27 maja 2024r. pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, z udziałem wojskowej asysty honorowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, odbyły się obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, połączony z 25-leciem działalności Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych, weteranów, harcerzy i młodzieży szkolnej.
Nieodłącznym punktem programu opolskich „Dni Weterana’’ jest wręczenie nagród dzieciom i młodzieży szkolnej województwa opolskiego za konkursy związane tematycznie z udziałem żołnierzy polskich w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.
W konkursie plastycznym „ŻOŁNIERZE POLSCY W MISJACH POKOJOWYCH”, laureatami z naszej szkoły zostali uczniowie, zdobywając miejsca na podium:
I miejsce- Maja Uciechowska kl. IIIc
IV miejsce- Liliana Kotysz kl. I c
Wyróżniono także prace: Gabrieli Pawlik kl. III c i Zuzanny Wojtyny kl. III c.
W klasyfikacji zespołowej województwa opolskiego nasza szkoła otrzymała I miejsce.
Urszula Kostrzewska
Wyniki XIII Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Pisania
Kaligrafek 2024
Uczennica klasy 3 C PAULINA HUNCZA zdobyła II miejsce
w kategorii klas trzecich
w XIII Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Pisania Kaligrafek 2024
Wszyscy Laureaci zaproszeni są na uroczyste rozdanie nagród, które odbędzie się dnia 7 czerwca 2024 r. o godzinie 10.00 w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu ul. Św. Wojciecha 13. W tym roku wszystkie prace konkursowe będzie można oglądać na wystawie w terminie od 7 czerwca do 21 czerwca 2024 r.
Gratulujemy !!!
Aldona Bieniek-Papaj
Wychowawczyni
Agata Heffner
21.05.2024 r odbyły się zawody lekkoatletyczne, zorganizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Opolu na stadionie opolskich olimpijczyków. Bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci PSP 14, którzy osiągnęli następujące sukcesy sportowe; - sztafeta 4 x 100 m – Mistrzostwo Opola (Armando Klisz, Wojciech Wiśniewski, Łukasz Szostek, Juliusz Piernikarski, Sebastian Ćmikiewicz). Po raz drugi w tym roku szkolnym niepokonani (Mistrzostwa Opola festiwal sztafet, indywidualne l.a.)
- skok wzwyż – Adam Bajor Wicemistrzostwo Opola
- skok wzwyż – Sebastian Ćmikiewicz - 5 Miejsce
- skok w dal – Wojciech Wiśniewski – Mistrzostwo Opola
- skok w dal – Juliusz Piernikarski - 9 Miejsce
- skok w dal - Oliwia Plewka – 9 Miejsce
- pchnięcie kulą – Łukasz Szostek – 9 Miejsce
- pchnięcie kulą – Szymon Rusek – 10 Miejsce
- 100 m sprint – Oliwia Plewka – 9 Miejsce
- 100 m sprint – Wojciech Wiśniewski – Wicemistrzostwo Opola
- 100 m sprint – Łukasz Szostek – 6 Miejsce
- 100 m sprint – Sebastian Ćmikiewicz – 7 Miejsce
- 100 m sprint – Armando Klisz – 9 Miejsce
M. Piernikarski
W maju uczniowie klasy 7a i 7c wyjechali na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Była to doskonała okazja do poznania bogatej historii i kultury Polski. Siódmoklasiści spacerowali po Rynku Głównym w Krakowie - największym średniowiecznym rynku w Europie, podziwiali Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej, a także usłyszeli fascynujące historie w Podziemiach Rynku Głównego. Zwiedzili również Wawel i zobaczyli legendarną jaskinię smoka wawelskiego.
Wyjątkowym doświadczeniem była wizyta w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie, gdzie dzięki interaktywnym instalacjom uczniowie mogli zaobserwować ciekawe zjawiska z dziedziny fizyki, biologii czy chemii. Wzięli także udział w warsztatach, w trakcie których poznali własności fal dźwiękowych, stworzyli orkiestrę rurkową i wspólnie zagrali znane melodie.
Atrakcyjnym punktem wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, która zachwyciła zarówno swoim pięknem, jak i rozmiarem. Uczniowie przemierzyli trasę turystyczną, która obejmowała podziemne kaplice, jeziora solankowe i unikalne rzeźby solne. Zwiedzanie kopalni było niczym podróż w czasie, która pozwoliła na zrozumienie jak rozwijało się górnictwo solne na przestrzeni wieków.
Trzy dni pełne atrakcji z pewnością dostarczyły niezapomnianych wrażeń i wzbogaciły wiedzę naszych uczniów. Zwiedzili oni jedne z najważniejszych zabytków kraju, a także mieli doskonałą okazję aby zintegrować się podczas wspólnych aktywności.
Agata Heffner
Agnieszka Duszyńska
Katarzyna Wolna
Karolina Woźniczko
List Ministra Zdrowia do Rodziców i Opiekunów
dotyczący szczepień na odrę.
„Świat należy do ludzi młodych.
Młodzi ekolodzy mogą wpłynąć na losy naszej planety”
John Elkington
Przez cały rok szkolny 2023/2034 klasa 3 B podążała ścieżkami edukacyjnymi projektu FŚNT: „W świecie Matelandii”, „Dbam o środowisko- jestem specjalistą”, „Dziecięce zmagania z teatrem czyli jak zostać aktorem”, „Kuchnia od kuchni - dzieci uczą się gotować”. Celem głównym była realizacja zadań kształtujących wśród uczniów świadomość ekologiczną oraz właściwą postawę i zachowania wobec przyrody. W załączeniu są zdjęcia z realizacji projektu oraz zadań konkursu EkoGranty do których wykonania klasa przystąpiła z zaangażowaniem… sprzątanie dla Polski, segregacja śmieci - zajęcia w MCWE, listy do ekoopolanina, konkurs plastyczny „Zwierzaki”, plakaty o ochronie wód Ziemi, posiłki z ekologicznych upraw żywności, ekospacery, ekoroboty, promocja życia i bycia w stylu EKO, ochrona ekosystemów, zwierzęta oraz rośliny zagrożone wyginięciem,… Wieńcząca całoroczną pracę prezentacja w formie przedstawienia teatralnego „Smerfy ratują las” objęła szerokim zasięgiem społeczności: lokalną, przedszkolną oraz szkolną – uczniów klas 1-3 PSP14. Mobilizacja środowiska edukacyjnego do systematycznego tworzenia i realizowania zadań służących rozwojowi świadomości ekologicznej oraz wyzwolenie ducha odpowiedzialności za przyszłość środowiska naturalnego to bezustanne priorytety. Występ uczniów klasy 3 B w dniu 17 maja 2024 roku w rodzimym, szkolnym amfiteatrze został przyjęty równie życzliwie jak poza murami szkoły. Dziękujemy. Dnia 5 czerwca czeka uczniów Piknik Ekologiczny z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska i nowa porcja wiedzy oraz doświadczeń do pozyskania na warsztatach, pokazach, grach, zabawach ekologicznych.
Aldona Bieniek-Papaj
31 maja 2024 r. zgodnie § 5. 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego
jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W tym dniu szkoła zapewnia opiekę w świetlicy w godz. 6.30 do 17.00 wyłącznie
dla uczniów klas 1-3, którzy są zapisani do świetlicy.
Rodzice zobowiązani są do wypełnienia wniosku, z zaznaczeniem godzin przebywania dziecka w świetlicy i złożenia go na portierni najpóźniej do 25 maja 2024 r.
Wniosek złożony po terminie nie będzie uwzględniony.
Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej PSP nr 14 oraz na portierni.
W klasie 1a, dzięki współpracy z fundacją EDURES udało się przeprowadzić kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci nauczyły się m.in.bandażowania oraz jak pomóc osobie przy zakrztuszeniu. Dzielny pacjent Pan Miś podołał podjętym przez uczniów skutecznym próbom pomocy przedmedycznej. Bardzo dziękujemy Fundacji EDURES i zapraszamy do dalszej współpracy.
Julia Hałasowska
Natalia Konopacka
Dnia 21.05 nauczyciele wychowania fizycznego Pan Łukasz Procyszyn i Krzysztof Plaskota przeprowadzili zajęcia otwarte o tematyce sportowej dla dzieci z Publicznego Przedszkola nr 18 oraz Publicznego Przedszkola nr 43. Zajęcia były skierowane dla dzieci z najstarszych grup przedszkolnych, którzy od września zaczynają swoją szkolną przygodę. Celem zajęć było przedstawienie uczestnikom w jaki sposób należy kształtować podstawowe nawyki sportowe oraz w jaki sposób należy rozwijać ogólną sprawność fizyczną dzieci w wieku przedszkolnym. Uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za zaangażowanie oraz miła atmosferę. Do zobaczenia w przyszłym roku.
Uczniowie klasy 1c w ramach programu ogólnopolskiego „Edukacja dla bezpieczeństwa” odwiedzili Komendę miejskiej Straży Pożarnej W Opolu. Zostali zapoznani z zadaniami staży pożarnej. Mieli okazję dokładnie zapoznać się z rodzajami oddziałów straży pożarnej w zależności od pełnionych przez nich zadań. Udali się za pomocą wystaw do lasu, nad jezioro i w góry poznając przyczyny pożarów i rodzaje zadań na tych obszarach. Obejrzeli filmy animowane o strażakach. Przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajrzeli do spalonego pokoju (przygotowanego przez strażaków), aby uzmysłowić sobie niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. Wskoczyli do wnętrza wozu strażackiego. Na koniec mieli okazję poćwiczyć precyzyjne gaszenie ognia wężem strażackim. Była to dla wszystkich niezapomniana wizyta i bardzo pouczająca lekcja jak być bezpiecznym.
Opracowały: Agata Szlęg, Agnieszka Golka
Dnia 18 kwietnia 2024 roku dwie uczennice grupy wiekowej klas I-III - Alicja Cicholska oraz Malwina Linkiewicz z klasy III B wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie „Z kaligrafią na co dzień”. Emocje były ogromne. Wyniki konkursu będą ogłoszone dnia 1 czerwca 2024 roku. Niecierpliwie czekamy !
Dnia 13 maja 2024 roku odbył się XIII Szkolny Konkurs Pięknego Pisania „KALIGRAFEK 2024”. Jury w składzie: p. Agnieszka Golka, p. Magdalena Wilhelm, p. Maja Żurawska, p. Anna Zajączkowska, dostrzegło i doceniło artyzm szlaczków, ornamentów, ex librisów, własnych inicjałów oraz piękne, poprawne kaligraficznie pismo uczestników konkursu. Tegoroczna Komisja przekazała decyzję o wyróżnieniu Hani Czerwińskiej za najpiękniejsze inicjały oraz o przyznaniu uczniom miejsc:
Klasy pierwsze
I miejsce ROBERT NIEJEŁOW klasa I C
II miejsce ZUZANNA KLEKOWSKA klasa I A
III miejsce ALICJA KANDZIOR klasa I B
Klasy drugie
I miejsce LILIANA PADAMCZYK klasa II B
II miejsce ex aequo zajęli WŁADYSŁAW ISNIUK klasa II C oraz OSKAR ŚLABSKI klasa II A
Klasy trzecie
I miejsce PAULINA HUNCZA klasa III C
II miejsce ex aequo ALICJA CICHOLSKA i MALWINA LINKIEWICZ klasa III B
III miejsce HANNA CZERWIŃSKA klasa III A
Na etapie miejskim, naszą szkołę, będą reprezentować MISTRZOWIE KALIGRAFII, którzy zajęli pierwsze miejsca. XIII Międzyszkolny Konkursu Pięknego Pisania „KALIGRAFEK” odbędzie się w PSP nr 21 w dniu 24 maja 2024 roku o godzinie 9.00. Bądźcie dzielni w bojach na pióra! Życzymy sukcesów!
Organizator: Aldona Bieniek-Papaj
Sztuka jest niepodważalnie jedną z najbardziej atrakcyjnych form przekazu. Literatura, teatr, malarstwo dają mnóstwo możliwości – szczególnie jeżeli chodzi o przekaz dzieciom. Tematy, szczególnie trudne, najłatwiej wytłumaczyć dzieciom w jasny sposób. Stąd inicjatywa Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej z Delegaturą w Opolu, aby przygotować wernisaż, który odbył się Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach w dniu 14.05.2024r. Na którym zostały zaprezentowane plakaty uczniów z klasy Ia. Uczniowie bardzo zaangażowali się w tę inicjatywę i wyczekują kolejnej okazji do stworzenia swoich dzieł. Oto ten cytat najlepiej opisuję tę inicjatywę "Dzieciństwo to kraina, gdzie każda zabawa może być przygodą." Neil Gaiman.
Konopacka Natalia