Strona główna Współpraca Współpraca z biblioteką

Lekcja biblioteczna

W ramach programu czytelniczego, który jest realizowany w naszej szkole klasa Ic wybrała się do biblioteki z oddziałem dla dzieci przy ul. Dambonia. Lekcja biblioteczna dotyczyła zegarów dawniej i dziś oraz upływającego czasu. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się jakie rodzaje zegarów były w przeszłości oraz jakimi zegarkami można posługiwać się na obecnie. Mogły posłuchać jaki dźwięk wydaje kukułka. Na zakończenie z zaciekawieniem wszyscy uczniowie oglądali udostępnione książki o tematyce dotyczącej lekcji bibliotecznej.

Wychowawca Aleksandra Gierach

Anna Kurzydło

„Czytam – to lubię”

W ramach szkolnego projektu „Czytam – to lubię”  26. stycznia uczniowie zespołu świetlicowego uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej Dziecięcej. Tematem zajęć było pojęcie czasu. Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów kilku utworów literackich, uczestniczyć w pogadance oraz zapoznać się z różnymi rzeczami, dzięki którym niegdyś ludzie mierzyli czas takimi jak zegar słoneczny, a także z nowoczesnymi zegarami cyfrowymi. Nietypowe zajęcia czytelnicze były ciekawym przeżyciem dla uczniów, którzy uśmiechnięci wrócili do szkoły! Z pewnością nie był to czas stracony!

Nauczyciele świetlicy: Daria Szleger i Magdalena Buczarska

Co jest lepsze?

07 grudnia klasa III c uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej (filia nr 2 – dziecięca) w Opolu. Tematem zajęć były rozważania dotyczące korzyści płynących z dawania i brania. Dzieci zgodnie doszły do wniosku, że otrzymywanie prezentów jest dla każdego bardzo miłe, ale dawanie ich innym ludziom jest równie ekscytujące. Oczywiście nie obyło się bez czytania i słuchania ciekawych fragmentów książek związanych z tematem dawania i dostawania podarunków z okazji św. Mikołaja i Gwiazdki. Były także wspólne zabawy, a na zakończenie każde dziecko otrzymało drobny upominek – świąteczną serwetkę. Zapewne już niedługo skorzystamy z zaproszenia i wrócimy do biblioteki na nowe, ciekawe zajęcia oraz zajrzymy podczas ferii zimowych na zajęcia biblioteczne organizowane dla najmłodszych.

Opracowanie:

Urszula Kostrzewska

Agata Szlęg

Biblioteka Miejska

Spotkanie z pisarzem

Dnia 26 października uczniowie klas III d i III e wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, gdzie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z panem Sergiuszem Pinkwartem, podróżnikiem, dziennikarzem, muzykiem oraz autorem książek zarówno dla dorosłych, jak i tych dla najmłodszych. Pisarz opowiedział dzieciom o swoich pasjach i początkach kariery, czytał fragmenty swoich książek „Zaczarowana Wigilia” oraz „Drakulcio ma kłopoty”, zachęcając dzieci do sięgnięcia po nie. Ponadto pan Pinkwart zagrał dla naszych uczniów na altówce.

Pod koniec spotkania dzieci mogły zakupić wybrane książki autorstwa zaproszonego do biblioteki gościa, a on sam bardzo chętnie wpisywał w nie specjalne dedykacje.

Dzieci były bardzo zadowolone z tak ciekawego spotkania, w którym brały czynny udział, zadając pisarzowi wiele pytań, a po powrocie do szkoły ochoczo zabrały się do czytania nowych książek.

Opracowały:

Lidia Krasowska

Beata Szyszko

Aleksandra Ręczmień

3b w Bibliotece Miejskiej

Wizyta w Bibliotece Miejskiej

W środę, 19 października, uczniowie klasy IIIb odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu i uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu, spotkaniu z książkami interaktywnymi. Dawniej pojęcie „książka” oznaczało tylko zadrukowane strony w spinającej je obwolucie. Dzisiaj, poza tradycyjnymi, dostępnych jest także wiele takich książek, które nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale też pozwalają na kreatywne spędzenie czasu. I właśnie z takimi książkami się spotkaliśmy. Było bardzo interesująco, ciekawie i wesoło. Jedną z najciekawszych książek była "Księga dźwięków", która zachęcała do wielu aktywności i wszyscy chcieli uczestniczyć w zabawie. Szkoda, że czas tak szybko upłynął i trzeba było wracać, ale już myślimy o następnej wizycie!

Opracowała: K. Sosulska

Więcej artykułów…