Udanych roztańczonych wakacji życzą uczniowie klasy 3C :)
Udanych roztańczonych wakacji życzą uczniowie klasy 3C :)
Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas ósmych.
Co symbolizują gwiazdy i pasy w amerykańskiej fladze? Skąd do Ameryki przypłynęła Statua Wolności? Na te i na wiele innych pytań uczniowie klasy IVc poznali odpowiedzi podczas lekcji kulturowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W ramach lekcji poświęconej Stanom Zjednoczonym czwartoklasiści poznali wiele faktów o tym kraju, m.in. jego historię, kulturę, sławne miejsca i osobistości.
Agata Heffner
Liwia Kowalska zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VIII w XVI Międzyszkolnym Konkursie „Młody Literat” organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 16 pod patronatem Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu. Zwyciężczyni została wybrana spośród siedemdziesięciu osób, które brały udział w rywalizacji. Zgodnie z tematyką konkursu, Liwia stworzyła pracę pod tytułem „Świat do góry nogami”. Wykazała się przy tym niezwykłą umiejętnością opisywania emocji oraz wyczuciem stylistycznym i językowym. Serdecznie gratulujemy!
Kinga Opolony
Po rywalizacji sportowej klas najmłodszy przyszedł czas na zmagania uczniów klas starszych.
22 dnia czerwca w ramach Dnia Sportu do rywalizacji sportowej przystąpili uczniowie klas 4-6, natomiast dnia 23.06 uczniowie klas 7-8. W programie imprezy znalazły się trzy konkurencje: gra w dwa ognie, wyścigi rzędów oraz sztafeta lekkoatletyczna. Uczniowie rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych w różnych konkurencjach sportowych mających na celu rozwój psychomotoryczny dziecka oraz propagowanie kultury fizycznej.
Ponad trzygodzinne zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień roku szkolnego.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za sportowa postawę.
Ł. Procyszyn
M. Musiał
W dniu 22 czerwca 2021r. 100 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymało tytuł Opolskiego Orła 2021r. nadany przez Prezydenta Miasta Opola.
Jedną z wyróżnionych na gali została uczennica naszej szkoły Zofia Musiał z klasy VIIe, która zdobyła tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Nauczycielką prowadzącą z biologii jest pani Agnieszka Duszyńska.
Serdecznie gratulujemy Zofii, jesteśmy bardzo dumni!
Podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród odbyło się na tarasie Muzeum Śląska Opolskiego w przepięknej, podniebnej scenerii miasta Opola. Wśród laureatów jest spora grupa uczniów naszej szkoły:
Kategoria klasy pierwsze:
Igor Serwata miejsce III
Kategoria klasy drugie:
Kornelia Tłuczek miejsce drugie
Kategoria klasy trzecie:
Aleksandra Makarewicz miejsce trzecie
Kategoria klasy czwarte:
Wiktoria Dziedzic laureatka
Kategoria klasy szóste:
Lena Rogowska laureatka
Serdecznie gratulujemy!
zdjęcia: Katarzyna Wolna
Aldona Bieniek-Papaj
W dniu 18 czerwca 2021r uczniowie klasy IVa i VIIIa uczestniczyli w warsztatach z biologii i chemii, realizowanych w ramach projektu „Ochrona BIO w Mieście Opolu".
Tematem przewodnim z biologii były płazy, natomiast na zajęciach chemicznych uczniowie samodzielnie zgłębiali tajniki powstawania mydła.
Uczniowie klasy ósmej mieli okazję zobaczenia i zwiedzenia szkoły ponadpodstawowej.
A. Duszyńska, A. Malosek
W dniu 21 czerwca w naszej szkole nauczyciele wychowania fizycznego wraz z dyrekcją zorganizowali Święto Sportu Szkolnego.
W programie imprezy znalazło się dziesięć konkurencji sportowo-ruchowych dla klas 1-3.
Uczniowie rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych w różnych konkurencjach sportowych mających na celu propagowanie kultury fizycznej jako aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwój psychomotoryczny dziecka, integracja zespołu klasowego oraz poznanie nietypowych form sportu rekreacyjnego.
Ponad trzygodzinne zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień roku szkolnego.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za sportowa postawę. Dziękujemy również nauczycielom klas. 1-3, którzy aktywnie zaangażowali się w organizację.
Ł. Procyszyn
M. Musiał
W maju i w czerwcu uczniowie klasy 6c oraz chętni uczniowie z klas 3b, 3c 7d, 7e i 8c w ramach projektu „A Letter to Queen Elizabeth II” napisali listy oraz stworzyli piękne kartki urodzinowe dla królowej Elżbiety II. Wszystkie zostały wysłane do Pałacu Buckingham i teraz z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.
Jolanta Kuliś
Karolina Wyderka-Bőczi
Po trzech miesiącach intensywnej a zarazem pasjonującej pracy zakończył się projekt eTwinnig pt.„Proverbs and Idioms”. Uczniowie kl. 5 b i 5 c wspólnie z kolegami z Turcji zdobywali wiedzę na temat angielskich przysłów i idiomów wykorzystując przy tym szeroki wachlarz narzędzi cyfrowych.
I tak np. świetnie się bawili tworząc swoje awatary z wykorzystaniem aplikacji Pixton, którym następnie użyczali głosu i przedstawiali się po angielsku ( aplikacja Chatterpix), projektowali logo projektu stosując znane wcześniej programy – Canva, Corel, Paint, tworzyli oryginalne plakaty, które miały zilustrować znany idiom „to be In someone’s shoes”, układali tekst do gazety odnosząc się do wskazanego idiomu (alikacja Fodey), a także każdy opracował jedną stronę z idiomem do wspólnego wirtualnego słownika Przysłów i Idiomów. Wśród zadań znalazła się też znana dobrze dzieciom gra w aplikacji Kahoot, dzięki której, na zakończenie projektu, mogli sprawdzić w jakim stopniu opanowali idiomy i przysłowia.
Nasi piątoklasiści wzięli też udział w dwóch spotkaniach online z uczniami z Turcji, podczas których wszyscy mogli się zobaczyć i bliżej poznać. Dzieci opowiadały o sobie, swoich bliskich, zainteresowaniach oraz o popularnych świętach obchodzonych w ich kraju.
Projekt „Proverbs and Idioms” realizowany był w j. angielskim pod nadzorem nauczycielek języka angielskiego - pani Agnieszki Gadek oraz Anny Adamczyk. Wszystkie wykonane zadania projektowe zamieszczane były sukcesywnie na stronie projektu Twinspace.etwinning.net, profilu facebook oraz w formie notatki, zdjęć, filmików na stronie naszej szkoły.
Miło nam również poinformować, że otrzymaliśmy Krajową Odznakę Jakości eTwinning, która przyznawana są nauczycielom za wybitne projekty. Otrzymana odznaka jest świadectwem wysokiego krajowego i europejskiego standardu.
Na zakończenie projektu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, certyfikaty potwierdzające uczniowską odznakę jakości oraz drobne upominki.
Gratulujemy uczestnikom projektu wytrwałości i wspaniałych efektów pracy! Mamy nadzieję, że zachęcą one także innych do podjęcia kolejnych wyzwań w nowym roku szkolnym.
Agnieszka Gadek
Anna Adamczyk
„Dobro Wraca”
Bycie dobrym znaczy wiele,
a to przecież tak niewiele,
miły uśmiech, dobre słowo,
zatroszczenie się o kogoś.
Tak niewiele trzeba czasem,
aby pomóc komuś w klasie,
może Pani na ulicy?
Sąsiadowi w kamienicy?
Życzliwością, dobrym słowem?
Bo pamiętaj, dobro wraca.
Ile od siebie damy, tyle otrzymamy!
Piotr Łuczak 7b
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy !
Pobyt studyjny w Muzeum i Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach
Łambinowice to miejscowość na Śląsku Opolskim, gdzie swoje piętno odcisnęły dwa największe i najbardziej opresyjne systemy totalitarne XX wieku: nazizm i komunizm. W czasie I wojny światowej funkcjonował tu obóz jeniecki dla żołnierzy państw Ententy – Rosjan, Serbów, Rumunów i Włochów. W czasie II wojny światowej zorganizowano tam jeden z największych kompleksów obozowych Wehrmachtu, przez który przeszło 300 tys. schwytanych do niewoli żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej: Polaków, Brytyjczyków, Kanadyjczyków, Australijczyków, Włochów i żołnierzy Armii Czerwonej. Tutaj w październiku 1944 r. trafiła duża, licząca ponad 2.500 osób grupa powstańców warszawskich. Smutna historia tego miejsca nie zakończyła się wraz z II wojną światową. Komunistyczne władze latem 1945 r. zorganizowały w Łambinowicach represyjny obóz dla ludności niemieckiej lub za taką uznanej, w którym zmarło wielu mieszkańców Śląska Opolskiego, w tym kobiet i dzieci.
Poznanie historii tego miejsca, a także wojennych losów ludzi z nim związanych (m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, wybitnego polskiego historyka – Aleksandra Gieysztora, poety – Mirona Białoszewskiego, znanego aktora – Zdzisława Maklakiewicza („Rejs”), Józefy Radzymińskiej – pisarki i poetki, płk Jana Rzepeckiego z Komendy Głównej AK, Jerzego Stefana Stawińskiego – autora wielu filmowych scenariuszy jak „Eroika”, „Kanał”, Krzyżacy” czy „Zezowate szczęście”) było celem pobytu studyjnego uczniów klasy 8a i 8b. Dotarli oni do Łambinowic pociągiem. Wizytę w Muzeum rozpoczęli od obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Łambinowice/Lamsdorf. Muzeum i Miejsce pamięci” w reż. Alicji Schatton. Następnie pod opieką przewodnika zwiedzali wystawy stałe: „W niewoli niemieckiej”,” Obozy jenieckie w Lamsdorf/Łambinowicach 1870-1945”, „Jeńcy polscy w ZSRR” i „Po wojnie. Obóz Pracy w Łambinowicach (1945-1946)”. Miejsce Pamięci Narodowej, gdzie znajdują się tereny poobozowe i cmentarze wojenne uczniowie zwiedzali na rowerach. Wizyta w Łambinowicach stała się dla ósmoklasistów namacalną, żywą lekcją, kończącą symbolicznie edukację historyczną w szkole podstawowej.
Aleksandra Malosek
Dorota Musiał
Justyna Szewczyk
Jubileuszowy "Kaligrafek" na szkolnym etapie ...
W dniu 15 czerwca odbył się Jubileuszowy X Konkursu Pięknego Pisania "
Kaligrafek ". Mistrzowie Kaligrafii klas od I do VI stoczyli artystyczny bój na pióra! W dniu 16 czerwca Szkolna Komisja Konkursu w składzie:
p.Ewa Kisiel, p.Beata Szyszko, p.Jolanta Kuliś, p.Kinga Opolony, p.Aldona Bieniek-Papaj obradowała nad wyborem najlepszych prac, przydzieleniem miejsc oraz wyróżnień. Oto wyniki etapu szkolnego "Kaligrafka" :
Klasy pierwsze
I miejsce IGOR SERWATA IA
II miejsce ZUZANNA SOBCZYŃSKA IC
III miejsce JAKUB ŚLĄZAK IA
Wyróżnienie EMILIA GRUSZKA ID
Klasy drugie
I miejsce KORNELIA TŁUCZEK IIA
II miejsce OLIWIER JANIK IIC
III miejsce JAN MASIUKIEWICZ IIB
Klasy trzecie
I miejsce ALEKSANDRA MAKAREWICZ IIIB
II miejsce JULIA MARTINS REIS IIIC
III miejsce PATRYCJA MLECZEK IIIB
Klasy czwarte
I miejsce WIKTORIA DZIEDZIC IVC
II miejsce MAGDALENA REISIG IVB
III miejsce MARCELINA TŁUCZEK IVA
Klasy piąte
I miejsce LIWIA KOWALSKA VB
II miejsce AMELIA KLICH VC
III miejsce MARTA PASZKO VA
Klasy szóste
I miejsce LENA ROGOWSKA VIB
II miejsce SZYMON PAŁAC VIA
III miejsce RAFAŁ POLEWIAK VIC
Wyróżnienia MAJA CHARUKIEWICZ VID, LENA MOJZYK VIE
Prace uczniów, którzy zdobyli pierwsze miejsca zostały przekazane do PSP nr 21 na etap X Międzyszkolny Konkursu Pięknego Pisania "Kaligrafek".
Życzymy sukcesów!
Aldona Bieniek-Papaj
Kinga Opolony
17 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Opolu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i finalistom Konkursu z Języka Angielskiego i Konkursu z Języka Niemieckiego o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie nasze uczennice. Zuzanna Perkowska z klasy 7c, która zdobyła III miejsce w konkursie z języka angielskiego oraz Joanna Biedroń z klasy 8a, która zdobyła również III miejsce, ale w konkursie z języka niemieckiego. Do konkursu uczennice przygotowywały nauczycielki: Agnieszka Gadek oraz Magdalena Jaśniak.
Uczennice oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymały drobne upominki.. Wzięły także udział w warsztatach językowych oraz spotkaniu z uczniami LO5, którzy oprowadzili je po szkole. Wręczenie nagród uświetniły występy skrzypcowe uczennic z „piątki”.
Gratulujemy sukcesów.
Agnieszka Gadek
Uczniowie klasy 6c wzięli udział w projekcie edukacyjnym, który miał na celu popularyzować twórczość polskich poetów oraz rozwijać umiejętności recytatorskie i sztukę improwizacji. Każdy z uczniów miał za zadanie stworzyć nagranie, na którym wciela się w konkretną rolę i prezentuje jako bohater „Ptasiego radia” J. Tuwima. Niecodzienne zadanie miało również wzmocnić integrację grupy i uwrażliwić na potrzeby innych poprzez kontakt z przyrodą. Uczniowie wykazali się niezwykłą wyobraźnią i kreatywnością. Towarzyszyła im także dawka sporej ilości pozytywnej energii.
Katarzyna Raczyńska
Z okazji dnia dziecka na Stadionie Opolskich Olimpijczyków w Opolu odbyły się Mistrzostwa Województwa Opolskiego LDK U12 U14 2021 -70 lat OZLA "Od Młodzika Do Olimpijczyka".
Wystartowały zawodniczki trenujące w naszej szkole w programie LDK:
SOKOŁOWSKA Julia - piłeczka palantowa (80) - 22,10 m - 3 miejsce
RUGAŁA Hanna - w dal ze strefy - 3,74 m - 3 miejsce MACHOŃ Jadwiga - w dal ze strefy - 3,52 m - 7 miejsce KULIG Joanna - w dal ze strefy - 3,10 m - 17 miejsce BOŁDYZER Alicja - w dal ze strefy - 2,80 m - 21 miejsce
RUGAŁA Hanna - 60 m - 9.64 - 6 miejsce
MACHOŃ Jadwiga - 60 m - 10.09 - 13 miejsce WESOŁOWSKA Izabela - 60 m - 10.23 - 15 miejsce BOŁDYZER Alicja - 60 m - 10.38 - 18 miejsce KULIG Joanna - 60 m - 10.63 - 23 miejsce
Mirosław Musiał
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie kl. VIa i VIIa odwiedzili Papugarnię w Opolu. To miejsce, w którym mieszka kilkadziesiąt różnej wielkości papug, przyjaznych i oswojonych z obecnością dużej ilości osób. Na początek pan z obsługi poinformował uczestników spotkania o zasadach, jakie panują w Papugarni. Należało zdjąć wszelką biżuterię oraz ozdoby włosów, ponieważ papugi, prawie tak jak sroki, chętnie się nią interesują. Jeszcze tylko należało zdezynfekować ręce i można było znaleźć się w królestwie papug.
Każdy uczeń dostał porcję karmy odpowiedniej dla ptaków. Duże i różnokolorowe papugi ary siedziały wysoko na specjalnych gałęziach i linkach. Mniejsze papugi można było od razu dotykać i karmić. Czasami same siadały na ramionach, rękach, czy głowach odwiedzających je dzieci, co widać na załączonych zdjęciach. Ptaki były bardzo przyjazne i delikatne, trochę interesowały się guzikami na ubraniach, chętnie jadły karmę. Dzieci były bardzo zainteresowane poznawaniem kolejnych mieszkańców Papugarni.
Po mile spędzonym czasie z papugami, przyszedł czas na lody i coś słodkiego w pobliskiej kawiarni.
Paulina Marcinkowska
Iwona Gmoch-Buczek
Karolina Woźniczko
Uczennice: Anna Witkowska i Zofia Musiał dotarły do finału Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
Gratulujemy!