Zespół wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej przygotował zestaw stron i telefonów, które mogą okazać się ratunkiem dla ofiar przemocy domowej.
Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz
z krzywdzącymi ich agresorami. Jeśli Twój dom nie jest bezpieczny i obawiasz się, że Twoi bliscy mogą zrobić Ci krzywdę – zwróć się po pomoc. Przemoc ze strony partnera lub innej bliskiej osoby jest przestępstwem. Nikt nie ma prawa bić, grozić, upokarzać ani w żaden inny sposób naruszać praw drugiego człowieka. Prawo i instytucje państwowe są po to, aby nas chronić.
Sprawdź, czy doznajesz przemocy? Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania. Czy zdarza Ci się, że ktoś bliski:
- popycha Cię, policzkuje, uderza, szarpie?
- traktuje Cię w sposób, który Cię rani?
- obrzuca Cię obelgami, wyzwiskami?
- zmusza Cię do robienia rzeczy, które Cię poniżają?
- nie pozwala Ci widywać się z przyjaciółmi i rodziną?
- grozi, że Cię zabije lub zrani?
- zabiera Ci pieniądze, każe o nie prosić?
- niszczy Twoją własność?
Jeśli odpowiedziałaś/odpowiedziałeś twierdząco choć na jedno pytanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doznajesz przemocy w rodzinie.
Pamiętaj!
- Każdy człowiek ma prawo do nietykalności osobistej i nienaruszalności godności.
- Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie. Nie trzeba mieć siniaków i złamanych kości, aby być ofiarą przemocy domowej.
- Przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Masz prawo szukać specjalistycznej pomocy!
- Przemoc domowa zdarza się we wszystkich grupach społecznych niezależnie od poziomu wykształcenia i sytuacji ekonomicznej.
Co zrobić w sytuacji kryzysowej?
W dzisiejszych czasach przemoc jest problemem często spotykanym w rodzinie i dotyczy dużej ilości osób (szczególnie kobiet i dzieci). Przemoc jest przestępstwem ściganym przez prawo a nie sprawą rodzinną. Za przemoc odpowiedzialny jest sprawca. Nic nie usprawiedliwia przemocy, nawet alkohol. W sytuacji przemocy każda osoba może i powinna liczyć na specjalistyczną pomoc i interwencję. Zapoznaj się z poniższymi informacjami i linkami jeśli szukasz wsparcia, znajdziesz w nich wskazówki jak działać i gdzie zwrócić się o pomoc.
OSOBISTY PLAN AWARYJNY DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ.
SPIS TELEFONÓW ZAUFANIA I STRON UDZIELAJĄCYCH POMOCY I WSPARCIA.