W dniu 15 kwietnia uczniowie klas 5a i 5b wzięli udział w łączonej lekcji wychowawczej. Wspólnie próbowali odpowiedzieć na bardzo trudne pytania dotyczące emocji: „Czym one są?”, „Czy emocje i uczucie to to samo?”, „Jak powstają i gdzie kryją się w naszym ciele?” i „ Czy można je podzielić na te dobre i złe?”. Pytania były trudne i zmuszające do refleksji. Jednakże uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z odpowiedziami na nie. Byli chętni do rozmowy i dzielenia się swoimi przemyśleniami. W całej tej rozmowie wspierał naszych uczniów gość specjalny, pani Agnieszka Handzel, nauczycielka języka polskiego i dyrektorka malutkiej szkoły pod Krakowem. Ta wyjątkowa lekcja odbyła się w ramach ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”, który prężnie działa od zeszłego roku i umożliwia spotkania uczniów z nauczycielami – pasjonatami z różnych stron Polski.
Podczas lekcji, która była stanowczo zbyt krótka, uczniowie dowiedzieli się, że mają wpływ na to jak będą się czuć i jak będą odbierać świat. Jak ważny jest sen, woda i ruch. I jak ich brak, negatywnie wpływa na to co czujemy. Dowiedzieli się czym jest interocepcja oraz jak nad sobą pracować, że umieć zrozumieć własne emocje i uczucia, co na pewno nie jest łatwym zadaniem.
Agnieszka Gadek
WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE
Drodzy uczniowie, zapraszamy do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym "#superMOCni". Szczegóły znajdziecie na plakacie i w linkach.
WYNIKI II EDYCJI OPOLSKIEGO KONKURSU CHEMICZNEGO
Konkurs, którego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 w Opolu, odbył się w dniu 8 kwietnia 2021r. o godzinie 10:00 pod patronatem Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. Wzięło w nim udział 16 uczniów (z klas siódmych i ósmych) z sześciu Publicznych Szkół Podstawowych z miasta Opola. Uczestnicy mieli do rozwiązania 30 zadań rachunkowych z chemii w czasie 60 minut. Tematyka konkursu obejmowała i rozszerzała postawę programową nauczania chemii w szkole podstawowej, a w szczególności wykonywanie obliczeń z wykorzystaniem podstawowych praw chemicznych, pojęcia mola, dotyczących stężenia procentowego i rozpuszczalności oraz uzgadniania równań reakcji chemicznych. Głównym celem konkursu było rozwijanie u uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości do rozwiązywania problemów chemicznych oraz zdolności logicznego myślenia.
Zwycięzcy II edycji konkursu „Z chemią za pan brat”:
I miejsce Wiktoria Wodarczyk, klasa 8, uczennica PSP 31, zdobyła 97% punktów
II miejsce Mikołaj Trybulski, klasa 8, uczeń PSP 15, zdobył 90% punktów
III miejsce Karolina Mulik, klasa 7, uczennica PSP 14, zdobyła 83% punktów
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Wyniki pozostałych uczestników zostały przekazane opiekunom z danych szkół. Dyplomy i nagrody książkowe zostaną przesłane na adres szkół.
Już dziś zapraszamy do udziału w III edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.
Iwona Gmoch-Buczek
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, ponieważ dostarcza nam energii na cały dzień. Oprócz płatków owsianych z jogurtem, czy też jajecznicy, można przygotować kanapki. Uczniowie klas 1- 3, biorący udział w konkursie, przyrządzili kolorowe, zachęcające do jedzenia kanapki.
Wszystkie śniadania przygotowane przez dzieci, wyglądały bardzo apetycznie oraz były oryginalne. Każdemu uczestnikowi należą się gratulacje za włożony trud i pomysłowość. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujące prace:
I miejsce
Przemysław Flora - kl.1a
II miejsce
Liliana Szczekan- kl. 2 b
III miejsce
Amelia Bielańska- kl. 1 a
Oliwia Kulaszewska- kl. 1 a
Wyróżnienia:
Sonia Niejełow- kl. 1 c
Dorota Jarosz- kl. 1 c
Jakub Rusek - kl. 1 a
Dyplomy oraz upominki zostaną wręczone uczniom po powrocie do szkoły.
Katarzyna Tomczak
Klasa Va wychodzi naprzeciw nudzie i komponuje kolorowe grafiki. Każda praca jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
Agnieszka Dudzic
"Barwy ojczyste“
Czesław Janczarski
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.
K. Skrzyszowska