NAGRANIE W RADIU OPOLE

W związku z zajęciem  I  miejsca  w Wojewódzkich Konfrontacjach Muzycznych chór PSP14 w Opolu otrzymał nagrodę Radia Opole w postaci 5 godzinnej sesji nagraniowej.

Dnia 21.06.17 roku chórzystki nagrały płytę, na której znalazło się  5 piosenek.  Był to czas wielu ciekawych doświadczeń. Po wyczerpującej sesji nagraniowej poszłyśmy całą grupą  do lodziarni ,,Sopelek’’, a w powrotnej drodze ze śpiewem na ustach ochłodziłyśmy się  w  opolskiej fontannie.

Wszystkim chórzystkom dziękujemy za uświetnianie swoim śpiewem wiele imprez muzycznych.  Życzymy wesołych wakacji i do zobaczenia w nowym roku szkolnym.


R. Bulkiewicz

 

PUCHAR PRZECHODNI DYREKTORA PSP 14

W ostatnim tygodniu nasi uczniowie zmagali się w rywalizacji sportowej o PUCHAR PRZECHODNI DYREKTORA PSP 14. Klasy czwarte rozegrały turniej w dwa ognie, klasy piąte rywalizowały między sobą w piłkę koszykową natomiast szóstoklasiści odbyli bieg sztafetowy.

Ogłaszamy zwycięzców:

Klasy czwarte: kl.4b

Klasy piąte: kl.5a

Klasy szóste: kl.6a

Gratulujemy! A wszystkim uczniom dziękujemy za miłą zabawę, zaangażowanie i sportowe zmagania :-)

 

Nauczyciele wychowania fizycznego.

 

Bezpieczne wakacje

W świetlicy szkolnej przed wakacjami odbywa się szereg pogadanek na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat zasad bezpieczeństwa oraz przypomnieć sobie zasady podczas wakacyjnych zabaw z rówieśnikami, poznawania nowych osób, zachowania bezpieczeństwa podczas podróży komunikacją publiczną czy spędzania czasu na kąpieliskach i jeziorach. Dzięki zastosowaniu przypomnianych zasad wszyscy uczniowie już we wrześniu powrócą do szkoły szczęśliwi i pełni zapału do nauki w nowym roku szkolnym.


wychowawca świetlicy szkolnej Daria Szleger

 

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Zakończenie kl. 1-3


Zakończenie kl. 4-6

 

Integracja w 5a

27. maja 2017 r. klasa 5a wybrała się na wycieczkę, na Biskupią Kopę w Górach Opawskich. Nie była to typowa szkolna wycieczka. Wraz z uczniami i wychowawcą uczestnikami byli również rodzice. Wyprawa zorganizowana była w celu integracji rodziców, wychowawcy i dzieci. Pozwoliła również zaobserwować, jak dzieci funkcjonują w środowisku innym niż szkolne. Wspólnie spędzony czas integruje i ukierunkowuje na wspólny cel, jakim jest proces wychowawczy młodych osób.

Kontynuując integracj, w dniu 18. czerwca, klasa, rodzice i wychowawca uczestniczyli w spływie kajakowym Małą Panwią. Spływ odbył się na odcinku Zawadzkie - Staniszcze Wielkie - 12 km.

Mirosław Musiał
 

Opole śpiewa już 800 lat


Dnia 13.06.2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr. 5 w Opolu odbył się koncert ,,Opole śpiewa już 800 lat’’.  Chór naszej szkoły wraz z innymi chórami opolskich szkół wykonał piękne pieśni o Opolu a mianowicie. ,,Opolski walc ‘’ ,,Te opolskie dziołchy’’ ,,Skarbie  polskich ziem’’ ,,Kartka z Opola’’ ,,Chodż pomaluj mój świat’’ oraz ,, Opole, Opole’’. Chór  PSP14 ,,KOLOROWE NUTKI ‘’ przygotowany przez Panią  Renatę Bulkiewicz  wykonał samodzielnie piosenkę ,,W kinie na filmie’’ z bardzo pomysłową aranżacją. Na koniec koncertu również zaprezentował się  pięknie nasz niezastąpiony solista Jakub Heinisz, który wykonał  piosenkę Jędrzeja Skiby ,,Mój Krwi Zew’’. Wszystkim wykonawcom koncertu serdecznie dziękujemy oraz Rodzicom, którzy wspierają swoja obecnością naszych młodych artystów.


 

„Rosenau – Zaginione miasto”

We wtorek, 13 czerwca,  uczniowie z klasy IIIb pojechali na wycieczkę do Interaktywnego Parku Rozrywki i Edukacji „Rosenau – Zaginione miasto”. Jest  to wspaniałe miejsce wypoczynku, zabawy i edukacji dla dzieci. Jedną z najciekawszych atrakcji parku jest  interaktywny „Ogród Wody”. To pierwsza tego typu w Polsce instalacja, skupiająca prawie 20 urządzeń wodnych – m.in. ręczne pompy, zapory, fontanny, koła młyńskie. Co pewien czas z wód jeziora wynurza się groźny potwór, na terenie parku jest jeszcze „Jaskinia dzikich zwierząt” i  „Kopalnia złota – Rosenau”, w której można chodzić korytarzami „Strasznej sztolni”, a także trafić do pewnego pokoju, w którym dzieją się naprawdę dziwne rzeczy. Obejrzeliśmy również film w  technologii 7D, spróbowaliśmy swoich sił w parku linowym, na ściance wspinaczkowej, odważni pokręcili się na karuzeli a na koniec przejażdżka ciuchcią. Było naprawdę wspaniale, długo będziemy wspominać ten wyjazd!!!


K. Sosulska

 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

CIEKAWE SPOTKANIA Z DZIESIĄTĄ MUZĄ


W bieżącym roku szkolnym ponad 200 uczniów klas IV – VI uczestniczyło w spotkaniach organizowanych w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Odbywające się w Młodzieżowym Domu Kultury comiesięczne projekcje filmowe pozwoliły zdobyć i pogłębić wiedzę na temat sztuki filmowej, rozwinąć wrażliwość i przygotować do świadomego, samodzielnego obcowania z kulturą. Uczniowie obejrzeli wartościowe, artystyczne obrazy filmowe, pozostające często poza komercyjnym nurtem. Rozumiane jako sztuka, nie tylko rozrywka, poruszały różne aspekty ludzkiej egzystencji, skłaniały do stawiania pytań oraz prowokowały do (auto)refleksji i poszukiwania odpowiedzi. Projekcjom towarzyszyły multimedialne prelekcje, dyskusje, wykłady zaproszonych gości, można było także zakupić książkę pt. " Za niebieskimi drzwiami" autorstwa Marcina Szczygielskiego.

Prezentowane filmy spotkały się z dużym zainteresowaniem, uznaniem ze strony zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a zagadnienia poruszone na wielkim ekranie interpretowano również na zajęciach szkolnych. Spotkania odbywające się w ramach realizacji programu stanowiły dopełnienie szkolnej edukacji filmowej.

 

Aleksandra Czarnecka

 

Dzień Dziecka - 1c

Już od dawna wszystkie dzieci czekały na ich ulubione święto jakim jest Dzień Dziecka. W tym dniu na dzieci czekało wiele niespodzianek. Zaczęliśmy od długiego spaceru. Zwiedzając wyspę Bolko zobaczyliśmy sarny rejs statku Opolanka. Pierwszym przystankiem był plac zabaw, na którym dzieci świetnie się bawiły. Po kolejnym spacerze wybraliśmy się na lody to była największa z przyjemności, która czekała na dzieci. Odwiedziliśmy również Bibliotekę Miejską oraz zwiedziliśmy wszystkie Zabytki Opola. Dzień był pełen wrażeń, wszyscy wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale szczęśliwi.


Wychowawca: Aleksandra Gierach

Asystent: Bernadetta Niewiadomska

 

Dinozaury w 1c

Dinozaury zawsze budziły w nas ciekawość, ale również i strach. Dzisiaj podczas lekcji klasa Ic mogła bliżej poznać te stworzenia. Podczas zajęć dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą na ten temat. Niektórzy uczniowie przygotowali się do lekcji wzorowo, ponieważ przynieśli swoje kolekcje związane z dinozaurami. Wiedza dzieci pogłębiła się o nowe nazwy Dinozaurów, ale również o wiadomość na temat kim jest paleontolog i czym się zajmuje. To był bardzo ciekawy dzień.


Wychowawca: Aleksandra Gierach

Asystent: Bernadetta Niewiadomska

 

Spring/Easter Cards Exchange

PODSUMOWANIE PROJEKTU

Spring/Easter Cards Exchange czyli Wymiana kartek wiosennych

i świątecznych

 

Uczniowie naszej szkoły wykonali i wysłali kartki wiosenne oraz świąteczne do ponad dwudziestu szkół polskich i zagranicznych.

My również otrzymaliśmy bardzo kolorowe i interesujące kartki z wielu krajów.


Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie PSP 14 w Opolu poznali tradycje świąteczne w wielu krajach, poszerzyli swoją wiedzę na temat zwyczajów, mieli okazję zapoznać się z pozdrowieniami i wierszami w języku angielskim.

 

Katarzyna Bizoń

Anna Adamczyk

 
Więcej artykułów…