Strona główna

Tydzień Języka Ojczystego w PSP 14

„Bo błąd w mowie – to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język się smuci, choruje, gdy ludzie źle nim mówią”.

Janusz Korczak

Od 18 do 21 lutego trwać będzie w naszej szkole projekt: Tydzień Języka Ojczystego.

Każdego dnia będziecie mogli wziąć udział w różnych działaniach, które udowodnią, że polszczyzna nie ma przed Wami tajemnic! To od Was zależy, ile wyzwań podejmiecie!

Wykonanie określonej ilości zadań może skutkować otrzymaniem cząstkowej oceny bardzo dobrej lub celującej z języka polskiego.

 

Oto lista propozycji:

1. Szukamy mądrych myśli i polonistycznych zagadek

18 lutego (poniedziałek)

W tym dniu będziecie mogli wziąć udział w szkolnych poszukiwaniach „mądrych myśli” i zagadek związanych z językiem polskim. Wystarczy je odnaleźć na szkolnych korytarzach, na przerwach: po czwartej (11.30 – 11.40) i piątej (12.25-12.45) godzinie lekcyjnej. Uważnie patrzcie na znaki – małe białe karteczki będą zwinięte w rulonik lub przewiązane czerwoną wstążeczką! Odnalezione cytaty i zadania przyklej na podpisanej kartce; wyjaśnij ich znaczenie a zagadki rozszyfruj (tylko staranne zapisy zostaną sprawdzone!). Tak przygotowaną kartkę oddaj swojemu poloniście. On będzie wiedział jak nagrodzić Cię za Twoją pracę. Maksymalnie na swojej kartce możesz przykleić 4 znalezione karteczki, resztę zostaw dla swoich kolegów!

 

2. Konkurs kaligrafii

19 lutego (wtorek) długa przerwa (12.25-12.45), amfiteatr szkolny

W tym dniu odbędzie się konkurs kaligrafii.  Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować swych sił i wykonać "arcydzieło" sztuki piśmienniczej. Zadanie będzie polegało na  wykaligrafowaniu za pomocą  pióra hasła:  Dzień Języka Ojczystego.

Liczymy na oryginalność, staranność i wyjątkowość Waszych prac.  Zastanówcie się już dziś, jak wykonać ów napis.

! Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie, przynoszą ze sobą pióro!

 

3. Przerwa na książkę / Bookcrossing

20 lutego (środa)

Tego dnia proponujemy Wam wspólne „zaczytanie”.

Drodzy i mądrzy Uczniowie - 20.02. przynieście do szkoły swoją ulubioną książkę. Wszyscy, którzy przyniosą książki spotykają się tego dnia na przerwie o godzinie 11.30 w amfiteatrze szkolnym, gdzie będziemy wspólnie czytać swoje książki. Możecie wziąć do szkoły poduchę: gdy na niej usiądziecie, czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze!

Uwaga w tym dniu możesz przynieść do szkoły również książki, których już nie potrzebujesz. Książka zyska drugie życie bo zostawiając ją na specjalnie przygotowanym stoisku sprawisz, że ktoś inny będzie mógł z niej skorzystać. A może również Ty znajdziesz tam coś dla siebie?

 

4. 21 lutego - w tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Wszystkie osoby, które tego  dnia przyjdą do szkoły przebrane za dowolną postać literacką lub autora książek, zostaną uwiecznione na wspólnej fotografii.

Każdy uczeń będzie mógł wziąć udział w przyimkowej sesji zdjęciowej; chętnych zapraszamy na przerwach do szkolnego amfiteatru.

Pamiętajcie, że w tych dniach do Waszej dyspozycji będzie również „Opowiadajka”, czyli specjalna tablica znajdująca się w holu szkoły. Serdecznie zachęcamy, abyśmy wspólnie napisali na niej ciekawe opowiadanie. Do opowiadania możesz dopisać jeden wyraz, kilka wyrazów lub całe zdanie.

 

5. Bajkowy ranking

22 lutego (piątek)

W tym dniu uczniowie kl. IVa, IVd, IVe będą tworzyli ranking bajek najchętniej czytanych przez dorosłych w dzieciństwie. Wyjście edukacyjne; wprowadzenie do wywiadu.

Jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne, chcesz się w coś zaangażować ale nie wiesz jak to zrobić, Twoje wątpliwości rozwieje pani Paulina Marcinkowska.