Wspólnie pomagamy - udział w akcji "Góra grosza"


Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Góra grosza". Celem tej kampanii jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną - w domach dziecka, czy rodzinach zastępczych. Góra Grosza pozwala na prowadzenie małych domów i mieszkań dla usamodzielnianych wychowanków. Tam dzieci i młodzież  bezpiecznie rozwijają się i planują swoją przyszłość, gdy trwa kryzys w ich rodzinie. Ponad to cała inicjatywa pokazuje uczniom w jaki sposób wspólnie można czynić dobro oraz że nawet niewielki wkład kilku groszy dużej liczby darczyńców może mieć ogromną siłę w końcowym efekcie. Klasa V a chciała również dołożyć swoją cegiełkę, a w zasadzie swoje grosze. Dzięki zaangażowaniu całej klasy udało nam się zebrać aż 3,5 kg groszy!!! Dodatkowo na lekcji wychowawczej poruszone zostały temat dobroczynności. Wspólnie dyskutowaliśmy o tym, czym jest dobroczynność, dlaczego ludzie pomagają innym, jakie są skutki społeczne dobroczynności oraz w jaki sposób możemy pomagać innym. Uczniom został odczytany list od całego zespołu "Góry grosza".  Ogromne zdziwienie pojawiło się na naszych twarzach kiedy dowiedzieliśmy się m. in., że przez wszystkie dziewiętnaście lat, w których organizowana była akcja udało się zebrać, uwaga: 40 646 155,02 zł! To pokazuje, że razem możemy więcej.


Opracowanie:

Aleksandra Kisiel

Paulina Marcinkowska

 

Dyplom

 

Dyplom

 

Fotorelacja ze spotkania z psim behawiorystą - 04.02.2020 r.

 

Pokazy chemiczne

W dniu 30. stycznia odbyły się pokazy chemiczne pt. „Światło” dla uczniów klas V-VIII. Sala 26C zamieniła się w laboratorium chemiczne. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem sprawdzali palność różnych substancji. Przekonali się również w jaki sposób można rozpalić ognisko bez użycia zapałek. Następnie zamienili się we władcę piorunów, a wiemy że pioruny są m.in. symbolem potęgi. Największy entuzjazm towarzyszył pokazowi doświadczenia zatytułowanego „Atomowa zemsta”. Na koniec uczniowie dowiedzieli się, dlaczego bransoletki świecące świecą i udali się na dyskotekę karnawałową odbywającą się w holu szkoły.


Iwona Gmoch-Buczek

 

Chemia od kuchni oczami dziecka

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Chemia od kuchni oczami dziecka” uczniowie klasy 2c brali udział w piątkowe popołudnia w zajęciach warsztatowych poznając tajniki chemii. Ponadto odwiedzali nas uczniowie z klas 2b, 4a oraz 5b. Dzieci  z ogromnym zainteresowaniem wykonywały różne eksperymenty chemiczne. Poznawały szkło laboratoryjne oraz uczyły się zasad bezpiecznej pracy z różnymi substancjami, jak również ćwiczyły współpracę w grupie oraz współodpowiedzialność za koleżanki i kolegów. Dzieci otrzymywały samodzielnie m.in. sztuczny śnieg, szukały odpowiedzi na pytanie, czy czarny pisak jest naprawdę czarny, lepiły bałwana i gwiazdki betlejemskie z własnoręcznie wyprodukowanego piasku kinetycznego, sprawdzały doświadczalnie, ile kropli wody mieści się w 1 centymetrze sześciennym.


Iwona Gmoch-Buczek

 

Najlepsi w województwie

23 stycznia 2020 roku zapadnie długo w pamięci i zapisze się dużymi głoskami w historii sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu. Tegoż oto dnia reprezentanci naszej szkoły wywalczyli miano najlepszych spośród wszystkich szkół podstawowym w województwie opolskim w  Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców, a tym samym znaleźli się w gronie najlepszych szesnastu szkół w Polsce.

Turniej finałowy, w którym rywalizowały cztery najlepsze szkoły w województwie rozgrywany był w Grodkowie. Oprócz naszej szkoły do najlepszej czwórki zakwalifikowały się szkoły z Brzegu, Zawadzkiego oraz Grodkowa. Warto zaznaczyć ,że wszyscy nasi przeciwnicy byli reprezentantami, czołowych klubów szczypiorniaka w województwie., tj. Brzeg- SKS Orlik Brzeg, Zawadzkie-ASPR Zawadzkie, Grodków-Olimp Grodków.

Po przybyciu na miejsce, odbyciu weryfikacji drużyn oraz powitaniu uczestników przez organizatorów przystąpiono do rywalizacji sportowej. Drużyny rywalizowały ze sobą systemem każdy z każdym.

Więcej…

 

Certyfikat

 

Matematyczny wszechświat

„Matematyczny wszechświat” to tytuł  Ogólnopolskiego Konkursu matematyczno-plastycznego, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki. Konkurs odbywa się przy wsparciu merytorycznym i pod patronatem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej na temat podany w tytule na płaszczyźnie w dowolnej technice (malarskiej, rysunkowej, graficznej, mieszanej) w formacie A4 lub A3.  Konkurs przebiega w dwóch etapach: etap I - szkolny, etap II - finał ogólnopolski oraz  w dwóch kategoriach: klasy I-IV i klasy V-VIII szkoły podstawowej. W etapie szkolnym wzięło udział 19 uczniów z klas I-IV oraz 42 uczniów z klas V-VIII. Do etapu ogólnopolskiego zostały zakwalifikowane z każdej kategorii prace, które zdobyły I miejsce.

Laureatami etapu szkolnego w PSP nr 14 w Opolu w poszczególnych kategoriach zostali:

Kategoria kl. I-IV

I miejsce: Aleksandra Makarewicz 2b

II miejsce: Marta Piech 2b

II miejsce: Mieszko Tyma 2b

III miejsce: Emilia Wilkos 2b

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Natalia Jarosz z klasy 3a i Elżbieta Nawrocka z klasy2b.

Kategoria kl. V-VIII

I miejsce: Zofia Ziemińska 8c

II miejsce: Agata Lisowska 7d

II miejsce: Szymon Olczyk 8c

III miejsce: Dawid Mykicki  8a

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Adam Kuźniak 8a, Wiktoria Pisaniec 8c, Natalia Romanowska 7d, Emila Rudek 8c, Magdalena Baliga 8c, Maja Rosko 8a, Natalia Raczkowska 8c, Gleb Pampukha 8c.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i ciekawe prace, a laureatom serdecznie gratulujemy!Organizatorzy etapu szkolnego: Lucyna Gruca

Monika Kobyłkiewicz

Katarzyna Miękisiak


 

Najlepsi w Opolu


Wraz z początkiem 2020 roku, przyszedł czas na wznowienie rywalizacji międzyszkolnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Pierwszym a zarazem bardzo wyczekiwanym przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli był turniej finałowy miasta w piłce ręcznej chłopców. Do ścisłego grona finalistów oprócz naszej reprezentacji dostały się szkoły: PSP 2, PSP 1, oraz gospodarz turnieju i jeden z faworytów PSP 24.

Już w przeddzień rywalizacji dało się wyczuć u naszych chłopców pełną mobilizację oraz skupienie przed długo wyczekiwanymi rozgrywkami.

Po przybyciu na miejsce, odbyciu weryfikacji drużyn oraz powitaniu uczestników przez organizatorów przystąpiono do rywalizacji sportowej. Drużyny rywalizowały ze sobą systemem każdy z każdym.

W pierwszym meczu rywalem naszego zespołu byli reprezentanci Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, w szeregach których występuje kilku zawodników trenujących na co dzień piłkę ręczną, a zespół prowadził trener Orła Opole.

Początek spotkania okazał się dość wyrównany, obie drużyny starały się nie popełnić błędów w rozgrywaniu piłki i skutecznie przygotowywały akcję bramkowe. Z każdą kolejną minutą meczu nasi zawodnicy czuli się swobodniej i nabierali pewności siebie, co skutkowało coraz większą przewagą naszego zespołu. Do przerwy zdołaliśmy zbudować bezpieczną przewagę bramkową wygrywając trzema bramkami. Po przerwie konsekwentnie realizowaliśmy założenia taktyczne, dokładając większą skuteczność pod bramką przeciwnika i wygrywamy pierwszą potyczkę turniejową 22:13.

Więcej…

 

Opole w Rytm Życzliwości

Nasi uczniowie wzięli udział w akcji edukacyjno - szkoleniowej „Akcja Defibrylacja”, podczas której dowiedzieli się jak używać defibrylatora AED, przećwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomach szkoleniowych, uczestniczyli w części relaksacyjno / sportowej - zumba.Opracowała

Agnieszka Dudzic

Katarzyna Wolna

 
Więcej artykułów…