajemniczy leśny świat. Na koniec czekał na wszystkich uczestników słodki poczęstunek i orzeźwiająca lemoniada.
M. Żurawska
W piątkowy poranek 14.06.2024 uczniowie klasy 1 b wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez pracowników Politechniki Opolskiej. Państwo Roman i Marta Chudy przeprowadzili uczestników przez cały proces drukowania od projektu po gotowy materiał z drukarki. Warsztaty Druku 3D spotkały się z ogromnym zainteresowaniem dzieci, które mogły również samodzielnie przy pomocy specjalnego długopisu stworzyć kolorowe wydruki tj.: serduszka, zwierzęta i inne pomysłowe przedmioty.
M. Żurawska
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie uczęszczający na zajęcia koła języka angielskiego uczestniczyli w Innowacji pedagogicznej "English through art, czyli angielski sztuką nauczany". Tego typu zajęcia są bardzo atrakcyjną propozycją dla dzieci, gdyż ułatwiają im wchodzenie w świat nowego języka przez zabawę, dają radość i zadowolenie, a przy okazji pozwalają na zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności. Niniejsza innowacja umożliwiła rozwój dzieci na wielu płaszczyznach. Charakter pracy doskonalił nie tylko umiejętności językowe ale także zdolności teatralne, plastyczne, muzyczne, taneczne. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele przyjemności i wytworzyły pozytywne skojarzenia z językiem angielskim Dzięki temu dzieci nabrały pewności siebie i odwagi, w prezentowaniu własnych umiejętności oraz mają wysoką motywację do dalszego poznawania języka.
opracowanie: Jolanta Kuliś
Podróże w wirtualnym świecie, który wygląda i brzmi niezwykle realnie są niesamowite… W dniu 10 czerwca uczniowie klasy 3 B na zajęciach informatyki, siedząc w szkolnych ławkach, mieli możliwość udać się w niezwykłe miejsca dzięki goglom VR, czyli okularom wirtualnej rzeczywistości. Dzieci były z wizytą na Marsie, wędrowały po Wielkim Murze Chińskim, nurkowały z rekinami nieopodal Kuby, widziały Dubaj z lotu ptaka... Zajęcia przeprowadziła pani Katarzyna Wolna wykorzystując sprzęt pozyskany w ramach największego programu edukacyjno - technologicznego Laboratoria Przyszłości. Dziękujemy! Nauka w wirtualnej rzeczywistości to zupełnie nowe doznania, które ułatwiają zapamiętywanie i pozwalają doświadczać w niedostępny dotychczas sposób.
Podczas lekcji wykorzystano gogle VR pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
Aldona Bieniek-Papaj
Z wizytą na Zamku Piastów Ślaskich w Brzegu Klasa 1a odbyła edukacyjną podróż Polską Koleją Państwą do miasta Brzeg gdzie uczestniczyła w lekcji muzeulanej na zamku. Następnie mięliśmy okazję podziwiać zbiory zamkowe, które w uczniach budziły uczucia od śmiechu do strachu. Wszyscy uczniowie zmęczeni choć szczęśliwi mogą śmiało polecić każdemu odwiedzenie Zamku Piastów w Brzegu.
Julia Hałasowska
Natalia Konopacka