Marzena Mamroł
Elżbieta Sławińska
Marzena Mamroł
Elżbieta Sławińska
M. Mamroł
Z wielką radością informujemy, że do biblioteki szkolnej trafiło 120 nowiutkich, pachnących świeżym drukiem książek. Każda z nich została przygotowana do wypożyczenia i zajęła swoje miejsce na regale bibliotecznym. Książki z niecierpliwością czekają na swoich czytelników.
Zapraszamy do biblioteki!
W bibliotece realizujemy ogólnopolski projekt „Zmysłoczułe szkoły.”
Wyciszamy przerwy. Wyciszamy szkoły. Wyciszamy się.
Głównym celem projektu jest dbanie o dziecięcy dobrostan oraz stworzenie miejsca, które pozwoli odpocząć od hałasu oraz będzie sprzyjać wyciszeniu emocji, a także uwrażliwi dzieci na funkcjonowanie i rolę zmysłów.
W naszej bibliotece powstało takie miejsce, gdzie korzystając z wygodnych puf, w klimatycznym świetle projektora, przy aromatycznych zapachach i kojących dźwiękach muzyki, nasi uczniowie będą mogli się zrelaksować, słuchając audiobooków lub czytając książki.
Zapraszamy na długich przerwach we wtorki i środy.
ZMYSŁOCZUŁA BIBLIOTEKA CZEKA!
Nasza szkolna biblioteka zamieniła się w plan filmowy.
Grupa stałych czytelników zaangażowała się w ciekawy projekt, którego efekty wkrótce poznamy.
Już nie możemy się doczekać.
W ramach Szkolnego Festiwalu Nauki w naszej bibliotece świętowaliśmy „Dzień Wody”. Czytelnicy mieli możliwość odwiedzić wystawę prezentującą: książki, gry i czasopisma, w których tematem przewodnim lub jednym z istotnych elementów była woda. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się książki podróżnicze, w tym „Doba na oceanie” o wyprawie Aleksandra Doby kajakiem przez Ocean Atlantycki, który pokonał wyłącznie siłą własnych mięśni! Wielką frajdę sprawiała uczniom możliwość skorzystania z gier planszowych tj.: Młody Hydrolog, Rekin czy Milionerzy „Fauna i Flora”. To był dzień pełen wodnych niespodzianek…
Zapraszamy do korzystania z oferty biblioteki zarówno w temacie „wody” jak i każdym innym.
Czekamy na Was codziennie – nauczyciele bibliotekarze i książki.
Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia zakończył się w bibliotece szkolnej podsumowaniem konkursu „Świąteczne Zaczytanie”. Uczniowie naszej szkoły wypożyczyli na ten szczególny czas książki, dzięki którym był on jeszcze bardziej wyjątkowy, wzbogacony wyobraźnią i emocjami płynącymi wprost z czytanych stron. Te, dosłownie i w przenośni „bajeczne” chwile, zostały uchwycone na pięknych, pełnych świątecznego czaru i blasku fotografiach.
Serdecznie dziękujemy tym, którzy chcieli zaprosić nas do swojego świątecznie zaczytanego świata.
Wszyscy otrzymali równorzędne wyróżnienia, gdyż każde zdjęcie było szczególne i wyjątkowe.
Nasza biblioteka bierze udział w akcji "Książkowy NIEKALENDARZ", która jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasz wyjątkowy "NIEKALENDARZ" składa się z 12 kart z zadaniami na każdy miesiąc, które zachęcą do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę. Każde zrealizowane wyzwanie można zaznaczać na specjalnej karcie dostępnej w bibliotece, a wypełnienie wszystkich jej pól premiowane jest dyplomem.
Po więcej szczegółów zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Do zobaczenia.
Jak co roku w bibliotece szkolnej świętowaliśmy wspaniałą uroczystość - Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. W tym wyjątkowym dla uczniów dniu nasza biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce, stała się jednym z pokojów ulubionej lektury "Akademii Pana Kleksa". Do pomieszczenia pełnego zagadek i tajemnic zaprosili uczniów sam Pan Kleks oraz Szpak Mateusz. Na miejscu czekał już na nich Książkowy Duszek i Tajemniczy Pisarz. To od nich pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w bibliotece, jakie obowiązują tu zasady, a przede wszystkim, jakie prośby mają do nich książki, które od dziś mają nadzieję zostać ich prawdziwymi przyjaciółmi. Uczniowie wspaniale się bawiąc przy rozwiązywaniu poszczególnych tajemniczych zadań, pomyślnie dotarli do nagrody, którą stanowiła skrzynia pełna prezentów - książek "Wnuczka antykwariusza"
Justyny Bednarek wraz z przewodnikiem dla Rodziców. Niespodzianki te zostały przygotowane przez Instytut Książki, który działa na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród dzieci.
Najbardziej uroczystą chwilą było pasowanie uczniów na czytelników za pomocą pióra patrona naszej szkoły - Adama Mickiewicza.
Szczęśliwe pierwszaki wypożyczyły swoje pierwsze książki.
Serdecznie zapraszamy Was do naszej szkolnej biblioteki! Zawsze będzie tu czekał na Was uśmiech, a przede wszystkim całe mnóstwo cudownych przygód ukrytych w zgromadzonych tutaj książkach. Do zobaczenia!!!
W październiku 2021 r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 im. Adama Mickiewicza w Opolu złożyła wniosek o udzielenie wsparcia finansowego dla biblioteki szkolnej. Wniosek ten został złożony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 i w maju 2022 r. zyskał dofinansowanie na kwotę 15 tys. złotych (12 tys. złotych kwota dotacji + 3 tys. złotych wkład własny organu prowadzącego). Realizacja działań w ramach NPRCZ miała miejsce do końca roku szkolnego 2022/23 roku.
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów naszej szkoły do wypożyczenia książek! Letnie dni i wieczory, gdy nic nie musisz i nikt Cię nie pospiesza to idealny czas na dobrą książkę!
Czytanie to wspaniały pomysł na spędzanie czasu wolnego, ponieważ pozwala zrelaksować się w sposób mądry i wartościowy!
Regulamin akcji:
1. Warunkiem wypożyczenia książek jest:
2. Czytelnik może wypożyczyć 4 książki na okres 2 miesięcy wakacyjnych;
3. Książki będą wypożyczane w ostatnim tygodniu roku szkolnego, po zakończeniu klasyfikacji (od 20.06.2022 r. do 22.06.2023 r.);
4. Termin zwrotu wypożyczonych książek upływa we wrześniu;
5. W razie zgubienia lub zniszczenia książki obowiązują zasady zawarte w regulaminie biblioteki szkolnej.
Dzięki książkom zwiedzamy świat, poznajemy innych ludzi, nowe miejsca i kultury. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy słownictwo. Książki to kopalnie wiedzy i wszelakiej mądrości, dlatego warto z nimi obcować jak najczęściej! Uczniowie naszej szkoły uwielbiają czytać książki i mają swoje ulubione, dlatego chętnie wzięli udział w konkursie „Okładka ulubionej książki”. Pomysłowe i starannie wykonane prace zachwyciły komisję konkursową, która wyłoniła zwycięzców:
I. miejsce Aleksandra Penar kl. 2a
II. miejsce Kacper Procajło kl. 1a
III. miejsce Pola Charukiewicz kl. 1b
Wyróżnienia:
Pola Dobrzańska kl. 3c, Liwia Gołąbek kl. 3c, Adrian Zembaty kl. 1a
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe i drobne upominki zakupione w ramach promocji czytelnictwa NPRCz. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!
Daria Szleger
Agnieszka Golka
W kwietniu miłośnicy książki i fotografii wzięli udział w szkolnym konkursie „Z książką mi do twarzy”.
Uczestnicy przedstawili kreatywne i oryginalne pomysły na wykonanie zdjęć metodą sleeveface. Dbałość o szczegóły, niekonwencjonalne podejście do tematu i jakość wykonania zdjęcia zadecydowały o zwycięstwie!
I miejsce Julia Mrohs 6a
II miejsce Jakub Mroszczyk 3a
III miejsce Adrianna Walecko 4c
Wyróżnienie: Grzegorz Płonka 1b, Stefan Wilk 4a
Laureaci konkursu otrzymali wspaniałe nagrody książkowe, zakładki, naklejki i notesy, zakupione w ramach promocji czytelnictwa NPRCz.
Wszystkim zaangażowanym czytelnikom – fotografom gratulujemy zdolności i pomysłowości!
Zapraszamy do biblioteki!
Daria Szleger
Agnieszka Golka